ALBELE

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: ALBELE

Mesaj de iorgu » 11 Oct 2010, 22:10

Viorile, luciu de apa mai exploatat in cel mai salbatic mod ca lacul de acumulare Mihailesti, nu cred frate ca mai exista. Locuiesti la fel ca mine pe malul lacului si cunosti foarte bine metodele si personajele care braconeaza pe aceasta apa. Puterea de regenerare a pestilor pe aceasta locatie este neinchipuit de mare. La fel si pe Albele, in 20 de ani de la lovitura de stat, pestele a fost rarit de 3-4 ori si tot mai da satisfactie pescarilor sportivi. Nu cum era in trecut, dar cu speciile ,,comerciale'' se regenereaza. Daca pe lacul de langa noi nu s-ar mai bracona vreo 2-3 ani, sunt sigur ca multi pescari nu ar mai trece mai departe de dig si ar avea satisfactie la speciile de pesti dorite:
caras, cteno, biban, mreana, salau, stiuca, somn de marimi si greutati nebanuite.
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
ionutniculae
membru activ
membru activ
Mesaje: 121
Membru din: 06 Oct 2010, 08:55
Localitate: Bucuresti

Re: ALBELE

Mesaj de ionutniculae » 23 Noi 2010, 15:57

Si eu am pescuit destul de mult pe balta asta, este o balta interesanta, care inca are peste, anu asta curios e ca nu a mancat la plantat, dar pt cei care o cunosc, este intradevar o balta speciala, poate la anu' o fi altceva, cu toate ca tinand cont ca preotu' a murit ... sa speram ca o sa fie bine
Never give up

Avatar utilizator
PREDA ALEXANDRU
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 29 Iun 2009, 20:31

Re: ALBELE

Mesaj de PREDA ALEXANDRU » 04 Feb 2011, 21:07

sa lut prieteni sint nou pe forum dar vrea sa va spun ca anul trecut am prins novac numai la plantat si am fost forte miltumit pentru o balta care se afla aproape de bucuresti ,sper sa nu o strice anul acesta . **==
Fişiere ataşate
multumit pentru o balta aproape de bucuresti
multumit pentru o balta aproape de bucuresti

Avatar utilizator
PREDA ALEXANDRU
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 29 Iun 2009, 20:31

Re: ALBELE

Mesaj de PREDA ALEXANDRU » 04 Feb 2011, 21:10

o balta unde daca plantezi iei peste frumos
Fişiere ataşate
frumos
frumos

Avatar utilizator
Costi P
Veteran
Veteran
Mesaje: 996
Membru din: 27 Apr 2009, 23:47
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: ALBELE

Mesaj de Costi P » 05 Feb 2011, 01:50

PREDA ALEXANDRU scrie:sa lut prieteni sint nou pe forum dar vrea sa va spun ca anul trecut am prins novac numai la plantat si am fost forte miltumit pentru o balta care se afla aproape de bucuresti ,sper sa nu o strice anul acesta . **==
Mai plecati cu cateva giuvelnice dinastea' si o sa mai fiti multumit doar de priveliste.

Macar ciortanii aia mai meritau o sansa.
Pascu Constantin
CS Carp Zone
http://www.youtube.com/watch?v=EwEpF_swNg4

Avatar utilizator
serban_31
Veteran
Veteran
Mesaje: 944
Membru din: 04 Oct 2008, 14:42
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: ALBELE

Mesaj de serban_31 » 05 Feb 2011, 08:40

Costi P scrie:
PREDA ALEXANDRU scrie:sa lut prieteni sint nou pe forum dar vrea sa va spun ca anul trecut am prins novac numai la plantat si am fost forte miltumit pentru o balta care se afla aproape de bucuresti ,sper sa nu o strice anul acesta . **==
Mai plecati cu cateva giuvelnice dinastea' si o sa mai fiti multumit doar de priveliste.

Macar ciortanii aia mai meritau o sansa.
Nu sunt ciortni Costi, doar niste novacei si carasi de trofeu, a cam disprut crapul de pe Albele. Acum multi ani in urma in 48 de ore de pescuit pe Albele daca stiai putin lacul nu puteai sa pleci fara un crap, salonta sau ten de peste 10 kg,dar vremurile bune sau dus si noi ramanem doar cu amintiri.
Serban Ionescu
0722.439.937
ionescu.serban@yahoo.com
www.heruselectric.ro

Avatar utilizator
Costi P
Veteran
Veteran
Mesaje: 996
Membru din: 27 Apr 2009, 23:47
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: ALBELE

Mesaj de Costi P » 05 Feb 2011, 14:45

Am inteles ce zici tu Serban, dar totusi sa pleci cu doua giuvelnice pline ? ....mai ia omu acasa.....doar nu o face pomana in scara blocului.
Pascu Constantin
CS Carp Zone
http://www.youtube.com/watch?v=EwEpF_swNg4

Avatar utilizator
zaky
senior
senior
Mesaje: 257
Membru din: 07 Mai 2008, 15:22
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: ALBELE

Mesaj de zaky » 05 Feb 2011, 14:51

dupa ce am vazut asta toamna cu ce se ocupa paznici pe albele anul asta cu siguranta nu o sa se mai plece nici macar cu novacii,pacat de frumusetea balti ~x(

Avatar utilizator
PREDA ALEXANDRU
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 29 Iun 2009, 20:31

Re: ALBELE

Mesaj de PREDA ALEXANDRU » 05 Feb 2011, 18:03

apropo ,cel deal doilea juvelnic era al colegului meu si apropo la albele am dat tot anul dupa crap si nu am luat nici macar un si sa sti ca eliberez ciortanica si indeosebi pestele mic ca de exemplu ; **==
Fişiere ataşate
SDC12141.JPG

Avatar utilizator
Costi P
Veteran
Veteran
Mesaje: 996
Membru din: 27 Apr 2009, 23:47
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: ALBELE

Mesaj de Costi P » 05 Feb 2011, 18:10

Am inteles D-nul Alexandru, va urez fire intinse pe viitor !
Pascu Constantin
CS Carp Zone
http://www.youtube.com/watch?v=EwEpF_swNg4

Avatar utilizator
PREDA ALEXANDRU
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 29 Iun 2009, 20:31

Re: ALBELE

Mesaj de PREDA ALEXANDRU » 05 Feb 2011, 18:12

pe baza acestui caras ne-am certat cu niste pusti pe balta ''lilieci la costel'' stiti ce ne-au spus cind le-am spus sai elibereze pentru ca este pacat de ei si in primul rind nu sint buni de mincat ; ce am platit balt si luam pestele acasa ; acesta este pescarul romin :-t mai bine sar infinta niste cursuri de educatie a celor care vor sa devina pescari :!:

Avatar utilizator
PREDA ALEXANDRU
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 29 Iun 2009, 20:31

Re: ALBELE

Mesaj de PREDA ALEXANDRU » 05 Feb 2011, 18:17

mersi la fel si sa aveti un an bun ''fir intins'' **==

Avatar utilizator
serban_31
Veteran
Veteran
Mesaje: 944
Membru din: 04 Oct 2008, 14:42
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: ALBELE

Mesaj de serban_31 » 05 Feb 2011, 19:19

Costi P scrie:Am inteles ce zici tu Serban, dar totusi sa pleci cu doua giuvelnice pline ? ....mai ia omu acasa.....doar nu o face pomana in scara blocului.
Atata timp cat patronul balti permite si sustine asa cevsa ce pretenti putem avea noi oameni simpli.
Serban Ionescu
0722.439.937
ionescu.serban@yahoo.com
www.heruselectric.ro

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: ALBELE

Mesaj de Ion Mironov » 05 Feb 2011, 20:31

am cati-va prieteni care anu trecut au luat cate 3 4 buc de crap peste 5 kg buc..peste este dar este acoperit cu apa.....cei drept nu la fel ca acum cati-va ani
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
serban_31
Veteran
Veteran
Mesaje: 944
Membru din: 04 Oct 2008, 14:42
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: ALBELE

Mesaj de serban_31 » 05 Feb 2011, 21:22

jonny_23 scrie:am cati-va prieteni care anu trecut au luat cate 3 4 buc de crap peste 5 kg buc..peste este dar este acoperit cu apa.....cei drept nu la fel ca acum cati-va ani
Joane eu vorbesc de multi ani in urma cand balta nu era administrata de neamul Preotu si daca vb. cu Dan el iti confirma over 10 era la discretie, dar ce ce sa faci varsta primeza, vremuri bune.
Serban Ionescu
0722.439.937
ionescu.serban@yahoo.com
www.heruselectric.ro

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”