CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de craparulsef » 14 Iul 2010, 18:55

Just ...avea si aspargilius! =)) ...somnul!

P.S. ..se pune ghiata dupa ce-si amintesc ca s-ar putea sa se observe ca pe drum au uitat!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de iorgu » 14 Iul 2010, 19:02

Buna seara la toti :"> Hai sa ma bag si eu in seama cu voi. Cine poate oase roade (in cazul de fata- fileu macru de somn) cine nu...Rog postarea sa fie interpretata ca o gluma nevinovata ;;)
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de sorin1362 » 14 Iul 2010, 19:10

craparulsef scrie:Just ...avea si aspargilius! =)) ...somnul!
Avea si cosmaruri ! =)) ...somnul !
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de cosmin mihut » 14 Iul 2010, 20:18

Nu, avea insomnii =)) ...somnul .
MERCEDES S

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de sorin1362 » 14 Iul 2010, 20:23

Da, da, si nastea monstri ! =)) ... somnul !
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de pharaoh » 14 Iul 2010, 20:29

observ ca lipsa pescuitului in delta naste ...monstruleti :P
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de iorgu » 14 Iul 2010, 20:38

pharaoh scrie:observ ca lipsa pescuitului in delta naste ...monstruleti :P

Sau pirhania :D
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de cosmin mihut » 15 Iul 2010, 10:17

pharaoh scrie:observ ca lipsa pescuitului in delta naste ...monstruleti :P
Asteptam,asteptam Marius suntem ca si rechinii,o sa vina si vremea noastra ,cand va ajunge Dunarea la normal,atunci sa vezi tu desfasurare de forte...insa pana atunci traim din amintiri...
MERCEDES S

Avatar utilizator
Scorpionul
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 21 Iul 2010, 23:48

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de Scorpionul » 22 Iul 2010, 02:06

Va salut domnilor! O sa va sacai o vreme cu niste intrebari, care probabil vi se vor parea puerile la experienta dumneavoastra. Dupa cum am mai spus la ,,Semnati aici" sunt un pescar doar de delta, avand la activ o saptamana acu doi ani si una anul trecut. Azi, maine urmeaza saptamana de anul asta, cam pe la sfarsitul lunii august.
Pana acum ma distram doar cu somotei, dar cei trei prieteni ai mei prind si crap, si cate un salau. Ei imi spun ca la nivelul meu ajunge, dar as vrea sa-i surprind cu ceva. De aceea va rog ca prima lectie sa ma invatati daca ajunge o singura rama pe carlig, ca tot ziceau sa nu stric marfa pana nu voi castiga experienta. La fel , cate lipitori imi indicati pe un carlig. De ce marime sa fie carligul ? Ca prietenii mi-au dat niste carlige de 1 si au spus ca e suficient pentru mine. Imi pare rau ca nu am intervenit mai devreme, dar nu incap de fiica mea la calculator. Va doresc toate cele bune !

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de craparulsef » 22 Iul 2010, 09:33

Scorpionul scrie:... va rog ca prima lectie sa ma invatati daca ajunge o singura rama pe carlig, ca tot ziceau sa nu stric marfa pana nu voi castiga experienta. La fel , cate lipitori imi indicati pe un carlig. De ce marime sa fie carligul ? Ca prietenii mi-au dat niste carlige de 1 si au spus ca e suficient pentru mine...

Pe scurt azi, vom detalia cu timpul....
O singura rama pe carlig? - pai daca e neagra si lunga si groasa, e suficient pe un carlig de 1. Daca nu, pastram proportiile... - cineva spunea sa nu fie scurta, in rest e de bine =))
Cate lipitori imi indicati pe un carlig? - de regula una daca e de pamant si dolofana, iar daca o vrei gonflabila, in consecinta flotabila...iei o seringa de 5-10 ml, cu ac subtire, si introduci aer pe la jumatatea ei, niciodata spre cap sau coada!
Ce marime sa fie carligul ? - in functie de ce anume iti indica sonarul sau un bun prieten sau experienta...a nu se uita de forma acestuia, respectiv tipul si in mod evident destinatia pentru care a fost conceput.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de Sebastian » 22 Iul 2010, 11:18

Scorpionul scrie:Va salut domnilor! O sa va sacai o vreme cu niste intrebari, care probabil vi se vor parea puerile la experienta dumneavoastra. Dupa cum am mai spus la ,,Semnati aici" sunt un pescar doar de delta, avand la activ o saptamana acu doi ani si una anul trecut. Azi, maine urmeaza saptamana de anul asta, cam pe la sfarsitul lunii august.
Pana acum ma distram doar cu somotei, dar cei trei prieteni ai mei prind si crap, si cate un salau. Ei imi spun ca la nivelul meu ajunge, dar as vrea sa-i surprind cu ceva. De aceea va rog ca prima lectie sa ma invatati daca ajunge o singura rama pe carlig, ca tot ziceau sa nu stric marfa pana nu voi castiga experienta. La fel , cate lipitori imi indicati pe un carlig. De ce marime sa fie carligul ? Ca prietenii mi-au dat niste carlige de 1 si au spus ca e suficient pentru mine. Imi pare rau ca nu am intervenit mai devreme, dar nu incap de fiica mea la calculator. Va doresc toate cele bune !
eu zic ca este mai apetisant un carlig garnisit cu buchet de rime [5,6buc]intepate doar in varf ,restul trebuie lasat sa miste cat mai natural.marimea cirligelor difera de la o firma la alta ba chiar in cadrul aceleiasi firme modele diferite,totul la carligul de somn este sa aiba tija mai lunga de preferat cu cel putin doi contraspini si nu cioc de papagal,atat daca folosesti rime cat si la lipitori.pot sa iti spun cum procedez eu si ce folosesc eu [rod al multor incercari si evident cu experienta ,,furata"de la alti pescari cu state mai vechi si implicit capturi mai deosebite].Carligul este mustad nr4/0 cu dublu contraspin si ochet pt ca folosesc un nod cu autostrangere,rime negre pun 5 sau 6 buc la o incarcare,lipitori negre de pamint pun maxim 4 sau intercalate cu verzi,tiparul il intep de spate ,sau coada iar in cazul broscutei ,o intep pe dupa laba din spate pe linga os.e bine ca ai amici cu experienta care te ajuta insa nu trebuie sa te simti timorat de lucrul acesta in special in pescuitul la somn pe Dunare,unde trebuie sa fii sigur pe monturile tale sa ai incredere in tot ce folosesti.aaa da si sa nu uit -LA CAPTURI MAI MARI NU UITA DE FIRUL TEXTIL,caci fara el .....cam greu scoti mustaciosi mai rasariti.fire intinse iti urez.

Avatar utilizator
Scorpionul
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 21 Iul 2010, 23:48

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de Scorpionul » 22 Iul 2010, 22:05

Buna seara din nou domnilor !
Multumesc domnului Sebastian pentru explicatiile detaliate. Este chiar mai mult decat ma asteptam. Multumesc chiar si domnului Craparsef, cu mentiunile : de lunga sa fie cat de groasa, si ca nu-mi plac gonflabilele, par cam artificiale :D
Inca niste intrebari, daca binevoiti. Marimea plumbilor? Distanta de aruncare? Perioada optima de pescuit la somn in cursul zilei sau al noptii ?
Inca o data va multumesc anticipat.

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de craparulsef » 22 Iul 2010, 22:15

Scorpionul scrie:... Multumesc chiar si domnului Craparsef, cu mentiunile : de lunga sa fie cat de groasa, si ca nu-mi plac gonflabilele, par cam artificiale :D ...

Bre, daca asta ai inteles matale din ce am scris eu...atunci renunt!

Sebi te rog, detaliaza tu...eu am scapat!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
bogdan25
membru activ
membru activ
Mesaje: 83
Membru din: 22 Feb 2010, 00:56

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de bogdan25 » 22 Iul 2010, 22:33

mie rama im-i place sa fie oricat de lunga ca de subtire poa sa fie oricat de groasa,si somnului la fel ii place dar numai pe la 5-30 si seara dupa 20 si garantez ca treaba cu gonflabila o sa-l bage in boala chiar daca tie nu-ti prea place desi ar merita s-o incerci(treaba).asculta niste batranei care fac asta cam tot timpul(gonflabila la treaba)si ai grija sa nu o intepi =)) ordinea este 1 o pui pe carlig (sau carligut) 2 o umflii 3baldabac cu ea in apa
Plumbii ii alegi in fc. de ce lanseta ai(putere de aruncare) curent(nu 220 sau 380V)
Da mai multe detalii si obtii mai multe informatii

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de Sebastian » 22 Iul 2010, 22:41

Scorpionul scrie:Buna seara din nou domnilor !
Multumesc domnului Sebastian pentru explicatiile detaliate. Este chiar mai mult decat ma asteptam. Multumesc chiar si domnului Craparsef, cu mentiunile : de lunga sa fie cat de groasa, si ca nu-mi plac gonflabilele, par cam artificiale :D
Inca niste intrebari, daca binevoiti. Marimea plumbilor? Distanta de aruncare? Perioada optima de pescuit la somn in cursul zilei sau al noptii ?
Inca o data va multumesc anticipat.
.tot ce intrebi tu este destul de relativ.gramajul plumbului depinde de curentul [locul]in care pescuiesti si de puterea de aruncare a lansetelor tale.partea cu flotabilitatea este iarasi o chestie serioasa uite eu de exemplu, pe vremea cind, inca se mai fabricau feromoni pt somn,imi injectam rimele si lipitorile ba chiar si pe tipar picuram feromoni cu injectia de unica folosinta[pt ca in contact cu mina mirosul pestilential raminea, cu zilele, in pofida stradaniilor mele .odata injectata rima nu se pierdea printre structuri iar lipitoarea nu se prea lipea de fund sau nu se incurca in cazul unei monturi de tip pater noster.deci domnul crapar sef nu a vorbit in deridere sa stii,chiar si pe partea cu de lunga sa fie groasa, pt ca obligatoriu vei pescui la somn cu rimele cele mai dolofane idem lipitorile ,pt ca nu cred ca vrei sa iti fie mereu curatat cirligul de bibanii sau platici in cazul in care folosesti dimensiuni mici la momelile vii, basca poate mai ai norocul sa iti intre si un crap batran la buchet de rime groase chiar daca tu pescuiesti la somn[cazuri au fost ,eu stiu si am vazut unul de 19kg prins pe montura de somn cu buchet de rime negre].in ceea ce priveste distanta lansarii si aceasta depinde de loc eu zic ca mai mult de al doilea prag[asta in cazul in care pescuiesti si lansezi de pe mal ]nu ai ce lansa .asta insemnand maxim 20 ,25 de m de mal pt ca orice plumb ai pune si oricat de departe ai lansa curenti tot inspre mal o sa iti aduca montura,totul este cind lansezi sa simti firul si implicit montura cum se aseaza ,tine varful lansetei in sus si mina pe fir dupa ce lansezi si o sa simti cind se aseaza.repet totul depinde de locul ales pt a cauta somnul.si inca ceva daca nu prinzi somn in decurs de jumatate de ora de lansare ,recupereaza si lanseaza cu 10m mai sus sau mai jos.iar daca prinzi ceva cam peste 10kg nu incerca sa dai in acelasi loc caci doi somni de acest si acelasi calibru nu prea stau in acelasi areal[gropan,teren de vanatoare].nu lua tot ce iti spun ca litera de lege ,te poti adapta si invata de la mai multi pescari cu experienta si sa iei tot ce crezi tu ca este mai bun pt tine.perioada optima ?hmm,si chestia asta este destul de relativa insa pot sa iti spun ca eu am cele mai bune rezultate ziua si mai ales inainte de a ploaie,dimineata sau seara ,noaptea rar .

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”