Zona Brasov

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
papyllon
senior
senior
Mesaje: 433
Membru din: 18 Iun 2008, 19:27
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de papyllon » 07 Iul 2010, 20:08

adi74 scrie:am sa va spun eu cum sta treaba la popescu, am fost astazi de curiozitatepe acolo. au bagat ieri 1,5 t. s-a prins peste cu sacul cate 60- 100 kg de caciula. au luat ca inecatii unul chiar imi vindea pestele cu 12 lei / kg. in concluzie balta era plina, toata lumea avea peste in traista. in balta nu prea cred ca mai era mare lucru. bataia de joc continua... urmeaza cateva saptamani in care "s-a prins pe malul celalalt unul de 3 sau de 5". asa ca pentru fire intinse puneti-le in bataia vantului...

sau nu mai cotizati la Popescu ca sunt alternative mai bune , mai scumpe dar bune si merita sa mergi o data pe luna la pescuit si sa simti ce inseamna o partida de pescuit, decat de 4,5 sau 10 ori la Popescu sa te uiti la bete ca peste.... e la Dunare sau la magazin :D

---<>< ---<>< ---<>< ---<>< ---<>< ---<><

Avatar utilizator
florinmacri
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 18 Oct 2009, 16:38
Localitate: BRASOV

Re: Zona Brasov

Mesaj de florinmacri » 08 Iul 2010, 15:40

@papyllon
Si eu sunt la fel de nebun dupa pescuit dupa cum te semnezi tu dar inafara de Vadu Rosu si Belin , spune unde mai mergi ?

Avatar utilizator
costin.vlasceanu
utilizator
utilizator
Mesaje: 36
Membru din: 29 Mai 2010, 21:38
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de costin.vlasceanu » 08 Iul 2010, 20:11

Ar mai fi balta de la Reci si balta de la Moacsa , dar nu stiu prea multe.Era un post care spunea ca se prinde si se poate pescui 24 ore.
Fiecare... cum doarme asa isi asterne !

Avatar utilizator
Dragosj
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 12 Mai 2010, 21:42
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de Dragosj » 08 Iul 2010, 22:10

sorinbv scrie:Asta da filozofie de pescuit.....o sa o inramez si o sa o transform in crezul meu....de pescar....
EU O SA ELIBEREZ TOT TIMPUL PESTELE PE CARE O SA IL PRIND(fie in balta fie in olt fie in delta)..POATE O SA MA AFECTEZE SI PE MINE CRIZA...O SA IMI LIMITEZ IESIRILE PE BALTA.......oricum postul este de exceptie......limbaj,mod de exprimare....totul este de vis....nu stiu ce ne-am face daca nu am avea asemenea "pescari"printre noi... 8-> 8-> 8->

dar dute ma unde iti e locul.. la MUZEU (poate ANTIPA). DIN ASTIA DE DAU DIN GURA SUNT SATUL DAR PE BALTA NU AM VAZUT NICIUNUL DIN ASTA. E UN TREND SI ELIBERATUL ASTA SI VREI SA FII LA MODA. SCUTESTE-MA O SA INCHEI DISCUTIA CU TINE AICI :-@[/quote]


Sorin nici nu ai cum sa ne vezi pe balta pentru ca la vadu rosu pe balta 4 NU AI ACCES....cum sa ne vezi?????
Viata a inceput in Apa !!!

Avatar utilizator
OvidiuBV
senior
senior
Mesaje: 404
Membru din: 03 Mar 2010, 15:04
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de OvidiuBV » 08 Iul 2010, 22:41

Dragosj scrie:
sorinbv scrie:Asta da filozofie de pescuit.....o sa o inramez si o sa o transform in crezul meu....de pescar....
EU O SA ELIBEREZ TOT TIMPUL PESTELE PE CARE O SA IL PRIND(fie in balta fie in olt fie in delta)..POATE O SA MA AFECTEZE SI PE MINE CRIZA...O SA IMI LIMITEZ IESIRILE PE BALTA.......oricum postul este de exceptie......limbaj,mod de exprimare....totul este de vis....nu stiu ce ne-am face daca nu am avea asemenea "pescari"printre noi... 8-> 8-> 8->

dar dute ma unde iti e locul.. la MUZEU (poate ANTIPA). DIN ASTIA DE DAU DIN GURA SUNT SATUL DAR PE BALTA NU AM VAZUT NICIUNUL DIN ASTA. E UN TREND SI ELIBERATUL ASTA SI VREI SA FII LA MODA. SCUTESTE-MA O SA INCHEI DISCUTIA CU TINE AICI :-@

Sorin nici nu ai cum sa ne vezi pe balta pentru ca la vadu rosu pe balta 4 NU AI ACCES....cum sa ne vezi?????[/quote]



Ba da gata....hoooo....Hai sa vb frumos si sa lasam deoparte porcariile astea...
Sunt un amator profesionist....Pescuitul este cel mai puternic drog al carui remediu nu ma intereseaza!!!

Avatar utilizator
florinmacri
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 18 Oct 2009, 16:38
Localitate: BRASOV

Re: Zona Brasov

Mesaj de florinmacri » 09 Iul 2010, 14:39

La Chichis a fost cineva? Am auzit de curand de "balta", de fapt e un canal.

Avatar utilizator
papyllon
senior
senior
Mesaje: 433
Membru din: 18 Iun 2008, 19:27
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de papyllon » 09 Iul 2010, 14:57

florinmacri scrie:@papyllon
Si eu sunt la fel de nebun dupa pescuit dupa cum te semnezi tu dar inafara de Vadu Rosu si Belin , spune unde mai mergi ?

sper sa nu sune a reclama =)) =)) =)) =)) =))
sanpaul, moara vlasiei bunget lacul 2, merg cum am resurse financiare o data pe luna dar simti ca pescuiesti!! =P~ =P~ =P~


---<>< ---<>< ---<>< ---<><

Avatar utilizator
sorinbv
senior
senior
Mesaje: 460
Membru din: 13 Feb 2010, 17:56

Re: Zona Brasov

Mesaj de sorinbv » 10 Iul 2010, 18:49

Sorin nici nu ai cum sa ne vezi pe balta pentru ca la vadu rosu pe balta 4 NU AI ACCES....cum sa ne vezi?????[/quote]
au anuntat astia ca de maine ninge :^O

Avatar utilizator
florinmacri
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 18 Oct 2009, 16:38
Localitate: BRASOV

Re: Zona Brasov

Mesaj de florinmacri » 10 Iul 2010, 19:52

Salut!
Azi am fost la Vadu Rosu, balta 2-3, tarif 35 lei. Fratilor , o bataie de joc mai mare si o teapa mai mare nu ai cum sa iei decat la Doripesco. Am ajuns la concluzia asta dupa 4 partide pe aceeasi balta 2-3, desi eram tentat sa merg si pe cea de 100 lei. Mai intai am zis ca sunt eu de vina, nu am momeli potrivite....dar am intrebat si ceilalti pescari, toti sunt la fel de dezamagiti. Azi am avut parte de 3 mari capturi care am sa le expun . In spatele meu, balta 6 (parca) cu intrare ''cu cantec'', recomandari etc. pe care erau 2 pescari ce nu aveau timp sa fumeze o tigara, cum se spune, dar spre marea mea surprindere,toti pestii nu treceau de 1,5-2Kg maxim. Sunt exact pestii care ii vedeti in piata Astra cu 14-15 lei kg.Mai oameni buni, e de rasul c.....i, scuzati expresia,cand ma uit la emisiunile pv-tv si vad ce ''dulapi'' se scot pe alte balti de acelasi rang. SA VA FIE RUSINE DOMNILOR ADMINISTRATORI.
Acum ca tot sunt mahnit de teapa luata, va mai povestesc alta, ''furata'' in aceeasi locatie, prima data cand am fost acolo. Mi-am invitat un prieten, dupa ce am consultat site-ul Doripesco, impreuna cu sotia lui. Am intrat dimineata cand era multa lume, se intampla de Rusalii, iar pe la pranz am mers la masina dupa ceva lucruri iar cand m-am intors, fiind cu prietenul meu alaturi, am fost pus sa-i platesc si lui un bon (40 lei pe atunci) desi nu are nici o treaba cu pescuitul. Am incercat sa explic sau mai bine spus sa port o discutie civilizata cu paznicii si sa le platesc ceva pentru prietenul meu, pentru ca mi se pare aberant sa platesc acelasi pret pentru cineva care ''face gratarul'', iar conversatia mai avea putin si se lasa si cu ceva pumni. Au inceput sa urle ca raman fara servici si daca imi convine bine daca nu sa ma car. Bine faceam daca plecam dar era abia ora 12 si ma gandeam ca totusi prind si eu ceva si facem o prajeala acasa cu totii. Prajeala a iesit pana la urma cu peste de la Selgros, probabil cu peste de la balta 6, de ala la 1,5-2 kg.
Azi cica s-a populat cu peste, am intrebat paznicul (cel cu ''cocoasa'') si mi-a spus ca au bagat o tona de peste. Ma busit rasul, la ditamai balta au bagat 1T de peste , iar mai tarziu a venit celalalt paznic si ironic ma intreaba daca am prins pestele bagat acum.M-am uitat la el si la parul lui alb, ca altfel merita o branca in balta cu tot cu bicicleta.
Aceasta a fost povestea Vadu Rosu, pentru mine un capitol incheiat.
P1060471.jpg
Fişiere ataşate
P1060473.jpg
P1060472.jpg

Avatar utilizator
florinmacri
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 18 Oct 2009, 16:38
Localitate: BRASOV

Re: Zona Brasov

Mesaj de florinmacri » 10 Iul 2010, 20:06

Mi-am mai adus aminte ceva, asa ca postez iar. Sambata viitoare se organizeaza un concurs, sotul si sotia , in aceeasi locatie, Vadu -Rosu. Asa ca cine vrea sa participe, poate lua o teapa ''cu acte-n regula''.
Fir intins!
PS. @papyllon- mare dreptate ai avut. Ma gandeam ieri cand ai postat, cum sa bati atata drum pana la Bucuresti sau mai departe pentru o partida de pescuit? Dar zau ca merita, decat sa mergi de 4 ori la Doripesco si sa prinzi ''zborasi'' si cu bani multi cheltuiti, inafara de taxa (motorina sau benzina dupa caz, momeli, sandwich-uri sau gratare) mai bine mergi odata/luna la Bucuresti, zone din imprejurimi max . 25-30 Km si iti faci damblaua.

davidnicolaie
Veteran
Veteran
Mesaje: 1013
Membru din: 20 Noi 2009, 18:08
Localitate: brasov
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de davidnicolaie » 11 Iul 2010, 12:24

ma bate gandul sa mergem undeva la pescuit sa ne organizam si sa plecam cat mai multi dar sunt 250 de km. si ma abtin :(

Avatar utilizator
dan.bv
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 15 Iun 2010, 15:14

Re: Zona Brasov

Mesaj de dan.bv » 11 Iul 2010, 12:35

Salutare,
Am fost de vineri seara ora 21 pana sambata pranz ora 12 la belin - popescu. Rezultate: 1 amur de 2 kg si un ciortan la 1,5 kg; slabut.:(

Avatar utilizator
sorinbv
senior
senior
Mesaje: 460
Membru din: 13 Feb 2010, 17:56

Re: Zona Brasov

Mesaj de sorinbv » 11 Iul 2010, 12:50

daca vrei sa pescuiesti fara sa te doara capul, in locuri superbe, fara vecini langa tine care sa asculte manele si sa stai cat vrei.....de ce nu mergi in delta.daca nu pleca la sf. lunii la inceputul lui august o tai. stau cu ochii pe cotele dunarii, cum au ajuns cat de cat la normal o tai **==

Avatar utilizator
OvidiuBV
senior
senior
Mesaje: 404
Membru din: 03 Mar 2010, 15:04
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de OvidiuBV » 12 Iul 2010, 19:20

Nu a fost nimeni in week-end la pescuit...toata lumea a stat acasa?
Sunt un amator profesionist....Pescuitul este cel mai puternic drog al carui remediu nu ma intereseaza!!!

Avatar utilizator
florinmacri
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 18 Oct 2009, 16:38
Localitate: BRASOV

Re: Zona Brasov

Mesaj de florinmacri » 12 Iul 2010, 20:32

Ovidiu, uitate cateva posturi mai sus. Am pus si poze ca dovezi.

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”