pareri despre hakuyo

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: lansete hakuyo mtx

Mesaj de Ion Mironov » 26 Iul 2010, 14:50

dan are acum la vanzare modelul de fabrica facute dupa cum ai zis tu iuliane....fara vopsea fara fite si alte cele...doar bat carbon cu inele pe un singur picior inele usoare si slim...super bat..pretul este de 260 ron buc parca...poate intra dan sa ne zica mai exact...stiu ca au greutatea de 400gr sau ceva de genul mai usor decat toate modelele mtx
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: lansete hakuyo mtx

Mesaj de Ion Mironov » 26 Iul 2010, 14:54

1.dan e pe tancabesti
2.modelul descris de mine si iulian este expus mai sus de bogdan
3.modelul care il are baboieru e conceput de dan....si apoi facut direct de fabrica la specificatiile celui care le comercializeaza la noi (dan mitranescu)
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: lansete hakuyo mtx

Mesaj de Ion Mironov » 26 Iul 2010, 14:55

1.dan e pe tancabesti
2.modelul descris de mine si iulian este expus mai sus de bogdan
3.modelul care il are baboieru e conceput de dan....si apoi facut direct de fabrica la specificatiile celui care le comercializeaza la noi (dan mitranescu)
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
Desideiu Bogdan
Veteran
Veteran
Mesaje: 654
Membru din: 24 Mar 2010, 21:26
Localitate: Bucuresti

Re: lansete hakuyo mtx

Mesaj de Desideiu Bogdan » 26 Iul 2010, 15:48

iulian petre scrie:sa ma bag si eu in seama .....

Eu am de doi ani MTX -URI de 3,90 inel de 40 .

Sunt super multumit de ele mai ales ca am scos "untul" din ele in concursuri si nu am reusit sa rup nici un bat. Au aparut modele noi intre timp (anul trecut ) cu inel de 50 dar blancul a fost dezichilibrat foarte tare si au fost un esec (parerea mea ) anul asta a fost scos pe piata un model nou la care s/a lucrat la mandrina si inele dar au mai pus un rand de carbon si le-au ingreunat . Cel mai "smecher" MTX l-am vazut la Vasile (basboierul) tot cu inel de 40 dar a raschetat toata vopseaua de pe el (patratelele alea sunt din vopsea ) a schimbat mandrina de fier care oricum se crapa cu una de plastic mai usoara si a mai schimbat inelele cu unele fuji slim mult mai usoare. Odata cu schimbarea inelelor a repartizat si alte dimensiuni (pleaca cu 40 si termina cu 14) Super bat la super pret si usurel ca a scapat de 100 de grame din aceste modificari care este destul de mult.

Daca cumperi un bat cu aceste caracteristici te costa minim 700 ron ......toata schimbarea te costa in jur de 60 roni(de bat) daca le faci singur la MTX.

Dap ...Iulian ai dreptate. Baboieru' si-a modificat lansetele dupa cele ale lui Dan . Smecheria e ca poti cumpara un bat de minim 700 de lei cu doar 260 de lei ;) ... uite linkul aici :
http://danmitranescu.ro/180-438/-HAKUYO ... 75-lbs.php

Avatar utilizator
vladdooo
membru activ
membru activ
Mesaje: 78
Membru din: 22 Apr 2008, 08:39

Re: lansete hakuyo mtx

Mesaj de vladdooo » 26 Iul 2010, 16:01

se preteaza si la ciortani aceasta lanseta? (unde pescuiesc eu crapul are intre 1-7 kg)

Avatar utilizator
Desideiu Bogdan
Veteran
Veteran
Mesaje: 654
Membru din: 24 Mar 2010, 21:26
Localitate: Bucuresti

Re: lansete hakuyo mtx

Mesaj de Desideiu Bogdan » 26 Iul 2010, 16:13

vladdooo scrie:se preteaza si la ciortani aceasta lanseta? (unde pescuiesc eu crapul are intre 1-7 kg)
bineinteles...de ce nu s-ar preta?

Avatar utilizator
vladdooo
membru activ
membru activ
Mesaje: 78
Membru din: 22 Apr 2008, 08:39

Re: lansete hakuyo mtx

Mesaj de vladdooo » 26 Iul 2010, 16:22

ma gandeam sa nu fie prea rigide

Avatar utilizator
Desideiu Bogdan
Veteran
Veteran
Mesaje: 654
Membru din: 24 Mar 2010, 21:26
Localitate: Bucuresti

Re: lansete hakuyo mtx

Mesaj de Desideiu Bogdan » 26 Iul 2010, 16:39

vladdooo scrie:ma gandeam sa nu fie prea rigide
Nu-ti fa nici cea mai mica problema...treaba cu lansetele moi ca sunt mai bune in drill este o chestie pur de marketing .

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: lansete hakuyo mtx

Mesaj de gor965 » 26 Iul 2010, 16:59

Desideiu Bogdan scrie:...treaba cu lansetele moi ca sunt mai bune in drill este o chestie pur de marketing .
Cred ca glumesti ! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Desideiu Bogdan
Veteran
Veteran
Mesaje: 654
Membru din: 24 Mar 2010, 21:26
Localitate: Bucuresti

Re: lansete hakuyo mtx

Mesaj de Desideiu Bogdan » 26 Iul 2010, 19:39

gor965 scrie:
Desideiu Bogdan scrie:...treaba cu lansetele moi ca sunt mai bune in drill este o chestie pur de marketing .
Cred ca glumesti ! :D
Nu , nu glumesc. Din punctul meu de vedere si nu numai al meu , lansetele moi nu te ajuta in drill mai mult decat cele rigide .

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: lansete hakuyo mtx

Mesaj de iulian petre » 26 Iul 2010, 19:56

:))

Atunci sa pescuim cu spoduri de 5,5 lb.

Avatar utilizator
Desideiu Bogdan
Veteran
Veteran
Mesaje: 654
Membru din: 24 Mar 2010, 21:26
Localitate: Bucuresti

Re: lansete hakuyo mtx

Mesaj de Desideiu Bogdan » 26 Iul 2010, 20:04

iulian petre scrie::))

Atunci sa pescuim cu spoduri de 5,5 lb.
Exagererzi

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: lansete hakuyo mtx

Mesaj de gor965 » 26 Iul 2010, 21:11

Desideiu Bogdan scrie:
iulian petre scrie::))

Atunci sa pescuim cu spoduri de 5,5 lb.
Exagererzi
Nu exagereaza ! Asa cum pui problema...ca te ajuta sau nu , cand e vorba de drill si de placerea de a simtii drill-ul , e clar ca nu ne referim la acelasi lucru ! Una e sa trag din apa cu o lanseta rigida 10 pesti in 10 minute si alta e sa fac drill cu o lanseta moale ,cu 1 peste in 10 min ! Cand ne referim la drill ca si placere de a pescuii , lansetele moi sunt lansetele care iti ofera placerea maxima ,coroborat cu senzatiile in plus pe care ti-i le pot aduce folosirea unei mulinete mai mici ,sau a unui fir mai subtire ,ori a unui carlig mai mic !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: lansete hakuyo mtx

Mesaj de Ion Mironov » 26 Iul 2010, 21:23

bogdane intotdeauna un bat moale si usor iti ofera placerea unui drill indiscutabil...mtx insa este bun la pescuit viteza...atunci cand nu pui mult accent pe placerea drilului(concursuri)unde trebui sa scoti pestele din apa intr-un timp cat mai scurt....
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
Desideiu Bogdan
Veteran
Veteran
Mesaje: 654
Membru din: 24 Mar 2010, 21:26
Localitate: Bucuresti

Re: lansete hakuyo mtx

Mesaj de Desideiu Bogdan » 26 Iul 2010, 23:02

Este o parere pur personala (tin sa precizez) , dar ca sa ai drill de cele mai multe ori trebuie sa arunci departe fie ca dai cu momitor fie ca dai cu plumb simplu , ori asta nu stiu cat de bine se poate face cu un bat relativ moale care nu te ajuta la aruncari sau care nu-l poti incarca mai mult. Pentru mine placerea in drill consta in faptul ca ma lupt cu pestele, ca trag de el , nu in cat de mult se indoaie batul cand aduc pestele la mal . Este foarte adevarat ca un fir subtire sau un carlig mai mic te face sa fi mai atent la felul in care aduci pestele la mal , dar aici vin si intreb oare cu betele de top gen hi-s 200 (si nu numai) nu ai placeri in drill ?... caci de obicei cele mai scumpe si mai de calitate bete sunt cam rigide , plecand de la betele de salau pana la cele de crap .

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”