Mesaj
de zamfi » 02 Aug 2010, 15:24
Cine are idee de asa ceva?
Zone de campare în Rezervaţia Biosferei Delta Dunării
ATENŢIE! În Delta Dunării nu se campează!- INFORMARE DE PRESĂ - 8 iulie 2010
Având în vedere condiţiile hidrologice nefavorabile înregistrate în prezent, precum şi prognoza acestora pentru perioada următoare, Administraţia Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării (ARBDD) anunţă vizitatorii că în perimetrul Rezervaţiei este interzisă instalarea corturilor în afara locurilor de campare autorizate, amenajate şi dotate corespunzător cerinţelor igienico-sanitare.
Măsura este adoptată în scopul prevenirii accidentelor, îmbolnăvirilor şi a altor riscuri ce pot surveni în astfel de situaţii şi se menţin pe o perioadă nedeterminată.
Adresăm vizitatorilor Rezervaţiei rugămintea ca, pentru siguranţa lor sanitară, să folosească numai spaţiile de cazare autorizate existente în localităţile din Delta Dunării şi din zonele învecinate.
Menţionăm că în conformitate cu Legea nr. 82/1993 privind înfiinţarea Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării, cu modificările şi completările ulterioare, coroborat cu HG 341/2002, camparea în zone neautorizate sau în altfel de condiţii decât cele autorizate de ARBDD se sancţionează cu amendă cuprinsă între 130-400 lei.
Mulţumim pentru înţelegere.
Vezi informare de presă
---------------------------------------------------------------------- ------------------------------------------
În urma situaţiilor observate în teren de către agenţii ecologi, a propunerilor operatorilor de turism şi a comunităţilor locale, zonele de campare şi traseele turistice au fost reanalizate.
Zone identificate pentru campare după amenajarea lor adecvată şi asigurarea condiţiilor igienico-sanitare de funcţionare:
Dunăre Maritimă Mm44 - Mm45
Dunăre, braţ Tulcea Mm41 - Mm42
Dunăre, braţ Tulcea mal drept Mm34 - Mm36
Canal Mila 36, 2 km. pe partea dreaptă şi stângă - de la vărsarea în Dunăre spre interior
Braţ Sfântu Gheorghe mal drept Km98 - km100
Braţ Sfântu Gheorghe mal drept Km93 - km95
Braţ Sfântu Gheorghe mal drept Km84 - km85
Braţ Sfântu Gheorghe mal drept km64- km65
Braţ Sfântu Gheorghe mal drept km58- km59
Braţ Sfântu Gheorghe mal drept km54
Braţ Sfântu Gheorghe bucla Uzlina km66 - km67
Canal Dunăvăţ mal drept, între intersecţia cu braţul Sfântu Gheorghe şi canalul Lipoveni
Canal Litcov mal stâng km5 – km7
Braţ Sfântu Gheorghe mal stâng km44- km47
Localitatea Sfântu Gheorghe, canalul de Centură de la intrare în Dunăre 2 km spre localitatea Sulina
Braţ Sulina mal drept Mm29 - Mm28
Braţ Sulina mal drept Mm 20 - Mm19
Canal Crişan mal stâng - între braţ Sulina şi canal Iacub
Crişan Dunărea Veche mal drept - din dreptul Hotelului Lebăda, 2 Km
Sulina camping tabără
Sulina - plaja între drumul de acces pe partea stângă, 500m. până la canalul de Centură
Canal Şontea mal drept vis-a-vis de intrarea în Lac Băclăneşti, 1,5 km în amonte
Dunărea Veche mal opus localităţii Mila 23, între canal Eracle şi canal Coţovata
Braţ Chilia, localitatea Chilia braţ Tătaru, mal drept de la Ocolitor Pardina 2 Km în amonte
Localitatea Periprava mal drept, 1 km aval
Plaja Portiţa
Plaja Corbu
Grindul Chituc de la cherhanaua Bosoanca 2 Km spre zona tampon