parere lansete cormoran es procarp eliminator 3,90 3,5lbs

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
razvy
senior
senior
Mesaje: 262
Membru din: 18 Dec 2009, 18:17

Re: parere lansete cormoran es procarp eliminator 3,90 3,5lbs

Mesaj de razvy » 09 Iul 2010, 12:09

sa fei !! la fel si tie .. numai bine! :D

Avatar utilizator
danynmtu
utilizator
utilizator
Mesaje: 21
Membru din: 07 Mai 2009, 17:53

Re: parere lansete cormoran es procarp eliminator 3,90 3,5lbs

Mesaj de danynmtu » 09 Iul 2010, 21:52

Tavi...dc crezi tu k l as minti pe baiat?....doar sa ma aflu in treaba?....sigur nu...dupa cum vezi nu prea postez si intru pe aici aproape zilnic...k sa iti explic si tie despre ce este vb....ne am adunat 5 prieteni bolnavi dupa crap...fiecare cu ce lansete are(avea)si am facut o comparatie pe un camp intre hakuyo MTX 3,90 cu 4lb sau 4,25 (nu conteaza) si cormoran eliminator 3,90 cu 3,5lb.In prealabil am masurat cu o ruleta 100m ,ne am uitat de la linia de la care am aruncat la semn si ne am zis k nu avem cum sa ajungem pana acolo....dupa cateva aruncari am facut semn la 120 si 140.....eu ti am spus nu am reusit mai mult de 120 masurati pe pamant....media intre 100 si 120....prietenul meu care probabil a mancat mai mult ca mine in copilarie dadea cu eliminator de paraia...credeam k se rupe.....plumb de 90 sau 100....si plumbul lui era infipt in pamant la 140 m....
De aici si pana a spune tu k vb aiurea si dau informatii gresite este drum lung.....
numai bine si fire intinse..... **==

Avatar utilizator
Tavi2
Veteran
Veteran
Mesaje: 797
Membru din: 13 Noi 2009, 21:45
Localitate: Bucuresti

Re: parere lansete cormoran es procarp eliminator 3,90 3,5lbs

Mesaj de Tavi2 » 10 Iul 2010, 00:15

Dany, departe de mine ideea ca l-ai "mintit" pe baiat, sau ca ai dat informatii eronate in mod intentionat si rau voit, dar mi s-a parut olecuta de exagerare, asa ca intre pescari - Eliminator ES la 140m?! - ori dupa aia batul nu mai e bun de nimic ori s-a aruncat cu fir principal sub 0.20 + inaintas, plumb simplu si mulinete long cast (nu okuma LB)

Voi cum le-ati incercat, ca eu sunt convins ca in conditii normale pe balta lanseta asta nu bate mai mult de 100m -110m, si asta doar daca o foloseste cineva cu tehnica buna. Daca ma insel ramane greseala mea...

Avatar utilizator
danynmtu
utilizator
utilizator
Mesaje: 21
Membru din: 07 Mai 2009, 17:53

Re: parere lansete cormoran es procarp eliminator 3,90 3,5lbs

Mesaj de danynmtu » 10 Iul 2010, 16:49

cu okuma pl 865, fir de 0,28 fara inaintas....in fine ..ideea este k omu tre sa mearga la magazin si sa incerce batul sau la un cunoscut(dar nu este din buc ,pt k altfel il ajutam) si cu o mulineta buna eu zic k o sa faca treaba....adevarat nu este un bat extraordinar dar este un bat acceptabil...mai tarziu o sa vrea altceva,k si mine...as vrea sa le dau si sa mi iau hakuyo MTX.....nu o sa mai am aceasi placre in dril poate, dar sigur voi castiga metri in aruncare ceea ce pe mine ma intereseaza ....aici ar fi multe de discutat dar eu zic k a inteles omul despre ce este vb (pareri pro si contra )iar atunci cand se va uita la ele va avea de unde sa aleaga (ce a zis ala si ce parere are celalalt)....in rest poate facem si o partida impreuna intr o zi.....numai bine si fire intinse

Avatar utilizator
Tavi2
Veteran
Veteran
Mesaje: 797
Membru din: 13 Noi 2009, 21:45
Localitate: Bucuresti

Re: parere lansete cormoran es procarp eliminator 3,90 3,5lbs

Mesaj de Tavi2 » 10 Iul 2010, 18:08

Zici bine, este un bat acceptabil ---de-aia 140m mi se pare cam mult...e bine sa mearga sa-l pipaie.

Despre o partida impreuna, eu ma invart intre Peris si Branesti - incerc sa ajung pe o balta in weekend-ul viitor, ca asa ca intre noi doar, azi am fost la magazinul lui Dan Mitranescu si am luat 3 buc MTX 3.9, 4lb >:D< . Sunt pur si simplu incantat @-)...saptamana viitoare mai iau ori inca una ori inca 3 (sa fac set de 4 sau 2 seturi de 3). Vroiam la un moment dat sa iau Cormoran UK Carp Force de 3.9, dar acum ma bucur ca nu m-am grabit!

Poate ne vedem candva pe balta.

Avatar utilizator
razvy
senior
senior
Mesaje: 262
Membru din: 18 Dec 2009, 18:17

Re: parere lansete cormoran es procarp eliminator 3,90 3,5lbs

Mesaj de razvy » 11 Iul 2010, 01:02

Salutare... am fost la magazin lam pipait si mi se pare un bat ok pentru pescuitul pe care doresc sa il practic cu el ... sper k sapt urmatoare mai exact joi sa le si iau ...vreau sa pun pe ele banax helicon....multumesc pentru pareri... :D numai bine

Avatar utilizator
cristian matei
senior
senior
Mesaje: 354
Membru din: 28 Apr 2010, 15:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: parere lansete cormoran es procarp eliminator 3,90 3,5lbs

Mesaj de cristian matei » 11 Iul 2010, 19:25

batul in cauza este super ok. 140 m duce garantat cu plumb de 130. cine nu crede facem la pariu. in 2006 la darvari s-a luat un loc 4 la concurs de casting cu cest bat. ;) versiuneaanterioara, acum este ES.
recomand cu incredere, cu batul asta nu ai nevoie de spod ;)
Cristian Matei

Avatar utilizator
Tavi2
Veteran
Veteran
Mesaje: 797
Membru din: 13 Noi 2009, 21:45
Localitate: Bucuresti

Re: parere lansete cormoran es procarp eliminator 3,90 3,5lbs

Mesaj de Tavi2 » 11 Iul 2010, 21:00

Hai ca imi sunteti simpatici...

Razvy nu a intrebat cum se comporta in conditiile concursului de casting ci vroia o parere despre cum se comporta pe balta si daca e recomandat sa puna pe ele Helicoane.

Plumb de 130g pe betele astea?! Poate pe UK Carp Force, dar deja ne uitam la alta clasa.
Nu zic ca n-ar duce de cateva ori, problema e ca nu stii cand crapa! >:) Si mai trebuie tinut cont ca intre ES si modelul vechi e diferenta mare si e mai sanatos pentru buzunarul si nervii pescarului sa nu fie confundate...eu raman la parera mea nu sfatuiesc pe nimeni sa incarce ES atat, ca s-ar putea sa se faca bucati.

Ne e antireclama, doar ca sunt in posesia a doua buc de 3.6m modelul vechi, care lucreaza optim la 85-90g. Ori ma indoiesc ca modelul de 3.9m ES, care este ca paiul pe langa seria veche, duce 40g in plus in regim de aruncari in forta.

Oricum, Razvy s-a hotarat deja, iar noi ne-am intins la vorba...

Avatar utilizator
razvy
senior
senior
Mesaje: 262
Membru din: 18 Dec 2009, 18:17

Re: parere lansete cormoran es procarp eliminator 3,90 3,5lbs

Mesaj de razvy » 12 Iul 2010, 00:14

Salutare...da mam hotarat intrun final... o sa le iau ...am mai zis si in postul anterior...mi se par niste bete ok pentru stilul meu de pescuit... :D va multumesc pt pareri ...si imi cer scuze daca am creat o polemica...pe tema asta ...o sa revin cu informatii dupa ce o sa le testez... numai bine si fire intinse!!

Avatar utilizator
razvy
senior
senior
Mesaje: 262
Membru din: 18 Dec 2009, 18:17

Re: parere lansete cormoran es procarp eliminator 3,90 3,5lbs

Mesaj de razvy » 12 Iul 2010, 00:18

@cristian matei ...nu sti se mai gaseste modelul anterior de la eliminator ...(modelul normal nu extra slim) la arrow?? :D

Avatar utilizator
Tavi2
Veteran
Veteran
Mesaje: 797
Membru din: 13 Noi 2009, 21:45
Localitate: Bucuresti

Re: parere lansete cormoran es procarp eliminator 3,90 3,5lbs

Mesaj de Tavi2 » 12 Iul 2010, 00:56

Razvy
...stai linistit, ca discutam si noi asa ca baietii!

Sambata am vazut cate o bucata modelul vechi de 3.9m si de 3.6m in rastel la Arrow langa Gara de Nord; s-ar putea sa mai aiba si in depozit. Dar n-am vazut pretul actualizat acum, dupa cresterea TVA. Alea de 3.9m erau inainte pe la 275 RON, asa ca acum sunt probabil pe la 290 RON (sunt sensibil mai scumpe decat ES!). Daca te hotarasti pt modelul vechi, vezi ca au 3 bete la Totalfishing (lichidare stoc pe la 230 RON)

Toate bune tuturor!

Avatar utilizator
cristian matei
senior
senior
Mesaje: 354
Membru din: 28 Apr 2010, 15:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: parere lansete cormoran es procarp eliminator 3,90 3,5lbs

Mesaj de cristian matei » 12 Iul 2010, 06:58

exact ce spune si colegul, poate pe stoc la vreun magazin. as recomanda totusi powerliner si nu banax. banaxurile, desi eu le am nu se mai fabrica unde trebuie, calitatea lor este simtitor mai inferioara decat okuma865. ;)
Cristian Matei

Avatar utilizator
razvy
senior
senior
Mesaje: 262
Membru din: 18 Dec 2009, 18:17

Re: parere lansete cormoran es procarp eliminator 3,90 3,5lbs

Mesaj de razvy » 13 Iul 2010, 16:32

Salutare...deja leam comandat .... maine ajung la magazin :D ...multumesc pt pareri .... eram doar curios dc se mai gaseste modelul vechi ...prefer banaxurile pt k mi se par mai bune decat okuma pl ...nush ...am avut in mana si okuma si banaxurile ...okuma park e si mai mica...si cred k pe apa curgatoare merg foarte bine ... la fel si pe balta.....acum nush ce sa zic in leg cu provenienta mulinetelor....de ex okuma pl pe care am avuto eu in mana era made in china...si banaxul erau korea ... si park se vedea diferenta intre ele ... mulinetele vreau sa le comand de la energoteam .....ce stiti despre cele distribuite de energo ... unde sunt fabribate?? :P

Avatar utilizator
Tavi2
Veteran
Veteran
Mesaje: 797
Membru din: 13 Noi 2009, 21:45
Localitate: Bucuresti

Re: parere lansete cormoran es procarp eliminator 3,90 3,5lbs

Mesaj de Tavi2 » 13 Iul 2010, 22:58

Tot in China;
Correne gasesti numai SH.


Dar daca ajungi la un magazin Arrow, uita-te de curiozitate si la CORMORAN PROCARP 10 PI QD 5000 cu frana rapida pe tambur (un soi de freespool), la care fluturele are cursa foarte scurta de la strans la complet liber, cred ca doar ceva mai mult de 360grade. Are 9+1 rulmenti, Ia 280m de 0.4mm si cred ca are 575 grame (200g mai putin decat Banax). Ar trebui sa fie vreo 260Ron, dar poate obtii un discount.

Eu am 4 buc modelul BIG BEN 10 PI 5000 (accesi mulineta doar ca are frana normala) si nu le dau nici daca imi da cineva dublul pretului de la magazin >:D<

Avatar utilizator
_Dan_
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 08 Dec 2007, 13:36
Localitate: Craiova

Re: parere lansete cormoran es procarp eliminator 3,90 3,5lbs

Mesaj de _Dan_ » 29 Iul 2010, 10:55

despre cormoran mission I de 3,9 si 3,5 lbs stie cineva ceva?

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”