Noutati (unde am pescuit)

Parerile dumneavoastra despre partidele avute.

Moderator: Coleman

Reguli forum
Nu postati aici inainte de a citi regulamentul specific pentru aceasta categorie !
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Margescu Romeo » 03 Apr 2010, 11:38

Un PASTE fericit va doresc la toti , pescari si pescarite.Si sa va dea domnul multa sanatate si pestii mult visati sa fie in drilul vostru.

Avatar utilizator
DANM79
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 19 Iul 2008, 11:18

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de DANM79 » 08 Apr 2010, 19:06

Vroiam sa va intreb si eu daca stie cineva locuri de spinning pe langa Pitesti...ca am inteles ca la Budeasa s-a cam dus...
Cand zic pe langa Pitesti ma gandesc la o raza de vreo 40-50 km....
La Olt pe unde ma-ti trimite? :D
Tocmai m-am dotat cu o mulineta si un bat nou si nu prea am unde "sa le dau la apa"...
Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
Tedy28
utilizator
utilizator
Mesaje: 32
Membru din: 01 Mar 2009, 21:26

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Tedy28 » 12 Apr 2010, 13:16

Buna ziua. As dori sa va intreb daca ati iesit la stiuca anul asta si in acest caz daca se mai prinde ceva pe la Budeasa la politie(in afara de braconierul ala picat in plasa) sau eventual pe Arges la Pitesti unde se pescuia de pe pod.Eventual pescuind din barca.Anul trecut la pod am vazut pe cineva din trecere, cu barca in mijlocul plaurilor cu minciogul in brate, banuiesc ca la stiuca dadea.Si inca un lucru, ati mentionat anterior o balta cu plata langa Pitesti unde la pluta a tras foarte bine si chiar v-a rupt firul de cateva ori, (am citit postarea anul trecut de aceea nu mai retin detaliile), eventual daca va reamintiti numele balti, ca tot sunt in Mioveni vreo 4-5 luni si as vrea sa dau o raita in zona.Multumesc anticipat pentru raspuns si fir intins!
P.S. de balta Flamina ati auzit ceva ca am dat de postarea cuiva care a fost la pescuit acum o saptamana si se lauda ca a capturat 2 kg de caras si 20 de kg de crap in circa 10 ore de pescuit.Ori e balta buna, ori au insumat capturile de la 16 insi desi afirma ca erau doar 3 pescari pe balta, ori omul a vrut sa scrie2.0 kg de crap si a uitat punctul.

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Margescu Romeo » 12 Apr 2010, 22:50

Salut, Anul asta nu am fost deloc la stiuca.De fapt am fost decat de doua ori la copca la lighian si o data la rosioara tot la lighian. Am vrut sa merg duminica la Topoloveni dar din cauza timpului am renuntat.Am fost duminica dupa amiaza vreo doua ore la Clucereasa la mreana, nu prea a mers ca sau jucat aia la barj,au dat drumul la apa.Nu stiu la ce balta te referi tu ,cred ca ai vazut postarea altcuiva.

Avatar utilizator
Tedy28
utilizator
utilizator
Mesaje: 32
Membru din: 01 Mar 2009, 21:26

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Tedy28 » 12 Apr 2010, 23:07

Tot ce este posibil, cand o sa dispun de ceva mai mult timp o sa recitesc postarile anterioare.Daca ajungeti pe vreo balta in viitorul imediat apropiat nu uitati sa ne dati detalii ce si cum,din nefericire prognoza meteo este nefavorabila pt urmatoarele 5 zile, iar martea viitoare cand este bine afara pe solunar pica aiurea, dar si cu solunarul asta, e tot putina loterie asa ca fir intins.....
P.S. Am mai aparut o postare elogioasa despre balta Flamina, imi bag picioareler in el de solunar martea viitoare incerc sa ajung pe balta. Daca cunoaste cineva balta v-as ruga sa imi comunicati ceva din caracteristicile specifice acesteia.

Avatar utilizator
Tedy28
utilizator
utilizator
Mesaje: 32
Membru din: 01 Mar 2009, 21:26

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Tedy28 » 12 Apr 2010, 23:31

Evrika, am gasit.Despre Topoloveni mentionati.Afost cineva de curand?

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de eden » 13 Apr 2010, 22:29

balta ,,Bălăria'' - distracţie la cărăşel cât palma (maxim) la undiţă... în 2-3 ore iei 3 kile lejer... pe drumul spre alexandria, la indicatorul (stânga) cu walter mărăcineanu faci dreapta şi după fermă faci stânga... drum bun până lângă baltă... impracticabil în caz de ploaie cel de pe malul bălţii... taxa e de 20 de lei per băţ...
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de eden » 13 Apr 2010, 23:13

am şi uitat să întreb,... mai e vre-un concurs pe mv2 săptămâna asta ? e liberă la pescuit ?
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Margescu Romeo » 15 Apr 2010, 20:43

Salut .Unde ai vazut postarea cu balta Topoloveni ?Vreau sa ma duc duminica ca a zis Busu ca e soare.

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de LARY » 15 Apr 2010, 23:29

Margescu Romeo scrie:Salut Vreau sa ma duc duminica ca a zis Busu ca e soare.
dute daca vrei da nu te loa dupe Busu, minte :))
Tel0762.865.274

Avatar utilizator
Tedy28
utilizator
utilizator
Mesaje: 32
Membru din: 01 Mar 2009, 21:26

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Tedy28 » 16 Apr 2010, 16:05

Pai postarea va apartine este de anul trecut , se regaseste la pagina 13.Anul asta vad ca nu a ajuns nimeni, dar daca ajungeti sa ne spuneti ce ati facut.Fir intins!

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Margescu Romeo » 18 Apr 2010, 21:02

Am ajuns.Am stat vreo 6 ore ,in care a batut vantul fara intrerupere.Am luat 5,5 kg caras cativa bibani si ceva oblete. Totul la pluta.La greu nu am avut nici-o tentativa,trgea tot carasul dar nu avea rost sa dau la greu dupa caras.Am incercat si la stiuca dar fara rezultat.Cel mai deranjant a fost galagia facuta de asa zisii pescari familisti,care strigau parca special,Amalia adumi si mie o bere dupa un minut ,Amalia mai adumi niste mustar si iar Amalia adumi alta bere ca sunt prea nesimtit si nu pot venii sa iau singur tot ce trebuie.Nu mai spun galagia facuta de copii.De asta e pescuim ne numim pescari.

Avatar utilizator
Tedy28
utilizator
utilizator
Mesaje: 32
Membru din: 01 Mar 2009, 21:26

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Tedy28 » 18 Apr 2010, 22:33

Este stiuca la Topoloveni? Vizavi de galagie asta-i motivul pentru care ma feresc sa ajung la pescuit in weekend in schimb asa imi prapadesc jumatate din zilele de concediu plus cateva invoiri si alte cele.Oricum este bine ca macar ati ajuns .Am fost sa imi fac stocul de carasei, pe un iaz comunal, pt stiuca si in mod surprinzator caraseii erau la suprafata la o palma adancime.Saptamana viitoare o sa incerc cateva din baltile cu plata din zona limitrofa Pitestiului, cu stiuca mai astept ceva timp.Fir intins si sa auzim de bine!

Avatar utilizator
shopy
Veteran
Veteran
Mesaje: 882
Membru din: 07 Dec 2007, 11:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de shopy » 22 Apr 2010, 16:12

Am facut primul pescuit pe anul asta, pe Fundulea 7. Am ajuns pe data de 20 dupa-amiaza, pe ploaie, am nadit cu barca si sincer nu imi faceam sperante, cu toate ca stiam balta de anul trecut, cand am luat bine crap, intre ochiurile de bradis, la plantat. Intr-adevar, pe la 23:30 a venit primul crapcean, o salonta la vreo 2 kg, apoi un romanesc la 4, si pana in zori aveam 5 bucati, toti pe ploaie, de nu mai aveam o haina uscata pe mine! De dimineata si pana la pranz am mai luat 2, insa nici unul peste 5 kg. Cine merge acolo, recomand sa planteze intre tufele de bradis, intr-adevar, e mult bradis primavara, insa pestelui ii place! Bineinteles, se pescuieste cu un singur carlig, altfel...

Avatar utilizator
Tedy28
utilizator
utilizator
Mesaje: 32
Membru din: 01 Mar 2009, 21:26

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Tedy28 » 22 Apr 2010, 18:30

Felicitari si la mai mare!

Scrie răspuns

Înapoi la “Unde am pescuit”