SUPER CUPA CAMPIONILOR -MOARA VLASIEI 2-editia 1-Desfasurare

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: SUPER CUPA CAMPIONILOR -MOARA VLASIEI 2-editia 1-Desfasurare

Mesaj de Ion Mironov » 15 Noi 2010, 21:49

iulian petre scrie:Frumoase poze ...brrrr se zbarleste pielea pe mine .Am uitat sa intreb de ce a fost acest concurs facut asa in secret ca eu am aflat cu 4 zile inainte si nu aveam timp sa strang un lot si sa fac bile . A fost postat Duminica :?:
iuliane....dupa titlul competitiei ar trebui sa iti dai seama...cupa campionilor.....ce dreaq sa cauti tu acolo.... =)) =)) =)) =)) =))

ps:campionii se anunta telefonic... :D :-c :-c :-c

glumeam....
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: SUPER CUPA CAMPIONILOR -MOARA VLASIEI 2-editia 1-Desfasurare

Mesaj de iulian petre » 15 Noi 2010, 21:55

Pai ai uitat ca sunt cel mai fidel cotizant la moara?:D . cred ca am cotizat de vre-o 10 ori :))

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: SUPER CUPA CAMPIONILOR -MOARA VLASIEI 2-editia 1-Desfasurare

Mesaj de Ion Mironov » 15 Noi 2010, 22:11

iulian petre scrie:Pai ai uitat ca sunt cel mai fidel cotizant la moara?:D . cred ca am cotizat de vre-o 10 ori :))
=)) =)) =)) =)) =)) =)) poi si aveai de gand sa cotizezi si aici ?

sa fii cotizant la campioni? =)) =)) =)) =)) mai lasa dreaq fidelitatea asta ca o sa fac si eu vreo 20 concursuri la anu si esti invitat de onoare....promit ca juma de taxa ti-o returnez =)) =)) =)) =))

ps:scz de offtopic
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: SUPER CUPA CAMPIONILOR -MOARA VLASIEI 2-editia 1-Desfasurare

Mesaj de Dan Mitranescu » 15 Noi 2010, 22:16

catalin duta scrie:Bravo Dan si Florin un pescuit de exceptie unde nu mi-ati dat nici o sansa,bravo,bravo,bravo.!!!
Multumim Catalin. Si voi ati pescuit bine pentru acel loc.

Avatar utilizator
Razvan Garcea
senior
senior
Mesaje: 256
Membru din: 19 Mar 2009, 00:21
Localitate: BUCURESTI

Re: SUPER CUPA CAMPIONILOR -MOARA VLASIEI 2-editia 1-Desfasurare

Mesaj de Razvan Garcea » 15 Noi 2010, 22:36

Dan Mitranescu scrie:
Razvan Garcea scrie:Felicitari castigatorilor precum si participantilor la acest concurs, cred eu reusit.
Multumesc si lotului din care am avut placerea de a face parte.
Inca o data MV2 se dovedeste a fi o pista exceptionala cu exemplare frumoase, dovada cea mai concludenta fiind ca la cantarul din aceasta dimineata, din 17 pesti am insumat cca 120 kg printre ei numarandu-se si captura concursului in greutate de 14,6 kg ,urmat de inca un exemplar de 14,2 kg luat dupa cantar.Media celor mai mari 5 pesti fiind undeva la 63 kg (din pacate nu a punctat)
De retinut ca echipa formata din:Radu Badica ,Iohann Krauss,Mihai Pripon si subsemnatul, am pescuit exclusiv la boilies marca Radu Badica.
o seara buna
Felicitari Razvan pentru captura.
Vreau sa fac o remarca la asta cu "cei mai mari 5 pesti".
Recunosc este un mod aparte de a prinde pesti mari ,de la strategie pana la nada. Totusi nu este un mod de a tine un concurs pe care toti il vrem cu sanse egale.
Spre exemplu pe Moara Vlasiei "captura" si "cei mai mari 5 pesti" s-au castigat numai si numai in prima jumatate a baltii cu preponderenta pana la standul 8.
Nu mai spun ca ultimile doua astfel de concursuri au fost castigate de pe acelasi stand si culmea standul nr.1. Ca si tine am fost unul dintre castigatori (noi in primavara si voi in toamna) ,dar pentru mine este singurul concurs castigat despre care nu-mi place sa vorbesc. A fost noroc.
In schimb la cantitate au fost luate podiumuri pe toata suprafata baltii. Nu cred ca stii cum este sa platesti un concurs, sa vi cu chef de pescuit si sa tragi un loc in cea de a doua jumatate a baltii .Nu ai nici o sansa sa prinzi pesti mari.

Parerea mea este ca trebuie sa tindem catre regulamentul CIPS , chiar pe loturi ,pentru a avea concursuri bazate pe valoarea pescarilor nu pe norocul tragerii la sorti.

Nu vreau sa intram intr-o polemica inutila insa tin sa-ti spun cateva cuvinte legate de MV si implicit de momitoare,mamaliga si toate cele.
Este clar ca in mom in care spui ca nu doresti un astfel de concurs ca cel castigat de echipa noastra si ca tu ai ferma convingere ca este inegal ,iti doresti din start sa castigi numai tu.
Este adevarat ca momitoarele si mamaliga vor avea tot timpul castig de cauza la cantitate si nu la calitate si asta din simplul motiv ca balta este extrem de populata iar batalia pe mancare este acerba.
Mai spui ca acel conc din primavara este singurul de care nu iti place sa vb ptr ca a fost noroc nu?
Cu aceasta afirmatie nu faci altceva decat sa ne stirbesti bucuria ca am castigat si mai ales faptul ca nu ai castigat tu care erai favorit.
Crezi ca eu am digerat faptul ca intre stanga si dreapta standului tau erau aproape 200 m loc in care lejer mai incapeau 2 echipe?
Mai spui ca trebuie sa ne indreptam spre regulamentele cips-fips nu?
Pai ce te faci atunci ca dupa acele regulamente nu prea ai voi cu arc naditor,feeder sau alte mantzocarii de genul?
Sti foarte bine ca in cazul in care in acest concurs si nu numai s-ar interzice arcul naditor,ai fi intr-o mare problema.
Boiliesul este o nada pe care cu incapatinare nu doresti sa o accepti deoarece tu ai demonstrat ca se pot castiga concursuri exclusiv pe mamaliga.Dar daca stau sa ma gandesc un pic in primavara si tu nadeai cu mamaliga si la carlig aveai boilies nu?Ai facut acel compromis deoarece iti trebuia si calitate nu numai cantitate.
Pescuitul la crap daca stam sa citim sau sa ne uitam la cei in Anglia de unde se da ora axacta in acest sport,se face 99% la boilies iar restul de 1% la alte momeli cum ar fi:tiger nuts,mazare,porumb(nu plastice) samd.
Inchei acest raspuns si iti spun :esti un pescar extraordinar de talentat ,strateg si cu clar viziune asupra locului in care pescuiesti.....insa doar la mamaliga.

O seara buna iti doresc si inca o data felicitari ptr concursul de pe MV2 atat tie cat si intregului lot =D> =D>
=D>
SENIOR CRAP CLUB

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: SUPER CUPA CAMPIONILOR -MOARA VLASIEI 2-editia 1-Desfasurare

Mesaj de Madalin Dirla » 15 Noi 2010, 23:27

...............................................................................................................................................Pescuitul la crap daca stam sa citim sau sa ne uitam la cei in Anglia de unde se da ora axacta in acest sport,se face 99% la boilies iar restul de 1% la alte momeli cum ar fi:tiger nuts,mazare,porumb(nu plastice) samd.

Daca stam sa analizam argumentul englezilor eu zica ca este pur comercial sa nu uitam ca pt. ei este o afacere si trebuie multa promovare........toate cele bune si sa auzim numai de bine!

Avatar utilizator
Razvan Garcea
senior
senior
Mesaje: 256
Membru din: 19 Mar 2009, 00:21
Localitate: BUCURESTI

Re: SUPER CUPA CAMPIONILOR -MOARA VLASIEI 2-editia 1-Desfasurare

Mesaj de Razvan Garcea » 15 Noi 2010, 23:45

Madalin007 scrie:...............................................................................................................................................Pescuitul la crap daca stam sa citim sau sa ne uitam la cei in Anglia de unde se da ora axacta in acest sport,se face 99% la boilies iar restul de 1% la alte momeli cum ar fi:tiger nuts,mazare,porumb(nu plastice) samd.

Daca stam sa analizam argumentul englezilor eu zica ca este pur comercial sa nu uitam ca pt. ei este o afacere si trebuie multa promovare........toate cele bune si sa auzim numai de bine!
Daca stam sa analizam si sa luam la bani marunti ,iti spun eu ca nu exista pescar din lume in a carei valigeta sa nu se afle produse englezesti.De ce? Ca sunt teribil de bune.Ei in comparatie cu noi investesc atat in promovare cat si in teste si cercetari.
Daca stam sa facem o analiza iti pot spune cu mare convingere faptul ca cei mai mari crapi au fost luati la boilies si nu la mamaliga 8->
Dar vb la cineva...asta este alta mancare de peste ;)
SENIOR CRAP CLUB

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: SUPER CUPA CAMPIONILOR -MOARA VLASIEI 2-editia 1-Desfasurare

Mesaj de Madalin Dirla » 15 Noi 2010, 23:55

Daca stam sa analizam si sa luam la bani marunti ,iti spun eu ca nu exista pescar din lume in a carei valigeta sa nu se afle produse englezesti.De ce? Ca sunt teribil de bune.Ei in comparatie cu noi investesc atat in promovare cat si in teste si cercetari.
Daca stam sa facem o analiza iti pot spune cu mare convingere faptul ca cei mai mari crapi au fost luati la boilies si nu la mamaliga 8->
Dar vb la cineva...asta este alta mancare de peste ;)
Corect Razvane,cu bilele poti face selectie dar cantitativ mamaliga bate bila...........parerea mea ;)

Avatar utilizator
Galante
membru activ
membru activ
Mesaje: 97
Membru din: 04 Mai 2009, 00:08

Re: SUPER CUPA CAMPIONILOR -MOARA VLASIEI 2-editia 1-Desfasurare

Mesaj de Galante » 16 Noi 2010, 01:50

Sa nu uitam ca d-ul Petcu populeaza masiv inaintea unui concurs cu peste mic (3-5kg) care in viata lui nu a auzit de bile. Asta e principalul motiv pentru care se prinde mai bine pe mamaliga cu porumb . Am fost asta vara de 20 de ori la Moara si niciodata nu am prins mai bine pe momitor cu porumb decat pe bile cu plumb , si asta pentru ca pestele se obisnuise cu boiliesul care este mult mai bogat din punct de vedere nutritiv. Cred ca 90% din pestii prinsi de Dan au fost bagati cu 2 sapt in urma in balta.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: SUPER CUPA CAMPIONILOR -MOARA VLASIEI 2-editia 1-Desfasurare

Mesaj de Dan Mitranescu » 16 Noi 2010, 02:29

Galante scrie:Sa nu uitam ca d-ul Petcu populeaza masiv inaintea unui concurs cu peste mic (3-5kg) care in viata lui nu a auzit de bile. Asta e principalul motiv pentru care se prinde mai bine pe mamaliga cu porumb . Am fost asta vara de 20 de ori la Moara si niciodata nu am prins mai bine pe momitor cu porumb decat pe bile cu plumb , si asta pentru ca pestele se obisnuise cu boiliesul care este mult mai bogat din punct de vedere nutritiv. Cred ca 90% din pestii prinsi de Dan au fost bagati cu 2 sapt in urma in balta.
Anul acesta la Tancabesti am prins in concursul Cupa Acvila 1064 kg . Este pe departe recordul baltii ne trecand nimeni pana acum de 800kg intr-un concurs . Am pescuit cu mamaliga si porumb. Crezi ca Tancabestiul nu este inca obisnuit la boilies ?

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: SUPER CUPA CAMPIONILOR -MOARA VLASIEI 2-editia 1-Desfasurare

Mesaj de Dan Mitranescu » 16 Noi 2010, 03:10

@ Razvan
Sa nu ma intelegi gresit. Nu am nimic impotriva boiliesului. Dupa cum spunei si tu l-am folosit in primavara pentru a castiga concursul de pe Moara. Il folosesc de cate ori am nevoie fara probleme "morale". Am participat la nenumarate concursuri "exclusiv la boilies" . Deci pescuiesc pentru a castiga si nu am prejudecati legate de nada. Tu de ce nu ai pescuit cu mamaliga pe moara desi ,dupa cum spui ,erai convins ca este varianta castigatoare ? ... Vezi asta este diferenta dintre noi . In plus nu am exclamat dupa concursuri : "am castigat cu mamaliga facuta din malai grisat de la Lujerul" ...Niciodata !!!

Sunt cel mai mare sustinator al regulamentului international , chiar si excluderea momitoarelor. Sa nu comparam totusi concursuri gen : "exclusiv la boiles" , "primii 5 crapi" , "se puncteaza de la 5kg" , "nu se puncteaza tenul" , "interzis porumbul" cu concursul tocmai incheiat de pe Moara unde singura diferenta fata de regulamentul CIPS_FIPS a fost momitorul.
Despre momitor se discuta la nivel mondial si poate o sa apara in regulament , despre celelalte fi sigur ca nu deoarece dezechilibreaza pistele de concurs.

Pe Moara am avut aceiasi distanta intre standuri. Balta are 900m ,iar tu spui ca eu am pescuit pe 400 (200stanga +200 dreapta)....Stiu ca asa pare in urma rezultatului :D , ai pastrat proportiile , dar putem sa masuram si ai sa vezi ca toti am avut 60m intre standuri.

Daca tu crezi ca eu am "o mare problema" pescuind pe Moara cu plumb ,implicit sub regulamentul CIPS FIPS ,(sau pe oricare alta balta) te invit oricand la pariuri in acest gen de concursuri. Nu-mi place sa ma contrazic pe subiectul asta.

Daca tu te bucuri pentru captura iti respect sentimentele. Eu am avut captura la Campionatul Mondial (pescuind cu plumb si cu boilies )si m-am bucurat nespus cand Romania a fost amintita la festivitatea de premiere,dar totusi priveam cu invidie (in sensul bun al cuvantului) catre echipa Africii de Sud care castigase aceasta competitie cu pesti mult mai mici decat cei prinsi de mine si Gabi. Ei au luat cupa si stie o lume intreaga de acest rezultat pe cand de Tomulescu si Mitranescu nu stie nimeni nimic... (noroc ca mai bat si ei recorduri prin tara :D )

Cam asa sta treaba ...

Avatar utilizator
florin mirea
membru activ
membru activ
Mesaje: 97
Membru din: 04 Noi 2008, 21:47

Re: SUPER CUPA CAMPIONILOR -MOARA VLASIEI 2-editia 1-Desfasurare

Mesaj de florin mirea » 16 Noi 2010, 09:57

catalin duta scrie:Bravo Dan si Florin un pescuit de exceptie unde nu mi-ati dat nici o sansa,bravo,bravo,bravo.!!!
Multumim Catalin si scuze de micile intepaturi <:-P ---<><

Avatar utilizator
Mefisto81
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 11 Oct 2010, 16:44
Localitate: Bucuresti

Re: SUPER CUPA CAMPIONILOR -MOARA VLASIEI 2-editia 1-Desfasurare

Mesaj de Mefisto81 » 16 Noi 2010, 10:16

Felicitari castigatorilor pentru cantitatea impresionanta, desi este noiembrie! =D> =D> =D>

Avatar utilizator
Victor Hodorog
senior
senior
Mesaje: 379
Membru din: 08 Aug 2008, 07:48
Contact:

Re: SUPER CUPA CAMPIONILOR -MOARA VLASIEI 2-editia 1-Desfasurare

Mesaj de Victor Hodorog » 16 Noi 2010, 10:48

"am castigat cu mamaliga facuta din malai grisat de la Lujerul" :))

recordul actual de cantitate la Moara Vlasiei si recordul national intr-un concurs oficial a fost realizat cu boiliesuri, mamaliga facuta din malai grisat de la Lujerul made by Dan Mitranescu si mamaliga facuta din malai grisat de la Lujerul + niste orz :D made by Vasile Baboieru :D , + seminte.

Avatar utilizator
Razvan Garcea
senior
senior
Mesaje: 256
Membru din: 19 Mar 2009, 00:21
Localitate: BUCURESTI

Re: SUPER CUPA CAMPIONILOR -MOARA VLASIEI 2-editia 1-Desfasurare

Mesaj de Razvan Garcea » 16 Noi 2010, 14:48

@dan mitranescu scrie:
Sa nu ma intelegi gresit. Nu am nimic impotriva boiliesului. Dupa cum spunei si tu l-am folosit in primavara pentru a castiga concursul de pe Moara. Il folosesc de cate ori am nevoie fara probleme "morale". Am participat la nenumarate concursuri "exclusiv la boilies" . Deci pescuiesc pentru a castiga si nu am prejudecati legate de nada. Tu de ce nu ai pescuit cu mamaliga pe moara desi ,dupa cum spui ,erai convins ca este varianta castigatoare ? ... Vezi asta este diferenta dintre noi . In plus nu am exclamat dupa concursuri : "am castigat cu mamaliga facuta din malai grisat de la Lujerul" ...Niciodata !!!

Dane nu ai cum sa scri ca ai castigat pe mamaliga facuta din malai de titan deoarece nu ai varietatea pe care o ai la boiliesuri ,asta este clar.Nu pescuiesc cu mamaliga din convingerea ca este o nada net inferioara bilelor insa ce este adevarat ,foarte prinzatoare.
@Dan scrie:Pe Moara am avut aceiasi distanta intre standuri. Balta are 900m ,iar tu spui ca eu am pescuit pe 400 (200stanga +200 dreapta)....Stiu ca asa pare in urma rezultatului , ai pastrat proportiile , dar putem sa masuram si ai sa vezi ca toti am avut 60m intre standuri.
Distanta intre standuri nu a fost observatia mea ci a altor pescari si ei participanti la concurs,iar ca distanta de cantitate ,da ai dreptate ai condus detasat si nimeni nu iti poate obiecta ceva
@Dan scrie:Daca tu te bucuri pentru captura iti respect sentimentele. Eu am avut captura la Campionatul Mondial (pescuind cu plumb si cu boilies )si m-am bucurat nespus cand Romania a fost amintita la festivitatea de premiere,dar totusi priveam cu invidie (in sensul bun al cuvantului) catre echipa Africii de Sud care castigase aceasta competitie cu pesti mult mai mici decat cei prinsi de mine si Gabi. Ei au luat cupa si stie o lume intreaga de acest rezultat pe cand de Tomulescu si Mitranescu nu stie nimeni nimic... (noroc ca mai bat si ei recorduri prin tara
)

Am mai spus si repet,esti un pescar foarte valoros si nimeni nu iti poate contesta reala valoare insa eu cred ca ai confirma mult mai clar pescuind la boilies .
Oricum eu sunt un nimeni in Carpfishing-ul romanesc si nici nu sunt in masura sa-ti spun eu tie ce si cum sau sa te cert ca nu dai la boilies.Eu mi-am spus o umila parere despre acest concurs si am vrut inca o data sa punctez ca adevaratul pescuit la crap se face pe bile si nu pe mamaliga.Daca tu ai puterea si priceperea sa-l faci asa de bine pescuind cu mamaliga,este talentul tau.Oricum la primavara se pare ca nu va mai fi admis naditorul,momitorul sau alt fel de feeder,doar plumbul si atunci te asigur ca altfel vor sta lucrurile .Oricum tin inca o data sa te felicit ptr rezultatul remarcabil facut de tine si de intregul lot.
SENIOR CRAP CLUB

Scrie răspuns

Înapoi la “Crap si somn”