Cort

Moderatori: gor965, mini_mic

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Cort

Mesaj de Driscu Radu » 09 Iun 2009, 17:12

Cine are sau a folosit cort Pelzer Pro St Shelter Deluxe, sau un cort (echivalent pret calitate, marime), de la firme ca JRC,Fox,Nash,etc.Multumesc anticipat si fir intins.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Cort

Mesaj de gor965 » 09 Iun 2009, 20:45

Ca sa nu mai deschid un topic separat ...vreau cateva pareri despre Mosella Omega Shelter ori ceva alternative la acelasi pret ! Mentionez ca vreau ceva relativ usor ,ptr. partide fulger !
Fişiere ataşate
mos%20shelt.jpg
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Re: Cort

Mesaj de Driscu Radu » 09 Iun 2009, 21:54

George singura varianta raport pret calitate excelent este crucian 2 se monteaza foarte repede este pretensionat .Am, stat in el am prins o ploaie torentiala si a facut fata fara probleme.Singuru impediment in achizitia lui este ca nu este un cort pentru pescuitul la crap de durata 24-72 h.Numai bine fir intins.

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: Cort

Mesaj de vali003 » 09 Iun 2009, 23:42

George , eu am un fox oval brolly , este excelent , in partide de o zi , ce ai pus tu in poze arata beton , singura intrebare , ce material este , sa nu ai surprize cind ploua mai tare , dar oricum poti sa ii aplici un strat de silicon si nu mai ai treaba .

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Cort

Mesaj de gor965 » 10 Iun 2009, 00:08

vali003 scrie:George , eu am un fox oval brolly , este excelent , in partide de o zi , ce ai pus tu in poze arata beton , singura intrebare , ce material este , sa nu ai surprize cind ploua mai tare , dar oricum poti sa ii aplici un strat de silicon si nu mai ai treaba .
impermeabilitate: 3000mm.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Cort

Mesaj de gor965 » 10 Iun 2009, 00:14

Driscu Radu scrie:George singura varianta raport pret calitate excelent este crucian 2 se monteaza foarte repede este pretensionat .Am, stat in el am prins o ploaie torentiala si a facut fata fara probleme.Singuru impediment in achizitia lui este ca nu este un cort pentru pescuitul la crap de durata 24-72 h.Numai bine fir intins.
La cat costa Crucian ,mai mult mi-ar place Mosella Omega Cave (fiind cu montare rapida )
Fişiere ataşate
cortmos.jpg
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Re: Cort

Mesaj de Driscu Radu » 10 Iun 2009, 08:23

Corect si acest aspect dar gandestete si in viitor poate pleci la pescuit cu un amic cateva zile sau cu familia undeva un crucian satisface mai multe posibilitati o data, pe acest criteriu vreau sa-mi iau un cort mai scump dar care sa aiba si un rol de umbrar, renuntand temporar la un parasolar.

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Cort

Mesaj de Butaru Gabriel » 12 Iun 2009, 14:07

gor965 scrie:Ca sa nu mai deschid un topic separat ...vreau cateva pareri despre Mosella Omega Shelter ori ceva alternative la acelasi pret ! Mentionez ca vreau ceva relativ usor ,ptr. partide fulger !
Cel din foto sau Crucian 2. Dar pentru ce vrei tu si ai astepat atata timp la Expo, cel din foto l-am vazut chiar ieri, da-mi mp daca esti interesat si iti spun unde-l gasesti.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Cort

Mesaj de gor965 » 12 Iun 2009, 14:45

Multa Bafta scrie: Cel din foto sau Crucian 2. Dar pentru ce vrei tu si ai astepat atata timp la Expo, cel din foto l-am vazut chiar ieri, da-mi mp daca esti interesat si iti spun unde-l gasesti.
Pai asta din poza ta e NASH STRONGBOW !...650 ron la BigFish ! Se gaseste mai ieftin ? :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Cort

Mesaj de Butaru Gabriel » 03 Iul 2009, 21:23

Salut ce parere aveti are cineva asa ceva,credeti ca-r fi bun la pescuit,ma intereseaza daca ati folosit un astfel de model,eu am vazut zilele astea peste 20 de modele, as vrea sa spuna cineva care la folosit,deoarece am un prieten care vrea sa ia unul pentru pescuit,si parca m-ar tenta si pe mine.
Se monteaza foarte rapid si tot la fel se strange.

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Re: Cort

Mesaj de Driscu Radu » 04 Iul 2009, 20:09

Salut Multa bafta da niste detalii concrete impermiabilitate, marime, are sau nu winterskin, etc, costce firma le produce.Numai bine fir intins.

Avatar utilizator
Closcutz
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 25 Ian 2009, 00:01
Localitate: Oltina, jud Constanta

Re: Cort

Mesaj de Closcutz » 07 Iul 2009, 14:42

M-ar interesa si pe mine un cort. Bat intre Senzor Navigator 2 si JRC Continental Z 2 Man(la asta am vazut ca are si plasa pt tantari ceea ce pentru mine e conditie capitala). Dar ma gandesc ca daca iau cort trebuie sa iau si pat. Dar despre paturi nu am idee daca se strang, cum arata impachetate. Am citit ca au in medie ca 10 kg. Daca are cineva o poza cu patul strans as fi recunoscator. Desi e o investitie destul de babana si pat si cort...

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Re: Cort

Mesaj de Driscu Radu » 07 Iul 2009, 15:50

Ceva mediu partea de jos cort si pat cam 750 roni.Ce mi-am luat eu ca pat si cort ma ajunge 11 mil.In pretul asta incluzand si husa(sunt aproape decis la cort, vezi sa aiba si winterskin, grun) pentru pat.Ideal ar fii sa-ti ei de la acelasi magazin cel mai bine la cele online, unde mai poti negocia(daca stii sa faci asta), si ai si transportul gratuit la marea majoritate de la 500 roni in sus.Numai bine fir intins.

Avatar utilizator
maxx0772
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 09 Iun 2009, 20:14

Re: Cort

Mesaj de maxx0772 » 07 Iul 2009, 16:05

Multa Bafta scrie:Salut ce parere aveti are cineva asa ceva,credeti ca-r fi bun la pescuit,ma intereseaza daca ati folosit un astfel de model,eu am vazut zilele astea peste 20 de modele, as vrea sa spuna cineva care la folosit,deoarece am un prieten care vrea sa ia unul pentru pescuit,si parca m-ar tenta si pe mine.
Se monteaza foarte rapid si tot la fel se strange.
Ai putea sa-mi spui ce model este cel din pozele postate de tine?
Arata foarte bine.
Multumesc.

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Cort

Mesaj de Butaru Gabriel » 07 Iul 2009, 16:22

Driscu Radu scrie:Salut Multa bafta da niste detalii concrete impermiabilitate, marime, are sau nu winterskin, etc, costce firma le produce.Numai bine fir intins.
Corturile 2 seconds Quechua
Quechua este o firma frantuzeasca de accesorii sportive, care exista din '97 si e distribuita cu predilectie in lantul de magazine Decathlon.

1.Primul cort din imagine este de 2 persoane si are L=220,l=150,h=95
Are winterskin iar pretul este 95 E
Composition PU-coated polyester flysheet, breathable polyester bedroom, polyethylene groundsheet, solid fibreglass poles.
Waterproof Lab- (full tent shower of 450l per sq m per hour) and field test-approved.

door Efficient and easy-to-use front door: big D door with one zip. No need to climb over your companion to get out.
Waterproofing Like all Quechua tents, the waterproofing has been particularly well-developed, approved in lab tests (WHOLE TENT in a shower of 450 litres/h/m2!) and on field tests. (PU coated polyester flysheet, 120gpsm polyethylene groundsheet, thermobonded sealed seams.) A breathable polyester bedroom under the flysheet means you aren't in contact with the condensation that forms naturally on the inside of the flysheet.

Ventilation Air Cooling System label: 2 side panels on the flysheet can be opened up, allowing air into the bedroom through the mosquito netting (so the bedroom remains protected from insects). These panels can be left open even in the rain, and can be closed from the inside. So you get a good night's sleep on even the warmest of nights. Also, you can see what's going on outside.

Poles Solid fibreglass for excellent break resistance.

tent pegs 5mm galvanised steel pegs for good twisting resistance.

Cover Flat , 72cm diameter disc. Non-zip flap which is more practical, and 2 straps for occasional carrying.

Scrie răspuns

Înapoi la “Altele”