Lanseta Daiwa Black Widow

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Lanseta Daiwa Black Widow..

Mesaj de Tibi30 » 26 Ian 2010, 15:47

stie cineva ceva despre aceasta lanseta?daca o are cineva,m-ar interesa si pe mine,niste detalii tehnice..cineva care a folosit-o,ca asa ma pot uita pe site,sa vad greutatea,inele etc..e o promotie super,la ea,si as vrea sa o iau pt. comercializare,ln romania...sper sa nu-mi sara Arrow-ul ln cap..dar ei nici nu o aduc..asa ca.. **==

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Lanseta Daiwa Black Widow..

Mesaj de Madalin Dirla » 26 Ian 2010, 22:07

cred ca te poate ajuta Gor.............el este expertul in domeniu :D !!!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Lanseta Daiwa Black Widow..

Mesaj de gor965 » 26 Ian 2010, 22:39

Madalin007 scrie:cred ca te poate ajuta Gor.............el este expertul in domeniu :D !!!
Din pacate NU...n-am vazut lanseta in cauza ...cunosc doar datele tehnice pe care oricine le gaseste pe net pe sit-ul Daiwa !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: Lanseta Daiwa Black Widow..

Mesaj de Tibi30 » 27 Ian 2010, 20:13

nimeni nu are aceasta lanseta??

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Lanseta Daiwa Black Widow..

Mesaj de Neamtul » 28 Ian 2010, 11:42

Mai Tibi aia e o lanseta pentru incepatori.Cui crezi ca i-o poti vinde la un pret mai mare?
Lanseta aia nu va costa mai mult de 200-220lei in Romania.
Am citit aseara pe daiwa.de despre lanseta si din specificatii si poze arata mai bine decat un Maver Genesis.Daca Arrow le-ar aduce in RO cred ca s-ar vinde ca painea calda.
Eu as putea sa le cumpar direct din DE.Am pe cineva care ar putea sa mi-i le aduca dar astept sa apara si la noi ca sa pot sa pun mana pe ele inainte sa dau banii.
Mai interesante sunt Daiwa Dragonier Carp care se vand la set de doua lansete.Au pret de Daiwa Emblem si arata cel putin la fel de bine.Daca au mai imbunatatit si blancul un pic(in zona spigotului)ar fi o lanseta foarte buna.Pretul in Germania este undeva la 300e doua bucati deci nici la noi nu va depasi 600lei/buc,adica mai ieftin decat Daiwa Emblem Carp.
Eu zic sa astepti pana in primavara savezi ce marfa va aduce Arrow ca s-ar putea sa fie mai ieftin la ei decat la tine si ai pierde o gramada de bani.


PS:Ce zici de combinatia 4xDragonier Carp + 4xDaiwa Windcast X/Z? >:)
Cred ca la sfarsitul sezonului trebuie sa-mi vand Magic-urile si BBLC-urile. :))

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: Lanseta Daiwa Black Widow..

Mesaj de Tibi30 » 28 Ian 2010, 14:58

Windcast-ul,merita modelul Z..singurul lucru care nu-mi place la ea,e ca are o ,,fusta",de plastic,sub tambur,pt a lmpiedica firul sa intre dedesubt..si eu pusesem ochii pe ea,dar m-am sucit..iar despre Black Widow,as putea sa o aduc undeva pe la 250 ron..dar deja santem off topic..la arrow,daca ar aduce-o sa fii sigur ca o sa fie 500 ron..Daiwa Mission,e 500 ron,la A...w..si costa cam la fel ca Black Widow,deci adaos,150%,ca se practica la noi..nu stiu ce sa zic,daca chiar e de lncepatori..poti sa zici ca nu e ceva de top,sau de competitii,de lncepatori,cred ca Niro sau Europa,ar fi mai potrivit..si eu mai am 4 mulinete FL...pe care le tin,deoarece nu-mi place sa-mi vand sculele.. :)) ..lanseta,daca zici ca ai vazut-o,mie mi-a placut foarte mult..carbon lmpletit,e si la 3,25lb..lmi pare rau,ca nu e cineva care sa o cunoasca mai bine,care sa fi dat cu ea..ln rest fire lntinse sa avem,si o iarna cat mai scurta.. :-S

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Lanseta Daiwa Black Widow..

Mesaj de Neamtul » 28 Ian 2010, 15:30

Pai Black Widow are pretul recomandat de ~60euro iar in RO sculele Daiwa sunt mai ieftine sau cel mult la fel de scumpe ca pe daiwa.de,pe asta ma bazez cand spun ca nu va costa mult.Nu stiu de unde ai scos pretul ala de 500lei. :-?? Stau si ma gandesc serios la Dragonier Carp. :) Cred ca blancul e foarte asemanator cu blancul Emblem-ului(care are un blanc foarte bun).Marele avantaj,zic eu,este ca au renuntat la spigotul ala "super flex" care ceda foarte usor la Emblem(am auzit)si au introdus "V joint" care pare sa fie un spigot clasic.Daca solutie asta va face ca lanseta sa nu mai cedeze(asa cum se intampla la fratele Emblem)sigur imi cumpar si eu un set la toamna.Inelele sunt Fuji Alconite ca la modelele Tribal si Infinity.Cred ca in Combinatie cu Windcast X 5500 se obtine un ansamblu destul de performant si cu ~300gr mai usor decat ansamblul BBLC-Magic pe care-l folosesc in prezent.
Windcast Z mi-as lua si eu dar diferenta de pret e destul de mare si nu stiu daca merita.Diferenta e la numarul de rulmenti,manivela si culoare.
Prefer sa raman cu 4 x ~200lei in buzunare decat sa platesc ~200euro in plus pentru cativa rulmenti si un alt design exterior diferit.
Partea mecanica e la fel.Numai S-ul e construit mai simplu dar e la fel de performant ca fratii mai mari.As lua Windcast pentru ca tamburul se impaca bine si cu bete de 3,60 cu inele mici.La BBLC e mai complicat cu betele de 3,60 si inele de 35-40 la distanta mica fata de mandrina si sa nu uitam ca e mult mai usoara.Aici e marele avantaj fata de mulinetele cu tambur supramarit.X-ul va costa 7-800lei la Arrow si cred ca la toamna imi cumpar si eu un set.

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: Lanseta Daiwa Black Widow..

Mesaj de Tibi30 » 29 Ian 2010, 13:48

asta cu 500 ron am scos-o,de la A...w..Daiwa Mision,care e cam acelasi bat,ca Black Widow,costa 500 ron la A...w..si pe alte site-uri,care iau marfa tot de la A...w...iar pe site-ul Daiwa,pretul recomandat pt Mision este tot de 60 euro.. ;) ...preturi de Romania,de unde sa le scot eu?? :))..si Dragonier,este 380 de euro..daca punem euro la 4,1..1558 ron...pai la banii astia eu zic ca-ti iei scule mult mai bune,parerea mea..fire lntinse lti doresc..oricum,daca tu te uiti pe Daiwa.de...sant preturi mari..Basiair e 3200ron...iar eu pot sa o iau la 2200ron..pe ce site te uiti??

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Lanseta Daiwa Black Widow..

Mesaj de Neamtul » 29 Ian 2010, 14:47

Am vazut eu Daiwa Dragonier la un magazin online din Germania si costa 159e.Nici la noi nu va costa mai mult de 700lei.
Daca te uiti putin mai atent la ce scrie pe daiwa.de ai vedea ca e vorba de SET DE DOUA LANSETE si in magazin nu te costa mai mult de 640e patru lansete.Eu zic ca pretul e acceptabil.
Black Widow va costa cel mult 300lei.O sa vezi in martie cand le va aduce A...w.(sper :) )
Oricum,mulinete Windcast imi cumpar sigur...dar cred ca pastrez si BBLC-urile :)) ca prea putin le-am folosit anul trecut si e pacat sa vand mulinete noi la pret de sh.

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: Lanseta Daiwa Black Widow..

Mesaj de Tibi30 » 30 Ian 2010, 23:40

dai o bere daca e sa aduca A...W...lanseta Black Widow,si o sa fie cel putin 450 ron..???sau hai sa fiu lndulgent..400 ron..dai berea?? :D

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Lanseta Daiwa Black Widow..

Mesaj de Neamtul » 31 Ian 2010, 01:08

O dau. :)
Numai sa ne intalnim cumva. :)

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Lanseta Daiwa Black Widow..

Mesaj de Neamtul » 27 Feb 2010, 14:18

Tibi30 scrie:dai o bere daca e sa aduca A...W...lanseta Black Widow,si o sa fie cel putin 450 ron..???sau hai sa fiu lndulgent..400 ron..dai berea?? :D
Na Tibi,cum e cu berea? :D
De 450lei imi cumpar 3 Black Widow. >:)
Bine ca n-ai adus din vest cum ai vrut sa faci ca te pacaleai rau de tot.
La 149lei lanseta asta se va vinde foarte bine.E criza si multi cauta echipament mai ieftin.
Prin Timisoara nu treci anul asta?Nu de alta dar ce-as bea o bere rece... :D

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Lanseta Daiwa Black Widow..

Mesaj de Allen Besnovich » 27 Feb 2010, 16:11

Am vazut-o la un magazin de specialitate din Craiova, arata binisor.
Dar nu m-a impresionat atat de mult incat sa renunt la eliminator :D
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: Lanseta Daiwa Black Widow..

Mesaj de Tibi30 » 27 Feb 2010, 22:35

cand eu va zic ca baietii de la Arrow citesc aici pe forum... :D ...sper sa nu se supere pe mine,ca le fac anti-reclama la acest bat(lanseta)...am mufat si un Black Widow,cand am fost la ei ln magazin,si e pfraff...ca look,arata foarte bine..e o lanseta subtirica...modelul 3,60-3lb,despre el e vorba...dar nu are 3lb nici peste 10 ani se stat ln magazin..am observat asta la,lansetele din gama ieftina...sa zicem daca srie 3lb pe ele,mai mult de 2,5 lb nu au...cand o mufezi si misti putin de ea,ln scurt(miscari repetate),zici ca e lanseta de spinig...cata actiune parabolica o avea,la o lanseta de crap,sa se arcuiasca(flexeze) de la inelul de plecare ln jos,spre mandrina,pt mine e inacceptabil...si la 3lb..pai daca-i mai pui si un momitor lncarcat cu nada,o rupi ln aruncare...ieftin si bun,ln pescuit nu o sa existe niciodata...de fapt cred ca se poate generaliza,nu doar ln pescuit nu exista,ln orice pe lumea asta.. :))
PS-da,daca cumparam,aceasta lanseta de ,,afara",era mare teapa..dar nu cumparam eu asa ceva,dupa ce o vedeam...fugeam ca de AH1N1.. =))....da,trebuie sa-mi fac drum pe la Timisoara,sa dau berea...

Avatar utilizator
bufu29
membru activ
membru activ
Mesaje: 67
Membru din: 24 Feb 2010, 21:16

Re: Lanseta Daiwa Black Widow..

Mesaj de bufu29 » 28 Feb 2010, 09:13

chiar din potriva fiind parabolica poate sa suporte greutati destul de mari de incarcare sau erori ale pescarului in aruncare, nu cred ca este o legatura directa intre actiunea parabolica a unei lansete si posibilitatea mare de rupere a ei...

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”