nada amur

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ronn
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 19 Mai 2009, 15:48

nada amur

Mesaj de ronn » 29 Mai 2009, 13:09

Sunt din bihor si vreau sa ma duc pe o balta de 90 hectare unde se prinde amur de peste 10kg.Localnici pescuesc plantat la distanda de 90-100m cu 2 carlige pe montura si momesc cu mamaliga,boabe de porumb si soia iar pe carlige folosesc silicon cu 3 boabe de porumb semi fiert,inmuiat in tuica de prune cu 1 burete sintetic de culoarea rosie de marimea unui bob de porunb.Am incercat si eu acelas tip de montura,nada si acelas tip de porumb deoarece am cumparat de la vecini de pe balta dar in 3 zile cat am stat pe balta am prins un crap rom. de 1,5 kg iar vecini mei care erau foarte aproape de mine circa 10 m,mi-au provocat niste nervi de nedescris,asta este pescuitul!Au prins o groaza de amuri dintre care si unul de 18,7kg,si crapi romanesti dar ceva mai putin.Pur si simplu nu am putut sa le tin nr la cati pesti au scos din balta!Stau si ma gandesc oare care ar fi secretul lor si ce ar trebui sa fac pt viitor.Eu unul cred ca mi-au dar toate indiciile corecte dar ca la mine nu au vrut sa pape sau....Rog ajuror pt o retata de nada in special pt amur poate reusesc sa le tin piept localnicilor de pe balta!Multumesc anticipat,Fir intins!

Avatar utilizator
dragan claudiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 662
Membru din: 02 Apr 2008, 16:58
Localitate: brasov
Contact:

Re: nada amur

Mesaj de dragan claudiu » 30 Mai 2009, 10:51

incearca sa nadesti cu spartura de porumb si boabe de porumb fierte de tine,daca dai cu fir de par sau silicon regula e ca boabele de porumb sa fie lipite de ac,deci sa nu ramina distanta intre intre boabe si ac,si incearca cu boabe de porumb dulci,capsuna,vanilie ,miere, etc...daca ai lapte de porumb poti tine spartura in lapte de porumb citeva zile inainte sa mergi la o partida si nadeste cu ea,eu am avut rezultate sau in cazul in care nu plantezi poti folosi saculeti solubili,sper sa-ti fie de ajutor si fire cit mai zbuci **== umate.

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Re: nada amur

Mesaj de Driscu Radu » 01 Iun 2009, 08:25

Inainte de nada si modul de abordare a unei partide ar trebui sa te intrebi de ce stau crapii la 10 m de locul unde ai plasat tu monturile.Poate sunt niste structuri ascunse praguri,delimitari de soluri pe mal care se continua si in apa gen tu ai stat pe nisip in lateral incepea o lutarie.Mai trebuie sa ei in calcul si un loc supranadit gen pescarii fac cu schimbul pe aceelasi loc si dau cu aceeiasi nada.

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”