Off-topic ...cu Gogu & Friends

discutii off-topic despre orice

Moderatori: mini_mic, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
colega
utilizator
utilizator
Mesaje: 48
Membru din: 24 Oct 2008, 18:03

Re: Off-topic ...cu Gogu & Friends

Mesaj de colega » 21 Iul 2010, 21:51

Gogule, astia vor sa ne fure bicicleta....

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: Off-topic ...cu Gogu & Friends

Mesaj de Amstel » 22 Iul 2010, 10:02

semn nou in Olanda - special pentru romani
Fişiere ataşate
cro.jpg

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Off-topic ...cu Gogu & Friends

Mesaj de timer » 22 Iul 2010, 11:02

Amsterdamer scrie:semn nou in Olanda - special pentru romani
No problem,se gasesc si alte solutii,far' de licenta.. :)
http://www.antiprostitutie.ro/wp-conten ... -marfa.jpg

Avatar utilizator
Liviu Belu
membru activ
membru activ
Mesaje: 56
Membru din: 10 Sep 2009, 14:45
Localitate: Malmö
Contact:

Re: InfoPescar TV

Mesaj de Liviu Belu » 09 Sep 2010, 20:16

iorgu scrie:
Liviu Belu scrie:
gogu steriade scrie:domne io faceam goange cu holandezu zburator o:-) daca s tiam ca ie unu cu nume da cimitir care sa oftica bagam una si da la bufetu suedez ! :"> x
Nu imi este rusine de numele meu care mi la dat Dumnezeu la impartasanie chiar daca este numele unui cimitir foarte renumit in Bucuresti. Restul este history prietene si nu incerca cu glume ca nu le citesc ai ceva de spus direct fa-o. Multumesc

domnule, numele dumitale ti-a fost dat la botez, nu la impartasanie, dar ai o scuza, parca esti plecat de vreo 30 de ani. Da asa este, ai tot dreptul sa uiti religie, respect si un comportament civilizat pe un site public de valoare, cum este INFOPESCARTV, care este deschis tuturor romanilor din tara asta si nu numai. A dumitale mai este? Tara?
Sunt romani de dincolo, adica din strainatate care tin legatura cu noi, ne incurajeaza (avem si noi greutati acum), se gandesc la noi si ne trimit poze cu locuintele lor si cu lalelele inflorite care se gasesc in gradina casei. Mare lucru si mare caracter au acesti oameni. Sunt romani de la noi din tara care au un mod civilizat de conversatie virtuala si imbina subiectul cu multe ,multe glume. Avem nevoie in momentul asta greu de asa ceva, mai ales ca ne-au postat si ei poze cu locurile de bastina si ne impartasesc din traiul de zi cu zi si seara de seara (vezi Goguta al nostru).
Dar..mai sunt si persoane apatride, care fost (chipurile-romani) si acum isi permit (nu stiu cu ce drept) sa huleasca si sa ia in deradere pe ceilalti cu adevarat romani.
Anul trecut am fost circa trei saptamani in orasul pe care il dati ca locatie. Am ramas uimit de modul civilizat in care traiesc oameni aici. Va asigur ca dumneavoastra nu ati reusit nici acum sa va integrati. Va spun eu ce faceti cei mai vechi apatrizi: vin romanii de 1-2 luni si vor sa se integreze, nestiind limba le este foarte greu. Cei de 15, 20, 30 de ani acolo, mergeti cu ei la supermarket, le umpleti cosurile cu electronice, blanuri, bauturi de lux, produse scumpe si le spuneti sa iasa din magazin pe la portile de aprovizionare. Daca reusesc sa vina la dubitele in care ii asteptati le dati 10%, daca nu, nu-i mai cunoasteti. Cred ca si la spargeri de locuinte, le dati pontul. Cam asa stau lucrurile cu cei care nu-si mai recunosc originile. Cunosc mult mai multe amanunte de dumneavoastra, referitor la comunitatea romaneasca de acolo, obiceiuri, ocupatii, integrari sau nu in societate. Sincer va apreciez pentru faptul ca mai aveti timp sa ne contactati, dar nu sunt de acord cu modul jignitor in care o faceti. In speranta ca nu v-ati simtit jignit, va asteptam in mijlocul nostru (virtual), sa mai schimbam si noi o impresie, o parere, o gluma. Sunt sigur ca aceste lucruri vor fi ferite de un comportament indecent verbal, care nu isi are locul intre niste persoane civilizate.
Corect am greit la botez, iti multumesc ca mai corectat, cu parere de rau iti pot spune ca nu am nicio cunostinta romana aici in Suedia, asa ca acel comentariu facut de tine nu este la adresa mea. Ceea ce am cerut eu daca citesti a fost ca acest "moderator" sa nu mai posteze off topic la acel subiect, atat. Cred ca ar trebui sa citesti toata discutia. Ca mai jicnit hmmmm ma lasa rece prietene deaorece asta faceti voi zilnic in tara incepand de sus pana la cei de jos. Implicit si glumele sunt jicnitoare. Ma rog toata lumea da vina pe criza dar ce faceti impotriva acesteia nimic in loc sa va faceti democratie continuati in aceiasi mocirla dar toti spuneti uite hoti ce fac. In loc sa va irositi timpul si energia pe vorbe deserte mai bine faceti ceva acolo in tara.

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: InfoPescar TV

Mesaj de gogu steriade » 10 Sep 2010, 00:17

[quote="Liviu Belu"

Ma rog toata lumea da vina pe criza dar ce faceti impotriva acesteia nimic in loc sa va faceti democratie continuati in aceiasi mocirla dar toti spuneti uite hoti ce fac. In loc sa va irositi timpul si energia pe vorbe deserte mai bine faceti ceva acolo in tara.[/quote]
mai nenea suedezu cuvinte dastea da dor si jale ma face pe mine sa intru iar in ppolitica cu matale . #-o finca dageaba scri si vorbelesti romaneste ca iesti orice numa roman nu ! [-x sa fie clar bai suedeze noi astia prosti care am ramas la romanika stam si impingem la tara asta da kakat :"> ca so scoatem dan kakat chiar daca ie uni mai hoti care pune frana . :-? la un moment dat o sa le spargem muianu #-o sio sa ia mana da pa maneta da frana ! ;) matale in afara da dat cu gura ca bai sa faceti si sa dregeti ,matale efectiv cu ce ajuti Romanika ? :-w nu te aud , da mai tare in tastatura ! :-?? veziti mancatiash de oalele tale si mai scutestene vere de sfaturi din vestu indepartat . L-) daca erai bun si dibaci in sfaturi stateai aci sa ne indrumi nu sa ne ti prelegeri da democratie tocmai dan Malmo FF ! :-h om fi noi amarati si hoti da uni mai si muncim da ne ies ochi dan cap @-) si nuti permit tie mah diaspora <:-P sa ne dai sfaturi daspre cum sa traim la noi acasa ! =D> asa e neamu nostru vrem sa muncim -muncim ,vrem sa bem- bem ,vream sa f-tem - f.. :x , nu conteaza ca bem si f-tem la servici #-o ,conteaza ca daca vream putem ! ;;) problema o sa para cand nom mai avea servici ! :-SS in rest ne descurcam si fara diaspora si va asteptam cu drag pa la noi sa va cinstim cum sa cuvine <:-P pentru marele aport pa care nul aduceti dacat cu privirea la iesirea Romanikai dan criza ! :-S in caz ca nu va mai intoarceti am pregatit cateva legiuni da romi redeportati >:D< care va poate fi livrati la localitatea da domociliu sa va usureze da portofele o:-) ,care portofele ie contribuiti voastra la bunastarea noastra de toate zilele ! :-c

gud bay and dont come back ...ever !

pss
lov iu evribadi ! :-*
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: InfoPescar TV

Mesaj de iorgu » 10 Sep 2010, 21:04

gogu steriade scrie:[quote="Liviu Belu"

Ma rog toata lumea da vina pe criza dar ce faceti impotriva acesteia nimic in loc sa va faceti democratie continuati in aceiasi mocirla dar toti spuneti uite hoti ce fac. In loc sa va irositi timpul si energia pe vorbe deserte mai bine faceti ceva acolo in tara.
mai nenea suedezu cuvinte dastea da dor si jale ma face pe mine sa intru iar in ppolitica cu matale . #-o finca dageaba scri si vorbelesti romaneste ca iesti orice numa roman nu ! [-x sa fie clar bai suedeze noi astia prosti care am ramas la romanika stam si impingem la tara asta da kakat :"> ca so scoatem dan kakat chiar daca ie uni mai hoti care pune frana . :-? la un moment dat o sa le spargem muianu #-o sio sa ia mana da pa maneta da frana ! ;) matale in afara da dat cu gura ca bai sa faceti si sa dregeti ,matale efectiv cu ce ajuti Romanika ? :-w nu te aud , da mai tare in tastatura ! :-?? veziti mancatiash de oalele tale si mai scutestene vere de sfaturi din vestu indepartat . L-) daca erai bun si dibaci in sfaturi stateai aci sa ne indrumi nu sa ne ti prelegeri da democratie tocmai dan Malmo FF ! :-h om fi noi amarati si hoti da uni mai si muncim da ne ies ochi dan cap @-) si nuti permit tie mah diaspora <:-P sa ne dai sfaturi daspre cum sa traim la noi acasa ! =D> asa e neamu nostru vrem sa muncim -muncim ,vrem sa bem- bem ,vream sa f-tem - f.. :x , nu conteaza ca bem si f-tem la servici #-o ,conteaza ca daca vream putem ! ;;) problema o sa para cand nom mai avea servici ! :-SS in rest ne descurcam si fara diaspora si va asteptam cu drag pa la noi sa va cinstim cum sa cuvine <:-P pentru marele aport pa care nul aduceti dacat cu privirea la iesirea Romanikai dan criza ! :-S in caz ca nu va mai intoarceti am pregatit cateva legiuni da romi redeportati >:D< care va poate fi livrati la localitatea da domociliu sa va usureze da portofele o:-) ,care portofele ie contribuiti voastra la bunastarea noastra de toate zilele ! :-c

gud bay and dont come back ...ever !

pss
lov iu evribadi ! :-*[/quote]

Sustin si semnez din adancul inimii mele de roman. Si cand este greu suntem mai uniti. Exista legea universala a compensatiei. Noi cunoastem si apreciem gustul unui gratar, al unei sticle de vin si mirosul inconfundabil al unei camere in care s-a facut dragoste din placere o noapte intreaga. :-h
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: InfoPescar TV

Mesaj de cristian505ro » 10 Sep 2010, 23:06

[quote="iorgu"][quote="gogu steriade"]

Te salut bre nene Iorgule! Patimas bre,cum te-am cunoscut,gusturi fine,rafinate!
Subscriu si eu la upercutul de dreapta al lui cetateanu' Gogu caruia ii trimit salutari!
Cat despre diaspora, sunt satul de talentele lor rasuflate si asta o zic de mult si la multi. Matale, unu, bre nea Iorgule m-ai cunoscut si ai vazut cum trag si muncesc. Si mai am si mici rezultate... uneori.
In rest, stau numai aici la Romania: in hamac,la gratare,la pescuit. Crapa astia din diaspora cand stam pe mess. si le zic ca asta e munca mea. Cand vreau sa ies din stressul asta naucitor, in care ma zbat pentru o umila existenta, ma duc la concursuri. Te astept in vizita si sa ma pozezi. Daca vine si Gogu, facem o poza de grup sa o aratam diasporei, ca sa stie cum sa se ia la tranta cu criza. Da' nu le spunem tot.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Off-topic ...cu Gogu & Friends

Mesaj de iorgu » 11 Sep 2010, 08:59

Cristiane, tot respectul din partea lui Iorgu. Care este urmatorul concurs de pescuit sportiv la care participi?
In legatura cu prezenta lui Goguta la un gratar si un sprit sunt in totalitate de acord cu tine. Doamne, cred ca ne-am incarca bateriile biologice pentru o lunga perioada de timp. Mai ramane doar ca el sa dea curs invitatiei noastre si va urma ,,fiesta''. Il asteptam cum asteptam Craciunul cand eram copii<:-P <:-P <:-P
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Off-topic ...cu Gogu & Friends

Mesaj de cristian505ro » 11 Sep 2010, 13:15

iorgu scrie:Cristiane, tot respectul din partea lui Iorgu. Care este urmatorul concurs de pescuit sportiv la care participi?
Momentan sunt intr-o perioada libera. Probabil ultimul pe anul asta va fii Cupa iernii pe MV2, asta daca reusesc sa alcatuiesc o echipa puternica de 3. Daca imi mai apare ceva intre timp se va vedea pe forum (aici sau pe xxx).
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: InfoPescar TV

Mesaj de Amstel » 12 Sep 2010, 15:13

cristian505ro scrie: Cat despre diaspora, sunt satul de talentele lor rasuflate si asta o zic de mult si la multi.


Si un proverb romanesc spune ca: "Vulpea, cand n-ajunge la struguri, zice ca sunt acri".

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: InfoPescar TV

Mesaj de Amstel » 12 Sep 2010, 15:22

Liviu Belu scrie:ceea ce am cerut eu daca citesti a fost ca acest "moderator" sa nu mai posteze off topic la acel subiect, atat. .
Bine zis "moderator"...ca am facut cerere de cateva luni sa-mi albastreasca numele la loc :) , dar cica-i penurie de albastru :) .
Referitor insa la afirmatiile matale...am mai vazut eu miorite ce se dadeau vikingi... si umblau cu scrisorele pe la stapanii forumurilor in care se plangeau ca au fost trase de lana de moderatori. Penibil.

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: InfoPescar TV

Mesaj de cristian505ro » 12 Sep 2010, 17:08

Amsterdamer scrie:
cristian505ro scrie: Cat despre diaspora, sunt satul de talentele lor rasuflate si asta o zic de mult si la multi.


Si un proverb romanesc spune ca: "Vulpea, cand n-ajunge la struguri, zice ca sunt acri".

Imi mentin parerea, ca dovada uite esti un bun exemplu care sa mi-o confirme,prin ceea ce ai zis. De fapt este o reactie tipica a celor din diaspora. Am fost mult plecat din Romania,in foarte multe locuri si mai mult ca sigur ca voi mai pleca. Cu martori, nu ca sa ma laud si sa-mi pun nickname gen : Barcelonezul, Berlinezul,Chinezul, Fujianer, Cantonezul,Maltezul,Polonezul,Cehul,Rusul, Venetianul, etc., etc. Am zis ca numele meu, Cristian si Ro de la tara mea ma reprezinta cel mai bine. Normal ca Romania la ora actuala, a omului cinstit , este o tara de parasit. Din pacate, lasand la o parte orice urma de patriotism( fiecare are dreptul sa traiasca unde vrea) si eu as face-o in conditii onorabile. Dar, sincer nici nu m-as mai obosi sa mai dau pe aici. Cu atat mai putin sa dau sfaturi, sa ma dau mare,ca eu am plecat ,ca cei care raman aici sunt ba puturosi,lenesi,hoti,etc.etc. Cum o fac multi neica nimeni, care daca vin de dincolo au impresia ca sunt cine stie,ce. Aiurea.
Cat despre struguri iti urez sa ai parte de multi struguri dulci asa cum am mancat eu si sper sa ajung la ei si in continuare.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: Off-topic ...cu Gogu & Friends

Mesaj de Amstel » 12 Sep 2010, 19:20

Las-o moarta asa cum ai dat-o ref la toata diaspora. Ma intreb ce ar fi fost sa pun toti pescarii de competitie in aceasi oala...mai ales ca la vizita pe care am facut-o in vara pe un onorabil lac, in timpul unui concurs, o "flautista" umbla din cort in cort, la cererea UNOR "pescari de competitie" din Romania, ,,,daca te bagam in aceasi cloaca cum te simteai matale, ca mare "pescar complet", cum te autonumesti?



Din punctul meu de vedere pun punct aici atat acestui subiect cat si a prezentei mele pe acest forum. Ii salut pe "oamenii" cu care am conversat si pe cei pe care i-am cunoscut prin intermediul acestui site.
PS: George, te rog sa-mi stergi nickul ca IL deranjeaza pe cel care tine Romanica in carca, prin munca grea si asidua ...de pescar complet de competie la crap.

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Off-topic ...cu Gogu & Friends

Mesaj de cristian505ro » 12 Sep 2010, 20:42

Amsterdamer scrie:Las-o moarta asa cum ai dat-o ref la toata diaspora. Ma intreb ce ar fi fost sa pun toti pescarii de competitie in aceasi oala...mai ales ca la vizita pe care am facut-o in vara pe un onorabil lac, in timpul unui concurs, o "flautista" umbla din cort in cort, la cererea UNOR "pescari de competitie" din Romania, ,,,daca te bagam in aceasi cloaca cum te simteai matale, ca mare "pescar complet", cum te autonumesti?



Din punctul meu de vedere pun punct aici atat acestui subiect cat si a prezentei mele pe acest forum. Ii salut pe "oamenii" cu care am conversat si pe cei pe care i-am cunoscut prin intermediul acestui site.
PS: George, te rog sa-mi stergi nickul ca IL deranjeaza pe cel care tine Romanica in carca, prin munca grea si asidua ...de pescar complet de competie la crap.
Nu stiu in ce masura si ce calitate ai matale sa pui toti pescarii in aceeasi oala. Da exemple concrete, nominalizeaza, mie nu mi-e frica, caci nu ma regasesc in exemplul de mai sus. Cat despre ce am spus ref. diaspora, uite ca iara ma faci sa imi mentin parerea,tot prin ceea ce scrii.
Cat despre : " The Complete Angler" ai face bine sa mai pui mana pe carte, este titlul primei carti despre pescuit, scrisa de unul dintre pionierii pescuitului la crap in Anglia pe nume Izaak Walton, publicata in 1653. Este scrisa in engleza veche, a lui Shakespeare si seamana cu The Canterbury Tales a lui Chaucer.
Am descris mai pe larg asta intr-unul din site-urile mele. Mi-a placut atat de mult ca mi-am pus-o semnatura.
Reprezinta de fapt ceea ce incerc sa fac si sa devin,nu ma consider inca.
Cat despre competitii, sunt un pescar normal, la locul meu,fara sa fac pe desteptu',te poti interesa.
De altfel la toate concursurile in care am fost in ultimii 2 ani ( vreo 15) am cunoscut numai oameni adevarati, de caracter,fara ifose,de la care ai ce invata. D'aia merg la concursuri : pentru ca imi place pescuitul,competitia si legaturile care se creaza intre pescari.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Off-topic ...cu Gogu & Friends

Mesaj de cristian505ro » 12 Sep 2010, 23:52

Amsterdamer scrie:IL deranjeaza pe cel care tine Romanica in carca, prin munca grea si asidua ...de pescar complet de competie la crap.
Ai foarte mare dreptate ; prin impozitele si taxele pe care le platesc din activitatea mea licita, sunt unul din cei multi si cinstiti care tinem Romanica (asa numiti majoritatea diasporei tara asta) in carca, spre deosebire de cei putini care o tot fura de 20 de ani si altii care cica au plecat definitiv,sa nu mai auda de ea si de puturosii de romani, dar isi fac veacul mai mult pe aici.
Cristian Bebesel

Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse”