primavara in delta

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
dunareanu
senior
senior
Mesaje: 316
Membru din: 21 Mar 2010, 10:29
Localitate: bucuresti

Re: primavara in delta

Mesaj de dunareanu » 09 Apr 2010, 22:34

zamfi scrie:Ce se aude cu Dunarea? Va scadea pana la deschidere sub cota de 200 la Tulcea? Ce zice lumea prin Delta? Si apropo de scrumbie ...a venit anul asta scrumbia? Ca am si eu o curiozitate... :D
din cate stiu eu ,inca nu a inceput,deocamdata nu se prea ia la toane,dar o sa inceapa cu siguranta,cele mai bune info la poate da Craparulsef,poate ne va spune ceva!

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: primavara in delta

Mesaj de Paun Ion » 09 Apr 2010, 22:35

liviu_neacsu scrie:Mai jos, un bun amic incearca sa pozeze niste stiuci.
Nu dureaza 2 saptamini si am plecat[/quote]

Eu plec pe 6mai. As merge pe perivolovca.. insa nu sunt hotarat inca de locatie. O sa fim un grup mai mare (cam 14 insi - e ziua mea pe 13 mai). Ne-ar trebui un mal unde sa avem loc sa ne intindem cu toti. Sincer nu prea stiu unde sa ne stabilim. Si neaparat trebuie sa pice si peste pentru ciorba. Cu friptura am rezolvat. Ne da un nene din Victoria un miel gata asezat pe protap, doar sa-i bagam carbuni sub el :D Ma ajutati cu vreun sfat?[/quote]
Sinteti multi rau bre, ca la botez,14 insi si mai stati si o saptamina si ceva,e dracu prohibitie,nu am ce sfat sa iti dau ca pa urma ma injuri.Eu ma duc in 3 insi maxim,cu 2,3 lansete, filmari,dau si la peste,maninc un peste acolo restul in girla ,nu chiloman ,nu masina pe malul girli, exact ca localnici ca de aia nu se ia nimeni daca ii vede cu un bat in apa.Singurul sfat la o trupa asa mare ,,,preventiv,,,nu faceti defilare de scule pe malu girli,ca da rau la imagine,,indiferent unde mergeti,controlul trece pe apa,asa ca barem cautati un loc unde sa aveti lemne,ca de vizitat cred ca e inposibil sa nu fiti vizitati de control,sinteti multi tare,

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: primavara in delta

Mesaj de Paun Ion » 09 Apr 2010, 22:45

zamfi scrie:Ce se aude cu Dunarea? Va scadea pana la deschidere sub cota de 200 la Tulcea? Ce zice lumea prin Delta? Si apropo de scrumbie ...a venit anul asta scrumbia? Ca am si eu o curiozitate... :D
Nu prea imi aduc aminte , din ani trecuti ,ca in Iunie sa avem ape peste 200,cu toata viitura lui noe,scrumbie se prinde bine ,urca.

Avatar utilizator
liviu_neacsu
membru activ
membru activ
Mesaje: 88
Membru din: 09 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti,sect.6
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de liviu_neacsu » 09 Apr 2010, 22:51

Paun Ion scrie:
liviu_neacsu scrie:Mai jos, un bun amic incearca sa pozeze niste stiuci.
Nu dureaza 2 saptamini si am plecat
Eu plec pe 6mai. As merge pe perivolovca.. insa nu sunt hotarat inca de locatie. O sa fim un grup mai mare (cam 14 insi - e ziua mea pe 13 mai). Ne-ar trebui un mal unde sa avem loc sa ne intindem cu toti. Sincer nu prea stiu unde sa ne stabilim. Si neaparat trebuie sa pice si peste pentru ciorba. Cu friptura am rezolvat. Ne da un nene din Victoria un miel gata asezat pe protap, doar sa-i bagam carbuni sub el :D Ma ajutati cu vreun sfat?[/quote]
Sinteti multi rau bre, ca la botez,14 insi si mai stati si o saptamina si ceva,e dracu prohibitie,nu am ce sfat sa iti dau ca pa urma ma injuri.Eu ma duc in 3 insi maxim,cu 2,3 lansete, filmari,dau si la peste,maninc un peste acolo restul in girla ,nu chiloman ,nu masina pe malul girli, exact ca localnici ca de aia nu se ia nimeni daca ii vede cu un bat in apa.Singurul sfat la o trupa asa mare ,,,preventiv,,,nu faceti defilare de scule pe malu girli,ca da rau la imagine,,indiferent unde mergeti,controlul trece pe apa,asa ca barem cautati un loc unde sa aveti lemne,ca de vizitat cred ca e inposibil sa nu fiti vizitati de control,sinteti multi tare,[/quote]

:)) Ca localnicii plecam si noi. Plecam cu 4 barci din victoria. Doar seara ne vedem la corturi. Ideea e sa fim cat mai apropiati cu posturile. De 5 ani mergem in aceeasi perioada. Acum se intampla sa fim mai multi ca de ... timpul trece cam repede si in delta parca-ti dispar urmele de regrete legate de timp- oricare ar fii ele (daca sunt).

Avatar utilizator
liviu_neacsu
membru activ
membru activ
Mesaje: 88
Membru din: 09 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti,sect.6
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de liviu_neacsu » 09 Apr 2010, 23:01

Nu dureaza 2 saptamini si am plecat[/quote]

Jumatate sunt doar chibiti. Mai jos de anul trecut se vad doar 4 posturi. Acum ne-ar trebui cam 7 :D
Fişiere ataşate
DSC_6924.JPG

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: primavara in delta

Mesaj de Paun Ion » 09 Apr 2010, 23:18

liviu_neacsu scrie:Nu dureaza 2 saptamini si am plecat
Jumatate sunt doar chibiti. Mai jos de anul trecut se vad doar 4 posturi. Acum ne-ar trebui cam 7 :D[/quote]

Asta e apa de mai de anul trecut? am fost si eu in mai anul trecut ,tot de ziua mea pe 9,si cam asta era cota.

Avatar utilizator
liviu_neacsu
membru activ
membru activ
Mesaje: 88
Membru din: 09 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti,sect.6
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de liviu_neacsu » 09 Apr 2010, 23:23

Paun Ion scrie:
liviu_neacsu scrie:Nu dureaza 2 saptamini si am plecat
Jumatate sunt doar chibiti. Mai jos de anul trecut se vad doar 4 posturi. Acum ne-ar trebui cam 7 :D
Asta e apa de mai de anul trecut? am fost si eu in mai anul trecut ,tot de ziua mea pe 9,si cam asta era cota.[/quote]

Nu, nu. Poza e din toamna. Am vrut doar sa explic prin poza cam ce ar insemna spatiul(malul) care ne-ar fi noua perfect. Daca acolo erau 4 acum ne-ar trebuii .. dublu. De asta ,ma gandeam la perivolovca. Acala poti gasii locuri cu mal mai intins.

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de Amos » 09 Apr 2010, 23:27

[quote="dunareanu"]........Amos,super tare avataru' nene,trebe sa-mi trag si eu unu' mai smecher sa-mi zici si mie de unde l-ai luat daca nu-i secret ca doar n-o fi loc de pescuit ......

Caută aici:
http://www.avatarele.ro/poze_haioase.html
http://images.google.ro/images?um=1&hl= ... 42&ndsp=21
http://www.avatare-messenger.com/main.p ... ?g2_page=1
http://www.avataruri.as.ro/avatare_amuzante.html

Avatar utilizator
dunareanu
senior
senior
Mesaje: 316
Membru din: 21 Mar 2010, 10:29
Localitate: bucuresti

Re: primavara in delta

Mesaj de dunareanu » 09 Apr 2010, 23:32

Danke ,coane!

Avatar utilizator
liviu_neacsu
membru activ
membru activ
Mesaje: 88
Membru din: 09 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti,sect.6
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de liviu_neacsu » 09 Apr 2010, 23:34

[quote="Amos"][quote="dunareanu"]........Amos,super tare avataru' nene,trebe sa-mi trag si eu unu' mai smecher sa-mi zici si mie de unde l-ai luat daca nu-i secret ca doar n-o fi loc de pescuit ......

Domnul din avatar e cel mai bun partener al meu de pescuit :D Are nume de scena 'Bucica', incearca sa-si faca din nume renume si e un buldog englez pur. E incepator are doar 3 iesiri in delta insa... promite :D

Avatar utilizator
liviu_neacsu
membru activ
membru activ
Mesaje: 88
Membru din: 09 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti,sect.6
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de liviu_neacsu » 09 Apr 2010, 23:41

Asta e apa de mai de anul trecut? am fost si eu in mai anul trecut ,tot de ziua mea pe 9,si cam asta era cota.[/quote]


Si cam ce loc aveti anul asta pentru aniversare? ;;)

Avatar utilizator
dunareanu
senior
senior
Mesaje: 316
Membru din: 21 Mar 2010, 10:29
Localitate: bucuresti

Re: primavara in delta

Mesaj de dunareanu » 09 Apr 2010, 23:46

Paun Ion scrie:Vezi ca esti dator cu o poveste pescareasca reala,,, ca de poze reale nu mai zic,,dar merge si dastea de picnic ,,ne creaza apetit
da cum adica nene,pana acum am pus poze fake,adica facaturi?nu fac eu d-astea bre,sincer!

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: primavara in delta

Mesaj de Paun Ion » 09 Apr 2010, 23:51

liviu_neacsu scrie:
Paun Ion scrie:
liviu_neacsu scrie:Nu dureaza 2 saptamini si am plecat
Jumatate sunt doar chibiti. Mai jos de anul trecut se vad doar 4 posturi. Acum ne-ar trebui cam 7 :D
Asta e apa de mai de anul trecut? am fost si eu in mai anul trecut ,tot de ziua mea pe 9,si cam asta era cota.
Nu, nu. Poza e din toamna. Am vrut doar sa explic prin poza cam ce ar insemna spatiul(malul) care ne-ar fi noua perfect. Daca acolo erau 4 acum ne-ar trebuii .. dublu. De asta ,ma gandeam la perivolovca. Acala poti gasii locuri cu mal mai intins.[/quote]

Da ai dreptate ,se vede ca au inceput frunzele sa se ingalbeneasca,si e vegetatie multa,dar apa fiind asa sus ai impresia ca e apa de primavara,dar nu inteleg ,ca toata toamna trecuta a fost cota foarte mica la Tulcea de la 170 coborise la un momentdat la in jur de 50 ,iar asta inseamna pe Dunare de la buza de sus a malului cam 2m si ceva scazut pe vertical .A a fost acum 2 ani pe vara o viitura de ajunsese Dunarea aproape sus ,poate de atunci e poza,cind a venit Prutul mare,dar vad ca totusi nu e tulbure,chiar asi vrea sa imi dai detali mai exacte,,nu ma intereseaza locatia ,ci perioada exacta cind sa facut poza si daca e facuta pe Dunare ,sa nu fie pe vreun canal.
Multumesc

Avatar utilizator
liviu_neacsu
membru activ
membru activ
Mesaje: 88
Membru din: 09 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti,sect.6
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de liviu_neacsu » 10 Apr 2010, 00:00

Da ai dreptate ,se vede ca au inceput frunzele sa se ingalbeneasca,si e vegetatie multa,dar apa fiind asa sus ai impresia ca e apa de primavara,dar nu inteleg ,ca toata toamna trecuta a fost cota foarte mica la Tulcea de la 170 coborise la un momentdat la in jur de 50 ,iar asta inseamna pe Dunare de la buza de sus a malului cam 2m si ceva scazut pe vertical .A a fost acum 2 ani pe vara o viitura de ajunsese Dunarea aproape sus ,poate de atunci e poza,cind a venit Prutul mare,dar vad ca totusi nu e tulbure,chiar asi vrea sa imi dai detali mai exacte,,nu ma intereseaza locatia ,ci perioada exacta cind sa facut poza si daca e facuta pe Dunare ,sa nu fie pe vreun canal.
Multumesc[/quote]


Poza e din 27 oct anul trecut. Locatia (aveti dreptate) e pe dunarea veche. E unul din locurile de care spunea dl. Barau. E zona superba pentru campare si la fel de buna in toamna pentru crap. Primavara sincer, nu am incercat.

Avatar utilizator
dunareanu
senior
senior
Mesaje: 316
Membru din: 21 Mar 2010, 10:29
Localitate: bucuresti

Re: primavara in delta

Mesaj de dunareanu » 10 Apr 2010, 00:07

sebastian scrie:topicul este PRIMAVARA IN DELTA si nu in fata blocului :-q cu pesti prinsi acolo nu cumparati de la supermarket si poze din fata blocului[casei]rog admin.sau moderatorii sa intervina si sa mute unde gaseste el de cuviinta [recycle bin :D ] dupa cum ai spune si numele -BAIA MARE- este prea mare ca se poata supara pt asa o micime mitica ;) deci no offence.sfat poti sa iti faci un topic separat dupa cum ti s a mai sugerat ,pot sa iti dau sugestii in legatura cu titlul-scrumbia de ferentari,ghibortul de pantelimon sau crapul la capac... de canal,imbibat in aurolac verde de gara de nord etc s.a.m.d :D

stai linistit,nu stii inca in ce lume traiesti,cum crezi ca vreun moderator,admin sau ce vrei tu,o sa -mi dea delete atata timp cat respect normele forumului,nu injur,si basca ,ce ma intereseaza pe mine,topicul despre delta e cel mai traficat de pe forum ,nu vezi ca Gore nu a mai intervenit,stie meserie,app....si mie imi pare bine ca iti merge businessul! :-*

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”