parere lansete Cormoran

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
Tavi2
Veteran
Veteran
Mesaje: 797
Membru din: 13 Noi 2009, 21:45
Localitate: Bucuresti

Re: parere lansete Cormoran

Mesaj de Tavi2 » 12 Ian 2010, 00:35

stefan_kwr scrie:Ms mult tavi si george,dar as vrea sa va intreb care lanseta vi s-ar parea mai de incredere si daca se poate sa si justificati de ce, intre cormoran eliminator es si jrc defender sau baracuda mustang (aceasta are inelul de varf mult prea mic)???astept raspunsul vostru
Atat Eliminator ES cat si JRC sunt lansete moi, semi -parabolice dar la JRC nu-mi place faptul ca are 7 inele pentru ca frecarea e mai mare, chiar daca inelul de plecare este de 50mm. Oricum inleul de 50 mi se pare pus doar sa de bine "la ochi" pentru ca e pus prea aproape de mandrina iar batul prin definitie nu este pentru distanta. As merge totusi pe Eliminator ca e mai cinstita...

Despre Baracuda nu stiu nimic decat din poze - oricum de evitat modele Mustang din trei tronsoane - vei arunca cu ele mai putin si riscurile sunt mai mari avand mai multe zone de cedare (dar sunt mai comode la transport)

Daca te invarti in jurul a 250 Ron/ buc, de ce nu te uiti la Senzor Club 3.9m 3.5lb sau Hakuyo MTX 3.9m 4lb. =D> ; cred ca oricare din astea doua modele nu te va dezamagi. Ambele merg perfect cu 100-110g dar MTX e mai "batos"

Octavian

Avatar utilizator
Tavi2
Veteran
Veteran
Mesaje: 797
Membru din: 13 Noi 2009, 21:45
Localitate: Bucuresti

Re: parere lansete Cormoran

Mesaj de Tavi2 » 12 Ian 2010, 01:06

gor965 scrie:O impresie general de personala ...lansetele de crap nu se fac pe genunchi si cu scopul de a le rupe oricine pune mana pe ele ...ca pe grisine ! Folosite in mod corect si fara supraincarcare ,fac fata pescuitului normal la crap. Din cate am observat noi,romanii, tinem mortis sa aruncam la draq in praznic cu plumbul de 120 gr. plus un saculet ori punga PVA . Cred ca speciala ptr. noi China produce bete de pescuit pe care trece 4 lbs ,4.25 lbs ,4.5 lbs . Eu in loc sa "rup" o lanseta de 3.5 lbs cu 120 gr. prefer sa arunc cu fir subtire si plumb de 90 cu o lanseta de 3 lbs....cred ca tot acolo bat ca distanta ...si pescuitul devine muuult mai palpitant ! :)

Foarte bine spus...dar mai e si impresia de nesiguranta (psihologica) data de utilizarea firelor subtiri si a lansetelor prea "fine" cel putin la inceput.

Un ansamblu lanseta - mulineta - fir mai solid ajuta la inceput de drum la cresterea increderii in sine la aruncare si mai apoi incet -incet vine si finetea, cresterea distantei, nevoia si placerea de avea alte scule...sigur totul pana la bani! @-)

Mai poate fi si neincrederea in calitatea produselor oarecum de marca care acum sunt facute prin Taiwan, China sau pe unde le-or mai face. Peste sensibilitatea si limitarile tehnice ale batului se adauga posibilitatea existentei unor defecte ascunse. La produsele facute pe partea cealalta a lumii, probabilitatea aparitiei defectelor este mai mare si probabil de aici neincrederea in produsele prea "finute". Daca ar fi facute in Japonia ar fi altceva, dar CTC ul la Chinezi...

Daca prin absurd ar costa 1000 Ron, nu cred ca ai lua un bat JRC sau Hakuyo de 3.9m daca ar scrie pe el 2.75 lb, decat dupa vreo 1-2 ani de la aparitie pe piata, dupa ce ai fi schimbat cateva perechi de ochelari citind forumuri si dupa ce l-ai fi vazut folosit si pe la campionate...

Parerea mea de neavizat este ca e vorba in primul rand de buget, de increderea in calitatea sculelor si apoi de increderea in sine din punct de vedere al indemanarii la lansare! Daca ar fi bani destui, toti si-ar lua bete cu garantie pe viata si nu si-ar mai face probleme daca se rup sau nu (chiar daca treaba cu "pe viata" nu e chiar atat de simpla)

Octavian

PS: Apropo de Eliminator, eu am vreo 5 ani doua bucati 3.6m 3lb (nu modelul ES) cu niste Okuma LB 80 pe care le mai folosesc din cand in cand si de care sunt foarte multumit - arunca lejer, fara sa trag tare, 75-80 metri cu plumb de 85gr, fir 0.28.

Avatar utilizator
Bragau Laurentiu
senior
senior
Mesaje: 298
Membru din: 15 Mai 2009, 11:09
Localitate: Brasov
Contact:

Re: parere lansete Cormoran

Mesaj de Bragau Laurentiu » 12 Ian 2010, 09:32

Asa ma gandeam si eu george daca pn pe ia plumb de 100gr cu fir de 0.25 si inaintas nu cred ca cedeaza,nu vad ce rost ar avea sa pun mai mult pe ea .Va multumesc mult george si tavi .mai astept si alte pareri .mersi mult

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: parere lansete Cormoran

Mesaj de stefan_kwr » 12 Ian 2010, 13:37

Cel mai bine o sa iau o mulineta cu mine si vizitez toate magazinele pe care le cunosc pana voi gasi o lanseta care cred eu ca o sa se potriveasca cu ea (in functie si de buget).Asta e parerea mea si va multumesc mult pt raspunsuri!!!

Avatar utilizator
gadjo
senior
senior
Mesaje: 316
Membru din: 18 Oct 2008, 16:30

Re: parere lansete Cormoran

Mesaj de gadjo » 12 Ian 2010, 19:34

eu am avut de 3,6 cu 3lbs model vechi ,de fapt inca le mai am pana le cumpara cineva.Nu le vand pt.ca ar fi proaste ci pt.ca mi-am luat ceva mai scump si mai bun zic eu :D .Nu am avut probleme absolut deloc la aruncare.Am pus plumb de maxim 90g si bateam suta de metri.La dril se comporta excelent .Am scos si mici dar si peste 10kg.Legat de spigot nu cred ca se poate rupe asa usor cum se aude.Din cate stiu eu modelele vechi sunt facute in colaborare cu daiwa si nu cred ca o firma precum cormoran sa se faca de kkt cu niste bete doar de dragul de a castiga ceva banuti.Bine daca pui plumbi mai grei e normal sa le faci praf.Pentru cineva incepator spre mediu sunt lansete excelente.
Clubul Sportiv "Planet Carp"
www.planetcarp.ro

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: parere lansete Cormoran

Mesaj de Allen Besnovich » 04 Iul 2010, 23:43

Am folosit si eu cormoran eliminator varianta noua E(xtra) S(lim). O parere personala despre aceste bete, mi-au placut foarte mult, sunt niste lansete usoare - 285 grame, actiune progresiva,si subtiri,finute,o culoare perfecta negru mat iar inelele arata foarte bine. Am aruncat cu 80gr , echipata cu mulineta okuma pl86 si n-am rupt niciuna. Chiar m-am lasat pe ele cu toata puterea, tot din cauza comentariilor de pe forum cum ca s-ar rupe inexplicabil, am vrut sa vad cu ochii mei.. deci nu s-au rupt. au costat 180ron in craiova la arrow, eu cred ca trebuia sa fie mai scumpa pentru ca alte lansete la pretul asta sunt varza.
Fişiere ataşate
djalinuu_1127.jpg
djalinuu_1125.jpg
djalinuu_1124.jpg
djalinuu_1121.jpg
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
_Dan_
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 08 Dec 2007, 13:36
Localitate: Craiova

Re: parere lansete Cormoran

Mesaj de _Dan_ » 29 Iul 2010, 10:53

dar despre cormoran mission I de 3,9 si 3,5 lbs stie cineva ceva?

Avatar utilizator
Mircea Cojocaru
utilizator
utilizator
Mesaje: 27
Membru din: 04 Mai 2010, 10:09

Re: parere lansete Cormoran

Mesaj de Mircea Cojocaru » 19 Oct 2010, 23:08

Eu am pescuit cu ele sezonul asta, si cu plumbul de 90 Gr nu sunt probleme pe pamant am dat 140 m constant fara montura, insa va zic nu se rupe nimica la carp force - es poti sa dai maxim, am tunat si inele am montat 6 si acum sunt chiar f faine si placute atat in lansare cat si in drill.

Eu totusi caut un schimb cu ceva in jur la 7 mil, Senzor Magic, Daiwa Emblem etc.

Insa probleme nu sunt cu carp force -es

Garantez

Avatar utilizator
Tavi2
Veteran
Veteran
Mesaje: 797
Membru din: 13 Noi 2009, 21:45
Localitate: Bucuresti

Re: parere lansete Cormoran

Mesaj de Tavi2 » 19 Oct 2010, 23:36

Mircea Cojocaru scrie:Eu am pescuit cu ele sezonul asta, si cu plumbul de 90 Gr nu sunt probleme pe pamant am dat 140 m constant fara montura, insa va zic nu se rupe nimica la carp force - es poti sa dai maxim, am tunat si inele am montat 6 si acum sunt chiar f faine si placute atat in lansare cat si in drill.

Eu totusi caut un schimb cu ceva in jur la 7 mil, Senzor Magic, Daiwa Emblem etc.

Insa probleme nu sunt cu carp force -es

Garantez
UK Carp Force ES este altceva...alta clasa fata de Eliminator ES
Octavian

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”