boiliesurile mele

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
jago_attila
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 06 Noi 2008, 21:25
Contact:

boiliesurile mele

Mesaj de jago_attila » 09 Mar 2009, 20:27

buna seara am avut si eu timpul necesar pentru a prepara niste boiliesuri pentru anotimpul asta si am o nelamurire mi sa parut pasta un pic cam lipicioasa in conparatie de cum am crezut eu specific e prima oara cand fac boiliesuri e vreo problema chestia asta adevarul ca leam facut cu manadar leam testat intr-un acvariu si mia rezistat vreo 4 ore cu temperatura apei aproximativ cum e pe balti la ora asta am incercat o reteta proprie oare nam exagerat cu ceva component din boilies?e vreo problema daca le bag in dip si duopa aia le las sa se usuce sau sa le dipuiesc pe balta mai bine?

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: boiliesurile mele

Mesaj de george-alexandru » 09 Mar 2009, 22:50

nu este nici o problema,ingredientele solubile fac pasta mai lipicioasa de obicei.
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
carprom
senior
senior
Mesaje: 253
Membru din: 21 Sep 2008, 09:50
Contact:

Re: boiliesurile mele

Mesaj de carprom » 10 Mar 2009, 11:11

jago_attila scrie:buna seara am avut si eu timpul necesar pentru a prepara niste boiliesuri pentru anotimpul asta si am o nelamurire mi sa parut pasta un pic cam lipicioasa in conparatie de cum am crezut eu specific e prima oara cand fac boiliesuri e vreo problema chestia asta adevarul ca leam facut cu manadar leam testat intr-un acvariu si mia rezistat vreo 4 ore cu temperatura apei aproximativ cum e pe balti la ora asta am incercat o reteta proprie oare nam exagerat cu ceva component din boilies?e vreo problema daca le bag in dip si duopa aia le las sa se usuce sau sa le dipuiesc pe balta mai bine?
Mai exista o solutie
Biofibre

biofibrele reprezinta o noutate care usureaza munca celor care isi prepara singuri mixurile.biofibrele sint un produs natural de calitate superioara,care se foloseste in mai multe ramuri industriale,ca. industria alimentara, industria farmaceutica,industriachimica industria alimentara pentru animale...

in coocperare cu fabricantzii de biofibre si din multitudinea de soruri de biofibre,sa creat un anume sortiment care sa conceput in cea mai buna concentratziepentru mixurile noastre.

Ce avantaje aduce adausul de biofibre?

Biofibrele au lungimea de citziva microni dimensiune care faciliteaza prelucrarea cu succes a mixului

deja de la o cantitate de 1% (10 gr /kg mix) biofibrele fac ca mixurile pretentzioase care contzin multe ingredimente solubile, sa nu se mai lipeasca, asigurind astfel o mai buna prelucrare si un timp mai indelungat in care aluatul poate fi prelucrat.

Un alt aspect foarte important este creerea in boilies a unei retzele,care da posibilitatea boiliesului sa respire, eliberind particole ca u semnal de nada.

Noi recomandam biofibrele in special pentru mixurile cu extracte solubile ( GLM,Betaina,Protein Fish Solubil, Faina de Ficat...)


Dozajele recomandate pt mixurile dumneavoastra este :

1% pentru toate mixurile (10gr/kg mix)

2% pt mixuri cu un contzinut mai mare de ingrediente solubile si pt mixurile lipicioase (20gr/kgmix)

maxim 3% pt mixurile foarte lipicuioase si cele cu un contzinut foarte mare de ingrediente solubile
Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”