Zona Brasov

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de nagy victor » 23 Aug 2010, 14:40

articol despre Vadu Rosu aici
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
Bogdybad
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 13 Mai 2010, 14:19

Re: Zona Brasov

Mesaj de Bogdybad » 23 Aug 2010, 15:53

kroken scrie:Salut,imi poti spune detalii?Cat e taxa,cam pe unde trebuie sa cauti crapul,momeli etc.?Multumesc!
Salut, deci taxa este de 60 Ron pentru 24h. Ce este foarte nasol e ca sunt foarte multi raci. Eu cand am fost acum, am prins doar la rama si pufuleti cu vermusi. Nu stiu cum de am prins la rama, pt ca de obicei racul o manca foarte repede. Ca sa prins crap trebe sa arunci foarte departe, 60-70 de metri. Data trecuta cand am fost am vazut pe cineva care dadea la alune tigrate si avut capturi frumoase.

Fir intins

Avatar utilizator
c0r0nel
membru activ
membru activ
Mesaje: 110
Membru din: 22 Mar 2009, 00:33

Re: Zona Brasov

Mesaj de c0r0nel » 23 Aug 2010, 23:08

Cel mai atractiv loc de pescuit pentru braşoveni este cel de la Vadu Roşu-Rotbav. Aici găsesc peşte din belşug,
Mai pleacă abia pe seară, bronzaţi, fericiţi şi cu geanta plină de peşte.
Braşoveanul Marius Mihuţoiu preferă acest loc de mulţi ani, fiindcă ştie sigur că de aici nu se întoarce acasă cu mîna goală.
Braşovenii mai aruncă undiţa şi pe la bălţile de la Hoghiz şi Dumbrăviţa, dar Rotbavul rămîne cel mai bun loc de pescuit din judeţ. Un paradis al pescarilor.
mai am un pic si lesin de ras =)) =))

Avatar utilizator
kroken
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 15 Aug 2010, 21:40
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de kroken » 24 Aug 2010, 00:17

:-@
Bogdybad scrie:
kroken scrie:Salut,imi poti spune detalii?Cat e taxa,cam pe unde trebuie sa cauti crapul,momeli etc.?Multumesc!
Salut, deci taxa este de 60 Ron pentru 24h. Ce este foarte nasol e ca sunt foarte multi raci. Eu cand am fost acum, am prins doar la rama si pufuleti cu vermusi. Nu stiu cum de am prins la rama, pt ca de obicei racul o manca foarte repede. Ca sa prins crap trebe sa arunci foarte departe, 60-70 de metri. Data trecuta cand am fost am vazut pe cineva care dadea la alune tigrate si avut capturi frumoase.

Fir intins
:D Salut,multumesc pt.raspuns si pt.detalii.Sunt foarte curios de o iesire la Reci.N-am mai pescuit acolo de vreo....32 de ani !
Fir intins !
Support Catch&Release.

Avatar utilizator
Radu25
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 26 Mai 2009, 10:37

Re: Zona Brasov

Mesaj de Radu25 » 24 Aug 2010, 10:52

Sambata seara am venit si eu de la Belin (movile) am luoat 10 ciortani si un amur frumos pentru mine o partida reusita **==

Avatar utilizator
jupanu0111
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 16 Aug 2010, 16:16

Re: Zona Brasov

Mesaj de jupanu0111 » 24 Aug 2010, 12:32

cum s-au prins noaptea ziua la ce momeli da-ne si noua niste detalii...................
**==
imi cer scuze am uitat ...felicitari pentru capturi

Avatar utilizator
Radu25
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 26 Mai 2009, 10:37

Re: Zona Brasov

Mesaj de Radu25 » 24 Aug 2010, 15:35

Am prins noaptea si dimineata la porumb de capsuni pe momitor am pus o nada cu ttx si porumb fiert de mine .Amurul l-am prin seara inainte de plecare a fost singura trasatura pe timp de zii. **==

Avatar utilizator
florinmacri
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 18 Oct 2009, 16:38
Localitate: BRASOV

Re: Zona Brasov

Mesaj de florinmacri » 28 Aug 2010, 18:37

Acum am venit de la Belin (movile) si rezultatul a fost o GHERLA MARE.Nu numai eu ci toata balta, cel putin cat am stat eu . Sosit dimineata la 6 si plecat spre seara la 17.Am incercat tot ce a fost posibil, mai putin boiles care le-am uitat acasa. Am dat si la castravete cu cartof , patratele pudrate cu RR, porumb de toate neamurile.Nimic, nimic, nimic nici macar un tac. Am stat langa deversor (acolo am mai gasit loc) iar apa parca curgea destul de tare. Am verificat nivelul apei ''ochiometric'' si nu s-a modificat nicicum.
Se pare ca starea vremii(schimbari ale presiunii atmosferice) a fost pricina, pentru ca un prieten e plecat la Olt si la el aceeasi situatie.

Avatar utilizator
jupanu0111
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 16 Aug 2010, 16:16

Re: Zona Brasov

Mesaj de jupanu0111 » 28 Aug 2010, 20:37

de cate ori am fost la belin am invatat un lucru .....niciodata dar niciodata sa nu mergi vineri sambata sau duminica in general in weekend deoarece vine multa lume degeaba incerci tu la de toate daca vecinu de langa tine face 50 de lansari in 3-4 ore nu cred ca se va prinde peste orice ai incerca.asta ti-o spun din proprie experienta cand am fost pe weekend la belin agitatie mare bete incurcate si lansari din partea vecinilor la fiecare 10 minute si nu ai ce le spune.......nu se poate sta de vorba cu ei :ce vrei domne si eu am platit sa ma distrez la fel ca dumneata.o sa incerc saptamana viitoare marti dupa amiaza cred o partida de 48 de ore sa vedem ce pica.pana atunci fire intinse :-h :-h :-h :-h :-h

davidnicolaie
Veteran
Veteran
Mesaje: 1013
Membru din: 20 Noi 2009, 18:08
Localitate: brasov
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de davidnicolaie » 28 Aug 2010, 21:42

la belin la bela stie cineva ceva ca nu am mai fost de o luna :-SS

Avatar utilizator
florinmacri
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 18 Oct 2009, 16:38
Localitate: BRASOV

Re: Zona Brasov

Mesaj de florinmacri » 29 Aug 2010, 11:59

Intr-adevar @jupanu0111, lume multa ca la concurs si gandindu-ma la ce ai zis referitor la zecile de lanseuri si galagia mare atunci asta este in mare parte cauza ''gherlei'' de care am avut parte. O fi si starea vremii dar aglomeratia si zgomotul mare este principalul factor.Dar oare are timp sa-si revina din agitatie in 2 zile dupa weekend daca ar fi sa mergi intr-o miercuri de exemplu? Incep sa trag niste concluzii si anume ca e o balta cam ''zapacita'' unde daca ai putin noroc ai sansa sa pleci cu un peste in traista; nu prea poti sa-ti fixezi nici o strategie asupra nadirii si a momelii din carlig pentru ca pestele de aici nu este invatat la o anumita aroma.
Va urez fir intins !

Avatar utilizator
jupanu0111
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 16 Aug 2010, 16:16

Re: Zona Brasov

Mesaj de jupanu0111 » 29 Aug 2010, 13:48

dupa spusele unora balta este super buna parerea mea e ca aceasta balta este doar buna niste prieteni de-ai mei au prins nu demult crap peste 10 kg am vazut poze trebuie doar sa insisti mai mult timp sa stai minim 24 de ore si vei fi rasplatit **==

davidnicolaie
Veteran
Veteran
Mesaje: 1013
Membru din: 20 Noi 2009, 18:08
Localitate: brasov
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de davidnicolaie » 29 Aug 2010, 16:21

:D

Avatar utilizator
sorinbv
senior
senior
Mesaje: 460
Membru din: 13 Feb 2010, 17:56

Re: Zona Brasov

Mesaj de sorinbv » 29 Aug 2010, 18:38

saptamana viitoare poate ma duc si eu. dar am sa ma duc in timpul saptamanii. nu stiu cum a mai mers pe acolo, la ce mai merge ....

Avatar utilizator
Radu25
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 26 Mai 2009, 10:37

Re: Zona Brasov

Mesaj de Radu25 » 30 Aug 2010, 15:54

Unde mergi Sorine la Bela sua la Popescu??? **==

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”