Lansete HARLOW

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
clean
utilizator
utilizator
Mesaje: 37
Membru din: 27 Feb 2008, 13:51

Lansete HARLOW

Mesaj de clean » 04 Noi 2008, 09:51

Salut!

Am si eu o problema: am 4 lansete Harlow Sert 3 lbs cu care ma inteleg foarte bine din p de v al drilului dar nu am reusit sa-mi dau seama care este greutatea optima a plumbului pentru ele...stiu ca sunt mai moi , nu vreau sa ating lungimi de lansare uriase doar vreau sa optimizez cat se poate aruncarea....

Daca este cineva care poate sa-mi spuna mai multe i-as ramane profund indatorat..

Post mutat -> Qnyx
Uita-te la ce rubrica postezi data viitoare

Avatar utilizator
sdaniel
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 17 Iun 2008, 17:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lansete HARLOW

Mesaj de sdaniel » 04 Noi 2008, 10:36

clean scrie:Salut!

Am si eu o problema: am 4 lansete Harlow Sert 3 lbs cu care ma inteleg foarte bine din p de v al drilului dar nu am reusit sa-mi dau seama care este greutatea optima a plumbului pentru ele...stiu ca sunt mai moi , nu vreau sa ating lungimi de lansare uriase doar vreau sa optimizez cat se poate aruncarea....

Daca este cineva care poate sa-mi spuna mai multe i-as ramane profund indatorat..

Aceleasi lansete le am si eu ....Dupa parerea mea greutatea optima cu care se incarca blankul este de 90 de gr... Cu greutatea asta am fortat cam cat am putut si inca sunt "vii" betele :D
Dan Serban

Avatar utilizator
Marius L
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 23 Iun 2008, 12:38
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lansete HARLOW

Mesaj de Marius L » 04 Noi 2008, 11:24

Eu am avut niste Sert-uri Karax, adica cam acelasi lucru cu Harlow, am fortat cu plumb de 110g cat am putut si betele au fost ok.... raman insa la parerea lui sdaniel ca cel cel mai bine se incarca cu 90g.

Fir intins
Pescar de crap 100%

Avatar utilizator
clean
utilizator
utilizator
Mesaje: 37
Membru din: 27 Feb 2008, 13:51

Re: Lansete HARLOW

Mesaj de clean » 04 Noi 2008, 11:55

Multumesc pentru raspunsuri dar cam la ce distanta ati lansat ?????

Avatar utilizator
sdaniel
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 17 Iun 2008, 17:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lansete HARLOW

Mesaj de sdaniel » 04 Noi 2008, 12:29

clean scrie:Multumesc pentru raspunsuri dar cam la ce distanta ati lansat ?????

Aici depinde de mai multi factori ... mulineta,fir,pozitionarea firului,inaintas ,montura si mai ales tehnica ta de aruncare ...
Eu personal folosesc betele cu mulinete Okuma PL865 , pe tamburi am fir P-line 0.28 cu inaintas Tuf Line XP de 40 lb si dupa mai multe incercari am reusit sa arunc 106 metri cu montura safety-clip...
Sunt bete placute in drill dar parca prea moi in lansare ... Oricum la banii astia nu cred ca ai putea sa gasesti ceva mai bun ...
Dan Serban

Avatar utilizator
clean
utilizator
utilizator
Mesaje: 37
Membru din: 27 Feb 2008, 13:51

Re: Lansete HARLOW

Mesaj de clean » 04 Noi 2008, 14:01

Multumesc ! Cam aceleasi elemente le am si eu ....
Astept oricum si alte opinii....chiar sunt interesat de experienta altor colegi de ...suferinta!

Avatar utilizator
Marius L
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 23 Iun 2008, 12:38
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lansete HARLOW

Mesaj de Marius L » 04 Noi 2008, 14:10

Eu nu depaseam 100m cu fir de 0.30, inaintas Tuf Line XP 40lb si montura in-line.
Cam asta era maxim la mine.
Betele sunt ok pentru drill, insa pentru aruncari lungi cred ca degeaba ii pui plumb mai greu, ca nu o sa te ajute. Asta e potentialul lor.
Dupa cum au spus si pescari consacrati, betele de la Sert sunt super bune tinand cont de pretul pe care il au. ;)
Pescar de crap 100%

Avatar utilizator
sdaniel
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 17 Iun 2008, 17:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lansete HARLOW

Mesaj de sdaniel » 04 Noi 2008, 14:24

Marius L scrie:Eu nu depaseam 100m cu fir de 0.30, inaintas Tuf Line XP 40lb si montura in-line.
Cam asta era maxim la mine.
Betele sunt ok pentru drill, insa pentru aruncari lungi cred ca degeaba ii pui plumb mai greu, ca nu o sa te ajute. Asta e potentialul lor.
Dupa cum au spus si pescari consacrati, betele de la Sert sunt super bune tinand cont de pretul pe care il au. ;)

Dupa cum am spus dupa mai multe incercari in ziua aia am reusit sa arunc atat ... in rest nu stiu sa-ti spun exact o medie a aruncarilor din fericire nu pescuiesc la distante foarte mari si momentan ma descurc cu ele...
Dan Serban

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”