3.6 metri, 3,5 lbs

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

3.6 metri, 3,5 lbs

Mesaj de marian_popescu » 25 Aug 2008, 19:40

salutare tuturor
doresc sa va cer sfatul, in masura in care puteti, asupra achizitionarii unui set de patru bete de crap in 800 - 1000 de ron, care sa se potriveasca cu mulinete okuma PL 65. mentionez ca imi place sa pescuiesc mai mult la crap salbatic, pe ape curgatoare, dar, din cand in cand, mai merg si pe balti pe care am nevoie de lanseuri la distanta.
eu m-am oprit la ron thompson custom carp, de 3,6 metri, 3,5 lb. mi se par destul de solide, nervoase, capabile de lanseuri la distanta si de manevrarea greutatilor considerabile si a capturilor serioase. se gasesc doar in unele retele de magazine, la 200 ron bucata, dar as putea sa le iau la 170 ron.
am mai probat si cormoran, mitchell si shimano(alivio) care nu mi se par de incredere, oricat de aspectuase ar fi. o alternativa ar fi energoteam sau sert(sert mi se par cam moi, dar acceptabile la pretul lor)

ce parere aveti despre aceste scule, daca le cunoasteti, sau ce alternative mi-ati mai putea recomanda?

multumesc anticipat
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: 3.6 metri, 3,lb

Mesaj de IULIAN C » 25 Aug 2008, 20:00

marian_popescu scrie:salutare tuturor
doresc sa va cer sfatul, in masura in care puteti, asupra achizitionarii unui set de patru bete de crap in 800 - 1000 de ron, care sa se potriveasca cu mulinete okuma PL 65. mentionez ca imi place sa pescuiesc mai mult la crap salbatic, pe ape curgatoare, dar, din cand in cand, mai merg si pe balti pe care am nevoie de lanseuri la distanta.
eu m-am oprit la ron thompson custom carp, de 3,6 metri, 3,5 lb. mi se par destul de solide, nervoase, capabile de lanseuri la distanta si de manevrarea greutatilor considerabile si a capturilor serioase. se gasesc doar in unele retele de magazine, la 200 ron bucata, dar as putea sa le iau la 170 ron.
am mai probat si cormoran, mitchell si shimano(alivio) care nu mi se par de incredere, oricat de aspectuase ar fi. o alternativa ar fi energoteam sau sert(sert mi se par cam moi, dar acceptabile la pretul lor)

ce parere aveti despre aceste scule, daca le cunoasteti, sau ce alternative mi-ati mai putea recomanda?

multumesc anticipat
Ce ai enumerat,nu cunosc...in privinta serturilor,insa,eu am 3 sert authority dar nu ma pricepeam cand le-am luat si astea au 3,6 m si doar 3 lb!
Insa,eu am tinut cont si de faptul ca imi trebuia ceva destul de flexibil dar nu prea rigid,pt ca in urma unui accident si a unui malpraxis al chirurgului care m-a operat,am ramas cu probleme la umarul drept si nu pot forta la maxim umarul,trebuie sa ma folosesc la max de lansete!
Arunca destul de bine cu max 100 grame,in drill se comporta destul de bine,daca te hotarasti sa iei sert,vezi ca sunt swart la 3,9 si 3,5 lb si rebellion tot asa,am vazut swart pe balta,am aruncat cu ea....e destul de capabila la banii astia(215 ron)
Ca defect,la ale mele gasesc manerul,ceva cam prea subtire,si la partide de 48-60 ore in care am si prins destul de bine...am venit acasa cu bataturi de zici ca am fost la sapa o saptamana!
Sper ca am fost de folos....fire intinse!
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: 3.6 metri, 3,lb

Mesaj de marian_popescu » 25 Aug 2008, 20:50

scuze, greseala este a mea
un comerciant, care mi-a spus ca imi poate aduce ron thompson, mi-a recomandat o alternativa mai ieftina, la 3 lsb, 3,6 metri niste serturi....swart, karax, sea bass core si authority. vreau neaparat de 3,6 metri pr ca am o solenza si sunt cele de 3.9 metri nu incap sub nicio forma. acum am telescopice, care incap in portbagaj, dar dupa ce mi-am luat si bete pt somn din 2 bucati.... :mrgreen: tot intre canapele le car
apropos....e cineva amator de telescopice :mrgreen: glumeam, am postat deja anuntul
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
joga petre
membru activ
membru activ
Mesaje: 98
Membru din: 22 Mar 2008, 22:16

Re: 3.6 metri, 3,lb

Mesaj de joga petre » 26 Aug 2008, 13:35

eu iti recomand,la banii aceia, mitchell armada 3,60 si 3,5 lb......parerea mea ca sunt cele mai bune bete la banii lor(sunt cam 230-250 buc)
nu te complica cu sert,etc,etc......du-te si uita-te la ele,vezi cat de groase sunt in "carne",actiune,etc
nu o sa regreti nici o clipa

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: 3.6 metri, 3,lb

Mesaj de Madalin Dirla » 26 Aug 2008, 16:39

marian_popescu scrie:salutare tuturor
doresc sa va cer sfatul, in masura in care puteti, asupra achizitionarii unui set de patru bete de crap in 800 - 1000 de ron, care sa se potriveasca cu mulinete okuma PL 65. mentionez ca imi place sa pescuiesc mai mult la crap salbatic, pe ape curgatoare, dar, din cand in cand, mai merg si pe balti pe care am nevoie de lanseuri la distanta.
eu m-am oprit la ron thompson custom carp, de 3,6 metri, 3,5 lb. mi se par destul de solide, nervoase, capabile de lanseuri la distanta si de manevrarea greutatilor considerabile si a capturilor serioase. se gasesc doar in unele retele de magazine, la 200 ron bucata, dar as putea sa le iau la 170 ron.
am mai probat si cormoran, mitchell si shimano(alivio) care nu mi se par de incredere, oricat de aspectuase ar fi. o alternativa ar fi energoteam sau sert(sert mi se par cam moi, dar acceptabile la pretul lor)

ce parere aveti despre aceste scule, daca le cunoasteti, sau ce alternative mi-ati mai putea recomanda?

multumesc anticipat
sal. Mariane.........eu am 4 lansete sert Karax 3.60 / 3 lbs si sunt ok,se comporta bine in drill,arunci binisor dar sunt putin cam moi dar merg,la anul o sa le scimb ca ma inteleg mai bine cu 3,90 eu fiind si mai inalt am 1.90 ma ajuta mai mult in lanseu........gandeste-te bine ce iti iei........orice ti-ai lua eu iti doresc fire intinse si numai bine! fir in drill! :)

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: 3.6 metri, 3,lb

Mesaj de iulian petre » 26 Aug 2008, 17:27

SUB 3,5 lb nu recomand....

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: 3.6 metri, 3,lb

Mesaj de vali003 » 26 Aug 2008, 22:29

de ce Iuliane ? nu sint cam batoase ? daca nu participi la competitii , eu as crede 3,25 lb. sint super indeajuns , eu folosesc la pescuit de 3 si 3,25 lb. si nu am avut probleme , scotind frecvent crapi de riu de la 15 kg. in sus .

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: 3.6 metri, 3,lb

Mesaj de marian_popescu » 27 Aug 2008, 00:11

baieti, stiu ca merit injuraturile, dar topicul trebuia sa se numeasca 3,6 metri, 3,5 lbs....dar neatentia....
scuze
dar se pare ca greseala a fost binevenita...pt ca discutiile ma ajuta sa imi formez catusi de cat o parere.
da, intradevar, serturile sunt cam moi, mai ales pt pescuit in agataturi de pe mal, sau pt distanta, dar pariez ca fac spectacol in dril si poti scoate peste mare si cu acestea
armada parca am vazut la 3,6 metri cu 3 lbs si 3,90 avea 3,5 lbs, o sa caut, dar cred ca nu ma mai primesc cei de la arrow in magazin la cate vizite le-am facut in ultima vreme... :mrgreen: glumesc, le-am facut ceva vanzare anul asta
custom carp de la ron thompson mi se par, insa, exact pe gustul meu, chiar va recomand sa la vedeti putin in magazin
crap de peste 15 kg pe rau?....meserias, visul meu....sper sa ajung si la o dunare in concediul asta, in sept, dar numai dc imi intra banii sa iau lansetele, pentru ca telescopicele le-am scos la vanzare atat on line cat si intr-un magazin din ploiesti
daca nu>>>>>dridu, o partida ca la carte de vreo 3 zile cred ca m-ar racori, cu vechile mele lansete din fibra plina, bunicele pentru pescuit in curent, pe gropi. inca mai detine si exemplare mari..sper
multumesc pt raspunsuri
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: 3.6 metri, 3,lb

Mesaj de Madalin Dirla » 31 Aug 2008, 14:35

iulian petre scrie:SUB 3,5 lb nu recomand....
Iuliane sa sti ca mare dreptate ai..................sub 3.5 lb dai cu frica(lanseu)..FIR IN DRILL!! :)

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: 3.6 metri, 3,lb

Mesaj de florentiniuga » 31 Aug 2008, 19:36

MDI scrie:
iulian petre scrie:SUB 3,5 lb nu recomand....
Iuliane sa sti ca mare dreptate ai..................sub 3.5 lb dai cu frica(lanseu)..FIR IN DRILL!! :)
De ce?
Pune un plumb mai usor, fir mai subtire si vei obtine aceeasi distanta de aruncare. De fapt, distanta depinde mai mult de tehnica aruncarii decat de puterea lansetei.
O lanseta de 3,60 m, care are aceeasi putere de aruncare cu una de 3,90 m, este ceva mai rigida sau la fel de grea.
Cea mai buna solutie pentru 3,60m, este o lanseta cu actiune progresiva cu puterea de 3.0 lb, bine echilibrata cu mulineta. Eu am modelul Viking Boilie de la Energofish, care se incadreaza in parametrii acestia si sunt foarte multumit de ele si dupa 5 ani.
De altfel, puterea lansetei nu prea are importanta cand scoti pestele ci tipul de actiune. E relevanta numai la lanseuri dar revin la ideea anterioara. Totul tine de tehnica lansarii. Eu nu pot sa arunc bine cu 3,90m/3,5 lb, cu plumbi de 120-140g dar arunc excelent cu 90-100g, cu fir mai subtire.

P.S. Lansetele se aleg asa : Te duci la magazin, pui mana pe ele si vezi care ti se "lipeste", ai grija sa fie de firma, intrebi daca ti-o schimba in caz de rupere (pe motiv de defect de fabricatie), adica daca-ti da garantie si o iei. Primul drum il faci la o balta si arunci cu ea cu greutatea indicata, cat te tin puterile. Fara frica!
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: 3.6 metri, 3,lb

Mesaj de iulian petre » 01 Sep 2008, 14:59

vali003 scrie:de ce Iuliane ? nu sint cam batoase ? daca nu participi la competitii , eu as crede 3,25 lb. sint super indeajuns , eu folosesc la pescuit de 3 si 3,25 lb. si nu am avut probleme , scotind frecvent crapi de riu de la 15 kg. in sus .

-------------------------------------

depinde si de "finante"... :shock: ..mie unul i-mi trebuie o baterie de bete de crap bune la orice tip de pescuit..agatatura,plantat 200-300 metrii,lansari de peste 120 metrii,etc..si cele de 3,90-3,5 lb-actiune progresiva mi se par cele mai bune pt a-mi indeplini aceste cerinte....normal ar trebui sa am mai multe "baterii" de crap dar la ce preturi sunt ... :shock: :shock: ma limitez la 4 bete +un spod de 5,5 lb....la mulinete am rezolvat problema ca am 4 BBLC-uri si 4 okuma axeon care pt. mine sunt cele mai bune mulinete (pret-calitate).

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: 3.6 metri, 3,lb

Mesaj de Madalin Dirla » 01 Sep 2008, 22:14

florentiniuga scrie:
MDI scrie:
iulian petre scrie:SUB 3,5 lb nu recomand....
Iuliane sa sti ca mare dreptate ai..................sub 3.5 lb dai cu frica(lanseu)..FIR IN DRILL!! :)
De ce?
Pune un plumb mai usor, fir mai subtire si vei obtine aceeasi distanta de aruncare. De fapt, distanta depinde mai mult de tehnica aruncarii decat de puterea lansetei.
O lanseta de 3,60 m, care are aceeasi putere de aruncare cu una de 3,90 m, este ceva mai rigida sau la fel de grea.
Cea mai buna solutie pentru 3,60m, este o lanseta cu actiune progresiva cu puterea de 3.0 lb, bine echilibrata cu mulineta. Eu am modelul Viking Boilie de la Energofish, care se incadreaza in parametrii acestia si sunt foarte multumit de ele si dupa 5 ani.
De altfel, puterea lansetei nu prea are importanta cand scoti pestele ci tipul de actiune. E relevanta numai la lanseuri dar revin la ideea anterioara. Totul tine de tehnica lansarii. Eu nu pot sa arunc bine cu 3,90m/3,5 lb, cu plumbi de 120-140g dar arunc excelent cu 90-100g, cu fir mai subtire.

P.S. Lansetele se aleg asa : Te duci la magazin, pui mana pe ele si vezi care ti se "lipeste", ai grija sa fie de firma, intrebi daca ti-o schimba in caz de rupere (pe motiv de defect de fabricatie), adica daca-ti da garantie si o iei. Primul drum il faci la o balta si arunci cu ea cu greutatea indicata, cat te tin puterile. Fara frica!

Dl. Iuga eu am fir de 0.28 si arunc circa 100 m cu 90 gr...........daca pun mai mult de 90 gr imi este frica "sa ma las pe ea"....dar o sa incerca varianta cu fir mai subtire un 0.24 :) .......fir in drill!!

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: 3.6 metri, 3,5 lbs

Mesaj de iulian petre » 02 Sep 2008, 21:41

MADALINE acum depinde si de ce bat folosesti...daca nu ai incredere in el nu trebuie cumparat....

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: 3.6 metri, 3,5 lbs

Mesaj de marian_popescu » 02 Sep 2008, 22:09

de fapt...m-am razgandit...si rau imi pare
am facut un efort si am luat shimano speed master 13350, belea betele, dar prea mult pt mine. m-am intins mai mult decat imi e plapuma si m-am ars, acum trebuie sa la vand inainte de a le incerca
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
Gabriel
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 30 Noi 2007, 20:55
Localitate: Cluj-Napoca

Re: 3.6 metri, 3,5 lbs

Mesaj de Gabriel » 03 Sep 2008, 10:27

Salutare.
Da ce-ai patit cu ele Mariane?? :shock:
Fir intins!

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”