Noutati (unde am pescuit)

Parerile dumneavoastra despre partidele avute.

Moderator: Coleman

Reguli forum
Nu postati aici inainte de a citi regulamentul specific pentru aceasta categorie !
Scrie răspuns
Avatar utilizator
besliu
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 18 Apr 2009, 23:53

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de besliu » 25 Apr 2010, 10:30

Shopy cu ce montura ai dat ?? si cu ce momeala /? ai dat in capat la balta unde sunt tufele de stuf ?? da-mi si mie mai multe detali te rog ! sal

Avatar utilizator
shopy
Veteran
Veteran
Mesaje: 882
Membru din: 07 Dec 2007, 11:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de shopy » 25 Apr 2010, 11:54

besliu scrie:Shopy cu ce montura ai dat ?? si cu ce momeala /? ai dat in capat la balta unde sunt tufele de stuf ?? da-mi si mie mai multe detali te rog ! sal
da, am dat in capatul baltii pentru ca numai acolo am putut intra, ca plouase toata ziua! dar anul trecut nu am dat niciodata aici, doar pe jumatatea baltii, unde mi se nazarea! am dat cu un singur ac bineinteles, montura combi, amnesia + kryston, cu 2 boabe productie proprie :-$ . A tras noaptea, de la ora 23, pana dimineata, noroc cu senzorii cu statie ca ma-u trezit, ca nu am stat pe ele din cauza ploii! Merg din nou acum la inceputul saptamanii, poate stau 2 nopti si o zi, noaptea dau la crap si ziua incerc la novac si salau. Fir intins, si nu te speria de bradis, pestele gaseste mancarea intre ierburi, daca-i miroase a ce trebuie!

Avatar utilizator
besliu
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 18 Apr 2009, 23:53

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de besliu » 26 Apr 2010, 18:51

ce aroma au boabele dc nu e secret ?

Avatar utilizator
shopy
Veteran
Veteran
Mesaje: 882
Membru din: 07 Dec 2007, 11:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de shopy » 28 Apr 2010, 11:51

besliu scrie:ce aroma au boabele dc nu e secret ?
am prins bine si la anason, si la fructe, chestia e ca nu numai aroma face totul. **==

Avatar utilizator
besliu
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 18 Apr 2009, 23:53

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de besliu » 28 Apr 2010, 17:48

shopy cand facem o partida de pescuit impreuna sa mai invat si eu unele chestii cu prinsu crapului pe fundulea . si abia astept sa-mi probez barcuta de nadit !

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de eden » 28 Apr 2010, 18:09

Făcăul închis anul acesta pescuitului ... populat cu 10 tone de românesc între 1.5 şi 4 kg, lăsat la crescut... tare sunt curios ce o să fie sub apă la anul...
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
shopy
Veteran
Veteran
Mesaje: 882
Membru din: 07 Dec 2007, 11:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de shopy » 28 Apr 2010, 18:39

besliu scrie:shopy cand facem o partida de pescuit impreuna sa mai invat si eu unele chestii cu prinsu crapului pe fundulea . si abia astept sa-mi probez barcuta de nadit !
eu merg iar la inceputul saptamanii viitoare, luni-marti, si stau in jur de 24 de ore. taxa e 50 ron / 5 lansete / 12 ore. Daca vrei sa mergi, imi spui si-ti dau nr de telefon pe privat.

Avatar utilizator
Tedy28
utilizator
utilizator
Mesaje: 32
Membru din: 01 Mar 2009, 21:26

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Tedy28 » 29 Apr 2010, 18:03

Salut la toata lumea, ieri am fost la Malureni pe balta Flamina. Partida a inceput prost, pana la ora 11 se prinsese pe toate componentele acvatice ale complexului piscicol un singur crap la cel mult 2 kg in conditile in care erau prezenti 6 pescari. Am pescuit cu 2 lansete la match si una la greu am incercat la tot ce aveam la mine(porumb,tiger nuts,rame, viermi) dar in afara de 2 carasei nu am luat nimic.In intervalul 11-12 a fost o adevarata frenezie incepand sa traga in toate bazinele.Vecinul meu a luat 3 crapi romanesti cel mai mare la 3 kg si a ratat 2 la greu, eu am prins unul la aprox 2 kg si un caras la jumate de kg si un rateu la pluta, a plecat in forta si nu l-am intepat bine.De la 12 la 16 pauza totala, ulterior am plecat din cauza ploii care si-a facut simtita prezenta.Per ansamblu a fost destul de ok, complex dragut, dar pt cei obisnuiti cu lacurile mari pare cam liliputan.Sa auzim de bine!

Avatar utilizator
besliu
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 18 Apr 2009, 23:53

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de besliu » 29 Apr 2010, 18:39

nu pot merge in timpul saptamani ca- s la servici :(

Avatar utilizator
shopy
Veteran
Veteran
Mesaje: 882
Membru din: 07 Dec 2007, 11:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de shopy » 29 Apr 2010, 19:04

besliu scrie:nu pot merge in timpul saptamani ca- s la servici :(
eu nu merg in veci in weekend, cand da lumea bairam pe balti...

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Margescu Romeo » 29 Apr 2010, 21:51

Salut .Tedy ai mai fost in Budeasa in ultima vreme ?Sau ai auzit pe cineva care a dat la stiuca ?O fi inceput?.Vreau sa ma duc duminica si nu sunt hotarat inca unde sa ma duc.Vreau si eu o idee.

Avatar utilizator
Tedy28
utilizator
utilizator
Mesaje: 32
Membru din: 01 Mar 2009, 21:26

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Tedy28 » 29 Apr 2010, 22:03

Nu am mai fost la Budeasa de anul trecut din septembrie, dar nu stiu din ce motiv nu prea mai sunt atras de locatie.Azi am fost in trecere si am vazut o barca cu 2 insi in ea cam in dreptul celui de-al 3-lea stalp.Daca pescuiau sau se indeletniciau cu alte activitati ,,specifice" greu de spus din cauza distantei mari, dar nu cred ca s-ar jena sa bage plasele in mijlocul zilei. Cat despre iesirea pe care intentionati sa o efectuati la sf saptamanii eu unul la Oarja ma gandeam sa ma duc sa vad ce si cum mai ales ca azi eram in market si o doamna se vaita de cat de mult a curatat la pestele prins de sotul dansei.Acum daca o fi suferit si dansa de meteahna pescarului........In fine nu stiu cum mai sta treaba cu pomul laudat dar parca as cauta un sac pentru sambata sau duminica.

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Margescu Romeo » 30 Apr 2010, 21:37

Pai nu ai fost atent la doamna ,poate a curatat si ea vreo 2 castronase de carasel.Am auzit ca la Oarja taxa este 100 si pestele mare a fost scos anul trecut de cei care au avut balta in locatie ca deaia au avut proces anul trecut pe perioada cand a fost inchisa.Cred ca o sa ma duc pe undeva pe linga Suici la o balta care am mai fost anul trecut.Fire intinse la toata lumea.

Avatar utilizator
Tedy28
utilizator
utilizator
Mesaje: 32
Membru din: 01 Mar 2009, 21:26

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Tedy28 » 02 Mai 2010, 14:10

Posibil, sa ne comunicati ce ati facut.Am fost ieri pe Flamina, dar din pacate am scapat doar un ciortanel de dimineata pana la ora 3.Pe balta s-au prins vreo 4 -5 crapi pana in 3 kg, dar avand in vedere cati pescari erau(vreo 30) cam slabut zic eu.Oricum o sa incerc la sf de saptamana la Topoloveni sa vad ce si cum.Fir intins!

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Margescu Romeo » 02 Mai 2010, 20:56

sal. Nu te mai du la topoloveni ca sa inchis balta.Sa pus sechiestru pe toata pensiunea si toate baltile.Am fost astazi la ,,rate,,Am luat 34kg,acasa am ajuns doar cu 6kg(5buc in poza)Regulamentul era 4 undite si 4 kg peste.Restul a fost eliberat cu mare placere de patroni dupa ce leau facut o serie de poze.Am scapat un novac imens care a avut tupeul sa dea la varga.
Fişiere ataşate
Imag418.jpg
Imag417.jpg
Imag419.jpg

Scrie răspuns

Înapoi la “Unde am pescuit”