O parere va rog frumos despre Shimano Aero Technium MGS XSA

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
serban nelu
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 06 Iun 2009, 02:42
Localitate: UK London

O parere va rog frumos despre Shimano Aero Technium MGS XSA

Mesaj de serban nelu » 02 Dec 2010, 15:30

Sunt la oferta si vreau sa le achzitionez.
Va multumesc mult .

Avatar utilizator
roni
senior
senior
Mesaje: 267
Membru din: 14 Oct 2008, 21:10

Re: O parere va rog frumos despre Shimano Aero Technium MGS XSA

Mesaj de roni » 02 Dec 2010, 19:55

Nu cred ca se mai poate spune ceva despre aceste mulinete.Sunt dementiale.(La oferta,unde?)
Cojocaru Radu

Avatar utilizator
s4rp3
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 19 Oct 2008, 23:03
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: O parere va rog frumos despre Shimano Aero Technium MGS XSA

Mesaj de s4rp3 » 02 Dec 2010, 20:47

roni scrie:Nu cred ca se mai poate spune ceva despre aceste mulinete.Sunt dementiale.(La oferta,unde?)
Depinde cu ce le compari... Parerea mea este ca nu sunt cele mai reusite mulinete ale celor de la Shimano... Si tot parerea mea este ca Aero Technium XTA sau XTB sunt peste MGS, am auzit ca sunt slabe si la capitolu` rezistenta in timp... In afara ca sunt f.usoare nu cred ca isi justifica pretu`, eu am xta-uri si nu le-as schimba cu nimic altceva.

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: O parere va rog frumos despre Shimano Aero Technium MGS XSA

Mesaj de stefan_kwr » 03 Dec 2010, 11:45

s4rp3 scrie: Depinde cu ce le compari... Parerea mea este ca nu sunt cele mai reusite mulinete ale celor de la Shimano... Si tot parerea mea este ca Aero Technium XTA sau XTB sunt peste MGS, am auzit ca sunt slabe si la capitolu` rezistenta in timp... In afara ca sunt f.usoare nu cred ca isi justifica pretu`, eu am xta-uri si nu le-as schimba cu nimic altceva.

Prietene, nu stiu daca mai ziceai acelas lucru daca aveai MGS si nu xta :-? Cred ca aceasta mulineta nu are rival nici din partea celor de la daiwa...

Avatar utilizator
s4rp3
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 19 Oct 2008, 23:03
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: O parere va rog frumos despre Shimano Aero Technium MGS XSA

Mesaj de s4rp3 » 03 Dec 2010, 13:27

stefan_kwr scrie:
s4rp3 scrie: Depinde cu ce le compari... Parerea mea este ca nu sunt cele mai reusite mulinete ale celor de la Shimano... Si tot parerea mea este ca Aero Technium XTA sau XTB sunt peste MGS, am auzit ca sunt slabe si la capitolu` rezistenta in timp... In afara ca sunt f.usoare nu cred ca isi justifica pretu`, eu am xta-uri si nu le-as schimba cu nimic altceva.

Prietene, nu stiu daca mai ziceai acelas lucru daca aveai MGS si nu xta :-? Cred ca aceasta mulineta nu are rival nici din partea celor de la daiwa...
Vorbesti in necunostina de cauza... Daca macar o data ai fi avut si tu in mana un MGS si un XTA ai fi vazut diferentele... Pune mana si mai studiaza probema si poate se mai gaseste si alt cineva in afara de mine care a avut cele doua mulinete in mana sa isi dea cu parerea... Sa nu uiti (daca sti) ca Aero Technium XTA si XTB sunt singurele mulinete care detin sistemu` SUPER SLOW OSCILLATION (cu acest sistem ai un f.mare avantaj in aruncarile la mare distanta)
Mai bine pune mana si mai citeste si pe alte forumuri...
PS. inainte de a cumpara xta-uri vroiam sa imi iau MGS si diverse cunostinte care detineau MGS-uri la momentu` respectiv m-au sfatuit sa ma reorientez...

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: O parere va rog frumos despre Shimano Aero Technium MGS XSA

Mesaj de vali003 » 03 Dec 2010, 15:53

Am ambele modele , una dintre diferente este baitrunnerul de la xtb , care este mai fiabil , cu mai multe reglari , la mgs ai front drag , ca distanta nu am observat diferente , amindoua
aseaza firul super , in schimb daca le desfaci , vei observa la interior mari diferente , mgs au ceva piese de plastic in interior ,de aici si diferenta de greutate , eu folosesc mgs-urile la pescuit de finete , xtb-urile la agatatura si pescuit dupa dulapi . Daca sint acelasi preturi i-ti recomand aero technium xt-b , sint un pic mai grele , dar te vor tine o viata . Vad ca stai in UK. , ai aici un site respectabil , unde vei gasi scule de calitate la mina a doua , am luat si eu de la ei .http://www.tacklefanatics.co.uk/product ... -reel.html .

Avatar utilizator
serban nelu
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 06 Iun 2009, 02:42
Localitate: UK London

Re: O parere va rog frumos despre Shimano Aero Technium MGS XSA

Mesaj de serban nelu » 03 Dec 2010, 18:47

Buna ziua,
Va multumesc mult pentru parerile dumneavoastra ,trebuie sa ma mai gandesc putin pe care sa le achizitionez intre MGZ si XT-B ca amandoua parea mea sunt foarte bune,ambele sunt la 400 lire bucata .
Sa aveti o zi buna si o Iarna frumoasa alaturi de cei dragi. **==

Avatar utilizator
rigman
utilizator
utilizator
Mesaje: 23
Membru din: 20 Noi 2010, 12:51
Localitate: Bucuresti

Re: O parere va rog frumos despre Shimano Aero Technium MGS XSA

Mesaj de rigman » 03 Dec 2010, 18:58

Foarte multi din cei care au cumparat MGS-ul si au avut cu ce sa il compare (Aero Technium XTA sau TOURNAMENT BASIAIR QD ) au fost usor dezamagiti avind in vedere pretul platit .Mulineta este intradevar foarte usoara , ceea ce nu este neaparat un avantaj pentru ca mai trebuie sa o si echilibrezi cu lanseta , dar intra firul sub tambur destul de des neavind un sistem de protectie , pinioanele maraie de noua ,si manivela este cam mare si incomoda (imi cer scuze celor care au mai citit asta in alta parte ) .Nu vreau sa se inteleaga ca MGS-urile sint proaste , asta ar insemna ca 90 % din mulinetele de pe piata sint" jafuri" , dar au unele imperfectiuni nepermise la cit costa .
@ stefan -kwr
Cred ca aceasta mulineta nu are rival nici din partea celor de la daiwa...


Cu toate ca e greu sa fiu impartial , eu fiind fan Daiwa , TOURNAMENT BASIAIR QD este mult peste Mgs .Am devenit insa fan Daiwa dupa ce am pescuit si mai ales desfacut pentru intretinere foarte multe mulinete si am putut face comparatii .

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: O parere va rog frumos despre Shimano Aero Technium MGS XSA

Mesaj de vali003 » 04 Dec 2010, 16:15

Am pescuit in aceasta vara impreuna cu un pescar din UK. , el folosea Daiwa basiair , dupa doua zile de pescuit ,cu capturi de la 8-10 kg in sus si o medie de 45-50 pesti pe zi , una dintre mulinete i sa gripat , poate a fost o intimplare nefericita , dar l-am auzit povestind ca a mai avut probleme cu aceste mulinete , dupa parerea mea , astfel de mulinete sint mai mult de casting , decit de pescuit in forta .

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”