DUNAREA

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 07 Apr 2010, 11:41

barba scrie:VA DORESC LA TOTI PESCARII UN PASTE FERICIT :-h si multa sanatate si mai ales fire intinse =D>

Hristos a inviat !

Pentru cei ce cunosc zona Pristol .. am fost saptamana asta acolo la tara , de Paste . In sat exista o balta care candva era plina de lin , crap romanesc , caras , fitofag , crap oglinda , raspar , latica .. acum , din cauza poluarii a mai ramas doar crap romanesc si caras .

Duminica am fost pe balta la peste . In 6 ore am prins 7 kg de crap romanesc , la mamaliga ... majoritatea spre 1 kg si catziva carasei nu foarte mari , ce-i adevarat . Merge binisor la pluta , la patratele de mamaliga , dar si pe fund , tot la mamaliga . Niste sateni de acolo au prins cateva bucati , peste 3 kg la mamaliga , la fund . Am fost si luni , dar am stat decat vreo 3 ore ptr ca a plouat si am prins o bucata la aproape 2 kg si inca vreo 2 ciortani spre kilogram .

Balta este comunala , a primariei , si nimeni nu are treaba cu taxe sau prohibitie .. deci , amatorii , isi pot incerca norocul . Dunarea este inca venita si cred ca in 2 saptamani va incepe si scrumbia .

Numai bine .
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
cosmake
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 13 Dec 2008, 20:20
Localitate: Craiova

Re: DUNAREA

Mesaj de cosmake » 13 Apr 2010, 10:58

sa ne anunti si pe noi cind incepe scrumbia ca deabia o asteptam :)

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 14 Apr 2010, 09:32

cosmake scrie:sa ne anunti si pe noi cind incepe scrumbia ca deabia o asteptam :)

Ieri a incercat un prieten de la sat de acolo , fara rezultate insa ... probabil ca peste vreo`saptamana ..doua ..
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: DUNAREA

Mesaj de sorprodan » 14 Apr 2010, 10:35

pe DUNARE crapul trage rar........
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: DUNAREA

Mesaj de cosmin mihut » 22 Apr 2010, 19:13

Cine poate sa zica cate ceva despre Dunare in zona Corabia ,cum este ,sunt locuri bune ? la crap ma refer ..??
MERCEDES S

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: DUNAREA

Mesaj de sorprodan » 22 Apr 2010, 19:40

locuri sunt dar nu poti intra cu masina
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: DUNAREA

Mesaj de cosmin mihut » 22 Apr 2010, 21:13

Atunci pica.Multumesc..
MERCEDES S

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 26 Apr 2010, 09:55

cosmake scrie:sa ne anunti si pe noi cind incepe scrumbia ca deabia o asteptam :)

am fost sambata la un pescuit la caras la Gruia pe balti si am inteles de la localnici ca a urcat scrumbia ... este , insa se prinde deocamdata f rar ptr ca inca nu a venit in mal ..sare f mult in larg .. ptr cei care au posibilitatea sa intre cu barca , au sanse mari de a face treaba buna de pe acum ... noi , cei de pe mal , va tre sa mai asteptam putin .. taparinele verzui ..cu bila fosforescenta in cap am inteles ca au fost No 1 anul trecut in zona .
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 05 Mai 2010, 09:17

DRAGILOR , VA ANUNT CA LA PRISTOL A INCEPUT SA SE PRINDA SCRUMBIA.
AM VB ASEARA LA TELEFON CU UN VECIN DE ACOLO SI MI-A ZIS CA IERI , PANA IN ORA 13.00 A PRINS CAM 7 KG . DUPA ORA 13.00 , NU PREA SE MAI PRINDE.
CULORI PREFERATE - ALB SI VERDELE ACELA STRIDENT ... INSA SE POATE INCERCA SI PE ROSU . VA SFATUIESC SA AVETI CEL PUTIN CATE 2 TAPARINE DIN ACEEASI CULOARE LA VOI SI SA LUATI LUCRU BUN , NU DIN ALEA CU ACE MICI SI LINIE SUBTIRE LA ELE - RECOMAND TRABUCCO , SABRIKI .
DISTANTA DE ARUNCARE - PESTE 70 M .
CEI DE ACOLO FOLOSESC FIR NORMAL DE 0,25 ... 0,30 PTR CA TAPARINELE SE MAI AGATA PRIN PIETRIS , IARBA SI SA LE POATA SCOATE , INSA SA ARUNCI PESTE 70 M CU FIR DIN ASTA ITI TRE PLUMB LA 70-80 G SI BATZ KLUMEA ( IMPLICIT GREU ) + MOLINETA LONG CAST ( GREA ) = > RUPERE DE MAINI .
EU PERSONAL FOLOSESC UN BATZ DE CRAP DE 3 M ( CENTURIONUL CARE AM PUS POZA CU EL MAI IN URMA ) CU GREUTATEA DE 170 g + MOLINETA DE SPINNING ( CU FIR TEXTIL DE 0,16 ) SI UN PLUMB PARA DE MAXIM 30 G .
IN FELUL ASTA NICI NU-MI OBOSESC MAINILE SI ... AM SI LINIE ROBUSTA , PE CARE MA BAZEZ SI NICI NU MI SE DUCE F REPEDE TAPARINA LA FUND DIN CAUZA GREUTATII = STA MAI MULT TIMP INTRE APE , IN CURENT , ACOLO UNDE STAU SI DOAMNELE SCRUMBII PLUS CA ARUNC FOARTE DEPARTE CU EL .

ASTEA FIIND SPUSE , VA DORESC FIRE CAT MAI INTINSE SI SA VA LUATI TAPARINE CAT MAI PRINZATOARE.

PS : SAMBATA DIMINEATA O SA FIU SI EU LA PRISTOL , LANGA CHESOANE .. POATE NE VEDEM PE ACOLO PTR DORITORI .
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
aFLO
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 21 Mar 2010, 19:02
Localitate: Petrila

Re: DUNAREA

Mesaj de aFLO » 10 Mai 2010, 17:16

@cool_marius poti sa-mi spui te rog cum sunt baltile de la gruia.In 23.05.2010 organizeaza sindicatu nostru o iesire la baltile alea,o sa fie cam de 100 persoane aaa...pescari.As vrea sa stiu daca se merita sa merg acolo avand in vedere ca in data de 19.05 se deschide Dunarea. ---<><

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: DUNAREA

Mesaj de sorprodan » 10 Mai 2010, 20:00

[quote="coool_marius"]DRAGILOR , VA ANUNT CA LA PRISTOL A INCEPUT SA SE PRINDA SCRUMBIA.
ai grija ce spiu frate ca vine george si te face praf , cica e prohibitie.................. :-/
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de gor965 » 10 Mai 2010, 22:46

sorprodan scrie:
coool_marius scrie:DRAGILOR , VA ANUNT CA LA PRISTOL A INCEPUT SA SE PRINDA SCRUMBIA.
ai grija ce spiu frate ca vine george si te face praf , cica e prohibitie.................. :-/
Care CICA, mai domnule ?...citeste bre si matale un Ordin de Prohibitie pe 2010 !...vezi Sectiunea 2 ,Art. 6 !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
florian1954
membru activ
membru activ
Mesaje: 72
Membru din: 02 Feb 2010, 23:13

Re: DUNAREA

Mesaj de florian1954 » 11 Mai 2010, 00:19

Gor965 ,lasă-l că nici nu a auzit de aşa ceva :-@ :-/ Doar are gârla în spatele curţii şi parcă zicea că merge când pofteşte [-x

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: DUNAREA

Mesaj de sorprodan » 11 Mai 2010, 07:48

invidia asta e greu cu ea,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: DUNAREA

Mesaj de vali003 » 11 Mai 2010, 14:55

sorprodan scrie:invidia asta e greu cu ea,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Cu discutii de acest fel , ar trebui sa fiti la diverse , va rog nu stricati topicul .

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”