Zona Brasov

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Bragau Laurentiu
senior
senior
Mesaje: 298
Membru din: 15 Mai 2009, 11:09
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de Bragau Laurentiu » 23 Mar 2010, 20:10

Fratilor va zic eu cum e cu Belin.Pescuitul pe aceasta balta este gandit in regim comercial de administratorul baltii. Se populeaza cu 1 tona de ciortani (1. 2 .3. kg) vin multi pescari pe o taxa de 45 ron/24 ore si cine prinde peste il ia acasa cine nu este cotizant la averea patronului.Asa el isi asigura un venit imediat ,rapid si nu are niciun stres de cat peste se prinde.Sinsura conditie in afara de cele de bun simt adica sa nu ii deranjezi pe ceilalti pescari cu muzica sau scandal .Doar pentru pestii mai mari de 5 kg (crap rom sau oglinda )ti se ofera 2 zile de pescuit moca. Cand am vrut sa eliberam pesti sub 3 kg ni s-a spus ca nu ii intereseaza. Atunci spuneti-mi si mie unde este spiritul catch@release cand pe patron nu il intereseaza acest aspect?Nu mai bine ii iau acasa si ii fac cadou la prieteni si celor carora le place sa manance peste? El mai mizeaza pe faptul ca nu multi pescari stiu sa prinda peste acolo si de aceea ii convin aceste lucruri. Acum spuneti si voi cu ce gresesc pescarii care vin pe aceea balta. Nu stiu voi ce-ati face in aceste conditii dar dupa mine regulile de acolo sunt cam aiurea dar asta e.

Avatar utilizator
mateoo
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 23 Mar 2010, 20:13

Re: Zona Brasov

Mesaj de mateoo » 23 Mar 2010, 20:17

stie cineva, a populat la vadu rosu? a fost cineva pe acolo a prins ceva?

davidnicolaie
Veteran
Veteran
Mesaje: 1013
Membru din: 20 Noi 2009, 18:08
Localitate: brasov
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de davidnicolaie » 23 Mar 2010, 20:26

Bragau Laurentiu scrie:Fratilor va zic eu cum e cu Belin.Pescuitul pe aceasta balta este gandit in regim comercial de administratorul baltii. Se populeaza cu 1 tona de ciortani (1. 2 .3. kg) vin multi pescari pe o taxa de 45 ron/24 ore si cine prinde peste il ia acasa cine nu este cotizant la averea patronului.Asa el isi asigura un venit imediat ,rapid si nu are niciun stres de cat peste se prinde.Sinsura conditie in afara de cele de bun simt adica sa nu ii deranjezi pe ceilalti pescari cu muzica sau scandal .Doar pentru pestii mai mari de 5 kg (crap rom sau oglinda )ti se ofera 2 zile de pescuit moca. Cand am vrut sa eliberam pesti sub 3 kg ni s-a spus ca nu ii intereseaza. Atunci spuneti-mi si mie unde este spiritul catch@release cand pe patron nu il intereseaza acest aspect?Nu mai bine ii iau acasa si ii fac cadou la prieteni si celor carora le place sa manance peste? El mai mizeaza pe faptul ca nu multi pescari stiu sa prinda peste acolo si de aceea ii convin aceste lucruri. Acum spuneti si voi cu ce gresesc pescarii care vin pe aceea balta. Nu stiu voi ce-ati face in aceste conditii dar dupa mine regulile de acolo sunt cam aiurea dar asta e.
corect laurentiu sistemul ne face asa administratia baltilor si nepasarea lor decat la un profit imediat iar daca tu vrei zile libere pe o anumita cantitate ei te trateaza cu indiferenta .pacat ca asa suntem condusi de administratori si noi ripostam in asa fel dar nu avem de ales uneori .spunetimi voi ce pescar nu ar vrea sa elibereze pestele si sa scape de taxa balti cateva zile ?dar administratori nu au nici un interes sa faca asta ei vor banu .iar noi nu avem de ales

Avatar utilizator
sorinbv
senior
senior
Mesaje: 460
Membru din: 13 Feb 2010, 17:56

Re: Zona Brasov

Mesaj de sorinbv » 23 Mar 2010, 20:27

mai merge cineva la peste in week end?

davidnicolaie
Veteran
Veteran
Mesaje: 1013
Membru din: 20 Noi 2009, 18:08
Localitate: brasov
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de davidnicolaie » 23 Mar 2010, 20:33

mateoo scrie:stie cineva, a populat la vadu rosu? a fost cineva pe acolo a prins ceva?
la vadu nu prea se merge mateo ca cei de acolo ne fac catari cu sculele in spate se pare ca sistemul asta ramane de domeniul trecutului
.acum pescari vor confort si relaxare .ma refer la faptul sa stea cu masina langa ei si sa aibe totul la indemana nu sa se intample ca daca uiti ceva pana faci tura la vadu sa recuperezi din masina ce iti trebuie trece ziua de pescuit si deviii de 2 ori caraus pe balta tu de acea platesti sa fii caraus acolo

Avatar utilizator
sorinbv
senior
senior
Mesaje: 460
Membru din: 13 Feb 2010, 17:56

Re: Zona Brasov

Mesaj de sorinbv » 23 Mar 2010, 20:35

erau destule masini la vadu in parcare. iar cu caratu are dreptate flo

Avatar utilizator
sorinbv
senior
senior
Mesaje: 460
Membru din: 13 Feb 2010, 17:56

Re: Zona Brasov

Mesaj de sorinbv » 23 Mar 2010, 20:44

matei???

Avatar utilizator
mateoo
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 23 Mar 2010, 20:13

Re: Zona Brasov

Mesaj de mateoo » 23 Mar 2010, 20:49

nu stiu ce sa fac, m-au bagat in ceata, au plecat azi la vadu 5 pescari , au stat pana la 13.00 nu au prins nimic, s-au certat cu portarii pe motiv ca nu au populat , au plecat la belin si pana la ora asta au luat ceva peste, stau pana maine, eu as vrea sa merg sambata dar nu stiu unde si de asta intreb in stanga si in dreapta :-S
da matei

Avatar utilizator
Razvan_Bv
utilizator
utilizator
Mesaje: 30
Membru din: 01 Iul 2009, 17:22
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de Razvan_Bv » 23 Mar 2010, 20:51

Bragau Laurentiu scrie:Eu inteleg ce spui Razvane dar belinul nu este o balta C&R iar daca iam spus paznicului sa facem ca si in ani trecuti cand sa eliberam pestele in schimbul unor zile libere am primit urmatorul raspuns SA FII TU SANATOS si acum paznicul a vazut pestele ca sa vii se para ca lam furat bagat prin porbagaj daca ar fii spus ca imi da macar o zii doua gratis las fii eliberat dar asta e sistemul pe belin. **==
Aspectul asta nu l-am stiut.Ce sa zic , destul de nasol daca asa stau lucrurile la Belin , fiecare admin e liber sa isi conduca afacerea cum vrea.In cazul asta nu mai e vorba de pasiune ci exclusiv de profit!

Fire intinse! ;)
Prinzi...Fotografiezi...Eliberezi

Avatar utilizator
Razvan_Bv
utilizator
utilizator
Mesaje: 30
Membru din: 01 Iul 2009, 17:22
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de Razvan_Bv » 23 Mar 2010, 20:53

ama74 scrie:
OvidiuBV scrie:Fiecare face ce vrea...Dak eu vreu sa iau pesti acasa,ii iau,dak tu vrei sa ii eliberezi,ii eliberezi.E problema fiecareia ce face cu pesti....Anti C&R
daca gindesti asa copii tai ce vor prinde?pesti virtuali sigur!aici ai pus ca scuza taxa ,dar daca mergi pe o apa libera de ex. delta acolo ce motiv pui?
Corect! Aici vroiam sa ajung . ;)
Prinzi...Fotografiezi...Eliberezi

Avatar utilizator
OvidiuBV
senior
senior
Mesaje: 404
Membru din: 03 Mar 2010, 15:04
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de OvidiuBV » 23 Mar 2010, 20:58

Problema intradevar este de mentalitate dar nu numai a noastra a pescarilor...k dak ar fii dupa mine as lua 1 peste acasa si restu i-as elibera.dar ptr ce?sa ii bag bani in buzunar admin.
Sunt un amator profesionist....Pescuitul este cel mai puternic drog al carui remediu nu ma intereseaza!!!

Avatar utilizator
sorinbv
senior
senior
Mesaje: 460
Membru din: 13 Feb 2010, 17:56

Re: Zona Brasov

Mesaj de sorinbv » 23 Mar 2010, 21:00

vrei sa te duci samabata? poate ma bag si eu :))

Avatar utilizator
OvidiuBV
senior
senior
Mesaje: 404
Membru din: 03 Mar 2010, 15:04
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de OvidiuBV » 23 Mar 2010, 21:02

Dak chiar vreti sa faceti C&R mergeti la Belin ( Bela ) si acolo primiti zile gratuite....
Sunt un amator profesionist....Pescuitul este cel mai puternic drog al carui remediu nu ma intereseaza!!!

Avatar utilizator
OvidiuBV
senior
senior
Mesaje: 404
Membru din: 03 Mar 2010, 15:04
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de OvidiuBV » 23 Mar 2010, 21:03

Eu vreau sa merg saptamana viitoare ori dupa Paste
Sunt un amator profesionist....Pescuitul este cel mai puternic drog al carui remediu nu ma intereseaza!!!

Avatar utilizator
mateoo
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 23 Mar 2010, 20:13

Re: Zona Brasov

Mesaj de mateoo » 23 Mar 2010, 21:04

deocamdata studiez piata :-? si pe urma mai vedem

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”