Feeder Balzer

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
hersorin
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 11 Feb 2008, 21:20

Feeder Balzer

Mesaj de hersorin » 21 Ian 2009, 21:15

Buna ziua
Am o lanseta de 2.85 Telepicker cu 4 virfuri care imi place foarte mult. Pot spune ca este un bat destul de universal.
Acum vreau sa imi iau inca o lanseta Balzer http://www.balzer.de/products.php?pid=2226&cid=2 varianta de 3.60 ,aceasta are 3 virfuri de 2, 3, 4, oz si suplimentar ma gindesc sa mai cumpar si pe cele de 1 oz si cele de 5,6 oz spune ca se potrivesc la diametru. Este bine oare sa le folosesc si pe cele de 5, 6 oz oare nu se forteaza prea tare batul? Ce parere aveti despre acest bat deoarece vad ca este destul de laudat. Vreau sa iau acest bat deoarece cel mic lanseaza si mai putin dar imi da emotii la crapi peste 2-3 kg.
Va multumesc

Avatar utilizator
hersorin
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 11 Feb 2008, 21:20

Re: Feeder Balzer

Mesaj de hersorin » 23 Ian 2009, 17:48

Sa inteleg ca nu se pricepe nimeni la feeder?

Avatar utilizator
hersorin
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 11 Feb 2008, 21:20

Re: Feeder Balzer

Mesaj de hersorin » 23 Ian 2009, 22:08

nu va mai deranjati sa raspundeti deoarece pina la urma am luat Colmic Power drive adica asta http://www.colmic.it/index.php?page=sho ... Itemid=119
Am zis ca daca folosesc cirlige Colmic sa am si bat.

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Feeder Balzer

Mesaj de stefanflorin » 24 Ian 2009, 01:26

Pescuitul la feeder este pasiunea mea si desi e tarziu cand vad postul tau, iti pot spune cateva lucruri pe care le-am constatat de-a lungul timpului si testand mai multe marci , lungimi si modele: pe balta nu iti recomand sa folosesti varf mai puternic de 3oz (1.5-2oz pt pescuitul pe baltile noastre e ideal) pt ca reduce mult din sensitivitatea muscaturii, eu iarna dau cu varf de 0.5 oz- 1oz pe lacuri. Rigiditatea varfului e drept ca ajuta la lanseurile cu naditoare grele insa e mai importanta atunci cand dam pe rauri. Cum ziceai mai sus de varfuri de 5-6 oz, sunt cu siguranta confectionate din carbon si sunt destinate pescuitului pe rauri cu un curent f puternic unde plumbii/momitoarele au peste 100 de g si se preteaza la pescuitul mrenei, crapului, si in general a pestilor cu muscatura ferma. La un varf sa zicem de 3 oz adica aprox 84g, greutatea aceasta reprezinta test curve si nu greutatea pe care o poate arunca, de altfel aceasta fiind mult mai mare decat test curve. In genere distanta la care poti arunca e data de lungimea lansetei si de puterea acesteia si mai putin de varfuri. Gata c-am aberat destul. Fir intins si spor la recolta cu noul bat, pare ok si f robust !
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
hersorin
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 11 Feb 2008, 21:20

Re: Feeder Balzer

Mesaj de hersorin » 24 Ian 2009, 08:40

Multumesc de raspuns.

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”