CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de craparulsef » 27 Apr 2010, 19:28

bogdan25 scrie:mie nu mi l-ai pregatit asa ~x(
Tu esti obisnuit cu blana... =))
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de sorin1362 » 27 Apr 2010, 20:56

Marius, o adevarata carte de bucate...
Ultima oară modificat 27 Apr 2010, 21:36 de către sorin1362, modificat 1 dată în total.
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de craparulsef » 27 Apr 2010, 21:09

Multumesc Sorin!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de iorgu » 27 Apr 2010, 21:50

cosmin mihut scrie:Iorgu prietene vad ca esti pe aici ti-am pus mai in urma o intrebare nu ai raspuns ,poate nu ai citit-o ,esti suparat ?? sau nu a inflorit livada asa cum te asteptai tu ????

Cosmine, sunt bine, ti-am raspuns si pe alt topic. Livada este o.k. Am terminat de sapat si elesteul si am mai plantat 4 salcii pe langa alea 5, perdeaua de trestii a inceput sa inverzeasca. Acum pe ,,bune'' cand mergi la partida anuala de pescuit? Cea de 1 sau 2 saptamani sa ma anunti din vreme, vreau sa merg si eu, imi plac acele locuri. Dispun de toata logistica necesara, absolut ,,TOT''. Cred ca fac un drum pana la Sulina, mi-a creat o impresie deosebita ,,craparulsef'' pentru care am cea mai mare stima. Este un om cerebral, are verticalitate in tot ceea ce posteaza, cade mereu fix pe subiect, nu minte, nu este egoist sau obraznic in postari.Lucrez cu publicul de la 16 ani si la varsta mea stiu ce vorbesc. Vreau sincer sa-l intreb, (dupa ce am vazut modul de preparare al pestilor), daca dumnealui mai cumpara ceva de ale gurii de la magazin. Frate, noi regatenii (vorbesc in numele meu) nu stim sa preparam pestii decat saramura (vai de ea) si prajit. Pacat de capturile care ne dau satisfactie. Si din porc Iorgu arunca 30%., la tine Cosmine se consuma aproape tot. Ma multumesc cu ce prind pe balta, nu am veleitati culinare, dar voi incerca retetele postate si cum sunt o fire tipicara cred ca va iesii ceva :">
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de craparulsef » 27 Apr 2010, 22:38

iorgu scrie:... Cred ca fac un drum pana la Sulina, ...Ma multumesc cu ce prind pe balta, nu am veleitati culinare, dar voi incerca retetele postate si cum sunt o fire tipicara cred ca va iesii ceva :">

Va iesi sigur, in general preparatele din peste sunt relativ usor de pregatit...cei de pe continent, le-au adaugat mai mereu, o serie de ingrediente, care de cele mai multe ori nu deranjeaza in masura in care, nu schimba tematica - adica un preparat din peste!
Deltaicii, le-au facut mai mereu, simplu, din motive lesne de inteles...lipsa mijloacelor, de a adauga mai multe la un preparat, acest fapt nu de putine ori, a dus la pastrarea gustului preponderent de peste, care a fost si apreciat in general. Am avut ocazia de foarte multe ori, sa constat ca multi dintre prietenii mei, unii profesionisti ai artei culinare, au mancat cu placere din bucatele traditionale, pescaresti. Consider ca tocmai simplitatea acestora, a fost pentru dumnealor probabil o noutate gustativa. care a incantat...cert este faptul ca si azi vin cu placere in zona si atunci cand vorbim la telefon, amintesc mereu de borsul de peste al lui nea Sioma, de plachia mea preparata numai din lin si de multe altele...

P.S. Multumesc pentru aprecieri si va astept la Sulina.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
bogdan25
membru activ
membru activ
Mesaje: 83
Membru din: 22 Feb 2010, 00:56

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de bogdan25 » 27 Apr 2010, 22:42

Sa nu credeti [-x ca va pacaleste ,el mananca carnea si celorlalti ofera pielea =))

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de craparulsef » 27 Apr 2010, 22:45

Tu lai citit prea mult pe Alexandru Mitru si ai ramas... la Prometeu cred!

Si daca ma enervezi postez si reteta de plachie de lin pe care nimeni, dar absolut nimeni nu stie a o prepara si din care te-ai imfruptat chiar si tu!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
bogdan25
membru activ
membru activ
Mesaje: 83
Membru din: 22 Feb 2010, 00:56

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de bogdan25 » 27 Apr 2010, 22:52

Da stii ca Prometeu bea numai sprit rece dupa ospat asa ca............. :!!

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de cosmin mihut » 27 Apr 2010, 22:57

Iorgu prietene o sa te anunt cu siguranta ,si eu deabia astept sa ne cunoastem ,cat despre craparulsef nu pot decat sa intaresc cele spuse de tine ,inca nu am avut onoarea sa-l cunosc personal ,dar sper ca anul asta o sa-l intalnesc pe undeva prin Delta,un om de mare caracter.Noroc si sanatate va doresc la toti..
MERCEDES S

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de iorgu » 27 Apr 2010, 23:05

@Craparulsef. Aveti perfecta dreptate, papilele gustative sunt programate genetic pentru placerea gustului. Una este sa te hranesti pentru supravietuire si alta este savurarea cu mare,mare placere a unui anumit fel de mancare, indiferent de ce natura este. Totul este sa fie cat mai natural si dumneavoastra aveti un talent nativ de a ne face cunoscute aceste retete. Sincer noi orasenii, am uitat gustul natural al multor produse. ne-au bagat in ceata totala E_urile de la fast fooduri. Acum trei ani am mancat o ciorba si o plachie de peste la Murighiol pe care pe cuvantul meu nu am uitat-o nici acum. Sper ca anul acesta sa degust din preparatele culinare recomandate de un ,,locuitor'' al orasului Sulina, (apropo nu sunteti la capatul tarii,de multe ori capitala este la marginea tarii), vreau sa vad barca plina de zapada de asta iarna care era in fata blocului unde locuiti. Va rog sincer sa ignorati parerile care considerati ca va jignesc. Nu cred ca meritati aceste afronduri. Cu tot respectul =D>
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de iorgu » 27 Apr 2010, 23:14

cosmin mihut scrie:Iorgu prietene o sa te anunt cu siguranta ,si eu deabia astept sa ne cunoastem ,cat despre craparulsef nu pot decat sa intaresc cele spuse de tine ,inca nu am avut onoarea sa-l cunosc personal ,dar sper ca anul asta o sa-l intalnesc pe undeva prin Delta,un om de mare caracter.Noroc si sanatate va doresc la toti..

Cosmine, viata este ,,dura'', hai macar o data pe an sa uitam de greutati si sa oferim persoanei noastre motiv de asteptare a urmatorului sezon in Delta (intentionat am pus majuscula-merita). Viata este trecatoare si este bine sa ne bucuram de ea asa cum ne place la fiecare. Mie imi place la pescuit sportiv. Ce zici ? o comitem vara asta?
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
bogdan25
membru activ
membru activ
Mesaje: 83
Membru din: 22 Feb 2010, 00:56

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de bogdan25 » 27 Apr 2010, 23:17

stii tu de ce am spus de sprit pt ca tare bine merge cu reteta aia care nu vrei s-o spui................... :-B

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de craparulsef » 27 Apr 2010, 23:27

cosmin mihut scrie:...cat despre craparulsef ... sper ca anul asta o sa-l intalnesc pe undeva prin Delta...
Si eu imi doresc sa va cunosc personal, pe toti cei ce dati culoare, acestui topic, "delta dunarii" - va multumesc tuturor ca mi-ati facut trecerea iernii mult mai placuta si in momentul de fata ma ajutati sa trec mai usor peste perioada de prohibitie, va multumesc inca o data!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de cosmin mihut » 27 Apr 2010, 23:28

Bineinteles Iorgule o sa mai discutam despre asta cu cea mai mare placere...
MERCEDES S

Avatar utilizator
liviu_neacsu
membru activ
membru activ
Mesaje: 88
Membru din: 09 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti,sect.6
Contact:

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de liviu_neacsu » 27 Apr 2010, 23:44

" - va multumesc tuturor ca mi-ati facut trecerea iernii mult mai placuta si in momentul de fata ma ajutati sa trec mai usor peste perioada de prohibitie, va multumesc inca o data![/quote]"

Foarte frumos spus!! Intrutotul de acord!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”