PARERE - Mulinetele Okuma LB-680 merg la crap???

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: PARERE - Mulinetele Okuma LB-680 merg la crap???

Mesaj de stefan_kwr » 09 Dec 2010, 11:26

pangarici scrie: Am 2 buc. PL-865, dar vreau LB-680 in principal pentru somn la Dunare, sa pot pune 100m sau maxim 150m de monofilament 0.70mm. Si in restul timpului, cand nu sunt pe Dunare, pe tamburul de rezerva sa pun un monofilament de 0.35mm sau 0.40mm pentru crap. Stiu ca e cam grea, dar o bag la plantat si atata, nu o sa arunc din mana.
Cu cat pui un fir mai gros, cu atat o sa-ti trebuiasca un plumb mai greu,ca daca nu, curentul dunarii iti va duce montura tocmai in delta, fata de locul unde vrei tu sa stea.
Inca un sfat: foloseste tamburii principali pentru balta, la crap (firul se deruleaza mai repede de pe acestia in aruncare), si pe cei de rezerva pentru dunare.Eu la lb665, pe cei de rezerva am pus 150m de 0,5 si mi-a mai ramas liber pe tambur vreo 3 mm.

Avatar utilizator
pangarici
membru activ
membru activ
Mesaje: 81
Membru din: 22 Oct 2010, 23:36
Contact:

Re: PARERE - Mulinetele Okuma LB-680 merg la crap???

Mesaj de pangarici » 10 Dec 2010, 09:03

@stefan_kwr

Ai dreptate cu tamburii, asa o sa fac. Cat despre plumb, oricum aveam de gand sa pun un plumb de 150gr. pe Dunare. Am deja 2 bucati de plumb de greutatea asta. Sper sa fie suficient. Daca nu, leg o caramida de lanseta. :D

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: PARERE - Mulinetele Okuma LB-680 merg la crap???

Mesaj de gor965 » 10 Dec 2010, 09:50

pangarici scrie:................Am deja 2 bucati de plumb de greutatea asta. Sper sa fie suficient..........
Ce sa fie suficient(i) ?...gramajul plumbilor sau numarul lor ?
p.s
Tine cont ca plumbajul il cere locul unde pescuiesti (din barca ,de pe mal, in gropi ,in prag ,in curent mare) si grosimea firului !
Eu, spre expl. intr-un anumit loc de pe bratul Rau n-am putut sa tin montura la mai mult de 5 m de mal (in primul prag) ptr. ca era curent puternic si aveam (degeaba) plumb de 200 gr la fir de 0.55 !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: PARERE - Mulinetele Okuma LB-680 merg la crap???

Mesaj de Allen Besnovich » 10 Dec 2010, 21:49

pangarici scrie:@stefan_kwr

Ai dreptate cu tamburii, asa o sa fac. Cat despre plumb, oricum aveam de gand sa pun un plumb de 150gr. pe Dunare. Am deja 2 bucati de plumb de greutatea asta. Sper sa fie suficient. Daca nu, leg o caramida de lanseta. :D
Sa fie suficient? :))) :))))))))))))))))))))))

Hai sa-ti dau un sfat, si o sa-mi multumesti daca il urmezi. Daca mergi la pescuit pe Dunare, si ai de gand sa stai cateva zile (asa se pescuieste pe DUnare) iti recomand sa-ti iei la tine cel putin 20 de bucati de plumbi (eu sincer sa fiu as vrea sa am 50 cand merg pe Dunare). Iti garantez ca, si asa, o sa pierzi jumate din ei in agataturi :))
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
pangarici
membru activ
membru activ
Mesaje: 81
Membru din: 22 Oct 2010, 23:36
Contact:

Re: PARERE - Mulinetele Okuma LB-680 merg la crap???

Mesaj de pangarici » 11 Dec 2010, 11:29

gor965 scrie:
pangarici scrie:................Am deja 2 bucati de plumb de greutatea asta. Sper sa fie suficient..........
Ce sa fie suficient(i) ?...gramajul plumbilor sau numarul lor ?
p.s
Tine cont ca plumbajul il cere locul unde pescuiesti (din barca ,de pe mal, in gropi ,in prag ,in curent mare) si grosimea firului !
Eu, spre expl. intr-un anumit loc de pe bratul Rau n-am putut sa tin montura la mai mult de 5 m de mal (in primul prag) ptr. ca era curent puternic si aveam (degeaba) plumb de 200 gr la fir de 0.55 !
La gramaj ma refeream. Sper sa fie suficient gramajul. Cat despre numarul lor... pe Dunare cu siguranta iti trebuie mai multi, la ce agatatura este acolo. Dar, ca sa fiu sincer, la cat costa un plumb din asta, daca pierzi 10 plumbi odata, mai pui la socoteala si acele, si montura si firul monofilament, cred ca ma paste falimentul... :))

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: PARERE - Mulinetele Okuma LB-680 merg la crap???

Mesaj de Allen Besnovich » 11 Dec 2010, 18:58

Pt Dunare ar fi de preferabil sa-ti procuri plumbi din alta parte si nu de la magazinele online, astea au preturi mari. Incearca sa-ti faci singur. Sau sa cumperi de la cineva care face, sigur o sa iesi in avantaj.
Doar nu vrei sa pescuiesti cu plumb korda.. pe Dunare :)
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
pangarici
membru activ
membru activ
Mesaje: 81
Membru din: 22 Oct 2010, 23:36
Contact:

Re: PARERE - Mulinetele Okuma LB-680 merg la crap???

Mesaj de pangarici » 11 Dec 2010, 20:59

alinuu scrie:Pt Dunare ar fi de preferabil sa-ti procuri plumbi din alta parte si nu de la magazinele online, astea au preturi mari. Incearca sa-ti faci singur. Sau sa cumperi de la cineva care face, sigur o sa iesi in avantaj.
Doar nu vrei sa pescuiesti cu plumb korda.. pe Dunare :)
Ca sa fiu sincer, si 2 ron daca te costa un plumb, si pierzi 10 bucati, mai pui la socoteala acele si monturile, tot iesi in paguba. dar ce sa zic? Asta inseamna pescuit; cateodata paguba si implicit cheltuiala... dar, placerea de a prinde peste conteaza cel mai mult.
Oricum, ne-am cam departat de la subiectul topicului, dar nu conteaza. Adevarul este ca abia astept sa vina primavara, sfarsitul lui martie, sa ma duc la o partida de pescuit. Am cativa amici care si ei sunt "disperati" cu pescuitul, la fel ca mine, si discutam cu ei zilele trecute, si ei imi spuneau la fel, ca abia asteapta primavara. Unul din ei spunea ca de craciun urmeaza sa primeasca o prima de la servici, si jumate din bani deja sunt rezervati pentru cumparari de accesorii de pescuit. Despre mine ce sa mai zic? Ca... mi-am innebunit nevasta cu pescuitul. Dar oricum, sunt tare incantat si-i multumesc si pe aceasta cale, ca de Mos Craciun, mi-a luat deja 2 lansete de crap, de carbon 3.60m. Acuma astept si mulinetele... 2 bucati Okuma LB-680...

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: PARERE - Mulinetele Okuma LB-680 merg la crap???

Mesaj de sorprodan » 12 Dec 2010, 19:20

misto frate , faza cu Mosul , acum ca are oferta,,,,,,,,,,,,,,,,, :-t
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
pangarici
membru activ
membru activ
Mesaje: 81
Membru din: 22 Oct 2010, 23:36
Contact:

Re: PARERE - Mulinetele Okuma LB-680 merg la crap???

Mesaj de pangarici » 12 Dec 2010, 19:50

sorprodan scrie:misto frate , faza cu Mosul , acum ca are oferta,,,,,,,,,,,,,,,,, :-t
Da... chiar vreau sa iau si mulinetele luna asta, sa scap de o grija... si evident... monofilamentul aferent pentru ele... :)

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”