primavara in delta

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: primavara in delta

Mesaj de Paun Ion » 10 Apr 2010, 00:08

liviu_neacsu scrie:Da ai dreptate ,se vede ca au inceput frunzele sa se ingalbeneasca,si e vegetatie multa,dar apa fiind asa sus ai impresia ca e apa de primavara,dar nu inteleg ,ca toata toamna trecuta a fost cota foarte mica la Tulcea de la 170 coborise la un momentdat la in jur de 50 ,iar asta inseamna pe Dunare de la buza de sus a malului cam 2m si ceva scazut pe vertical .A a fost acum 2 ani pe vara o viitura de ajunsese Dunarea aproape sus ,poate de atunci e poza,cind a venit Prutul mare,dar vad ca totusi nu e tulbure,chiar asi vrea sa imi dai detali mai exacte,,nu ma intereseaza locatia ,ci perioada exacta cind sa facut poza si daca e facuta pe Dunare ,sa nu fie pe vreun canal.
Multumesc

Poza e din 27 oct anul trecut. Locatia (aveti dreptate) e pe dunarea veche. E unul din locurile de care spunea dl. Barau. E zona superba pentru campare si la fel de buna in toamna pentru crap. Primavara sincer, nu am incercat.[/quote]

Pe timpul lui Ceausescu se numea Zona de Crutare, sau uni ii mai spun pe Bucla

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de Amos » 10 Apr 2010, 00:36

liviu_neacsu scrie:
Eu plec pe 6mai. As merge pe perivolovca.. insa nu sunt hotarat inca de locatie. O sa fim un grup mai mare (cam 14 insi - e ziua mea pe 13 mai). Ne-ar trebui un mal unde sa avem loc sa ne intindem cu toti. Sincer nu prea stiu unde sa ne stabilim. Si neaparat trebuie sa pice si peste pentru ciorba. Cu friptura am rezolvat. Ne da un nene din Victoria un miel gata asezat pe protap, doar sa-i bagam carbuni sub el :D Ma ajutati cu vreun sfat?
Sinteti multi rau bre, ca la botez,14 insi si mai stati si o saptamina si ceva,e dracu prohibitie,nu am ce sfat sa iti dau ca pa urma ma injuri.Eu ma duc in 3 insi maxim,cu 2,3 lansete, filmari,dau si la peste,maninc un peste acolo restul in girla ,nu chiloman ,nu masina pe malul girli, exact ca localnici ca de aia nu se ia nimeni daca ii vede cu un bat in apa.Singurul sfat la o trupa asa mare ,,,preventiv,,,nu faceti defilare de scule pe malu girli,ca da rau la imagine,,indiferent unde mergeti,controlul trece pe apa,asa ca barem cautati un loc unde sa aveti lemne,ca de vizitat cred ca e inposibil sa nu fiti vizitati de control,sinteti multi tare,[/quote]

:)) Ca localnicii plecam si noi. Plecam cu 4 barci din victoria. Doar seara ne vedem la corturi. Ideea e sa fim cat mai apropiati cu posturile. De 5 ani mergem in aceeasi perioada. Acum se intampla sa fim mai multi ca de ... timpul trece cam repede si in delta parca-ti dispar urmele de regrete legate de timp- oricare ar fii ele (daca sunt).[/quote]

Am un link cu PROGNOZA HIDROLOGICA LUNARA PENTRU INTERVALUL APRILIE – IUNIE 2010, poate te ajută cu ceva, știi că este o vorbă "apa crește, p..a pește, apa scade, p...a cade", sau ceva de genul ăsta. :-h
http://www.inhga.ro/viewCategory.php?categoryId=39

Avatar utilizator
liviu_neacsu
membru activ
membru activ
Mesaje: 88
Membru din: 09 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti,sect.6
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de liviu_neacsu » 10 Apr 2010, 00:39

Pe timpul lui Ceausescu se numea Zona de Crutare, sau uni ii mai spun pe Bucla[/quote]

Sunt prea mic sa -mi dau cu parerea. Zona asa e - pe bucla. Anu trecut am incercat o gramada de locuri in zona. Bine... cu toata Sulina. Sunt foarte multe locuri , si foarte multe de care nu stiu. Acum 2 ani si acum 3 ani am tot pieptanat Sf. cu bucle canale, intranduri ...Mi-au mai ramas pentru alti 10 ani locuri :D Anul asta o sa alternez iesirile cu Sulina si Sf., iar de la anul o sa incerc Chilia. :D
Oricum pe anul asta... am planuri mari de capturi si multa liniste pe balta :D La fel urez tuturor!!!! Si pentru dl. Dunareanu la fel ;)

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: primavara in delta

Mesaj de Paun Ion » 10 Apr 2010, 01:15

Cred ca sint singurul care imi e indiferent daca prind vreun peste anul asta,

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de Sebastian » 10 Apr 2010, 09:24

Paun Ion scrie:Cred ca sint singurul care imi e indiferent daca prind vreun peste anul asta,
exact asa sunt si eu ,mai mult ma duc in delta sa agat gagici :D [care nu au peste]

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de Sebastian » 10 Apr 2010, 09:41

dunareanu scrie:
sebastian scrie:topicul este PRIMAVARA IN DELTA si nu in fata blocului :-q cu pesti prinsi acolo nu cumparati de la supermarket si poze din fata blocului[casei]rog admin.sau moderatorii sa intervina si sa mute unde gaseste el de cuviinta [recycle bin :D ] dupa cum ai spune si numele -BAIA MARE- este prea mare ca se poata supara pt asa o micime mitica ;) deci no offence.sfat poti sa iti faci un topic separat dupa cum ti s a mai sugerat ,pot sa iti dau sugestii in legatura cu titlul-scrumbia de ferentari,ghibortul de pantelimon sau crapul la capac... de canal,imbibat in aurolac verde de gara de nord etc s.a.m.d :D

stai linistit,nu stii inca in ce lume traiesti,cum crezi ca vreun moderator,admin sau ce vrei tu,o sa -mi dea delete atata timp cat respect normele forumului,nu injur,si basca ,ce ma intereseaza pe mine,topicul despre delta e cel mai traficat de pe forum ,nu vezi ca Gore nu a mai intervenit,stie meserie,app....si mie imi pare bine ca iti merge businessul! :-*
ms.pt urare.idem.rugamintea mea pt admin sau moderat.era pt ca pozele tale erau off topic [ceea ce tine de regulament]si nu pt injuraturi.si ca sa te parafrazez[vezi ce celebru ai ajuns,dam citate din tine :D ] imi pare bine ca te am intalnit ca sa imi spui pe ce lume traiesc[oricum o lume plina de oameni mirifici in antiteza cu ceea reliefata de tine pina acum ,caci apari cam singur in pozele tale,si vb cam singur pe forum].nu inteleg de ce apelezi la gore sau la alti in timp ce iti sustii un punct de vedere,nu tii la tavaleala? :D ;sau cauti aliati de circumstanta) ps.topicul e cel mai traficat de pe forum datorita unor oameni ponderati ,respectuosi si simpli ,nu datorita unora care nihilisti fiind fac bravada de tip gica contra doar pt ca au o amarata de soba in fata blocului ;) .si eu te felicit pt asociatia ta si pt site ;;) ;) [mai stim si noi molcomi cite ceva n,est pas?]

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: primavara in delta

Mesaj de zamfi » 10 Apr 2010, 19:28

sebastian scrie:
Paun Ion scrie:Cred ca sint singurul care imi e indiferent daca prind vreun peste anul asta,
exact asa sunt si eu ,mai mult ma duc in delta sa agat gagici :D [care nu au peste]
Pai in cazul asta ...vin cu tine ! :D Doar ca tu ai zis ca mergi doar in toamna :(( Deci in "primavara in Delta" o sa fiu obligat sa le agatz singur! :x

Avatar utilizator
dunareanu
senior
senior
Mesaje: 316
Membru din: 21 Mar 2010, 10:29
Localitate: bucuresti

Re: primavara in delta

Mesaj de dunareanu » 10 Apr 2010, 20:01

azi pe la bucuresti s-au anuntat ploi,dar meseriasii de la meteo au gresit ca de obicei si a fost foarte frumos,cand am vazut asa ,am plecat la peste la Dunare,am gasit-o mare ,foarte mare,dar frumoasa si relativ limpede,m-am dus doar cu lanseta de spinning pt rapitor si in cateva ore am reusit un adevarat maraton de avat,bucati frumoase si cu apetit,am prin 15 bucati intre 1- 1,5 kile,toti au zburat inapoi dupa sedinta foto mai putin 2 care au fost prea hrapareti si-au inghitit naluca,o primavara frumoasa se anunta!

am facut si niste poze pt ca ca e sarea si piperul :) si pt unii e o alinare sa mai vada Dunarea





Imagine



Imagine


Imagine



Imagine




Imagine





Imagine






Imagine



Imagine




Imagine




Imagine


Imagine




Imagine





Imagine






Imagine

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: primavara in delta

Mesaj de zamfi » 10 Apr 2010, 20:15

M-ai omorat de tot cu pozele astea! :D Se pare ca te-ai distrat! Eu am dat pe un Mures relativ tulbure doua ore si abia am avut un atac! Si pe ala l-am ratat!Probabil somn... ~x(

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de Amos » 10 Apr 2010, 20:20

Paun Ion scrie:Cred ca sint singurul care imi e indiferent daca prind vreun peste anul asta,

Nea Păun, dacă-mi permiți să-ți spun așa, că ești mai mare ca mine, să știi că nu ești singurul. Pe mine soția nu mă lasă cu pește în casă, indiferent de starea lui. Mănânc pește doar la ocazii, cum a fost acum cu sărbătorile pascale, când am pus câteva scrumbii pe grătar (și alea cumpărate).

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de Amos » 10 Apr 2010, 20:24

dunareanu scrie:......am plecat la peste la Dunare,am gasit-o mare ,foarte mare,dar frumoasa si relativ limpede,m-am dus doar cu lanseta de spinning pt rapitor si in cateva ore am reusit un adevarat maraton de avat,bucati frumoase si cu apetit,am prin 15 bucati intre 1- 1,5 kile,toti au zburat inapoi dupa sedinta foto mai putin 2 care au fost prea hrapareti si-au inghitit naluca,o primavara frumoasa se anunta!

Ceva detalii despre locație? :D Pozele sunt frumoase.

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de pharaoh » 10 Apr 2010, 20:26

e secret >:)
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
dunareanu
senior
senior
Mesaje: 316
Membru din: 21 Mar 2010, 10:29
Localitate: bucuresti

Re: primavara in delta

Mesaj de dunareanu » 10 Apr 2010, 20:38

zamfi scrie:M-ai omorat de tot cu pozele astea! :D Se pare ca te-ai distrat! Eu am dat pe un Mures relativ tulbure doua ore si abia am avut un atac! Si pe ala l-am ratat!Probabil somn... ~x(

va trebuie neaparat kiks-urile de la Dam,in perioada asta cand e apa rece sant imbatabile,apoi cand se incalzeste si circula baboiul nu mai merg si trebuie sa treceti pe mastercast argintiu greu si o mulineta cu recuperare rapida,kiks-urile le procurati de la expert-spinning costa 9.50 bucata si vi le trimite prin curier,va garantez distractie,Muresul stiu ca are avat la greu!

Avatar utilizator
dunareanu
senior
senior
Mesaje: 316
Membru din: 21 Mar 2010, 10:29
Localitate: bucuresti

Re: primavara in delta

Mesaj de dunareanu » 10 Apr 2010, 20:41

Amos scrie:
dunareanu scrie:......am plecat la peste la Dunare,am gasit-o mare ,foarte mare,dar frumoasa si relativ limpede,m-am dus doar cu lanseta de spinning pt rapitor si in cateva ore am reusit un adevarat maraton de avat,bucati frumoase si cu apetit,am prin 15 bucati intre 1- 1,5 kile,toti au zburat inapoi dupa sedinta foto mai putin 2 care au fost prea hrapareti si-au inghitit naluca,o primavara frumoasa se anunta!

Ceva detalii despre locație? :D Pozele sunt frumoase.


binenteles ca se poate,numai ca nu stiu daca va avantajeaza,vad ca santeti din Constanta,e la Giurgiu in comuna Oinacu,daca doriti mai detaliat va dau amanunte!

Avatar utilizator
dunareanu
senior
senior
Mesaje: 316
Membru din: 21 Mar 2010, 10:29
Localitate: bucuresti

Re: primavara in delta

Mesaj de dunareanu » 10 Apr 2010, 20:44

pharaoh scrie:e secret >:)

nu-i secret prietene!

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”