Zona Brasov

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
claufishi
Veteran
Veteran
Mesaje: 536
Membru din: 04 Noi 2010, 22:48
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de claufishi » 08 Ian 2011, 19:11

@ion69

imi pare rau , desi stiu acest lucru, ca nu sunt eu singurul aflat in aceasta postura ci si tu si multi alti pescari si inca vor mai aparea astfel de cazuri in cazul unei insuficiente remedieri a acestei situatii.
am ajuns la concluzia ca uneori nici cum nu este bine : daca esti recalcitrant si impulsiv nu e bine iar daca apelezi la postura "TACI SI INGHITE" tot bine nu iti va fi intr-un final.

Pacat , pescuitul ar trebui sa insemne recreere si satisfactie , cearta neavandu-si un loc binemeritat in acest aspect.

Sanatate tuturor si FIR INCINS **==
"Cine se fereste de agatatura , se fereste de crapi...in speta mari si foarte mari"
CLAUDIU CORAIU - B&C ENDURO CARP TEAM -

davidnicolaie
Veteran
Veteran
Mesaje: 1013
Membru din: 20 Noi 2009, 18:08
Localitate: brasov
Contact:

Re: belin plopi

Mesaj de davidnicolaie » 08 Ian 2011, 19:24

ion69 scrie: CAT DESPRE TINE DLE DAVID NU CRED CA TE CUNOSC SI NICI NU VREAU DEOARECE CONSIDER CA SUNTETI UNUL DI LINGAII :-q :P LUI BELA SI SPUN ASTA CITIND CAT II TII APARAREA =))
CUM POTI SA SPUI CA TU CU ZILE LIBERE DAK AVEAI BANI II MAI SI PLATEAI INSEAMNA CA AI BANI ????
DACA """""""REGULAMENTUL"""""""""LUI BELA SPUNE CA AI 1 ZI LIBERA LA 4 KG DE CRAP ATUNCI E """REGULAMENT"""
PROBABIL PESCUIESTI LA RAMA DE-TI MAI RAMAN BANI SA-I FACI CADOU LU BELA ?
PE MINE 2 ZILE DE PESCUIT LA BELIN (CU ZILE LIBERE)MA COSTA ATUNCI IN JUR DE 300 RON DECI NU M-AI AVEAM BANI DE ARUNCAT
ZICI CA-TI FACI STRATEGII ? BRAVO PROBABIL CA TE LASI CALCAT IN PICIOARE
VEDETI VA ROG PAGINA 5 SA VEDETI CE SPUNE DL DAVID DE BELA CA E ZGARCIT SI CA NU M-AI MERGE PE ACOLO IAR ACUM SARE IN SUS CA E VIATA LA BELA
MAI SPUI CA TU NU TI-AI PUS POZE IN CABANA? PAI DACA TOT DAM DRUMUL LA PESTI E SINGURA BUCURIE CARE NE RAMANE NU DRILUL,AMINTIREA SI POZA SI CA IN ORICE DOMENIU SI IN PESCUIT ESTE O IERARHIE SI ACOLO TE SITUEZI PRINZAND PESTE MULT,MARE PUNIND POZE IN CABANE PE SITEURI NU FACANDU-I MASAJ LU BELA [-x
VA MULTUMESC SI SPER CA NU AM FOST PREA DUR DAR ASTA ESTE PAREREA MEA >:)
SALUT TOTI PESCARII BRASOVENI SI NU NUMAI RESPECT SI FIR INTINS =D>


iti voi raspunde pt. ca judeci persoana fara sa o cunosti parerea mea este sa te abtii. nu sunt si nu voi fii lingaul lui bela .am, zis clar ca nu sunt deacort cu mentalitatea lui dar asta nu e problema mea .intradevar cum am zis :platesc din cand in cand dar sa nu ai impresia ca ii platesc in zilele in care stau pe libere (uneori le aman zilele libere pt. ca sa imi fac viata mai usoara in periodele in care sunt mai strumturat .pt. ca in domeniul meu exista urcusuri si coborasuri financiar iar instabilitatea ma facut sa iau masuri de precautie asa a existat de 10 ani)
de poze nu imi pasa pt. ca nu imi place nu am cui demostra nimic pt. ca eu vad pescuitul altfel decat multi de pe aici.pe mine la pescuit nu ma intereseaza cantitatea si doar captura. am niste recorduri personale si vreau la an la an sa le depasesc pe specie ma refer, acum ma axez de 4-5 ani mai mult pe cap asta e alta problema nu mai imi permite inprejmuirile decat acesta axare la crap . am ales bela pt. ca din punctul meu de vedere este singura balta in care pot sa imi bat recordurile personale deoarece cred si nu ma insel are cele mai mari exemplare de crap si amur poate si somn de pe o raza de 100 de km de brasov .
nu mii se pare corect sa faci un om in asa fel si unii chiar cu tenta rasista sau nationalista (cum vreti voi)chiar daca te-a suparat sau te-ai certat .aici da dovada de needucatie siatat ma abtin....
Ultima oară modificat 08 Ian 2011, 22:17 de către davidnicolaie, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
sece4u20
senior
senior
Mesaje: 227
Membru din: 09 Mai 2010, 20:06
Localitate: brasov;sacele; intorsura-buzaului
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de sece4u20 » 08 Ian 2011, 20:35

@ION69 : nu inteleg de ce strigi??? crezi ca suferim toti de miopie de scrii numai cu litere mari??? ( pentru cei care nu stiu in limbajul informatic a scrie cu litere mari CAPS LOCK inseamna a striga la ceilalti useri)
o zi buna.

Avatar utilizator
iuuli
senior
senior
Mesaje: 209
Membru din: 06 Noi 2008, 12:26
Localitate: BRASOV

Re: Zona Brasov

Mesaj de iuuli » 09 Ian 2011, 00:42

Baieti ce ar fi sa nu va mai certati si sa mergeti la pescuit,uite eu am fost saptamana asta de doua ori pe hamaradia intre satu nou si dig ul de la dumbravita,in prima zi un kil si juma de caras iar a doua na mai mers asa bine carasu dar in schimb ne am distrat cu obleti.Fir intins :D

Avatar utilizator
iuuli
senior
senior
Mesaje: 209
Membru din: 06 Noi 2008, 12:26
Localitate: BRASOV

Re: Zona Brasov

Mesaj de iuuli » 13 Ian 2011, 16:14

Din surse neoficiale am aflat taxa si conditiile pe anu 2011 balta noua BELIN ;taxa 40ron numai ziua 3kg peste si 15ron pescuit C&R prinde si elibereaza tot numai ziua.Din pacate d-l Bertzi sa cam suparat pe noi nemai-gasind in balta crapii mai mari cei care trebuieau eliberati primind in schimb zile libere,unii chiar sau dus pe balta pt cantitate nu pt a pescui cat mai multe zile.Asta e ne consolam cu C&R dar cum ramane cu noaptea asta e placerea pescuitului la crap sa stai cateva zile pe balta sa nadesti sa ti faci fel si fel de strategii :-/ Poate se mai schiba ceva si nu e batut in cuie,sa auzim numai de bine si fire intinse sa aveti

Avatar utilizator
Bragau Laurentiu
senior
senior
Mesaje: 298
Membru din: 15 Mai 2009, 11:09
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de Bragau Laurentiu » 14 Ian 2011, 14:38

S-a ajuns aici tot din cauza felului in care au administrat balta.Conusc multi pescari care au plecat cu mult peste de pe acea balta,printre care si eu nu ma ascund.De cate ori am vrut sa eliberez pestele contra intrari gratuite pe balta paznicii nu au fost de acord asa ca am preferat sa il iau acasa(l-am facut cadou la prieteni).Puteau sa faca si un sistem sa primesti zile libere pt cantitatea de peste eliberata nu numai pt cmmc.

Avatar utilizator
iuuli
senior
senior
Mesaje: 209
Membru din: 06 Noi 2008, 12:26
Localitate: BRASOV

Re: Zona Brasov

Mesaj de iuuli » 15 Ian 2011, 00:19

Asa este Lurentiu anul trecut sau cam zgarcit cu zilele libere.

Avatar utilizator
kroken
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 15 Aug 2010, 21:40
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de kroken » 15 Ian 2011, 10:32

Bragau Laurentiu scrie:S-a ajuns aici tot din cauza felului in care au administrat balta.Conusc multi pescari care au plecat cu mult peste de pe acea balta,printre care si eu nu ma ascund.De cate ori am vrut sa eliberez pestele contra intrari gratuite pe balta paznicii nu au fost de acord asa ca am preferat sa il iau acasa(l-am facut cadou la prieteni).Puteau sa faca si un sistem sa primesti zile libere pt cantitatea de peste eliberata nu numai pt cmmc.

daca esti acel Laurentiu care face echipa cu un english cocker spaniel(Luk)pot confirma faptul ca ai obiceiul de a darui pestii prinsi(in 2 randuri la Vadu)chiar si strainilor......
Support Catch&Release.

Avatar utilizator
Bragau Laurentiu
senior
senior
Mesaje: 298
Membru din: 15 Mai 2009, 11:09
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de Bragau Laurentiu » 15 Ian 2011, 10:35

NU sunt acea persoana anul trecut nu am fost deloc pe Vadu Rosu am fost mai mult pe Belin balta cu movile si acolo am dat pesti la multi pescari sa nu mearga cu mana goala acasa :)

Avatar utilizator
papyllon
senior
senior
Mesaje: 433
Membru din: 18 Iun 2008, 19:27
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de papyllon » 15 Ian 2011, 11:35

Bragau Laurentiu scrie:NU sunt acea persoana anul trecut nu am fost deloc pe Vadu Rosu am fost mai mult pe Belin balta cu movile si acolo am dat pesti la multi pescari sa nu mearga cu mana goala acasa :)
=D> =D> =D> =D> =D> =D>

Avatar utilizator
Bragau Laurentiu
senior
senior
Mesaje: 298
Membru din: 15 Mai 2009, 11:09
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de Bragau Laurentiu » 15 Ian 2011, 15:12

Acum am vorbit cu paznicul de la belin a spus ca se va pescui ziua taxa 40 ron cu retinere a 4 sau 5 kg de crap,c&r 15 lei,si se mai gandesc daca se va pescui si noaptea masinile se vor parca la intrare unde vor face o parcare.A spus sa mai revenim cu telefoane luna viitoare cel mai bine pt ca inca nu este totul stabilit si pus la punct

Avatar utilizator
sorinbv
senior
senior
Mesaje: 460
Membru din: 13 Feb 2010, 17:56

Re: Zona Brasov

Mesaj de sorinbv » 15 Ian 2011, 15:50

anul asta sunt hotarat sa merg pe olt. imi vizez permisul si nu ma mai doare capul. lasi masina la mama dracului, cari bagajul, te mai prinde si o ploaie, frig.....si toate cele. pt ce? asa ca voi merge pe olt. am un vecin ce merge pe acolo merg si eu cu el, invat locurile si apoi fac o echipa de max 2 baieti si mergem pe olt. mult mai frumos si nu te streseaza paznicul, ca treb sa stai numai ziua .....Pt mine pescuitul noapte este cel mai frumos. stai pe balta ziua(la movile) cand nu merge aproape deloc si cand se apropie noapte si incep trasaturile treb sa pleci :-q

Avatar utilizator
iuuli
senior
senior
Mesaje: 209
Membru din: 06 Noi 2008, 12:26
Localitate: BRASOV

Re: Zona Brasov

Mesaj de iuuli » 15 Ian 2011, 17:01

S-ar putea nici pe la Fagaras (Olt) sa nu mai gasesti locuri libere daca renuntam cu toti la baltile private :))
Totusi speram sa ne lase si noaptea la belin.

Avatar utilizator
claufishi
Veteran
Veteran
Mesaje: 536
Membru din: 04 Noi 2010, 22:48
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de claufishi » 15 Ian 2011, 17:44

Si eu am sunat si am obtinut date similare despre empiricul regulament care sta sa se nasca pe balta de la movile.
Cred totusi ca este un lucru bun ca ne-am tot interesat si ca am vorbit cu reprezentanti ai administratiei de la movile , ..................... poate daca observa si ei ca lumea nu prea este incantata de faptul ca va fi interzis pescuitul nocturn vor face un regulament mai bun , in sensul permiterii pescuitului nocturn.
Cred ca daca vor interzice pescuitul nocturn vor avea o mare dezamagire. In rest nu prea ma intereseaza daca schimba ceva , ba chiar consider ca ar fi bine sa se interzica retinerea nelimitata si introducerea unui tarif pt c&r.


Sper sa se ia o decizie inteleapta ......................... daca nu s-au cam dus baltile din zona BRASOV cu pescuit nocturn (cu exceptia Vadu Rosu balta c&r care mi se pare dezechilibrata printr-un tarif mult prea mare - 130 lei 24 h plus taxa de aderare la asociatie,..........si cu exceptia Belin Plopi in special pentru mine dar sunt sigur ca nu doar pt mine)

Va doresc sanatate si fire "INCINSE" **==
"Cine se fereste de agatatura , se fereste de crapi...in speta mari si foarte mari"
CLAUDIU CORAIU - B&C ENDURO CARP TEAM -

Avatar utilizator
sorinbv
senior
senior
Mesaje: 460
Membru din: 13 Feb 2010, 17:56

Re: Zona Brasov

Mesaj de sorinbv » 15 Ian 2011, 18:17

iuuli scrie:S-ar putea nici pe la Fagaras (Olt) sa nu mai gasesti locuri libere daca renuntam cu toti la baltile private :))
Totusi speram sa ne lase si noaptea la belin.
asta e! :D dar nu mai dam satisfactie unor patroni care nu stiu sa conduca o afacere si care vor sa se imbogateasca peste noapte. ca sa nu mai zic ca unde m-am nascut eu (slatina) numai pe olt am pescuit si satisfactiile sunt pe masura. in salbaticie poti intelege ce un drill adevarat. **==

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”