penar pentru monturi gata facute

Moderatori: gor965, mini_mic

Scrie răspuns
Avatar utilizator
idcatagsm2005
membru activ
membru activ
Mesaje: 51
Membru din: 23 Ian 2012, 01:55

penar pentru monturi gata facute

Mesaj de idcatagsm2005 » 03 Mar 2012, 23:51

salutare tuturor , caut un penar pentru monturi gata facute dar nu vad pe nicaieri si ma intrebam daca ar exista asa ceva adica sa dau montura cu tot cu plumb care e ca lungime vre-o 40,50 cm sa numai stau sa desfac si rigul , sa pot intinde montura cu tija arcului si restul direct intr-un penar mai lung , am cautat fel si fel de cutii dar degeaba , daca stie careva de existenta unui penar sau ceva asemanator as fi recunoscator , cu respect fire intinse

Avatar utilizator
darius123
senior
senior
Mesaje: 178
Membru din: 21 Iun 2009, 23:02

Re: penar pentru monturi gata facute

Mesaj de darius123 » 04 Mar 2012, 01:01

Nu cred ca exista, dar nu stiu de ce vrei sa te complici.Foloseste varteje cu agrafa rapida si dureaza cateva secunde sa scoti rigul.Dupa fiecare partida, scot rigul, il pun in penarul de riguri, scot plumbul il pun in lead bag si restul monturii(leadcore,etc) o pun in penarul de riguri, in niste buzunare de plastic.Daca executi corect monturile si nu ai nici o agrafa/vartej deasupra plumbului, in cateva secunde scoti plumbul inline de pe montura.Nu incerca sa te complici, ca pierzi mai mult timp, decat acele cateva secunde cat iti ia sa scoti plumbul/momitorul de pe leadcore/inaintas,etc.O partida de pescuit la crap dureaza minim 12 ore, ce reprezinta 2-3 minute pierdute cu strangerea monturilor, la cateva zeci de ore.Mai putin si o sa punem bile pe firul de par de acasa, mufam lanseta de acasa, sa nu mai pierdem timp pe balta.Din moment ce nu exista asemenea penare, inseamna ca nu se cauta, inseamna ca lumea nu le foloseste.

Incearca asa ceva, dureaza 2 secunde sa scoti rigul.
speed snap pelzer1.jpg
Fişiere ataşate
pelzer hook link verde.jpg

Avatar utilizator
idcatagsm2005
membru activ
membru activ
Mesaje: 51
Membru din: 23 Ian 2012, 01:55

Re: penar pentru monturi gata facute

Mesaj de idcatagsm2005 » 04 Mar 2012, 01:51

ai dreptate si tu eu nu folosesc agrafe de care spui pt ca nu prea ma pricep la facut monturi cinestie ce, sunt doar pasionat nu si pescar imi era mai usor sa le pun repede intr-o cutie ( penar) si cand ajungeam doar sa agat agrafa de linie pun pariu ca daca ar fi s-ar cumpara cu siguranta sau poate am sa ma uit la cineva care procedeaza cum spui tu si renunt , multumesc oricum pt sfat si pt interesul topicului meu ,fire intinse

Avatar utilizator
darius123
senior
senior
Mesaje: 178
Membru din: 21 Iun 2009, 23:02

Re: penar pentru monturi gata facute

Mesaj de darius123 » 04 Mar 2012, 03:02

Incearca sa renunti la acea agrafa, in caz de ruptura, pestele nu mai are scapare, plumbul nu are cum sa iasa de pe fir, astefel pestele trage plumbul dupa el si nu o sa o mai duca mult.Stiu ca este mai comod sa agheti direct montura de linia principala, dar trebuie sa ne gandim si la siguranta pestelui.Plumbul trebuie sa culiseze liber pe toata lungimea firului, sa nu intampine nici un obstacol care sa blocheze plumbul sa iasa de pe fir, in caz de ruptura.

Scrie răspuns

Înapoi la “Altele”