SUPER CUPA CAMPIONILOR -MOARA VLASIEI 2-editia 1-Desfasurare

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Razvan Garcea
senior
senior
Mesaje: 256
Membru din: 19 Mar 2009, 00:21
Localitate: BUCURESTI

Re: SUPER CUPA CAMPIONILOR -MOARA VLASIEI 2-editia 1-Desfasurare

Mesaj de Razvan Garcea » 21 Noi 2010, 16:44

Adrian B scrie:Salut,

Dan Mitranescu este un pescar foarte bun. Are pozitii decente pe forumuri. Argumentate.
Stilul lui este imbatabil din punctul meu de vedere pe regulamentul fips-cips. Stilul + experienta.
Pe balti ca Moara, Tancabesti, Cercani, chiar Sarulesti, etc (balti suprapopulate cu o medie a pestilor de 5 kg) la cantitate va castiga mamaliga, porumbul, semintele.
Categoric, mamaliga este o nada net inferioara boiliesului, insa pe balti suprapopulate cu concurenta pentru hrana, mamaliga & porumbul va fi prima alegere a pestelui mai ales pe termen scurt si mediu. Cu toate acestea, unii pescari au avut rezultate f bune la boilies chiar si pe acest gen de lacuri in competitii. Bogdan Dragan de exemplu. Pe acest gen de lacuri conteaza locul si adaptarea la loc. Seriozitatea si munca.
Daca in balta in care pescuim ar fi doar crap, viermusul cred ca ar fi imbatabil. Boiliesul a fost inventat ca o modalitate de selectie. Din punctul meu de vedere aceasta este o nada moderna, si imi place sa cred ca odata ce crapul isi da seama de aportul nutritiv al acesteia, mamaliga se taie. Lucrurile sunt simple, de principiu, daca vrei cantitate si un raspuns mai rapid: mamaliga/porumb. Selectia o face boiliesul prin diametru, duritate si aportul nutritiv.
M-am bagat si eu in seama, ca mi-a placut discutia. :)

Foarte bine punctat Adriane, parerea ta este foarte pertinenta =D>
SENIOR CRAP CLUB

Avatar utilizator
Gabriel Calin
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 25 Iun 2008, 14:37

Re: SUPER CUPA CAMPIONILOR -MOARA VLASIEI 2-editia 1-Desfasurare

Mesaj de Gabriel Calin » 22 Noi 2010, 21:05

Salutare!

@Razvan

S-ar putea sa ma insel dar cred ca nea Maty a castigat de pe locul acela primul concurs cu 2 clasamente cumulate pe Moara, cred ca Dan Mitranescu stie mai bine si ne poate lamuri, deoarece a fost participant si atunci si a castigat doar clasamentul pe cantitate.
Daca nu gresesc cu locul, nea Maty a prins atunci si un dulap de 17 kg la momitor si porumb, imediat cum a aruncat lanseta la inceputul concursului.
Nu vreau sa-ti diminuez din entuziasm, automat prin bile vei selecta partial pestele, dar daca locul respectiv nu tine si peste mare(sa spunem pe coada baltii la Moara) poti sa dai la orice fel de bile ca nu vei prinde peste mare, doar vei reduce numarul prezentarilor, cred ca asta a incercat Dan sa spuna.

@Adrian B

Crezi ca pe Darvari, o balta cu peste mai putin si mai "mofturos" bilele vor castiga in fata mamaligii si a porumbului?
Daca da poate facem si un test, boilies va mamaliga si porumb la Darvari.

Numai bine,
Gabi

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: SUPER CUPA CAMPIONILOR -MOARA VLASIEI 2-editia 1-Desfasurare

Mesaj de Madalin Dirla » 22 Noi 2010, 22:47

Gabi,la ultimul concurs caritabil care s-a tinut pe Darvari baietii care au castigat generalul au luat si captura si au pescuit cu mamaliga de la Dan Mitranescu si cu plastice,eu vb. ce s-a intamplat acum la acest concurs.
Toate cele bune si sa auzim numai de bine!!!

Avatar utilizator
Gabriel Calin
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 25 Iun 2008, 14:37

Re: SUPER CUPA CAMPIONILOR -MOARA VLASIEI 2-editia 1-Desfasurare

Mesaj de Gabriel Calin » 23 Noi 2010, 00:10

@Madalin

Sunt convins ca nu este singurul concurs castigat pe Darvari la porumb, plastice, mamaliga, benzar in defavoarea boiliesurilor ;) (de fapt stiu sigur), m-am referit la Darvari Incercand doar sa-l provoc pe Adrian :D referitor la afirmatia ca mamaliga si semintele au castig de cauza doar pe baltile suprapopulate si cu mult ciortan.

Hehe.....sa speram ca vom avea o iarna scurta 8->
Salutare

Avatar utilizator
Adrian B
membru activ
membru activ
Mesaje: 54
Membru din: 24 Noi 2007, 16:51

Re: SUPER CUPA CAMPIONILOR -MOARA VLASIEI 2-editia 1-Desfasurare

Mesaj de Adrian B » 23 Noi 2010, 17:39

Salut,

Lucrurile sunt foarte discutabile, si stim cu totii foarte bine acest aspect. In pescuitul la crap aproape nimic nu este batut in cuie. Cand pescuiesti bine, o faci si la boilies si la porumb. In functie de situatie.
Dan, e un pescar bun pt ca stie foarte bine – probabil pe langa tehnicile de localizare si cele privind strategiile de nadire (lucruri esentiale) – ce nada sa foloseasca in situatia si conjunctura data. Si nu numai el, sunt mai multi. In concursuri, cand ai nevoie de un raspuns rapid iar balta si locul se preteaza excelent pe mamaliga si porumb, respectiv cantitate, o foloseste. A declarat in nenumarate cazuri ca nu are nimic cu boiliesul, il foloseste atunci cand considera ca e mai bun in situatia data. In alte situatii, boiliesul a fost mai bun. Totusi, in marea majoritate a situatiilor din concursuri, unii pescari folosesc mamaliga si porumbul, (altii grambel) pt ca teoretic, in balti suprapopulate, prima alegere a pestelui va fi aceasta nada (o nada care are o anumita consistenta, se desface in apa… - ma refer la mamaliga, benzar, etc) E adevarat ca la Darvari, lacul nu e nici pe departe suprapopulat, totusi, acesta a fost populat cu destul peste mic (n-am inteles de ce). Pai si ce sa faci? Sa mergi intr-un astfel de concurs desfasurat pe cantitate, cu boilies in dauna porumbului si a mamaligii? Nu, pt ca se puncteaza de la 1,5kg. Daca se puncta de la 10 kg, da, cred ca oricine pescuia la boilies, pt ca tot teoretic, boiliesul reprezinta printre altele si o modalitate de selectie. In fine…despre concursuri pot sa vorbesc mai putin, pt ca nu particip. Timp..scandaluri…dar urmaresc desfasurarea lor si apreciez pescarii buni.
Nu am nimic cu mamaliga, asa cum sunt convins ca nici Dan nu are nimic cu boiliesul. Eu pescuiesc in partide de placere si scopul meu e sa prind peste mare si vad in boilies aliatul perfect, prin diametru, duritate si aportul nutritiv, asta dupa localizare si strategia de nadire.
Gabi, depinde ce inseamna castig de cauza. Eu spun ca boilesul are castig de cauza atunci cand vizezi peste mare. Tu spui ca mamaliga si porumbul are castig de cauza intr-o intrecere pe cantitate unde se puncteaza de la 1,5kg. Mi se pare ca amandoi avem dreptate.

Avatar utilizator
Gabriel Calin
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 25 Iun 2008, 14:37

Re: SUPER CUPA CAMPIONILOR -MOARA VLASIEI 2-editia 1-Desfasurare

Mesaj de Gabriel Calin » 23 Noi 2010, 21:46

@Adrian

Eu nu am spus ca mamaliga si porumbul au castig de cauza intr-un concurs in care se puncteaza de la 1.5 kg(tu ai spus asta), depinde de situatie ....sunt balti unde mamaliga si porumbul nu pot face selectia intre crap si alte specii nepunctabile indiferent de greutatea de la care se puncteaza,dar asta e cu totul alta discutie, eu te-am intrebat doar daca consideri ca la Darvari , o balta cu peste putin si "mofturos" bilele au castig de cauza in fata mamaligii si a porumbului ;)
Scuze daca am iesit din topic!

Avatar utilizator
Adrian B
membru activ
membru activ
Mesaje: 54
Membru din: 24 Noi 2007, 16:51

Re: SUPER CUPA CAMPIONILOR -MOARA VLASIEI 2-editia 1-Desfasurare

Mesaj de Adrian B » 24 Noi 2010, 11:34

Salut, de unde sa stiu eu Gabi daca la Darvari o balta cu peste putin si mofturos, bilele au castig de cauza in fata porumbului? Conteaza locul, pescarul, anotimpul, durata partidei, etc. N-am pescuit la Darvari, dar stiu ca e un lac foarte dificil. N-am inteles de ce proprieterul lacului a bagat in balta o gramada de peste mic, care la prima vedere poate fi mai atras de o boaba de porumb pe un musuroi de mamaliga care se desface usor, de unde, intr-o competitie in care vrei cantitate, poti fi tentat sa folosesti o astfel de strategie.
Nu inteleg totusi intrebarea ta: bilele au castig de cauza in fata mamaligii si a porumbului pe Darvari? …pt ca sunt multe situatii: cat timp dureaza partida, vrei pesti mari, cantitate, regim de concurs de 3-4 zile, pescuit plantat, aruncat din mana…?
Nu pot da un raspus exact si cred ca nimeni nu poate, dar la nivel general spuneam ca in balti suprapopulate semintele, porumbul, mamaliga, benzarul, etc vor avea castig de cauza (pe cantitate) si ca selectia o face boiliesul.
Uite, de ex, puteam sa pariez ca Acvila va castiga CN. Si au iesit din primul tur. Deci…pescuitul nu e o stiinta exacta.
In fine, mi-e sa nu plictisim lumea …cu teoria. Imi pare rau ca a venit iarna…

Avatar utilizator
Gabriel Calin
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 25 Iun 2008, 14:37

Re: SUPER CUPA CAMPIONILOR -MOARA VLASIEI 2-editia 1-Desfasurare

Mesaj de Gabriel Calin » 24 Noi 2010, 13:06

Salut Adrian,
Exact asta vroiam sa aud, am dat ca exemplu Darvari pentru ca nu este o balta suprapopulata si are si destula hrana naturala iar tu afirmasei ca mamaliga are castig de cauza pe baltile suprapopulate si cu concurenta pe hrana.
Eu vroiam sa evidentiez faptul ca nu se poate da un raspuns exact, depinde foarte mult de situatia de pescuit.
Referitor la lotul Acvila , nici eu nu ma asteptam sa piarda la Tancabesti balta din fata dar nu le dadeam vreo sansa la castigarea turneului deoarece era aproape imposibil sa bata 13 cluburi unite......ma asteptam ca in ultimele etape sa fie sabotati de catre cluburile cu sanse mai mici. Bomba a fost doar ca au pierdut pe Tancabesti balta din fata....

PS: unde vezi tu ca a venit iarna? ieri a plouat cu tunete si fulgere, azi e soare, vreme numai buna de pescuit :D

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: SUPER CUPA CAMPIONILOR -MOARA VLASIEI 2-editia 1-Desfasurare

Mesaj de Dan Mitranescu » 24 Noi 2010, 21:45

Pentru ca ati amintit de lotul Acvila care a iesit din primul tur pe Tancabesti , balta din fata , vreau sa fac urmatoarea precizare pe care nu am spus-o niciodata :

Toate concursurile de pe aceasta balta au fost castigate de componentii lotului acvila. Aici ma refer la : Maty , Catalin Duta , Vasile Ivan , Florin Mirea si subsemnatul ( din lot mai faceau parte Emil Paraschiv si Nelu Capitanu ). Eram ca la noi acasa pe aceasta balta. Cunosteam absolut toate metehnele pestelui .

Totusi inainte cu o zi de etapa cu pricina a avut loc un eveniment care ulterior a fost recunoscut :
Balta a fost intens furajata in dreptul celor 12 standuri de pescuit cu un asa zis borhot , un amestec cerealier putin alterat. Acest lucru este interzis de regulamentele internationale si de orice etica .
Mentionez ca o astefel de furajare nu a mai fost facuta la nici un concurs.

Cine a "comandat" acest truc pentru a ne scoate din competitie are aprecierea mea pentru notiunile legate de pescuit , dar si tot dispretul pentru omenia sa . Pana la urma ne-a facut un bine ...

Ca sa explic cum stau lucrurile : balta era una apreciata ca avand peste mult care mananca pe patul de nada sau peste acesta. Asa castigasem toate concursurile .In urma furajarii a devenit o balta care manca izolat , cantitatea de furaj din apa fiind peste necesarul populatiei de crapi. Noi care insistam pe patul de nada nu intelegeam de ce nu prindem cu bulgarii nostrii de mamaliga pe cateva roabe de borhot aruncate cu barca in dreptul standurilor ...Am inteles mai tarziu !

Cine a venit fara sa cunoasca balta a facut un pescuit pe bile , altceva fata de furajul ce saturase apetitul crapilor ( cu care nu trecea de jumatatea clasamentului in toate celelalte concursuri ) si a reusit sa se califice . Noi am ramas acasa ...

Oare a fost corect ???

La Lates ni se pregatea alta surpriza : Balta urma sa fie populata cu 3 tone de ten care este deranjant la mamaliga mai ales cand nu se puncteaza. Alte sfori trase impotriva noastra chiar daca regulamentul international prevede punctarea tenului. L-au scos de la punctare ca apoi intentionat sa-l introduca in balta de concurs ...

De asta ce parere aveti ???

Asta este cu lotul Acvila ... Am avut mari greutati pentru a participa , iar apoi aceste doua josnice masluiri a pistelor de concurs. De acestea am aflat , poate mai erau si altele ... De alea cu arbitrii pusi sa ne scoata lansetele din 30 in 30 min. nu mai amintesc . Este spusa de cei care au ''comandat" campionatul trecut .

Toate astea stiti de unde vin ...? Pentru ca eram o mana de pescari cu sanse reale de a castiga campionatul , dar aveam o mare hiba ... pescuiam cu mamaliga ...

Avatar utilizator
vioril
Veteran
Veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 12 Ian 2009, 15:43
Localitate: mihailesti -giurgiu
Contact:

Re: SUPER CUPA CAMPIONILOR -MOARA VLASIEI 2-editia 1-Desfasurare

Mesaj de vioril » 24 Noi 2010, 22:32

Salutari Dane !

tind sa cred ca totul a fost facut cu scop comercial ( i-a uitati cu ce se prinde peste , cu bilele dastea xxxxxxx, nu dau nume , cu monturi dastea facute de xxxxxx ,de pe balta asta xxxxxxxx au iesit campionii nationali ) si nu s-a luat niciodata in considerare imaginea tarii noastre , a pescarilor romani , si faptul ca prin rezultate putem dovedi ca suntem buni la un sport international ( pescuitul ) , ca la alatele ................,stiti si voi cam cum e treaba .

daca s-a intamplat macar un singur lucru din ceea ce ai relatat , nu au dovedit decat ca sunt niste daia care mamanca lebedele occidentalilor , ca nu merita nici macar BUNA ZIUA , ca merita sa concureze decat ei singuri si sa iasa pe locul doi .
Totusi crezi ca ne poti spune si noua cam cum sta treaba cu pretul real al unui kilogram de boilies , in cazul in care ai fi producator ,ai achizitiona materie prima in cantitati foarte mari , ca sa inteleaga tot pescarul cam cum sta treaba cu comercializarea .

Avatar utilizator
gimi_mures
senior
senior
Mesaje: 295
Membru din: 30 Oct 2008, 18:33
Localitate: Tg Mures

Re: SUPER CUPA CAMPIONILOR -MOARA VLASIEI 2-editia 1-Desfasurare

Mesaj de gimi_mures » 24 Noi 2010, 22:36

Dan Mitranescu scrie:Pentru ca ati amintit de lotul Acvila care a iesit din primul tur pe Tancabesti , balta din fata , vreau sa fac urmatoarea precizare pe care nu am spus-o niciodata :

Toate concursurile de pe aceasta balta au fost castigate de componentii lotului acvila. Aici ma refer la : Maty , Catalin Duta , Vasile Ivan , Florin Mirea si subsemnatul ( din lot mai faceau parte Emil Paraschiv si Nelu Capitanu ). Eram ca la noi acasa pe aceasta balta. Cunosteam absolut toate metehnele pestelui .

Totusi inainte cu o zi de etapa cu pricina a avut loc un eveniment care ulterior a fost recunoscut :
Balta a fost intens furajata in dreptul celor 12 standuri de pescuit cu un asa zis borhot , un amestec cerealier putin alterat. Acest lucru este interzis de regulamentele internationale si de orice etica .
Mentionez ca o astefel de furajare nu a mai fost facuta la nici un concurs.

Cine a "comandat" acest truc pentru a ne scoate din competitie are aprecierea mea pentru notiunile legate de pescuit , dar si tot dispretul pentru omenia sa . Pana la urma ne-a facut un bine ...

Ca sa explic cum stau lucrurile : balta era una apreciata ca avand peste mult care mananca pe patul de nada sau peste acesta. Asa castigasem toate concursurile .In urma furajarii a devenit o balta care manca izolat , cantitatea de furaj din apa fiind peste necesarul populatiei de crapi. Noi care insistam pe patul de nada nu intelegeam de ce nu prindem cu bulgarii nostrii de mamaliga pe cateva roabe de borhot aruncate cu barca in dreptul standurilor ...Am inteles mai tarziu !

Cine a venit fara sa cunoasca balta a facut un pescuit pe bile , altceva fata de furajul ce saturase apetitul crapilor ( cu care nu trecea de jumatatea clasamentului in toate celelalte concursuri ) si a reusit sa se califice . Noi am ramas acasa ...

Oare a fost corect ???

La Lates ni se pregatea alta surpriza : Balta urma sa fie populata cu 3 tone de ten care este deranjant la mamaliga mai ales cand nu se puncteaza. Alte sfori trase impotriva noastra chiar daca regulamentul international prevede punctarea tenului. L-au scos de la punctare ca apoi intentionat sa-l introduca in balta de concurs ...

De asta ce parere aveti ???

Asta este cu lotul Acvila ... Am avut mari greutati pentru a participa , iar apoi aceste doua josnice masluiri a pistelor de concurs. De acestea am aflat , poate mai erau si altele ... De alea cu arbitrii pusi sa ne scoata lansetele din 30 in 30 min. nu mai amintesc . Este spusa de cei care au ''comandat" campionatul trecut .

Toate astea stiti de unde vin ...? Pentru ca eram o mana de pescari cu sanse reale de a castiga campionatul , dar aveam o mare hiba ... pescuiam cu mamaliga ...
De unde vin domnule Mitranescu?
Prinde si Elibereaza

Avatar utilizator
vioril
Veteran
Veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 12 Ian 2009, 15:43
Localitate: mihailesti -giurgiu
Contact:

Re: SUPER CUPA CAMPIONILOR -MOARA VLASIEI 2-editia 1-Desfasurare

Mesaj de vioril » 24 Noi 2010, 22:48

chiar mai conteaza pentru cineva DE UNDE VIN ? mai credeti ca trebuie sa deranjam mortii ? gata fratilor au trecut si sa le fie tarana usoara .

cred ca ar fi bine sa invatam si sa reactionam corespunzaror in momentul in care vor mai fi tentative dastea , si sincer cred ca au o vina si cei ce au acceptat pana acum asa ceva , care nu au facut nimic si au stat indiferenti , ca daia s-a ajuns pana aici .

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: SUPER CUPA CAMPIONILOR -MOARA VLASIEI 2-editia 1-Desfasurare

Mesaj de Madalin Dirla » 24 Noi 2010, 23:20

vioril scrie:chiar mai conteaza pentru cineva DE UNDE VIN ? mai credeti ca trebuie sa deranjam mortii ? gata fratilor au trecut si sa le fie tarana usoara .

cred ca ar fi bine sa invatam si sa reactionam corespunzaror in momentul in care vor mai fi tentative dastea , si sincer cred ca au o vina si cei ce au acceptat pana acum asa ceva , care nu au facut nimic si au stat indiferenti , ca daia s-a ajuns pana aici .
Care-s morti Vio????ca tot ei trag sforile si anul!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :(( :(( :((

Avatar utilizator
vioril
Veteran
Veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 12 Ian 2009, 15:43
Localitate: mihailesti -giurgiu
Contact:

Re: SUPER CUPA CAMPIONILOR -MOARA VLASIEI 2-editia 1-Desfasurare

Mesaj de vioril » 24 Noi 2010, 23:36

Mada , important e sa facem si noi ceva , adica doar sa-i pomenim , :)) , si poate ne da o mana de ajutor si taica parintele ,daca-l rugam frumos .

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: SUPER CUPA CAMPIONILOR -MOARA VLASIEI 2-editia 1-Desfasurare

Mesaj de Dan Mitranescu » 25 Noi 2010, 02:13

vioril scrie: Totusi crezi ca ne poti spune si noua cam cum sta treaba cu pretul real al unui kilogram de boilies , in cazul in care ai fi producator ,ai achizitiona materie prima in cantitati foarte mari , ca sa inteleaga tot pescarul cam cum sta treaba cu comercializarea .
Eu pot sa spun asta , dar nu este relevant. Sunt mult mai multe de luat in calcul : chirii , utilaje,mana de lucru ,afacere sezoniera , marfa perisabila(pierderi ), reclama ... Piata regleaza totul si nu te gandi ca numai pretul de achizitie al mixurilor si pretul final ,de raft , sunt de luat in calcul.

Stii cat costa doua tone de fier ? Poate 250 euro ... Asta nu inseamna ca trebuie sa-i judeci pe cei de la BMW ca le vand cu 50.000 ... :D

Scrie răspuns

Înapoi la “Crap si somn”