Zona Brasov

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
dragan claudiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 662
Membru din: 02 Apr 2008, 16:58
Localitate: brasov
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de dragan claudiu » 10 Noi 2010, 19:59

davidnicolaie scrie:mi-a venit in minte acum o balta este una aproape de tarlungeni si sacele laurentiu si radu stie exact despre ce balta vorbesc si este uitata de lume iar teren in paragina este in in jurul la podu olt acolo si peisaju este excelent.
Salut,de balta din tarlungeni pot spune ca e lasata in paragina si cei mai prost nu ai drum de acces la ea.
Am prieten care a vrut sa o ia , dar primarul nici nu a vrut sa auda....sint mai multe de spus
De peste pot spune ca e foarte mare mai ales crap si clean,biban,somn,stiuca,
somn si stiuca am bagat eu si niste prieteni ,cind mergeam la vadu dimineata ai prindeam cu minciocu la mal.
cam asta ar fi de spus....

Avatar utilizator
kroken
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 15 Aug 2010, 21:40
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de kroken » 10 Noi 2010, 20:47

dragan claudiu scrie:
davidnicolaie scrie:mi-a venit in minte acum o balta este una aproape de tarlungeni si sacele laurentiu si radu stie exact despre ce balta vorbesc si este uitata de lume iar teren in paragina este in in jurul la podu olt acolo si peisaju este excelent.
Salut,de balta din tarlungeni pot spune ca e lasata in paragina si cei mai prost nu ai drum de acces la ea.
Am prieten care a vrut sa o ia , dar primarul nici nu a vrut sa auda....sint mai multe de spus
De peste pot spune ca e foarte mare mai ales crap si clean,biban,somn,stiuca,
somn si stiuca am bagat eu si niste prieteni ,cind mergeam la vadu dimineata ai prindeam cu minciocu la mal.
cam asta ar fi de spus....
salut,este vorba de balta din spatele fostei fabrici de caramida?
Support Catch&Release.

Avatar utilizator
dragan claudiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 662
Membru din: 02 Apr 2008, 16:58
Localitate: brasov
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de dragan claudiu » 10 Noi 2010, 21:22

kroken scrie:
dragan claudiu scrie:
davidnicolaie scrie:mi-a venit in minte acum o balta este una aproape de tarlungeni si sacele laurentiu si radu stie exact despre ce balta vorbesc si este uitata de lume iar teren in paragina este in in jurul la podu olt acolo si peisaju este excelent.
Salut,de balta din tarlungeni pot spune ca e lasata in paragina si cei mai prost nu ai drum de acces la ea.
Am prieten care a vrut sa o ia , dar primarul nici nu a vrut sa auda....sint mai multe de spus
De peste pot spune ca e foarte mare mai ales crap si clean,biban,somn,stiuca,
somn si stiuca am bagat eu si niste prieteni ,cind mergeam la vadu dimineata ai prindeam cu minciocu la mal.
cam asta ar fi de spus....
salut,este vorba de balta din spatele fostei fabrici de caramida?
Da... **==

davidnicolaie
Veteran
Veteran
Mesaje: 1013
Membru din: 20 Noi 2009, 18:08
Localitate: brasov
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de davidnicolaie » 11 Noi 2010, 18:53

din pacate interesele sunt mai mari decat placerea si investitia .de aceea in acest judet nu avem o balta ca oameni in care toti pescari sa fie deacort cu o balta mai toti suntem inprastiati si cred ca asta spune multe .nu avem si nu vom avea niciodata nici o sansa sa avem . ma uitam si la balta dumbravita bataia de joc a celor de la doripesco .ei o au in concesionare si e o bataie de joc un loc atat de frumos cu un luciu de balta ideal si suprafata mare lasata pe mana unor animale care isi vad diferit interesele fata de noi care dorim sa pescuim si sa avem si satisfactie :-& :-SS

Avatar utilizator
papyllon
senior
senior
Mesaje: 433
Membru din: 18 Iun 2008, 19:27
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de papyllon » 11 Noi 2010, 19:49

nu doar Dumbravita si Vadu Rosu e bataie de joc :-q fara peste ,tratatati toti pescarii ca hoti de catre socrul patronului samd. Pacat de baltile de la Vadul Rosu , care cu un management mai bun pot deveni cele mai bune balti de pescuit din tara! Nu doar balta 4 care e buna, dar cu niste conditii de pescuit prea draconice! [-x [-x

Avatar utilizator
kroken
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 15 Aug 2010, 21:40
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de kroken » 11 Noi 2010, 22:46

salut,eu pescuiesc preponderent pe Olt;parca anul acesta a mers si mai slab decat in altii;braconajul sub aripa protectoare a autoritatilor a decimat populatia de peste;ca si in cazul baltilor cu plata nimeni nu mai pune pasiune,toti alearga dupa profit.......
Support Catch&Release.

Avatar utilizator
dumi302005
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 11 Apr 2010, 11:11

Re: Zona Brasov

Mesaj de dumi302005 » 12 Noi 2010, 12:28

Mai exista si la fosta fabrica de caramida dela Reconstructia Feldioara o balta .Este aproape de Dn 13,dupa pod pe stanga spre Rotbav.

davidnicolaie
Veteran
Veteran
Mesaje: 1013
Membru din: 20 Noi 2009, 18:08
Localitate: brasov
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de davidnicolaie » 14 Noi 2010, 19:33

am fost iara la dumbravita la pluta am luat 2.5 kg (cred) de caras .m-am distrat a fost frumos .vad ca nimeni nu mai zice nimic asa ca va voi spune eu ca tragea anemic simple ciupituri iar daca nu erai atent atunci acul devenea gol ,tragea anemic dar a fost frumos voi ce ati mai facut?

davidnicolaie
Veteran
Veteran
Mesaje: 1013
Membru din: 20 Noi 2009, 18:08
Localitate: brasov
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de davidnicolaie » 14 Noi 2010, 19:35

dumi302005 scrie:Mai exista si la fosta fabrica de caramida dela Reconstructia Feldioara o balta .Este aproape de Dn 13,dupa pod pe stanga spre Rotbav.
nu mai insistati ca tipul care cauta balta nu cred ca mai pare interesat cred ca vorbim singuri :-@

Avatar utilizator
Radu25
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 26 Mai 2009, 10:37

Re: Zona Brasov

Mesaj de Radu25 » 15 Noi 2010, 12:28

Salut ce mai stiti de baltile de pe la noi ca eu vad ca s-au apucat oameni de plasuit,balta noua de la Belin au secato si au bagat plasele "sa scoata novacul" dar am aflat ca au scos si mult crap si amur,si la Vadu am auzit ca au bagat plasele.La Bela ce se mai intimpla??? **==

davidnicolaie
Veteran
Veteran
Mesaje: 1013
Membru din: 20 Noi 2009, 18:08
Localitate: brasov
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de davidnicolaie » 15 Noi 2010, 19:38

Radu25 scrie:Salut ce mai stiti de baltile de pe la noi ca eu vad ca s-au apucat oameni de plasuit,balta noua de la Belin au secato si au bagat plasele "sa scoata novacul" dar am aflat ca au scos si mult crap si amur,si la Vadu am auzit ca au bagat plasele.La Bela ce se mai intimpla??? **==
radu ce sa intamplat cu balta noua .mai exact o inchid sau ce fac ?la bela iti spun ce stiu fara sa fiu interpretat gresit iara pt. reclama . a incercat sa o sece jumatate si sa ramana pestele in cealalta jumatate . nu a reusit . vroia sa faca mai multe pontoane si sa adanceasca balta si sa creeze o jumatate pt. concursuri amicale( cu sume modice ) intre pescari .acum cred ca a picat totula bagat parca 2 tone de caras , dar lucreaza sa largeasca digurile si sa creeze conditi mai bune pe mal ,dar nu a reusit sa faca ce si-a propusca apa nu a putut fii secata asa cum si-a dorit vedem pe viitor ce va face .pestele ramane la locul lui de asta sunt sigur cu pesti mai rari dar uneori cu capturi mari .capturile mari o iau ca o provocare si voi incerca ca la anu care vine sa-mi depasesc propriile recorduri asta e scopul meu pe aceasta balta an de an .stiind si vazand ca are potential in acest sens . asa ma provoaca balta lui bela de restul baltilor e vorba de alceva de nr. pestilor de cantitatea finala.

Avatar utilizator
Radu25
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 26 Mai 2009, 10:37

Re: Zona Brasov

Mesaj de Radu25 » 16 Noi 2010, 14:03

Nu Flo nu o inchide dar au secato pe motiv ca este prea mult novac si ca ar trebui scos,dar au scos si crap si amur si caras.Dar am auzit niste zvonuri ca de la anul se va pune limita la pestele retinut si s-ar putea sa se pescuiasca doar ziua si cu masina in parcare ca la Vadu. **==

davidnicolaie
Veteran
Veteran
Mesaje: 1013
Membru din: 20 Noi 2009, 18:08
Localitate: brasov
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de davidnicolaie » 17 Noi 2010, 17:01

nimeni nu a mai fost pe nicaeri la peste este o vreme de invidiat :D

davidnicolaie
Veteran
Veteran
Mesaje: 1013
Membru din: 20 Noi 2009, 18:08
Localitate: brasov
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de davidnicolaie » 21 Noi 2010, 18:52

am fost iarasi la pescuit la pluta la dumbravita si am luat o galeata mare de caras si babusca va las pe voi sa apreciati in kg 8->

davidnicolaie
Veteran
Veteran
Mesaje: 1013
Membru din: 20 Noi 2009, 18:08
Localitate: brasov
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de davidnicolaie » 25 Noi 2010, 18:44

nimeni nu mai spune nimic toti vin se uita si pleaca .

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”