okuma pl 860 vs okuma cassien baitfeeder cs 65

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
sandu_tecu
membru activ
membru activ
Mesaje: 117
Membru din: 24 Noi 2010, 03:16
Localitate: videle

okuma pl 860 vs okuma cassien baitfeeder cs 65

Mesaj de sandu_tecu » 01 Ian 2011, 11:47

va salut! vreau s-a achizitionez 4 mulinete si nu stiu care din cele doua: pl 860 sau cassien cs65,s-ar potrivi mai bine la betele pe care l-e am eu ET CARP EXPERT BOILIE 3,60 din 2 buc. :?:
mentionez ca mulinetele le-am vazut deciit in foto magazine online.
nu stiu daca talpa acestor mulinete intra in mandrina acestor lansete si daca s-e potrivesc cu aceste lansete :?:
intreb pentru ca am avut surpriza neplacuta ca mulineta BANAX HELICON 5600NF, avand talpa mai lata ,s-a nu intre in mandrina lansetelor pe care l-e am.
MULTUMESC! astept raspuns ,v-as fi recunoscator pt ajutor :!:
sau alte recomandari ?
inca o mentiune,pescuiesc pe balti si folosesc si navomodel pt. plantat.
SANATATE LA TOATA LUMEA :!:

Avatar utilizator
claufishi
Veteran
Veteran
Mesaje: 536
Membru din: 04 Noi 2010, 22:48
Contact:

Re: okuma pl 860 vs okuma cassien baitfeeder cs 65

Mesaj de claufishi » 02 Ian 2011, 14:14

Fara nici un dubiu eu iti recomand pl 860 (pt ca am avut aceste mulinete) , cassien cs 65 nu ti le recomand (pt ca le-am vazut pe viu) fiind niste mulinete cam mici (sunt indicate in pescuitul la crap la feeder pe lanseta de feeder) , chiar daca pescuiesti cu navomodel nu prea te ajuta la distante asa mari in drill mai ales la pesti mari. Legat de talpa mulinetei la$ pl 860 are 15 mm latime , asa ca poti masura mandrina de la bat si vezi daca sunt compatibile. daca spui ca baitrunner-l nu te prea intereseaza atunci mai bine alege okuma synex 660 , mi se pare mai buna si poate ai sa pescuiesti vreodata si fara sa plantezi si vrei sa lansezi ceva mai departe iar synex te ajuta aici mai mult decat pl 860.

FIRE "INCINSE" SI CAT MAI MULTE REALIZARI PE 2011 !!! **==
"Cine se fereste de agatatura , se fereste de crapi...in speta mari si foarte mari"
CLAUDIU CORAIU - B&C ENDURO CARP TEAM -

Avatar utilizator
sandu_tecu
membru activ
membru activ
Mesaje: 117
Membru din: 24 Noi 2010, 03:16
Localitate: videle

Re: okuma pl 860 vs okuma cassien baitfeeder cs 65

Mesaj de sandu_tecu » 02 Ian 2011, 15:00

ok , ms pt. raspuns! si eu tind spre okuma pl.860, am s-a masor mandria lansetei ,ms mult inca o data si fire ciit mai intinse!!!!!!

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: okuma pl 860 vs okuma cassien baitfeeder cs 65

Mesaj de marian_popescu » 04 Ian 2011, 00:02

talpile ambelor mulinete incap in mandrina lansetei
cassien pt feeder? este o mulineta cu corp metalic, de mare putere, cu componente supradimensionate, recomandata pentru pescuitul la dunare. ese, daca vreti, un upgrade al batranului longbow. nu este un model pentru lanseuri la distante mari, dar nici powerliner nu exceleaza la acest capitol. avand in vedere ca betele de care vorbim nu sunt tocmai de distanta (inel de plecare de 35 mm cred, dispus relativ aproape de mandrina), cred ca o mulineta cu tamburul mai ingust (gen cassien) o poate avantaja, sau cel putin powerliner nu iti va conferi niciun avantaj
pe mine ma batea gandul sa-mi iau cassien pentru crap/somn pe dunare, capacitatea tamburului este multumitoare, mai ales daca as folosi textil pentru somn
Fishing is life. The rest...just details

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”