Zona Brasov

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
davidnicolaie
Veteran
Veteran
Mesaje: 1013
Membru din: 20 Noi 2009, 18:08
Localitate: brasov
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de davidnicolaie » 07 Ian 2011, 14:44

Bragau Laurentiu scrie:Pana la urma ziceti fratilor noi unde mergem la pescuit anul asta ?
Sau stam acasa ne lasam de pescuit? =)) =)) =)) =)) =))
momentan stam acasa si incercam sa acumulam rautati si ca in fiecare an cautam sa dam vina pe uni si alti in aceasta perioada cum administreaza si ce fac alti si cand vine sezonul de pescuit nu avem de ales si mergem fiecare unde ii face placere mai mult sau mai putin.nu inteleg asta niciodata

Avatar utilizator
Bragau Laurentiu
senior
senior
Mesaje: 298
Membru din: 15 Mai 2009, 11:09
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de Bragau Laurentiu » 07 Ian 2011, 14:55

Cine merge la concurs la copca pe vadu rosu pe 22 01 2011?

Avatar utilizator
Razvan_Bv
utilizator
utilizator
Mesaje: 30
Membru din: 01 Iul 2009, 17:22
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de Razvan_Bv » 07 Ian 2011, 15:03

@ Laurentiu
Anul asta voi pescui ca de obicei la Sanpaul! acolo esti tratat bine de catre personalul lacului si regula e regula pt toata lumea, sa nu mai vorbim de taxa de 16 ron C&R care este una de bun simt.Populatia piscicola medie.Va recomand! ;) Fir intins!
Dezavantaj pt unii: 100 km fata de Bv si nu se pescuieste noaptea!
PS: a nu se considera reclama, relatez doar experienta personala.
Prinzi...Fotografiezi...Eliberezi

Avatar utilizator
dragan claudiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 662
Membru din: 02 Apr 2008, 16:58
Localitate: brasov
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de dragan claudiu » 07 Ian 2011, 15:14

sece4u20 scrie:@dragan nicolae

nu vreau sa fiu obraznic , pentru ca am nici jumatate din varsta dumneavoastra dar bozgor inseamna citez pe unu de pe ''goagal'':

''Ne raspunde noul membrul Limba Cailor, Kesztio, citandu-l pe un lingvist, Szilágyi N. Sándor. Pe scurt, desi sunt unguri (si cred ca destui) care cred ca “bozgor” inseamna fara patrie si ar veni din expresiile slave (ruski?) ‘biez gora’ (fară munti) sau ‘biez gorod’ (fara orase), care la randul lor s-ar intelege ca si ‘fara patrie’.” Szilágyi explica modul cum o injuratura ungureasca, bazd meg, de care ar abuza maghiarii, s-a transformat in porecla (jignitoare azi) data lor.
Indiferent ce origine ar avea, “bozgor” este un termen pe cat de simplu in semnificatie, pe atat de plin de ura.''

eu doar vreau sa subliniez insemnantatea cuvantului , nicidecum sa s-ar in apararea lor pentru ca eu sunt roman get-beget ma trag din daci si romani si... ''Ardealul nu este al nostru, este al copiilor copiilor nostri si nu va niciodata al lor''
Da ai dreptate Bozgor inseamna om fara tara asa stiu si eu,dar strig cu toata gura ca Bela e un Bozgor ordinar... **==

Avatar utilizator
dragan claudiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 662
Membru din: 02 Apr 2008, 16:58
Localitate: brasov
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de dragan claudiu » 07 Ian 2011, 15:27

Razvan_Bv scrie:@ Laurentiu
Anul asta voi pescui ca de obicei la Sanpaul! acolo esti tratat bine de catre personalul lacului si regula e regula pt toata lumea, sa nu mai vorbim de taxa de 16 ron C&R care este una de bun simt.Populatia piscicola medie.Va recomand! ;) Fir intins!
Dezavantaj pt unii: 100 km fata de Bv si nu se pescuieste noaptea!
PS: a nu se considera reclama, relatez doar experienta personala.
Ai dreptate si eu am fost la citeva partide acolo si am fost surprins placut sa vad cum te respecta cei care au grija de balta si regulile care sint in vigoare acolo se si respecta indiferent de nationalitatea pescarului.
Regulile sint pentru toti si nu se schimba de la o ora la alta dupa cum are pofta administratorul balti.
Vrei sa pescuiesti c&r platesti o taxa modica de 16 ron
Vrei sa pescuiesti si sa reti crap,platesti kg cu pretul impus de administratie.
Am mai vazut ca noteaza pe un caiet toate kg de crap care sint scoase din balta si care iau drumul tigai,si este bagat a doua zi inapoi cantitatea scoasa +50-100 kg peste.Ar fi mult mai multe de spus ....dar pe alta data... **==

Avatar utilizator
sece4u20
senior
senior
Mesaje: 227
Membru din: 09 Mai 2010, 20:06
Localitate: brasov;sacele; intorsura-buzaului
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de sece4u20 » 07 Ian 2011, 15:31

se poate mai multe detalii?? drumul pana acolo, numar de lansete, un program de pescuit, cam de greutate au in medie pestii ?? multumesc.

Avatar utilizator
dragan claudiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 662
Membru din: 02 Apr 2008, 16:58
Localitate: brasov
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de dragan claudiu » 07 Ian 2011, 16:09

sece4u20 scrie:se poate mai multe detalii?? drumul pana acolo, numar de lansete, un program de pescuit, cam de greutate au in medie pestii ?? multumesc.
Intra pe site-ul lor http://www.agropisc.ro/index.php?option ... =view&id=4 **==

Avatar utilizator
claufishi
Veteran
Veteran
Mesaje: 536
Membru din: 04 Noi 2010, 22:48
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de claufishi » 07 Ian 2011, 18:06

@davidnicolae
asa gandesc eu.asa imi fac strategia cu el nici nu abuzez de zilele libere nici nu ies in pierdere .de exemplu am 5 zile pe anul viitor si eu am in calcul ca primele partide sa platesc .

Asta este norocul tau , ca ai reusit sa iti faci o strategie, ori eu nici nu am incercat acest lucru (in schimb am fost cu bun simt intotdeauna -chiar am inghitit destule, de multe ori- si nu am incercat sa ma LINGUSESC, si nici sa ma ascund dupa o masca pentru a-mi prelungi viata pe aceasta balta) deoarece fiecare balta are un REGULAMENT pe care daca il respecti nu ai de ce sa te temi ca vei zbura de pe balta si sa te apuci sa inghiti fel de fel de nimicuri si sa faci compromisuri si sa iti calci personalitatea in picioare ca sa pescuiesti in continuare pe o balta.

@davidnicolae
il deranzeaza cand tu un an de zile vii pe zile libere zice el de reclama .iti spun eu ce mi-a zis mie sunteti catva vre-o 8 pe zile libere iar eu trebuie sa-i inprasti ca se aduna si nu prea ii convine iar astea au facut o prietenie intre ei se consulta se ajuta etc...

Daca il deranjeaza atunci sa schimbe regulamentul ca nu eu l-am inventat si nici alti pescari.
Niciodata nu m-a interesat cate zile libere am avut , de multe ori am platit chiar daca aveam zile libere , sau aveam zile libere si hop , zicea Bela ca ba, azi platesti sau maine iti rezerv daca platesti chiar daca aveam 25 zile libere.
Am ramas cu zile libere de pe an pe an si in anul urmator brusc , nu mai ai zilele ti le-am taiat , chiar daca mi-a zis ca ca se trec pe anul viitor.

@davidnicolae
el nu poate ca sa tina o balta cu jumate de balta sa plateasca si jumate nu

Inca o data spun : Cine il obliga sa faca acest regulament daca el in persoana NU IL RESPECTA si are alte asteptari

@davidnicolae
spunemi daca ma insel ca-ti de pe panoul ala mai pescuiesc la bela si gandestete la ce ti-am spus si vei vedea ca am dreptate .mi-a zis si mie sa ii dau o poza sa o puna acolo.am evitat si omu a inteles ca nu imi place sa fiu pus pe un panou ca nu am ce demostra nimic nimanui.asa ca cei de pe panou si cei cu zile libere tot vor fi exclusi mai devreme sau mai tarziu nu poti intretine o balta cu 20 de persoane cu zile libere eu l-am inteles si evit sa sar in evidenta ca daca vrea gaseste ceva .nu ii dati motive parerea mea

Pur si simplu mi-a zis sa pun poze cu pestii mai mari la panou si nu am zis nu, pentru ca am inteles ca omul se mandreste cu balta si pestii existenti in ea , din moment ce atunci cand se prindea vreun peste mai mare iti zicea : "ia uite ce s-a prins in in ziua X @-)".

@davidnicolae
nu poti intretine o balta cu 20 de persoane cu zile libere eu l-am inteles

Din nou : sa faca regulament de C&R sau fara zile gratuite si totul va fi in regula si REGULAMENTUL AR FI REGULAMENT ............................... probabil si pentru Bela ....................cine stie...... :-??
@davidnicolae
nu ii dati motive parerea mea

Sa inteleg ca ar trebui sa mergem la pescuit si sa inghitim orice nedreptate (credeti-ma ca la bela e curtea plina de NEDREPTATE)........ si sa ne ferim DE CE ANUME MOTIVE (exclus hotii de peste) din moment ce RESPECTAM REGULAMENTUL cu desavarsire.

@davidnicolae
cu Bela e greu dar nu imposibil depinde cum iti asterni (respectati regurile lasati de la voi )cu el nu o dati la pace chiar daca credeti asta

Pai am respectat regulile si uite ce a iesit........ iar de lasat de la mine am lasat prea mult uneori am fost si jignit si eu si logodnica mea , ori daca era un pescar mai impulsiv decat mine , atunci o patea Bela , cum probabil a-ti auzit unii ca a mai patit.

asa ca un lucru este cert : UN REGULAMENT TREBUIE RESPECTAT DIN AMBELE PARTI (SI PESCARI SI CONDUCERE) SI TREBUIE SA EXISTE EGALITATE IN DREPTURI MAI ALES CAND AI LA BAZA UN REGULAMENT DE ORDINE INTERIOARA SI NU CA LA LUPTELE DE STRADA - "NO RULES !!!"

SI DACA TOT NU MAI VREA PESCARI MULTI CU ZILE LIBERE SA SCHIMBE REGULAMENTUL ABOLIND ACEASTA REGULA DACA TOT NU ESTE RESPECTATA INTOCMAI CHIAR DE CEL CE A EMIS ACEST REGULAMENT SAU SI MAI SIMPLU C&R CA SA NU MAI EXISTE INCALCAREA REGULII "X" CARE PREVEDE DREPTUL DE A RETINE 5 KG (asta fiind valabila pentru cei ce doresc acest lucru )-: "Daca iei 5 kg a 2-a oara nu mai calci pe balta"

C&R !!! astfel nimeni nu are nici o problema si poate regulamentul va fi respectat si de emitatorul acestuia.

Va doresc sanatate si FIR INCINS **==
"Cine se fereste de agatatura , se fereste de crapi...in speta mari si foarte mari"
CLAUDIU CORAIU - B&C ENDURO CARP TEAM -

davidnicolaie
Veteran
Veteran
Mesaje: 1013
Membru din: 20 Noi 2009, 18:08
Localitate: brasov
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de davidnicolaie » 07 Ian 2011, 19:16

acum inteleg si stiu cine esti .stiu exact cine esti sincer nu vreau sa judec pe cineva anume dar eu stiu unde ai gresit o data ce stiu acum cine esti .imi amintesc de tine esti din rasnov asa este

Avatar utilizator
claufishi
Veteran
Veteran
Mesaje: 536
Membru din: 04 Noi 2010, 22:48
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de claufishi » 07 Ian 2011, 19:56

Exact !!! Te rog sa imi spui unde am gresit eu ?
"Cine se fereste de agatatura , se fereste de crapi...in speta mari si foarte mari"
CLAUDIU CORAIU - B&C ENDURO CARP TEAM -

davidnicolaie
Veteran
Veteran
Mesaje: 1013
Membru din: 20 Noi 2009, 18:08
Localitate: brasov
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de davidnicolaie » 08 Ian 2011, 00:44

claufishi scrie:Exact !!! Te rog sa imi spui unde am gresit eu ?
sa iti raspund sincer sau sa ocolim subiectul tu decizi :-??

Avatar utilizator
claufishi
Veteran
Veteran
Mesaje: 536
Membru din: 04 Noi 2010, 22:48
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de claufishi » 08 Ian 2011, 12:01

Categoric , doresc un raspuns sincer, argumentat si plauzibil :D

**==
"Cine se fereste de agatatura , se fereste de crapi...in speta mari si foarte mari"
CLAUDIU CORAIU - B&C ENDURO CARP TEAM -

Avatar utilizator
ion69
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 08 Ian 2011, 17:53

belin plopi

Mesaj de ion69 » 08 Ian 2011, 18:45

SALUT LA TOTI SI LA MULTI ANI! LA RECOMANDAREA UNUI PRIETEN AM AFLAT SI EU DE ACEST SITE SI DIN TOPIC IN TOPIC SI DIVERSE CAUTARI AM AJUNS SA CITESC RANDURILE DE MAI SUS SI AS DORII SA-MI SPUN SI EU PAREREA DESPRE BALTA BELIN PLOPI SI DE DL BELA.
PRECIZEZ CA SI EU SUNT UNUL DINTRE CEI DATI AFARA DE PE BALTA TOT PENTRU "MOTIVE DE KKO" VARA 2009
BALTA ESTE FF BUNA PAREREA MEA DAR NU ORICINE SI LA ORICE POATE SA PRINDA PESTE :D
SPUN ASTA DEOARECE AM AUZIT PE MULTI SPUNAND CA NU ARE BALTA PESTE DAR EI NU STIAU CE-I ALA FIR DE PAR
CAT DESPRE BELA SUNT DE ACORD CA NU TREBUIE SA IL FACEM IN FEL SI CHIP DAR ORICUM ESTE B______GIU SI SUNT SIGUR CA O SA-SI PIARDA MULTI CLIENTI DIN CAUZA COMPORTAMENTULUI SAU
CLAUFISI ARE DREPTATE DACA VREA SA FACA BALTA C&R SO FACA DACA NU NU DAR DACA AI UN REGULAMENT DE ORDINE INTERIOARA FACUT DE TINE RESPECTAL NU-L SCHIMBA DE LA O ZI LA ALTA
CAT DESPRE TINE DLE DAVID NU CRED CA TE CUNOSC SI NICI NU VREAU DEOARECE CONSIDER CA SUNTETI UNUL DI LINGAII :-q :P LUI BELA SI SPUN ASTA CITIND CAT II TII APARAREA =))
CUM POTI SA SPUI CA TU CU ZILE LIBERE DAK AVEAI BANI II MAI SI PLATEAI INSEAMNA CA AI BANI ????
DACA """""""REGULAMENTUL"""""""""LUI BELA SPUNE CA AI 1 ZI LIBERA LA 4 KG DE CRAP ATUNCI E """REGULAMENT"""
PROBABIL PESCUIESTI LA RAMA DE-TI MAI RAMAN BANI SA-I FACI CADOU LU BELA ?
PE MINE 2 ZILE DE PESCUIT LA BELIN (CU ZILE LIBERE)MA COSTA ATUNCI IN JUR DE 300 RON DECI NU M-AI AVEAM BANI DE ARUNCAT
ZICI CA-TI FACI STRATEGII ? BRAVO PROBABIL CA TE LASI CALCAT IN PICIOARE
VEDETI VA ROG PAGINA 5 SA VEDETI CE SPUNE DL DAVID DE BELA CA E ZGARCIT SI CA NU M-AI MERGE PE ACOLO IAR ACUM SARE IN SUS CA E VIATA LA BELA
MAI SPUI CA TU NU TI-AI PUS POZE IN CABANA? PAI DACA TOT DAM DRUMUL LA PESTI E SINGURA BUCURIE CARE NE RAMANE NU DRILUL,AMINTIREA SI POZA SI CA IN ORICE DOMENIU SI IN PESCUIT ESTE O IERARHIE SI ACOLO TE SITUEZI PRINZAND PESTE MULT,MARE PUNIND POZE IN CABANE PE SITEURI NU FACANDU-I MASAJ LU BELA [-x
VA MULTUMESC SI SPER CA NU AM FOST PREA DUR DAR ASTA ESTE PAREREA MEA >:)
SALUT TOTI PESCARII BRASOVENI SI NU NUMAI RESPECT SI FIR INTINS =D>

davidnicolaie
Veteran
Veteran
Mesaje: 1013
Membru din: 20 Noi 2009, 18:08
Localitate: brasov
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de davidnicolaie » 08 Ian 2011, 18:48

m-am gandit, cred ca nu e treba mea si am luat decizia sa nu ma bag .am gresit si imi cer scuze ,fiecare cu ale lui . asa ca ma retrag din acest subiect ca e mai bine

Avatar utilizator
ion69
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 08 Ian 2011, 17:53

Re: Zona Brasov

Mesaj de ion69 » 08 Ian 2011, 18:53

SALVE LA PESCARI O COPCA A-TI MAI FACUT? UNDE SI CE MERGE MAI BINE?
MA INTERESEAZA ZONA BRASOV PT STIUCA MULTUMESC ANTICIPAT ---<><
SPUNE FIUL MEU: MAMA MEA E GOSPODINA ARE O RATA SI-O GAINA NUMA-I TATA N-ARE UN PUI NUMAI PESTE IN CAPUL LUI

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”