lansete de dunare

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: lansete de dunare

Mesaj de stefan_kwr » 23 Noi 2010, 12:43

wwwww scrie:Am eu si Baracuda si Cormoran, exact modelele de care se vorbeste mai sus.
Baracuda sunt solide, cinstite. Au fost primele mele lansete. Initial aveam mulinete Tica pe ele, apoi am luat, de curiozitate, de la importator, si mulinete din aceeasi gama. Am fost placut impresionat si de astea - solide, lucrate curat. Pe Baracuda te boti baza, arunci lejer cu plumb de 150, poti arunca foarte departe cu ele, insa nu vad de ce ai vrea asta la Dunare. Varful nu mai e atat de sensibil (in comparatie cu Cormoranul) insa, per total, le declar castigatoare - chiar imi sunt ...dragi (ceva de genul...betele preferate).
Multumim mult de raspuns d-le ''w'' . Tocmai asta e problema , ca eu numai pentru dunare si rauri mari le-as lua, pentru ca m-au incantat foarte mult, singurul lucru care m-a pus pe ganduri la ele a fost varful, care nu este prea flexibil, si ma gandesc ca nu va semnaliza bine cand ii voi pune clopotel.
ps: le-ai folosit pe dunare pe-astea? cum se prezinta?
Mai asteptam si alte pareri despre alte lansete folosite pe dunare, si la un pret mai redus.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: lansete de dunare

Mesaj de gor965 » 23 Noi 2010, 14:46

stefan_kwr scrie:...............
Mai asteptam si alte pareri despre alte lansete folosite pe dunare, si la un pret mai redus.
Mare parte din lansetele folosite sunt lansete de spining greu, asa ca se pot gasi diferite modele de la LineaEffe, Trabucco, Cormoran, Balzer,Energo,etc., care sunt si bune si ieftine ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: lansete de dunare

Mesaj de stefan_kwr » 23 Noi 2010, 16:36

gor965 scrie:
stefan_kwr scrie:...............
Mai asteptam si alte pareri despre alte lansete folosite pe dunare, si la un pret mai redus.
Mare parte din lansetele folosite sunt lansete de spining greu, asa ca se pot gasi diferite modele de la LineaEffe, Trabucco, Cormoran, Balzer,Energo,etc., care sunt si bune si ieftine ! :)
Multumesc george, un raspuns simplu si foarte adevarat.
Ps: Am descarcat mai demult aceasta poza postata de tine si as vrea sa aflu si eu daca se poate, ce lansete sunt astea, ce lungime au, putere de aruncare,materialul din care sunt facute, pret ...multumesc.
pps: La clopotei nu le folosesti, ca mie unul mi-ar fi c-am incomod pe dunare cu senzorii.
Fişiere ataşate
576.JPG

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: lansete de dunare

Mesaj de gor965 » 23 Noi 2010, 17:15

Lansetele sunt LineaEffe Pro Donau Cast de 3.00m cu aruncare de la 50 la 100 gr. ...grafit compozit , segmentul de baza ramforsat in X cu o banda de carbon , in 5 inele ( 40-12) , mandrina de 22 , actiune parabolica, pret in jur a 65 ron ...si-am dat jos toate abtibildurile de pe ea ca arata ca o sorcova ! :D
p.s
senzorii,asa cum i-am pus eu (fara swingere), sunt mult mai buni decat clopoteii !...fac aceiasi treaba ,nu incurca firul cu nimic si fac mai putin zgomot cand manuiesti lanseta ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: lansete de dunare

Mesaj de stefan_kwr » 23 Noi 2010, 18:35

Multumesc inca o data george, credeam ca sunt niste lansete entru cei cu bani mai multi, si apropo le vazui la totalfishing... destul de colorate :D . Mai vreau sa te intreb daca pentru somn dai tot cu astea sau ai altele ceva mai puternice??
ps: talpa de la lb65 nu cred cava fi o problema la aceasta mandrina...

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: lansete de dunare

Mesaj de gor965 » 23 Noi 2010, 18:52

stefan_kwr scrie:Multumesc inca o data george, credeam ca sunt niste lansete entru cei cu bani mai multi, si apropo le vazui la totalfishing... destul de colorate :D . Mai vreau sa te intreb daca pentru somn dai tot cu astea sau ai altele ceva mai puternice??
Eu nu sunt dintre cei cu bani multi...si chiar daca mi-as permite, nu mi-as lua bete scumpe ptr. Dunare ...nu se merita, tinand cont de conditiile dificile de transport si folosinta ! Cand merg singur, dau si la somn tot cu ele, dar schimb firul din 0.35 (ptr. crap) in 0.55 ptr. ca sunt destul de moi si-n caz ca intra ceva mare sa pot forta in fir si-n mulineta ! Cand merg cu fratii mei lucram fiecare cu sculele destinate speciei urmarite ...spre exemplu, eu dau mai mult dupa crap iar fratele meu cel mic numai dupa somn si salau . Betele lui ptr. somn (Balzer Blue Boat) sunt din mixtura de fibra de sticla si carbon, arunca 100-250 gr si sunt cam tari ptr. pestii de talie mai mica !...si daca nu ma insel au si vre-o 7-8 ani vechime ! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: lansete de dunare

Mesaj de stefan_kwr » 23 Noi 2010, 19:30

Am retinut si iti multumesc mult pentru raspunsuri.Nu mai ramane decat sa strang banii #:-S

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: lansete de dunare

Mesaj de Allen Besnovich » 23 Noi 2010, 21:27

Arata bine lansetele, si sunt destul de ieftine. Care ar fi lungimea potrivita pentru pescuitul de pe mal la distante de maxim 30m si din barca? Un 270 este prea mare?
C.S. OLTENIA FISHING

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: lansete de dunare

Mesaj de gor965 » 23 Noi 2010, 21:54

alinuu scrie:Arata bine lansetele, si sunt destul de ieftine. Care ar fi lungimea potrivita pentru pescuitul de pe mal la distante de maxim 30m si din barca? Un 270 este prea mare?
De pe mal e una, din barca e alta ! De pe mal nu conteaza ca dai la distanta sau aproape ...ideea e sa te ajute lanseta sa recuperezi rapid, sa ridici pestele de pe fund sau sa recuperezi montura peste obstacolele din mal ,sa poti intepa pestele prin eliminarea rapida a burtii la fir ,etc...si o lanseta mai lunga e mai indicata ! In schimb din barca te poti descurca si cu bete scurte , gen 2.10m-2.40m-2.70m.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
ionutniculae
membru activ
membru activ
Mesaje: 121
Membru din: 06 Oct 2010, 08:55
Localitate: Bucuresti

Re: lansete de dunare

Mesaj de ionutniculae » 23 Noi 2010, 23:33

Mergi pe 3.00 m, si rezolvi ambele probleme
Never give up

Avatar utilizator
wwwww
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 26 Mar 2010, 00:26

Re: lansete de dunare

Mesaj de wwwww » 24 Noi 2010, 00:08

La Baracuda ar mai fi o problema, de pe saitul importatorului poti comanda minim 5 bucati. Varful, asa cum spuneam, este suficient de sensibil si pentru o trasatura de moaca de 30 de centimetri.

De ce spuneti ca un bat de 3 metri e bun pentru barca? Eu zic ca e cam mult, daca sunt 2 insi in barca, si pun 6 bete, sa te tii distractie...E suficient sa te duca odata curentul in craci si... :))

eu spun ca cel mai bun compromis ar fi o lanseta de 2,7 m (si mi-am cumparat, de nebun, si Baracude, si jaxonuri, si daiwa, si cormoran, si telescopice, si de 3 si de 2,7 si 2,4 m...). Acum folosesc, din barca sau de pe mal, doar Jaxonurile, sunt usoare, sensibile si rezistente.

vai, ce dor mi s-o facut, si iarna abia incepe. Ce-i drept, pt mine Jaxonurile au si-un punct in plus, ca pot, daca vreau, sa le leg la bicla si sa merg linistit pe malul apei, fara masina.

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: lansete de dunare

Mesaj de Allen Besnovich » 24 Noi 2010, 01:19

O singura data am pescuit din barca pe Dunare, si am folosit lansete de 2,40. Dar cautam o solutie de mijloc, sa le satisfaca pe amandoua. Cred ca 3m este cam mult pentru barca, dar un 2,70 ar fi bun si pentru mal si nici prea mare pentru barca. Asta ramane de vazut..
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
ionutniculae
membru activ
membru activ
Mesaje: 121
Membru din: 06 Oct 2010, 08:55
Localitate: Bucuresti

Re: lansete de dunare

Mesaj de ionutniculae » 24 Noi 2010, 11:31

wwwww scrie:De ce spuneti ca un bat de 3 metri e bun pentru barca? Eu zic ca e cam mult, daca sunt 2 insi in barca, si pun 6 bete, sa te tii distractie...E suficient sa te duca odata curentul in craci si... :))
Daca o iei asa, te intreb si eu cat de mare e barca, si sincer nu prea am vazut sa dea 2 persoane cu 6 lansete, iar referitor la curentul care te duce in craci, vb de o ancorare corekta

Te intreb cum ar fi sa te afli pe sulina, canalul navigabil, sa dai DOAR cu 2 lansete, si sa treaca o barcuta MARE, atunci doar curentul ar fi cea mai mica problema a ta, asta in cazul in care nu te-ai ancorat corekt.Eu cand nu am avut cu ce sa ma ancorez, nu m-am dus, dupa parerea mea poate fi f periculos
Never give up

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: lansete de dunare

Mesaj de stefan_kwr » 24 Noi 2010, 12:05

wwwww scrie:La Baracuda ar mai fi o problema, de pe saitul importatorului poti comanda minim 5 bucati. Varful, asa cum spuneam, este suficient de sensibil si pentru o trasatura de moaca de 30 de centimetri.
Pai 5 bucati as vrea, doar ca le iau de la un magazin din craiova care aduce scule baracuda (in cazul in care le-as alege pe acestea), doar ca m-am gandit sa iau 3 de putere mai mica si 2 mai puternice pentru crap si somn.
In legatura cu flexibilitatea varfului nu stiu ce sa mai cred despre posturile tale, ca o data spui ca nu e sensibil, o data ca e suficient de sensibil, plus ca te-a mai mirat si faptul ca vreau sa folosesc aceste lansete pe dunare.

Avatar utilizator
ionutniculae
membru activ
membru activ
Mesaje: 121
Membru din: 06 Oct 2010, 08:55
Localitate: Bucuresti

Re: lansete de dunare

Mesaj de ionutniculae » 24 Noi 2010, 17:21

Stefan, daca tot vrei sa iei ceva mai ieftin, intre baracuda si lineaeffe, mai bine alegi lineaeffe, nu se compara cu baracuda, are dreptate gor965, omu' fiind din calarasi cred ca stie mai bine
Never give up

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”