Noutati (unde am pescuit)

Parerile dumneavoastra despre partidele avute.

Moderator: Coleman

Reguli forum
Nu postati aici inainte de a citi regulamentul specific pentru aceasta categorie !
Scrie răspuns
Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de eugen » 06 Mar 2009, 15:01

Margescu Romeo scrie:salut. Am fost iarasi la Budeasa tot in acelas loc duminica 01 03 2009.Am indurat un frig de neuitat din cauza vantului.Nu am avut nici un atac , cu toate ca am dat la carasel.Probabil din cauza braconajului .'' GENOCIDUL'' la stuca are loc la varsarea raului Doamnei in Arges. Se prinde o granada de marlite pline de icre si nimeni nu face nimic. Mai ales AGVPSeul caruia iam dat taxa de permis pe anul 2009.
Una la mana "genocidul" nu este de anul trecut si nici de acum, este de mult timp, cat despre AGVPS nu sunt chiar sigur ca nu au nici o implicatie, ca nu sunt si ei(sau macar unii dintre ei) pe mana cu "sponsorii" lor(braconierii).
Stiuca in perioada aceasta cred ca si-a gasit alte locuri, mai ferite de ochii sau de acele "moaselor" pentru ca este in perioada de depunere, deci are alte "prioritati pe ordinea de zi".
Dar sa vedeti ce in forta va iesi din prohibitie si cu ce "foame"

Cu stima.

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de eugen » 06 Mar 2009, 15:05

Tedy28 scrie:Multumesc pentru raspuns domnului Romeo. Ceva s-a intamplat undeva in intervalul septembrie-decembrie 2008, sau de abia atuci s-ausimtit efectele. Astept sa se incalzeasca si o sa trag si eu un drum pana la Budeasa sa-i vad reactia. Chestia amuzanta este ca dupa prinderea exemplarului de 4 kg, am dat fuguta sa imi cumpar un aparat de fotografiat adevarat pt imortalizarea viitoarelor capturi.Totusi trebuie sa recunosc ca am niste poze reusite cu.......copaci,plauri si alte asemenea.Asta este.... in caz ca se trezeste la viata v-as fi recunoscator daca veti posta ce si cum, sa nu bat drumul de pomana.Multumesc anticipat si fir intins
Nici nu trebuie sa va faceti griji.
Daca tot v-ati cumparat aparat foto, iar "dintoasa" nu este de pacalit, tot este un lucru bun.
Odata cu terminarea perioadei de prohibitie la rapitor, se termina si Postul Pastelui, iar daca tot nu da stiuca, incepe sezonul nuntilor. O fotografie la cununie, o poza de familie cu soata in rochie de mireasa... :D

Cu stima.

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Margescu Romeo » 06 Mar 2009, 17:44

Genocidul de pe raul Doamnei a luat sfarsit.A venit raul mare si tulbure si fomistii au roito , probabil pe Budeasa la rosioara. =D>

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Margescu Romeo » 06 Mar 2009, 17:48

Eugan , baga si tu ceva poze pana vine dintoasa.Daca ma duc va tin la curent . Sper ca si voi ! ca numai in echipa o sa mai avem rezultate

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de eugen » 06 Mar 2009, 22:07

Mai bine ne ti tu la curent pe noi, decat sa ti dintoasa :D :)
Sper ca nu te superi. am glumit

Avatar utilizator
Tedy28
utilizator
utilizator
Mesaje: 32
Membru din: 01 Mar 2009, 21:26

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Tedy28 » 09 Mar 2009, 11:10

Multumesc mult pentru raspunsuri.Sa inteleg ca apa este tulbure in Budeasa? Cand pomeneam de faptul ca nu vreau sa bat drumul de pomana, m-am referit la faptul ca desi sunt pitestean lucrez in Bucuresti, acasa ajung doar in weekend .Acum vizavi de braconajul intensiv, imi puteti da ceva informatii , in mod usor ironic sunt consilier in cadrul M.A.P.D.R si poate rezolvam ceva, desi de la Bucuresti pana in teritoriu se estompeaza mult din efecte si e posibil ca rezolvatul sa insemne un control pe balta , ridicatul sculelor la 2-3 pescari(aia cu undite) si cam atat., in schimb daca e reala treaba cu solutia pentru ucisul racilor acolo se schimba treaba implicatile. daca pot fi dovedite, pot fi de alta factura. in fine regret ca singurul loc de pescuit din Arges cu care ne putem mandrii se distruge de la an la an. Oricum sper sa totusi ca anul asta sa avem ceva capturi, acum ca pot sa le imortalizez, nu vor mai fi doar povesti pescaresti. Fir intins la toata lumea si sa auzim numai de bine.

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Margescu Romeo » 10 Mar 2009, 20:31

Salut. Rezolvarea braconajului in Arges,mai ales in Budeasa si Bascov nu va fi posibila in veci.In primul rand pe timpul zilei se pescuieste . Daca vor sa faca ceva , sa faca pande pe timp de noapte ca atunci se trage ; lozul cel mare; Din cate stiu solutia pentru ucis racii a fost data in barajul de la Vilcele ca de , a fost concesionat un pic pentru recoltarea pestilor. De fapt un braconaj organizat ca la carte cu acte in regula. Si asa a ajuns si in Budeasa solutia care a ucis racii . In fapt un lucru bun ca nu se mai putea pescui la nimic din cauza racilor,trageau si la carasel . Luna asta o las pe dintoasa sa se refaca dupa depunere ,> care o fi reusit sa depuna in balta <.Forte noi luna viitoare.

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de eugen » 10 Mar 2009, 23:45

Sincer sa va spun, cu toate ca as tanji pana la disperare, as da o lege ca prohibitia pe apele din Romania sa dureze un an,doi, cine este prins cu plase la braconaj, sa i se intocmeasca pe loc dosar penal.
Dar ce te faci ca raman lacurile particulare. de ce spun chestia asta.Nu pe Arges, sau cel putin nu am vazut eu, dar pe alte rauri si baraje naturale, cu ochii mei am vazut cum patroni de balti particulare, cu concursul forurilor superioare si contra unor avantaje substantiale, "recolteaza" peste pentru popularea baltilor proprii. Dar acesta , cica, nu este braconaj, este "improspatarea si ameliorarea faunei piscicole din Romania", iar actiunea de a spune cuiva se soldeaza cu "vezi-ti ba de treaba ta si fa-te ca nu ai vazut nimic daca mai vrei sa pescuiesti vreodata in viata ta".

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Margescu Romeo » 11 Mar 2009, 23:09

Mai rau de atat .Am vazut cu ochi mei cum patronul de balta inpreuna cu angajatii sai dadeau cu postovolul si din ce scoteau alegeau numai ce le convenea si restul ramanea pe mal zicand ca nu le trebuie decat crapul.Si asta se intampla pe apele AGVPSului. Cand am ajus in zona iera noapte si mirosea a peste imputit de o luai la fuga , dovada ca o faceau repetat.ierau pe mal din loc in loc numai gramrzi de peste mort

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de costelino » 12 Mar 2009, 10:06

Cred ca acest topic este deschis pentru a da amanunte despre o anumita balta in care am fost de curand.A-ti luat-o pe alta carare,iar despre balti ,taxe,capturi recente IOC!!!

Avatar utilizator
adycoso
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 09 Mar 2009, 13:02

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de adycoso » 12 Mar 2009, 14:09

salut ; sambata vreau sa merg prima oara la peste si nu stiu pe unde .sant din bucuresti.merci

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de toader nicolae » 12 Mar 2009, 14:45

MOARA VLASIEI

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Margescu Romeo » 12 Mar 2009, 18:24

costelino scrie:Cred ca acest topic este deschis pentru a da amanunte despre o anumita balta in care am fost de curand.A-ti luat-o pe alta carare,iar despre balti ,taxe,capturi recente IOC!!!
Ai dreptate ,numai ca uneori trebuie sa ne mai spunem si oful ca tot nu se rezolva nimic.

Avatar utilizator
adycoso
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 09 Mar 2009, 13:02

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de adycoso » 13 Mar 2009, 14:36

salut pe toata lumea .am si eu o intrebare : cine a fost sau a auzit de balta balaria , este prima partida pe anul acesta

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Margescu Romeo » 14 Mar 2009, 10:12

adycoso scrie:salut pe toata lumea .am si eu o intrebare : cine a fost sau a auzit de balta balaria , este prima partida pe anul acesta
Salut.Da si tu ceva detalii , macar judetul

Scrie răspuns

Înapoi la “Unde am pescuit”