intrebari de incepator :)

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
dany28
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 02 Sep 2010, 15:17

intrebari de incepator :)

Mesaj de dany28 » 02 Sep 2010, 15:37

Buna

Mi-am cumparat zilele trecute o Lanseta Sonik Sk3 12' 3.5 lbs ,in principiu o voi folosi la prut (pt somn ,crap si cam tot ce misca prin Prut) si baltile de prin zona Iasului.
As dori sa-mi spuneti ce mulineta , fir si ace imi recomandati.Pana acum am ales doar lanseta,pe care am si cumparat-o si ma gandeam la o mulineta Shimano Baitrunner ST 6000 RA ,apoi la un fir 0,25-0,35 mm etc.
In concluzie doar lanseta nu mai poate fi schimbata ,restul urmeaza sa le cumpar, de aceea astept sugestiile celor cu mai multa experienta.

Va multumesc

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: intrebari de incepator :)

Mesaj de Laurentiu » 02 Sep 2010, 15:44

Parerea mea e ca nu-ti trebuie o mulineta cu baitrunner pt ape curgatoare.

Avatar utilizator
dany28
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 02 Sep 2010, 15:17

Re: intrebari de incepator :)

Mesaj de dany28 » 02 Sep 2010, 15:50

Laurentiu scrie:Parerea mea e ca nu-ti trebuie o mulineta cu baitrunner pt ape curgatoare.
trebuia sa specific ca e un brat al prutului iar apa curge foarte incet iar curentii nu sunt foarte mari.A avut si momente cand a curs f repede dar acum e mult mai linistit si curge foarte incet.

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Re: intrebari de incepator :)

Mesaj de Driscu Radu » 02 Sep 2010, 17:52

Daca folosesti lansetele doar la pescuitul pe ape curgatoare e cam scump, bani bagati pe lansete,daca ( vei pescui mix lac, apa curgatoare e ok), parerea mea este sa cauti ceva in juru valori batului ca mulineta macar o tica abiss,(sau niste sh de genul bblc luate de la cineva de incredere), e "pacat" ca asemenea lansete sa aiba parte de niste mulinete de genul helicon sau okuma pl.

Avatar utilizator
dany28
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 02 Sep 2010, 15:17

Re: intrebari de incepator :)

Mesaj de dany28 » 02 Sep 2010, 19:40

Driscu Radu scrie:Daca folosesti lansetele doar la pescuitul pe ape curgatoare e cam scump, bani bagati pe lansete,daca ( vei pescui mix lac, apa curgatoare e ok), parerea mea este sa cauti ceva in juru valori batului ca mulineta macar o tica abiss,(sau niste sh de genul bblc luate de la cineva de incredere), e "pacat" ca asemenea lansete sa aiba parte de niste mulinete de genul helicon sau okuma pl.
ms pentru timpul tau,asa e,e o lanseta f buna ,nu am luat-o sa o folosesc numai la prut,in jurul iasului sunt destule balti ,am luat-o de 3,5lbs pt prut caci se mai agata ,sunt pesti mult mai mari,etc . dar cu siguranta cred ca poate fi folosita in orice apa,fie curgatoare sau nu.iar mulineta la care ma gandeam nu e chiar ieftina,e 2mil jumate,nici scumpa nu e dar e undeva pe acolo,de aceea daca-mi puteti recomanda ceva va rog sa o faceti ,asta este si scopul pentru care am facut acest topic.

Multumesc

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Re: intrebari de incepator :)

Mesaj de Driscu Radu » 02 Sep 2010, 20:11

Ti-am trimis pm, numai bine.

Avatar utilizator
nou_nout
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 24 Sep 2010, 18:02
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: intrebari de incepator :)

Mesaj de nou_nout » 25 Sep 2010, 00:05

dany28 scrie:Buna

Mi-am cumparat zilele trecute o Lanseta Sonik Sk3 12' 3.5 lbs ,in principiu o voi folosi la prut (pt somn ,crap si cam tot ce misca prin Prut) si baltile de prin zona Iasului.
As dori sa-mi spuneti ce mulineta , fir si ace imi recomandati.Pana acum am ales doar lanseta,pe care am si cumparat-o si ma gandeam la o mulineta Shimano Baitrunner ST 6000 RA ,apoi la un fir 0,25-0,35 mm etc.
In concluzie doar lanseta nu mai poate fi schimbata ,restul urmeaza sa le cumpar, de aceea astept sugestiile celor cu mai multa experienta.

Va multumesc
Vasile zice :
Mulineta :
- NU cumpara SH ( decit numai in cazuri f.f. speciale : cunosti mulineta si proprietarul (pe proprietar din gradinita)+ garantii) ;
- Baitrunner iti trebuie numai daca dai cu multe bete + apa statoare + faci gratar/mici + esti un tip comod ;
- recomand in plaja de pret 150 - 350 ron pe OKUMA SYNEX -- o gasesti la 200 - 220 max.
- daca esti si norocos si gasesti ia-ti OKUMA ORYX ( aceeasi treaba numai ca-i pt piata americana , asta vara s-a gasit cu 200 ron) -- cu ea o sa pescuiasca si nepotul tau -- asta daca tu ai 20 ani, daca ai 30 atunci o sa pescuiasca si stranepotul tau.
Fir :
- mono
- producatori : Trabucco (T-Force), G-Line ( este cam scump), K-Karp Camou, Sufix --- nu arunca multi bani pe fir = este un consumabil = 3 pachete de tigari = schimba-l daca-ti face fite sau nu-ti place, urgent
- grosime: 0.25 - 0.3 pt. ca frina ( de fapt ambreiajul ) este totul
Ace :
Iti recomand orice ac care :
- este f. ascutit
- nu se indreapta ca un ac de gamalie
- ai tine gura ( nu se toceste repede)
Restul depinde la ce dai (una-i carasul si alta-i somnul)
===============
Felicitari pt. lanseta. F. f. buna !
Este un pic tare.
Grija mare sa nu rupi gura la pesti , nu trage de lanseta in disperare cind pestele musca !
========== pescarul vasile
Okuma Oryx
Okuma Oryx
Efectuez INMATRICULARI si TUNING barci plantat si inadit.

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”