CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de Sebastian » 24 Apr 2010, 16:25

cosmin mihut scrie:Si mai trebuie hraniti si paznicii (cateii) mai Costine,ca sunt destui in zona aia...sii e bine sa stea pe acolo te mai feresc de" haiducii" terestri....
bre vericule vin eu de catel ,latru sar la gat numa sa imi dai mie fripturile alea,ca eu is fan crocante =))

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de sorin1362 » 24 Apr 2010, 16:35

cosmin mihut scrie:Costine coaja nu-i de mancare,dom-le
Cosmine e pacat de moarte sa arzi partea cea mai buna, eu prajesc pestele doar in tava, sa-i simt tot gustul si sa-i pastrez tot sucul. Pielea rumenita si cu grasimea de sub,...pentru mine e delicatesa, nectarul si ambrozia. Si e valabil si pentru crap si pentru somn. :D
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de cosmin mihut » 24 Apr 2010, 16:37

Depinde de gusturi ,mie imi place mai crocant :))
MERCEDES S

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de sorin1362 » 24 Apr 2010, 16:47

Si mie obletii, in general pestele marunt, aia ii prajesc bine pana devin sticsuri. Dar pestele mare il dau la foc mic, sa nu pierd nicio vitamina. Da sper ca nu prinzi numai de aia care se preteaza la o asemenea arta culinara...
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de cosmin mihut » 24 Apr 2010, 23:10

Sorine atunci cand am prajit "moacele "alea eram sub atenta supraveghere a prietenului meu pescar localnic....
Fişiere ataşate
Bild 228.jpg
MERCEDES S

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de cosmin mihut » 24 Apr 2010, 23:29

Da de care speri tu sa prind Sorine asa marunti ...
Fişiere ataşate
asa mici Sorine...
asa mici Sorine...
MERCEDES S

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de sorin1362 » 25 Apr 2010, 00:05

Cosmine, glumeam. Ca doar am vazut toate pozele tale, dar... parca la o chestie de asta mai trebuie si niscaiva sare si piper...asa pentru o "friptura" mai buna :)) .Cand e "fript" unu, cand altu...
In ce priveste retetele culinare, eu le am pe ale mele, ca in gusturile omului nu te poti... Intotdeauna adaug din bucataria ardeleneasca si iese perfect, atat la crap cat si la somn =)) .
Si sa stii ca mi s-au cerut retetele de multi degustatori.
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
dunareanu
senior
senior
Mesaje: 316
Membru din: 21 Mar 2010, 10:29
Localitate: bucuresti

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de dunareanu » 25 Apr 2010, 01:53

Cosmine,super racheta,eu asa zic la genul ala de crap,da' sincer,nu mi-o lua in nume de rau,asculta-l pe Sorin si nu-ti bate joc de bunatate de peste doar ca e pe langa tine frun ' localnic,p[t ei nu inseamna mare lucru,e doar un peste,o sa vina insa si vremea aia cand o sa vorbeasca de peste cu P mare >:) si atunci o sa aibe respect,aveti rabdare,din fericire o sa apucam toti vremurile astea :) !!!

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de Paun Ion » 25 Apr 2010, 09:21

Mai Cosmine ,noi le zicem la genul ala de crap ,,scoicar,,e al dracu rau in dril , frumos peste.

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de craparulsef » 25 Apr 2010, 16:44

sorin1362 scrie:.... Pielea rumenita si cu grasimea de sub,...pentru mine e delicatesa, nectarul si ambrozia. Si e valabil si pentru crap si pentru somn. :D
Sorin te rog fa incercarea asta:
Dupa ce filetezi somnul, da-i si pielea jos, pune fileurile dezosate intr-un vas, peste toarna lapte, (din lapte praf daca nu ai la indemana lapte proaspat) sa fie acoperite bine si lasa-le asa 1/2 ora. Intre timp prepara o compozitie ca pentru snitele (eu o fac ceva mai condimentata). Dupa juma de ora scoate fileurile (care in mod evident anterior au fost si portionate) scurgele putin da-le prin faina si prin compozitia facuta. Le prajesti in baie de ulei. Se servesc alaturi de orice garnitura, salate, cartofi pai, etc. se stopesc cu bere din belsug functie de cat de condimentate sunt...pofta buna!
P.S. La noi in zona se da pielea jos numai de la somn - ca sa dispara mirosul de lipovean spun cei mai hatri :))
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de cosmin mihut » 25 Apr 2010, 22:27

SORINE.....traiasca CRAPARUSEF ,om de mare calitate sper ca anul asta sa-l cunosc ,macar sa dau mana cu el mi-ar parea tare bine... Mult noroc va doresc la toti....
MERCEDES S

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de cosmin mihut » 25 Apr 2010, 22:51

Iorgu prietene vad ca esti pe aici ti-am pus mai in urma o intrebare nu ai raspuns ,poate nu ai citit-o ,esti suparat ?? sau nu a inflorit livada asa cum te asteptai tu ????
MERCEDES S

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de Sebastian » 26 Apr 2010, 10:44

P.S. La noi in zona se da pielea jos'' =)) =)) dar pe urma se da si in sus =)) =)) =)) da super reteta cu maceratul in lapte.ai incercat in vin alb?eu asa fac salaul =P~ =P~

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de craparulsef » 26 Apr 2010, 11:35

Reteta de "fileu de somn fara pene" (piele), are ca si istoric prepararea calamarului...dar asta e o alta poveste.
Revenind la subiect va mai dau o reteta de preparare a pestelui unde se aplica datul pielii inainte si inapoi!
Daca reusiti sa prindeti o anghila, cred ca deja s-a intamplat, procedati astfel: se spanzura cu capul in sus, petrecand prin ochi o sarma...se aplica o taietura usoara in jurul capului si se beleste toata de piele in jos...se cresteaza superficial pe toata lungimea, efectuand incizii paralele care ajung ca si adancime pana aproape de coloana. Se freaca cu sare, piper negru si boia de ardei iute, se unge cu usturoi pisat bine, dupa care se spanzura cu capul in jos petrecand o sarma undeva prin coada. Se trage pielea inapoi si se taie definitiv capul. Asa fara cap cu pielea pe dansa va sta la scurs, la umbra, vara, pana se transforma intr-un salam sibianodeltaic!
Se consuma taiata feliute, cu rosii proaspete si paine calda sau se mai poate adauga dupa gust un bidon de vin autohton! Pofta buna!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
bogdan25
membru activ
membru activ
Mesaje: 83
Membru din: 22 Feb 2010, 00:56

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de bogdan25 » 26 Apr 2010, 23:20

mie nu mi l-ai pregatit asa ~x(

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”