recomandare

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
razvan999
membru activ
membru activ
Mesaje: 59
Membru din: 27 Apr 2008, 16:53

recomandare

Mesaj de razvan999 » 27 Oct 2008, 20:11

imi poate recomanda si mie cineva o lanseta pt aceasta mulineta?? http://www.fisela.ro/produse/44/3554/Tr ... er-55.html . Sa le combin si sa fie cat de cat echilibrate intre ele :)
Fir intins!

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Re: recomandare

Mesaj de Driscu Radu » 27 Oct 2008, 22:22

Salut razvane in primul rand la o astfel de mulineta e mai indicat un inel de plecare de 30 cred ca 40 e prea larg pentru diamentru tamburului( sa nu faca floare nailonul).Totusi am la un pret cuprins intre 110-150 roni poti cauta, alege de la linia effe, spirit carp, evil 2-3: cormoran carp akx, xlr: sert authority, karax.Toate aceste lansete au actiune in jur de 3 lbs si actiune parabolica sau semiparabolica( sunt actiuni care ajuta un incepator in stangaciile lui sa nu piarda prea multe monturi).Numai bine fir intinns.

Avatar utilizator
razvan999
membru activ
membru activ
Mesaje: 59
Membru din: 27 Apr 2008, 16:53

Re: recomandare

Mesaj de razvan999 » 28 Oct 2008, 11:28

Driscu Radu scrie:Salut razvane in primul rand la o astfel de mulineta e mai indicat un inel de plecare de 30 cred ca 40 e prea larg pentru diamentru tamburului( sa nu faca floare nailonul).Totusi am la un pret cuprins intre 110-150 roni poti cauta, alege de la linia effe, spirit carp, evil 2-3: cormoran carp akx, xlr: sert authority, karax.Toate aceste lansete au actiune in jur de 3 lbs si actiune parabolica sau semiparabolica( sunt actiuni care ajuta un incepator in stangaciile lui sa nu piarda prea multe monturi).Numai bine fir intinns.
Va multumesc domnule Driscu pentru recomandarea facuta. O sa ma gandesc serios la ofertele acestea.Iarna e lunga iar eu trebuie sa cumpar cat mai multe scule . Fir intins!!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: recomandare

Mesaj de gor965 » 29 Oct 2008, 01:44

E o mulineta usoara(are pickup Airball si corp de grafit ultra-usor) ,mica si cu o frana f.buna ...dar asa cum apare si in descrierea de la fisela e recomandata ptr. pescuitul in Dunare si rauri ...adica nu prea are treaba cu lanseurile lungi ! Una marimea 65 as pune-o in caz de forta majora pe un bat de 3.60 dar nu m-as gandii ca lansez cine stie la ce distanta ! Dintre lansetele enumerate de Radu , Sert Karax e cea mai buna !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: recomandare

Mesaj de marian_popescu » 04 Noi 2008, 19:18

eu am PL 865 si sunt f multumit de ele, desi s-au scumpit la 2 mil la arrow, deci sa nu credeti ca fac reclama in cele ce urmeaza
au inceput reducerile de iarna, cel putin la energofish (mai putin la marca shimano)
azi am vazut helicon 5600 nf la 130 ron, mi se pare super convenabil, in comparatie cu travertine
si eu eram interesat de ele, pana sa imi iau a treia PL, dar vanzatorul mi-a recomandat...longbow
si gipo a avut ceva reduceri. am intrebat de tica abiss, care avea pretul afisat de vreo 5 milioane (cam acum o luna), dar cand i-am zis ca se poate gasi si sub 3,5 mil, mi-a oferit si el un pret similar >:P
betele sert...cam moi pt gusturile multor pescari...insa rezistente si frumoare...urmeaza sa imi cumpar powerspod de la sert, care aduce mai mult a 3,5 livre de la shimano, dar imi place. pana acum nadeam tot cu un sert, de somn, hooligan, de 3 metri. bulgarii se duceau suficient de departe pt mine
Fishing is life. The rest...just details

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”