Noutati (unde am pescuit)

Parerile dumneavoastra despre partidele avute.

Moderator: Coleman

Reguli forum
Nu postati aici inainte de a citi regulamentul specific pentru aceasta categorie !
Scrie răspuns
Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de iorgu » 02 Mai 2010, 21:10

Frate, bine ai facut ca l-ai eliberat :-h Mai ales dupa cum vad, predomina salonta, peste 2-3-4 ani, vei avea mare satisfactie pe aceasta balta >:D<
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
Tedy28
utilizator
utilizator
Mesaje: 32
Membru din: 01 Mar 2009, 21:26

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Tedy28 » 03 Mai 2010, 16:54

Oauuuuuuuuu vreau si eu niste detalii despre balta, felicitari!

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Margescu Romeo » 03 Mai 2010, 19:30

Cam greu de explicat pe unde este.Treci de Vedea si o iei in stanga spre Profa ,In Profa O iei in stanga pe linga biserica si mai margi cam 10 km pe drum de tara ,cam prost ca se face canalizarea la prima rascruce o faci iar in stanga si la iesire din sat se vede balta pe partea dreapta.Daca te ajuta uite cordonatele GPS de pe Google Earth 44° 41' 11. 34" N ; 24° 35' 02. 75" E si inca niste poze ale lacului de anul trecut.
Fişiere ataşate
Imag476.jpg
Imag475.jpg
Imag456.jpg
Imag454.jpg

Avatar utilizator
Tedy28
utilizator
utilizator
Mesaje: 32
Membru din: 01 Mar 2009, 21:26

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Tedy28 » 03 Mai 2010, 19:38

Foarte frumoasa balta, ce taxa se percepe pt 12 ore si cam ce momeala sa iau dupa mine?Eventual daca mai intentionati sa iesiti pe balta, dati-mi de stire, cel putin asa nu incurc drumul.Multumesc anticipat si sa auzim de bine!

Avatar utilizator
Madalin013
membru activ
membru activ
Mesaje: 122
Membru din: 15 Ian 2009, 00:29
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Madalin013 » 08 Mai 2010, 00:50

Margescu Romeo scrie:Cam greu de explicat pe unde este.Treci de Vedea si o iei in stanga spre Profa ,In Profa O iei in stanga pe linga biserica si mai margi cam 10 km pe drum de tara ,cam prost ca se face canalizarea la prima rascruce o faci iar in stanga si la iesire din sat se vede balta pe partea dreapta.Daca te ajuta uite cordonatele GPS de pe Google Earth 44° 41' 11. 34" N ; 24° 35' 02. 75" E si inca niste poze ale lacului de anul trecut.
Frumoasa balta . si nu e nici departe de pitesti . poate peste o saptamana o sa am timp sa fac o iesire .

Apropo Romeo am auzit ca au populat cu peste barajul bascov si budeasa am vazut la cineva care a prins niste carasi rosii .. portocalii cica ar fi bagat si crap :^O acum sa vedem :D aa si mananca stiuca eu am prisn numai marlite d aun vecin a prins una la vro 2,5 kg a scapt un mai mare si unu de langa mine a luat una la 3-4 kg
merge bine la twister negru cu verde si la galben cu rosu am prins doar telecomenzi si culmea stiucile mari s-au
prins cu twistere mici ~x(

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Margescu Romeo » 08 Mai 2010, 21:49

Salut,.Unde ai luat stiuca in Bascov sau in Budeasa ?Si in ce loc mai exact.Dimineata vreau sa ma duc dupa stiuca.Cand a luato mai bine dimineata ?

Avatar utilizator
Madalin013
membru activ
membru activ
Mesaje: 122
Membru din: 15 Ian 2009, 00:29
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Madalin013 » 10 Mai 2010, 01:21

Margescu Romeo scrie:Salut,.Unde ai luat stiuca in Bascov sau in Budeasa ?Si in ce loc mai exact.Dimineata vreau sa ma duc dupa stiuca.Cand a luato mai bine dimineata ?
In Bscov am pescuit si numai dupamasa am fost de la 4-5 pana cand sa intunecat am fost si ieri si nu am luat nimic a scazut apa si nu am mai dat de cumatra Am inciriat o barca cu inca 2 preteni si am dat pe pista de concurs pe langa insula si nimic nici macar o marlitza

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Margescu Romeo » 10 Mai 2010, 22:52

Am fost si eu ieri in Budeasa la pruni,am luat decat una la carasel.

Avatar utilizator
Tedy28
utilizator
utilizator
Mesaje: 32
Membru din: 01 Mar 2009, 21:26

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Tedy28 » 13 Mai 2010, 18:18

Am fost ieri la balta descrisa mai sus, foarte frumoasa si la fata locului in special partea cu padurea.Am pescuit in stanga primului foisor cu 3 lansete la greu si una la match.Din nefericire la rama si viermi te dispera carasul care se gaseste din abundenta, iar la porumb nu le-a miscat de dimineata pana in jur de ora 14, am avut boabe cu anason si deja notoriul Bonduelle.La Bonduelle trage carasul, precum si la pufulete plus ca se si agata destul de des. Pe balta mai erau 2 pescari care pescauiau la ultimul foisor de pe malul opus padurii si care au prins tot caras.Amuzant este ca dupa ce mi-am strans echipamentul si l-am dus la masina m-am intors sa prind niste carasei pentru stiuca, am dat in capat aproape de intrare unde sunt plantele iesite din apa cu o varga de 3 m si linie de oblete, primul peste prins la rama a fost un crap romanesc pana intr-un kg dar avand in vedere varga a fost amuzant, ca aveam minciogul in masina si a trebuit sa il las sa isi faca de cap.Cred ca daca as fi incercat de dimineata in acelasi loc doar cu lansetele de match si varga eram mult mai ok.Per ansamblu e frumos peisajul si cel putin o data merita incercat chit ca nu in fiecare zi este sarbatoare, sa te saturi de prins peste.A si uitasem pt dl. Romeo daca se mai duce am dat de un alt drum catre balta si scapati partial de partea cu drumul de tara, in speta nu mai faceti stanga in Profa dupa biserica ci continuati drumul pana la prima intersectie (cea cu Fagetelu) acolo faceti stanga mai mergeti 2-3 km si la primul drum de tara faceti stanga (intrarea pe drum este usor abrupta dar vizibila) pana la lac cred ca mai sunt 2-3 km dar drumul este multtttt mai bun decat pe varianta cealalta.Sa auzim de bine!

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Margescu Romeo » 14 Mai 2010, 22:43

ieri am fost in Bascov. Nu am avut nici un atac,sa fi fost oare vremea ,ploua din cand in cand.

Avatar utilizator
Madalin013
membru activ
membru activ
Mesaje: 122
Membru din: 15 Ian 2009, 00:29
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Madalin013 » 15 Mai 2010, 00:09

Au fost si niste prieteni in Bascov si nu au prins nimic au scazut nivelul apei si de atunci ,,canci in golesti cred ca e de incercat .. poate dupa ce se potolesc ploile astea o sa fac o partida . pana atunci sa ne auzim cu bine **==

Avatar utilizator
Tedy28
utilizator
utilizator
Mesaje: 32
Membru din: 01 Mar 2009, 21:26

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Tedy28 » 28 Mai 2010, 17:26

Referitor la stiuca, in urma cu ceva ani se pescuia de pe pod chiar pe centrul cursului de apa si se vaitau pescarii ca exemplarele mai mari scapau din cauza distantei pana unde trebuiau aduse.A mai incercat cineva in zona bazinului, a mall-ului deoarece imi pare o zona buna dar care nu mai este frecventata de pescari din nu stiu ce motive?

Avatar utilizator
besliu
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 18 Apr 2009, 23:53

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de besliu » 06 Iun 2010, 20:41

imi spune si mie cineva unde as putea sa ma duc sa ma distrez la sabiora ?? sunt un maniac in pescuitul sabioarei (un maestru as putea spune !) fac cinste pt cel care imi spune o balta buna de sabioara ! ms astept balti ! fire intinse !

Avatar utilizator
shopy
Veteran
Veteran
Mesaje: 882
Membru din: 07 Dec 2007, 11:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de shopy » 06 Iun 2010, 20:56

besliu scrie:imi spune si mie cineva unde as putea sa ma duc sa ma distrez la sabiora ?? sunt un maniac in pescuitul sabioarei (un maestru as putea spune !) fac cinste pt cel care imi spune o balta buna de sabioara ! ms astept balti ! fire intinse !
o varianta ar fi mihailesti - cornetu **==

Avatar utilizator
besliu
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 18 Apr 2009, 23:53

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de besliu » 07 Iun 2010, 09:02

care dintre ele ori Mihailesti balta mare ori Canalul Cornetu ??

Scrie răspuns

Înapoi la “Unde am pescuit”