Alegere lansete

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
chris
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 20 Noi 2010, 18:31

Alegere lansete

Mesaj de chris » 21 Noi 2010, 09:50

Salutari dragi colegi, de forum si pescuit. Am anevoie de ajutorul vostru in alegerea unor lansete pt crap de 3,6m, dar unele de buget mai redus - max 150 lei/buc (300 lei per lanseta/mulineta) mentionez ca nu ma intereseaza eticheta ci doar sa fac alegerea cea mai buna la acei bani. ca pescuit, cred ca anul urmator va fi ca cel de acum, mai mult pe dunare dar vor fi balti. in locurile unde merg eu pe dunare(bratul borcea cel mai mult) sunt si zone in care ai spatiu foarte mult si se pot folosi si bete mari. multumiri anticipate!

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: Alegere lansete

Mesaj de Marius Vintila » 21 Noi 2010, 11:11

Da o tura in talcioc si ai sa gasesti bete din fibra (pline si durabile) cu care vei putea pescui oriunde.
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
chris
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 20 Noi 2010, 18:31

Re: Alegere lansete

Mesaj de chris » 21 Noi 2010, 11:29

Daywalker scrie:Da o tura in talcioc si ai sa gasesti bete din fibra (pline si durabile) cu care vei putea pescui oriunde.
am 3 bete de 2,7 Dam, exact din talcioc, de care nu am mila deloc, sunt de tavalealea. insa vreau ceva numai pt crap iar ca exemple ar fi asa -
- ET Carp Expert Boilie 360/3lb 2buc
- HAKUYO ADVANCE 362
- Cormoran Pro Carp XR 3,60m/3,5lb
- HAKUYO CARP MTX9
- Cormoran Pro Carp AKX 3,60m 3,5lb
- Pokee Supreme Carp 3,60m/2bc/3,5lb
- Cormoran Speciland Carp 3,6m
- ET Carp Expert Power Carp 3,60m/3lbs sau 3,5lbs
-Cormoran Speciland Carp 3,6m
si lista mai poate continua

Avatar utilizator
Tavi2
Veteran
Veteran
Mesaje: 797
Membru din: 13 Noi 2009, 21:45
Localitate: Bucuresti

Re: Alegere lansete

Mesaj de Tavi2 » 21 Noi 2010, 12:21

Vezi si asta, poate e mai indicata pentru Dunare

http://www.totalfishing.ro/lanseta-corm ... -9379.html

Avatar utilizator
chris
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 20 Noi 2010, 18:31

Re: Alegere lansete

Mesaj de chris » 21 Noi 2010, 13:48

Poate ar fi buna, insa nu vreau sa le folosesc doar la Dunare ci si pe balti

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: Alegere lansete

Mesaj de Marius Vintila » 21 Noi 2010, 21:16

Pai tot ce ne arati tu sunt lansete care se preteaza numai pe balti la crap. Ai la toate flexibilitatea la varf de 3,5lb. Incearca sa gasesti o lanseta spot de 4lb, 4,5lb de genul:
http://www.crap.com.ro/shop/product-inf ... id681.html
sau ceva mai ieftin si/sau mai bun.
Fir intins!
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
marrone
utilizator
utilizator
Mesaje: 30
Membru din: 13 Sep 2009, 19:06
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Alegere lansete

Mesaj de marrone » 21 Noi 2010, 23:15

chris scrie:
Daywalker scrie:Da o tura in talcioc si ai sa gasesti bete din fibra (pline si durabile) cu care vei putea pescui oriunde.
am 3 bete de 2,7 Dam, exact din talcioc, de care nu am mila deloc, sunt de tavalealea. insa vreau ceva numai pt crap iar ca exemple ar fi asa -
- ET Carp Expert Boilie 360/3lb 2buc
- HAKUYO ADVANCE 362
- Cormoran Pro Carp XR 3,60m/3,5lb
- HAKUYO CARP MTX9
- Cormoran Pro Carp AKX 3,60m 3,5lb
- Pokee Supreme Carp 3,60m/2bc/3,5lb
- Cormoran Speciland Carp 3,6m
- ET Carp Expert Power Carp 3,60m/3lbs sau 3,5lbs
-Cormoran Speciland Carp 3,6m
si lista mai poate continua

Salut,
Cel mai bine este sa gasesti o modalitate sa pui mana pe bete, ca sa vezi exact ce iti place sau ce nu iti place la ele.
MTX-urile sunt bete destul de bune, de pokee iar am auzit destul de multe de bine, dar cum spuneam incearca sa gasesti o modalitate sa ajungi intr-un magazin si sa pui mana pe ele. Doar asa poti sa-ti faci o parere exacta despre bete.

Fir intins!

Avatar utilizator
chris
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 20 Noi 2010, 18:31

Re: Alegere lansete

Mesaj de chris » 22 Noi 2010, 08:48

se poate pescui si cu acele bete pe dunare. in vara asta un var si-a luat de la expo-aventuri un set de 4 bete centurion(gipo) si nu a intimpinat prob cu ele. insa eu nu prea ma impac cu ele,simt ca-mi aluneca din mina si nu pot arunca.
dar haideti sa lasam dunarea deoparte si sa vedem ce ar fi mai indicat din cele enumerate de mn.
fir intins, tuturor!

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: Alegere lansete

Mesaj de Marius Vintila » 22 Noi 2010, 11:49

Eu am facut o greseala acum 4 ani cand mi-am cumparat pokee. Bine am fost si singur la chinezi in Euriopa si m-am gandit ca din 3 bucati e mai convenabil cu transportul, plus ca nu aveam masina personala plecam la peste cu "ia-ma nene". Revin la pokee...Am cumparat 3 lansete pokee de 3,60, 2,75lb. M-au tinut 4 ani si vreau sa le schimb ptr ceva mai bun. Deci pokee sunt bunicele, daca gasesti ceva cu lb mai mare (3,5) din 2 bucati cred ca nu vei fi dezamagit.
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Alegere lansete

Mesaj de stefan_kwr » 22 Noi 2010, 11:53

Nu stiu daca vei gasi o lanseta care sa fie buna si sa se potriveasca bine atat pe dunare, cat si pe balti.Daca iei o lanseta buna pe dunare, o sa observi ca va fi prea puternica pentru balta (lansete folosite ca spod pe balta).Daca tot mai ai unele de tavaleala, foloseste-le pe alea pentru dunare si i-ati unele de 3-3,5 lb doar pentru balta si in timp iti iei si unele mai ieftine doar pentru bunare si asa o sa ai doua seturi de lansete care se potrivesc bine in orice situatie.
La fel ca tine eram si eu anul trecut, vroiam un set de lansete din 2 buc pe care sa le folosesc atat pe dunare cat si pe balti, ceea ce e c-am greu de gasit.Asa ca am ales un set de 4 lansete de 3,25lb pentru balta iar in iarna asta o sa-mi iau si pentru dunare ceva mai ieftine dar tot din 2 buc de maxim 3-3,30m.
Numai bine!!!

Avatar utilizator
chris
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 20 Noi 2010, 18:31

Re: Alegere lansete

Mesaj de chris » 26 Noi 2010, 16:39

ieri am tinut in manute hakuyo mtx9 dar si pokee supreme cit si superior, pot spune ca mi-au placut toate insa mtx-ul mi-a placut cel mai mult
urmeaza sa mai caut si sa vad ce mai imi place, insa parca as merge pe mtx9

Avatar utilizator
ionutniculae
membru activ
membru activ
Mesaje: 121
Membru din: 06 Oct 2010, 08:55
Localitate: Bucuresti

Re: Alegere lansete

Mesaj de ionutniculae » 26 Noi 2010, 23:50

Daca vrei ceva universale, inceraca FL execellent carp echipate cu okuma lonbow 65, stres in fire
Never give up

Avatar utilizator
Bragau Laurentiu
senior
senior
Mesaje: 298
Membru din: 15 Mai 2009, 11:09
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Alegere lansete

Mesaj de Bragau Laurentiu » 26 Noi 2010, 23:58

Pokee a rupt un prieten de-al meu 2 bucati pe balta

Avatar utilizator
chris
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 20 Noi 2010, 18:31

Re: Alegere lansete

Mesaj de chris » 27 Noi 2010, 09:42

pokee are un model de 4lbs dar mi s-a parut putin cam dur iar MTX-ul numai bun, despre finisaje pot spune ca toate se prezinta bine. la MTX9 am ceva imperfectiuni la mandrina dar aia nu ar fi o problema pt mn si mai mi-a placut ca are 6 inele. le-am tinut in maini, atit fara a le baga la apa. pina la primavara am tot timpul sa caut si sa fac diferente intre ele, insa indicat este sa le ai pe toate linga tn atunci. acum citeva saptamani ma tot uitam pe la Shimano Alivio CX 12 si Daiwa Black Widow dar am inteles de pe forumuri ca sunt destul de moi si am renuntat la ele. in schimb am mai vazut ceva de la Energo ET President DX-Kevlar. ce parere aveti despre ea?

L.E. - se pare ca nu am fost atent ce scria pe MTX, modelul pe care am avut ocazia sa-l tin in mana nu era 9 ci 8, era doar husa de la modelul 9, iar dupa cum vazusem poze pe site-uri ma asteptam sa aibe culoare camuflaj, insa acela era un negru mat

Avatar utilizator
Mefisto81
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 11 Oct 2010, 16:44
Localitate: Bucuresti

Re: Alegere lansete

Mesaj de Mefisto81 » 02 Dec 2010, 20:00

LA 150 ron, mergi pe MTX 9, arunca foarte bine. Pentru Dunare Cred ca ar fi mai indicat cel de 4lbs, desi e putin mai scump.

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”