DUNAREA

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 11 Mai 2010, 15:20

sorprodan scrie:
coool_marius scrie:DRAGILOR , VA ANUNT CA LA PRISTOL A INCEPUT SA SE PRINDA SCRUMBIA.
ai grija ce spiu frate ca vine george si te face praf , cica e prohibitie.................. :-/


ce funny sunteti mai .... las pozele de mai jos sa vb singure ....
granicerii , care au trecut , nici macar de permise nu au intrebat ... poate cine stie pe unde si unde ... la sutele de persoane care erau , s-au lasat pagubasi .
scrumbia ... merge bine intre gruia si pristol ...am fost sambata ... tot atunci is facute si pozele.
legat de garla..este , e frumoasa dar nu prea mai are cine stie ce peste ;))
Fişiere ataşate
DSCN7536.JPG
DSCN7535.JPG
DSCN7533.JPG
DSCN7529.JPG
DSCN7526.JPG
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 11 Mai 2010, 15:28

gor965 scrie:
sorprodan scrie:
coool_marius scrie:DRAGILOR , VA ANUNT CA LA PRISTOL A INCEPUT SA SE PRINDA SCRUMBIA.
ai grija ce spiu frate ca vine george si te face praf , cica e prohibitie.................. :-/
Care CICA, mai domnule ?...citeste bre si matale un Ordin de Prohibitie pe 2010 !...vezi Sectiunea 2 ,Art. 6 !

adevarat graiesti ... se pescuieste din greptul Gurii Timocului in sus , pana la Izvoare .
numai ca din cauza numarului mare de persoane s-a ajuns si pana spre garla mare ... fara ca autoritatile sa aiba ceva de spus . eu personal , m-am incadrat in limita permisa ;)
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: DUNAREA

Mesaj de sorprodan » 11 Mai 2010, 20:16

ai prins ceva marius? :-@
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
aFLO
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 21 Mar 2010, 19:02
Localitate: Petrila

Re: DUNAREA

Mesaj de aFLO » 11 Mai 2010, 20:29

Atunci cred ca nu are de ce sa-mi para rau ca nu merg cu ei.Oricum nu ma asteptam sa aleaga cine stie ce balta. Mersi de informatie si .... ---<><

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 11 Mai 2010, 23:31

sorprodan scrie:ai prins ceva marius? :-@
in jur de 4 kg ... s-au prins doar bucati mari , spre jumatate de kilogram .
a fost azi un pieten de-al meu si a prins si el cam la fel .
inca nu si-a depus icrele ... toti pesti erau plini . am inteles ca dupa ce depune icrele si incepe sa coboare inapoi , se prinde cel mai bine .
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 11 Mai 2010, 23:41

aFLO scrie:Atunci cred ca nu are de ce sa-mi para rau ca nu merg cu ei.Oricum nu ma asteptam sa aleaga cine stie ce balta. Mersi de informatie si .... ---<><
man .. eu vorbeam de balta de la Pristol , care este in spatele gradinii mele .
Referitor la baltile de la gruia stiu urmatoarele :
A ) Balta de caras & pui de somn & pui de crap ( max 1 kg ) - taxa e de 20 ron / zi si se retine tot ce se prinde - am fost pe balta vreo 3 sapt la rand , in weekend - se prinde f f bine caras mai mare decat palma , la rama rosie si viermisori incepand de pe la ora 5 pana pe la ora 13 ... apoi dupa amiaza , de la ora 17.00 . Am folosit nada speciala de caras in combinatie cu ttx `ul ptr caras . Ajungi si la 10 kg pe zi de caras daca il momesti bine si-l intretii. ( cel mai bine merge langa podul peste care se trece inainte de a ajunge la cladirea fermei - in gura podului sunt crengi multe aruncate sub apa pentru a nu putea da ""baietii" cu prostovoale - pescuiti in lateral ) . In ultima vreme a aparut si ceva vegetatie care incurca putin , dar studiind apa , vei gasi un loc bun . La ora 5.30 dimineata , toate locurile bune sunt deja ocupate .

B) Balta de crap - 50 ron / 12 h -- peste este , se prinde , dar personal nu am incercat la crap acolo . Se pot retine 5 kg de crap . Bucatile sub 1 kg si peste 5 kg se elibereaza .


C) Balta de stiuca , salau si alt rapitor - 70 ron / 12 h ( intra in pret si o barca care o poti lua de acolo ) ... pana acum n-am vazut pe nimeni pe balta de rapitor .. cel putin de cate ori am fost eu .

Concluzie - daca este ceva organizat si este pe balta de caras , cred ca merita sa mergi pentru ca te vei distra foarte tare cu caraseii pe care si un incepator ar fi capabil sa-i pacaleasca .

Astept si eu impresii de pe acolo ... am niste foto , la serviciu , de pe acea balta ..o sa le postez maine .

sanatate .
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
aFLO
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 21 Mar 2010, 19:02
Localitate: Petrila

Re: DUNAREA

Mesaj de aFLO » 13 Mai 2010, 07:56

Multumesc de informatii inca o data. Din ce zici aici cred ca e o balta buna dar m-am hotarat sa merg pe Dunare in perioada aia. ---<><

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 14 Mai 2010, 10:39

aFLO scrie:Multumesc de informatii inca o data. Din ce zici aici cred ca e o balta buna dar m-am hotarat sa merg pe Dunare in perioada aia. ---<><

iata si cateva foto ... daca e ceva organizat , nu cred ca vei plati nimic ... deci merita sa te bagi , pe timpul zilei .. si daca vrei sa mergi pe Dunare , o ai la 10 minute de balta ...
n-am mai intrat zilele trecute ..am fost ocupat cu confectionarea taparinelor ptr scrumbie :D ..

spor .
Fişiere ataşate
DSC06259.JPG
240420101054.jpg
240420101055.jpg
240420101053.jpg
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: DUNAREA

Mesaj de sorprodan » 14 Mai 2010, 11:45

balta ca taxa ?
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 14 Mai 2010, 13:07

sorprodan scrie:balta ca taxa ?

UITA-TE CEVA MAI SUS .. AM DAT DETALIILE LEGATE DE ACEST ASPECT .
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
cosmake
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 13 Dec 2008, 20:20
Localitate: Craiova

Re: DUNAREA

Mesaj de cosmake » 14 Mai 2010, 13:51

O poza cu taparinele si materialele din care le-ai facut se poate ?
Te rog mult Marius :D

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: DUNAREA

Mesaj de sorprodan » 14 Mai 2010, 14:20

secret de stat frate........a? =))
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 15 Mai 2010, 12:44

cosmake scrie:O poza cu taparinele si materialele din care le-ai facut se poate ?
Te rog mult Marius :D

PREFER SA LE FAC , DECAT SA DAU CATE 8..9...RON PE UNA . Materialele ma ajung la 2..3 ron ... trebuie un pik de rabdare si imaginatie in schimb .
POT SPUNE CA AU AVUT SI SUCCES , NU TRE SA FIE SABRIKI NEAPARAT ... AM VAZUT DESTUI CU SABRIKI CARE SE UITAU CAND / CUM PRINDEAM CU ASTEA FACUTE ..ASA CA ... de la anu ma perfectionez si ma apuc de comertz :D >:) :D
Fişiere ataşate
o parte din materialele folosite ...
o parte din materialele folosite ...
150520101081.jpg
aceeasi pana de paun - pe ac rosu , subtire , cu tija lunga - marimea nr 6
aceeasi pana de paun - pe ac rosu , subtire , cu tija lunga - marimea nr 6
pene de paun ( am jumulit o dracie de paund de jucarie care l-am luat de pe la un festival )  - facute in stil musca ... pana de gasca .
pene de paun ( am jumulit o dracie de paund de jucarie care l-am luat de pe la un festival ) - facute in stil musca ... pana de gasca .
pentru aripioare am folosit folie subtire de cadouri - rosie pe o parte , argintie pe cealalta ( ambele fete cu puncte lucioase de diferite culuri ) .
pentru aripioare am folosit folie subtire de cadouri - rosie pe o parte , argintie pe cealalta ( ambele fete cu puncte lucioase de diferite culuri ) .
aceleasi materiale , doar ca am incercat sa combin modelele - vad pe care intra , schimb taparina si pun dedicata , doar cu modelul respectiv .
aceleasi materiale , doar ca am incercat sa combin modelele - vad pe care intra , schimb taparina si pun dedicata , doar cu modelul respectiv .
taparine facute din fire mono de 0,14 , sau din moate de la pamatuf de sterf praful ... diverse culori ... verde , rosu , albastru , verde fluo .
taparine facute din fire mono de 0,14 , sau din moate de la pamatuf de sterf praful ... diverse culori ... verde , rosu , albastru , verde fluo .
taparine cu 4 ace marimea 10 pe care am pus twistere mici de biban , de diferite culori - rosu , verde , auriu , verde fluo ... toate contin in ele particule sclipitoare ... nu sunt culori mate .
taparine cu 4 ace marimea 10 pe care am pus twistere mici de biban , de diferite culori - rosu , verde , auriu , verde fluo ... toate contin in ele particule sclipitoare ... nu sunt culori mate .
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: DUNAREA

Mesaj de sorprodan » 15 Mai 2010, 13:19

si ceva poze cu pestele pris la ele te rugam,,,,,,,,,,,
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 15 Mai 2010, 14:11

sorprodan scrie:si ceva poze cu pestele pris la ele te rugam,,,,,,,,,,,

astea le-am pregatit ptr saptamana care vine .. atunci o sa merg si o sa pun si poze cu peste ...

saptamana trecuta n-am avut timp sa mai fac si poze la pesti ... am facut cateva poze de ansamblu , cand am plecat / ne-am mutat ...
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”