MARIUTA

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Avatar utilizator
mih_IL
senior
senior
Mesaje: 365
Membru din: 23 Noi 2007, 12:44
Localitate: urziceni
Contact:

MARIUTA

Mesaj de mih_IL » 12 Mar 2008, 10:57

Domnule Iuga, am inteles ca ati fost la pescuit pe aceasta balta. Imi puteti da niste detalii, adica la ce ati prins(nada, momeala, perioada in care a tras mai bine, montura). Datorita serviciului trec cam la 2 zile pe langa balta si mi-ar placea sa fac o partida pe acolo. Va multumesc anticipat.
I love carp!

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: MARIUTA

Mesaj de vali003 » 13 Mar 2008, 00:36

in urma cu 20-22 de ani mariuta a fost locul meu de suflet , carasi de la 1 kg. in sus , stiuci , bibani cocosati , ciortani , o frumusete de balta , ce so mai fi ales de ea ? nu mai am nici cea mai mica idee . poate ne da cineva ceva detalii ? ceea ce stiu , ca de cind sau facut barajurile apa a crescut cu vreo 10-15 m . , iar locurile pe care pescuiam eu , nu mai sint , poate se invirt ceva crapi pe ele , fiind la multi metri sub apa .

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: MARIUTA

Mesaj de vali003 » 13 Mar 2008, 16:11

haideti prieteni , chiar nu stie nimeni nimic de acest loc ? :shock:

Avatar utilizator
creion
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 10 Feb 2008, 12:07

Re: MARIUTA

Mesaj de creion » 16 Mar 2008, 17:35

Am fost eu anul acesta de doua ori. Prima data m-am dus sa dau la salau si surpriza nu am fost lasat sa dau decat cu pestisor pentru ca la jig "s-a prins peste la japca". Neavand pestisor am plecat, dar am revenit pentru o partida de caras la undita(acum trei saptamani) pe canal. Am prins o zi cu vant foarte puternic fapt care m-a facut sa plec destul de repede si de aceasta data. Din primele impresii se pare ca lacul este populat cu novac mult si mare. in mod sigur exista si caras, salau si am inteles ca ar fi si stiuca. Taxa era 20 RON, dar se pare ca se v-a scumpi. Si ca si complrtare balta Matara unde m-am mutat la prima partida de pescuit era inchisa.

Avatar utilizator
mih_IL
senior
senior
Mesaje: 365
Membru din: 23 Noi 2007, 12:44
Localitate: urziceni
Contact:

Re: MARIUTA

Mesaj de mih_IL » 19 Mar 2008, 10:16

Taxa a fost 30 lei iarna pt copca, dar acum s-a facut 5o lei. Pana acum nu am auzit sa se fi prins ceva notabil
I love carp!

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: MARIUTA

Mesaj de florentiniuga » 26 Mar 2008, 04:51

Ultima data am fost la Mariuta in oct. 2006. M-a scarbit sistemul de taxare fara chitanta, adica evaziune 100%. M-am certat de vreo 2 ori cu paznicul. Anul trecut au fost niste amici de-ai mei si nu au mai facut mare branza. Noi ne duceam acolo pentru ten si novac dar s-a imputinat din cauza pescuitului industrial cu plasele in fiecare toamna. De unde iei si nu pui nimic la loc... Eu nu am auzit de populari pe Mariuta. Ciudat e ca locul putinului crap existent, a inceput sa fie luat de bufalo. Astea au fost ultimele capturi pe care le-am avut acolo. Si ce novac gustos era...
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
mih_IL
senior
senior
Mesaje: 365
Membru din: 23 Noi 2007, 12:44
Localitate: urziceni
Contact:

Re: MARIUTA

Mesaj de mih_IL » 27 Mar 2008, 09:00

24.03.2008 -partida de pescuit pe Mariuta
capturi- 18 buc. caras 600-1000g bucata
- 1 cteno 4,2 kg.
Totul la porumb din comert, arome: capsuna si vanilie
I love carp!

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: MARIUTA

Mesaj de nando » 30 Mar 2008, 12:36

sal cunosc foarte bine balta este foarte capricioasa dar are si peste asta iarna la copca sa loat de citeva ori foarte bine si 16kg de caras la 1kg-1.5kg la o partida.anul trecut a bagat cam 800kg ciortanica la 30-50g patronu spune ca a bagat 3tone dar minte ca eram acolo si am vazut. si acest peste la bagat sa poata sa creasca taxa. daca stii locurile se prinde.
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
mih_IL
senior
senior
Mesaje: 365
Membru din: 23 Noi 2007, 12:44
Localitate: urziceni
Contact:

Re: MARIUTA

Mesaj de mih_IL » 31 Mar 2008, 12:09

Care ar fi locurile, daca nu te superi?
I love carp!

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: MARIUTA

Mesaj de nando » 31 Mar 2008, 12:34

nu pot sa ti spun dute acolo sau acolo deoarece sint mai multe [in jur de 8] ti le pot arata daca ne vedem pe balta si in acele locuri trebuie sa cauti adic sa vezi in care dintre ele il gasesti dupa care il lovesti este ff pretentioasa balta nu sta in acelasi loc mai mult de o zi o zijumate din cauz plaselor care se baga si care inca le mai baga patronu [asa zisu patron ca este un betiv de prima clasa]daca ai observat ca umbla la apa ff des [pe canal] si in functie de cum curge apa cauti locurile etc.etc.
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
dediu
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 08 Dec 2007, 02:34

Re: MARIUTA

Mesaj de dediu » 11 Apr 2008, 16:39

am fost anul trecut pe aceasta balta si nu am avut rezultate bune am prin un singur caras si cativa bibani la undita da ce ma surprin vecini care erau langa mine prindeau foarte bine la bomba asa ca la o lanseta am pus si eu bomba si am prins un amarat de caras
Nu stiu ce sa zic de aceasta balta poate nu am stiut eu cu ce sa dau sau nu am ales bine locul poate din cauza vantului

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: MARIUTA

Mesaj de nando » 11 Apr 2008, 17:39

este ff capricioasa balta plus de asta cel mai bine ar fi daca ai merge pe ea iarna la copca sa vezi diferente de pina la un metru de la o gaura la alta si acestea fiind la juma de metru una de alta eu te sfatuiesc acum sa mergi pe urmatoarea care este tot a lui pencu si sa incerci pe ea pina la inceputul lui mai sa vezi ce caras la kg.are si ciortan la 2.5 kg de preferat ar fi sa dai la patratica cu lanseta la maxim 30. 40. de metri de mal si vezi ca balta asta este 300. fara bon si 500 cu bon [sincer nus de ce nu il ia cineva pe patron pentru evaziune etc.etc.pentru ca este o mare bataie de joc. daca vrei lasa mi nr de tel si poate ne intilnim sa pescuim eu saptamina viitoare merg la tibrinu
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
mih_IL
senior
senior
Mesaje: 365
Membru din: 23 Noi 2007, 12:44
Localitate: urziceni
Contact:

Re: MARIUTA

Mesaj de mih_IL » 13 Apr 2008, 23:18

Daca o sa fac rost de un cablu de date de Nokia o sa postez poza. S-a luat salonta de aprox. 15 kg. Super frumoasa
I love carp!

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: MARIUTA

Mesaj de nando » 14 Apr 2008, 08:12

CABLU DE DATE AM EU
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
myrel
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 18 Iun 2008, 20:26

Re: MARIUTA

Mesaj de myrel » 18 Iun 2008, 20:34

eu am fost pe mariuta de 5 ori anul trecut si de 3 anul acesta . De fiecare data am prins cativa carasi , dar anul acesta in aprilie surpriza : o salonta de 6 kg si un romanesc de 11kg in doua ore

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”