Sfat mulineta

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
raduionescu45
senior
senior
Mesaje: 178
Membru din: 21 Sep 2009, 17:27
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat mulineta

Mesaj de raduionescu45 » 31 Ian 2010, 20:04

Synex-ul este superior PL-ului la tambur si la cum aseaza firul pe tambur.
singurul dezavantaj pt mine e ca are acel "trigger" cu care tre sa fi atent cand arunci si ca nu are BR in rest pare mai robusta decat PL.

daca ar fi sa-mi iau ceva de la OKUMA as lua asa ceva

Okuma Distance Carp Pro 60/65 care pare o combinatie intre corpul de PL (fara BR) si tamburul de la Synex
Distance-Carp-60_web.jpg
Distance-Carp-60_web.jpg (18.99 KiB) Vizualizat de 2368 ori

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Sfat mulineta

Mesaj de gor965 » 31 Ian 2010, 21:20

raduionescu45 scrie:..........
singurul dezavantaj pt mine e ca are acel "trigger" cu care tre sa fi atent cand arunci ...........
N-am inteles exact...la ce "trigger" te referi cand spui ca e un dezavantaj ? :-??
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
chituctin
senior
senior
Mesaje: 242
Membru din: 07 Ian 2010, 16:15
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat mulineta

Mesaj de chituctin » 31 Ian 2010, 23:39

gor965 scrie:
raduionescu45 scrie:..........
singurul dezavantaj pt mine e ca are acel "trigger" cu care tre sa fi atent cand arunci ...........
N-am inteles exact...la ce "trigger" te referi cand spui ca e un dezavantaj ? :-??
George, cred ca se refera la pickup :))

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Sfat mulineta

Mesaj de gor965 » 01 Feb 2010, 00:36

chituctin scrie:
gor965 scrie:
raduionescu45 scrie:..........
singurul dezavantaj pt mine e ca are acel "trigger" cu care tre sa fi atent cand arunci ...........
N-am inteles exact...la ce "trigger" te referi cand spui ca e un dezavantaj ? :-??
George, cred ca se refera la pickup :))
Nu nu , eu presupun cred ca face referire la pintenul declansator ,iar ala nu e un dezavantaj...mai ales cand arunci !...dar poate presupun gresit ! :-??
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
raduionescu45
senior
senior
Mesaje: 178
Membru din: 21 Sep 2009, 17:27
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat mulineta

Mesaj de raduionescu45 » 01 Feb 2010, 11:04

la cum vreti voi sa-i spuneti la asta.
okuma_synex.jpg
okuma_synex.jpg (14.77 KiB) Vizualizat de 2339 ori
personal ma incurca atunci cand dai pickup-ul peste cap sa arunci tre sa fi atent unde te opresti din mulinare inainte sa o faci pt ca altfel lovesti in el si nu face acel "tzac" ca urmare tre sa mai dai inca o tura de manivela.

stiu ca are rolul lui, anume ca pickup-ul nu mai sare atunci cand mulinezi dupa aruncare ci vine si se loveste de acel "ceva" si asa se pune in fata tamburului.

era doar o parere personala

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Sfat mulineta

Mesaj de gor965 » 01 Feb 2010, 11:54

raduionescu45 scrie:la cum vreti voi sa-i spuneti la asta.
okuma_synex.jpg
personal ma incurca atunci cand dai pickup-ul peste cap sa arunci tre sa fi atent unde te opresti din mulinare inainte sa o faci pt ca altfel lovesti in el si nu face acel "tzac" ca urmare tre sa mai dai inca o tura de manivela.

stiu ca are rolul lui, anume ca pickup-ul nu mai sare atunci cand mulinezi dupa aruncare ci vine si se loveste de acel "ceva" si asa se pune in fata tamburului.

era doar o parere personala
Deci...pintenul declansator este un Avantaj in aruncare nu un dezavanataj ! Cand spui ca trebuie sa fi atent unde te opresti din mulinat astfel incat dupa aruncare ,pickup-ul sa se loveasca de pinten si sa faca "tzac" ,faci o mare greseala ...pickup-ul inainte de aruncare trebuie sa stea lipit de pinten ...asta fiind scopul principal , sa blocheze tot corpul rotor in pozitia ideala (corecta) de aruncare ,indiferent de pozitia mulinetei ....respectiv ,directia de rabatare a pickup-ului este de la dreapta spre stanga si este perpendiculara pe directia pe care arunca lanseta ,adica din spate in fata ! Nu mai spun ca in cazul mulinetelor cu pinten , greutatea si pozitia manivelei nu-ti poate face sa miste corpul rotor cand ridici deasupra capului lanseta cu mulineta , cum se mai intampla la celelalte mulinete. Ulterior aruncarii ,rabatarea pickup-ului se face manual ...si asta e o lege nescrisa printre pescarii mai versati !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
raduionescu45
senior
senior
Mesaje: 178
Membru din: 21 Sep 2009, 17:27
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat mulineta

Mesaj de raduionescu45 » 01 Feb 2010, 12:48

daca nu a avut nimeni timp sau chef sa-mi explice toate astea de unde sa stiu???
treaba cu cuplarea manuala o stiam desi nu sunt asa "versat".
foarte multe mulinete considerate "de varf" nu au asa ceva si nu am auzit sa se planga cineva ca se misca "corpul rotor" (nu stiu ce e asta si nici nu vreau sa aflu, daca aud sau vad ceva suspect la vreun "utilaj" de al meu, sau ceva nu merge bine m duc la service, nu sunt adeptul DIY).
folosesc Synex pt spod pt ca e mai robusta. pe bete am PL pt ca nu sunt asa "versat" sa folosesc scule mai pretentioase sau mai scumpe.
promit ca nu-mi dau cu parerea pt ca din cate vad am multe lacune si mai mult incurc lumea.

@chituctin puteti rade in sinea dvs. nu sa faceti glume la adresa mea
puteti verifica de cate ori am ras eu de cineva pe acest forum sau de vreo exprimare mai ciudata si credeti-ma am citit multe tampenii pe forumuri.

Avatar utilizator
chituctin
senior
senior
Mesaje: 242
Membru din: 07 Ian 2010, 16:15
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat mulineta

Mesaj de chituctin » 01 Feb 2010, 13:23

raduionescu45 scrie:daca nu a avut nimeni timp sau chef sa-mi explice toate astea de unde sa stiu???
treaba cu cuplarea manuala o stiam desi nu sunt asa "versat".
foarte multe mulinete considerate "de varf" nu au asa ceva si nu am auzit sa se planga cineva ca se misca "corpul rotor" (nu stiu ce e asta si nici nu vreau sa aflu, daca aud sau vad ceva suspect la vreun "utilaj" de al meu, sau ceva nu merge bine m duc la service, nu sunt adeptul DIY).
folosesc Synex pt spod pt ca e mai robusta. pe bete am PL pt ca nu sunt asa "versat" sa folosesc scule mai pretentioase sau mai scumpe.
promit ca nu-mi dau cu parerea pt ca din cate vad am multe lacune si mai mult incurc lumea.

@chituctin puteti rade in sinea dvs. nu sa faceti glume la adresa mea
puteti verifica de cate ori am ras eu de cineva pe acest forum sau de vreo exprimare mai ciudata si credeti-ma am citit multe tampenii pe forumuri.
Imi cer scuze daca v-am suparat dar nu am avut intentia de a face glume pe seama dumneavoastra.Stima.

Avatar utilizator
raduionescu45
senior
senior
Mesaje: 178
Membru din: 21 Sep 2009, 17:27
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat mulineta

Mesaj de raduionescu45 » 01 Feb 2010, 13:35

Nu e nevoie de scuze! Sanatate multa si Dvs.!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Sfat mulineta

Mesaj de gor965 » 01 Feb 2010, 13:51

Radu , e f. bine ca rabatezi pickup-ul cu mana !
Si ca sa nu intelegi gresit termenul de "versat" ,daca ai PL cu manerul de inox ,fa urmatoarea chestie ...ridica pickup-ul si apoi ridica mulineta deasupra capului exact ca in pozitia de aruncare ! Cat dureaza miscarea de ridicare urmareste ce face manivela si corpul rotor. Fa acest lucru cu manivela in mai multe pozitii fata de talpa mulinetei si-o sa vezi ca doar in anumite momente nu se misca ! E vorba de cehilibrare nu de cat de "versate'' pot fi mulinetele ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
raduionescu45
senior
senior
Mesaje: 178
Membru din: 21 Sep 2009, 17:27
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat mulineta

Mesaj de raduionescu45 » 01 Feb 2010, 18:01

o sa incerc desi nu am modelul cu maner de inox (care din cate am inteles sunt mai bune decat modelul nou).
sa fie sanatoase cu miscarea lor cu tot, daca nu pot sta locului cuminti... ce sa le fac... le-o veni ameteala cand le dau peste cap si de la atata invartit.

daca asta e rolul pintenului si anume de stabiliza mulineta sau de a-ti semnaliza ca ala e punctul in care tre sa ridici pickup-ul de ce nu l-au facut mai mic? puteau pune gen 2 linii colorate una pe tambur si una pe corpul mulinetei si cand era una in prelungirea celeilalte atunci era momentul sa ridici pickup-ul pt aruncare.
daca pintenul nu are rolul de a cobori pickup-up prin mulinare si impact dupa aruncare (la cele care nu-l au sare pickup-ul dupa prima tura daca o faci mai "in forta) atunci cum ar trebui coborat? chestia cu mana am inteles-o dar asta e o "finete" ca daca vrei poti sa n-o faci dar suspui mulineta la un soc in plus.

tot ce am vrut sa spun prin faptul ca ma deranjeaza e ca daca mulinezi prea mult si a trecut putin de un anumit punct atunci pintenul nu te mai lasa sa ridici pick-up ul

intrebarea mea este: exista o pozitie IDEALA in care tre sa ne oprim din mulinat si in care tre sa stea pickup-ul inainte de-al ridica pt aruncare pt ca mulineta/firul sa lucreze/sa plece cel mai bine?
asta chiar nu o stiu!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Sfat mulineta

Mesaj de gor965 » 01 Feb 2010, 19:40

ia incearca sa rabatezi la PL pickup-ul invers ..adica incearca sa-l rabatezi spre tine nu spre in fata ...si sa-mi spui daca poti ? La orice mulineta de tip nou rabatarea se face, logic ,in fata (sistemul automat limitandu-ti zona in care poti face acest lucru)...iar la cele cu pinten e indicat sa sucesti pickup-ul pana se blocheaza in el...in acel moment corpul rotor nu mai poate misca nici inainte si nici inapoi . La cele fara pinten ,chiar daca ai rabatat pickup-ul in pozitia corecta ,daca manivela e una grea si este orientata in unghi mare fata de piciorul mulinetei ,cand o ridici deasupra capului ,din cauza gravitatiei ,aceasta (manivela) are tendinta de a cobora si misca intreg corpul rotot ...moment in care in functie de pozitia firului pe tambur si de pozitia tamburului pe ax (cat de sus a culisat) poti agata firul cu capatul de la pickup !
P.S
Cand o sa am un pic de timp liber o sa filmez miscarile astea la ambele tipuri de mulinete ca sa se inteleaga mai bine despre ce vorbesc ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
pocol florin
membru activ
membru activ
Mesaje: 74
Membru din: 13 Dec 2009, 11:33
Localitate: baia mare

Re: Sfat mulineta

Mesaj de pocol florin » 06 Oct 2010, 21:03

mo ce faci? nu ti-o trecut supararea?cat te mai astept sa merem la kecse????????
am o fetita de 3 saptamani si is tare fericit mo si o cheama Rebeca.
am fost la kecse din 4 pana-n 5 si am prins ceva crapiceni,apa o scazut si scade in continuare,da e destul de buna.poate scrii si tu 2 randuri ca mi dor de tine si de von platic mo.

Avatar utilizator
pocol florin
membru activ
membru activ
Mesaje: 74
Membru din: 13 Dec 2009, 11:33
Localitate: baia mare

Re: Sfat mulineta

Mesaj de pocol florin » 08 Ian 2011, 15:23

cosminbene scrie:asa e domnu' Gogu, e bine sa fie surori,da cu cat imi bat capu' mai mult cu atata sunt mai nehotarat,as vrea sa le iau si sa nu-mi para rau,sa aflu ulterior ca s-ar fi potrivit altele,ca upa ce le cumpar gata cu cascavalu...
ce faci mo ti-ai luat ceaburile? mai esti suparat?la multi ani

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”