Hagiesti 1 si 2

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
mircea pescar
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 27 Feb 2009, 23:03

Re: Hgiesti 1 si 2

Mesaj de mircea pescar » 22 Mar 2010, 20:09

Ne plangem tot timpul ca pe foarte multe balti nu mai prindem capturi frumoase , si asta se datoreaza acelor oameni care pleca acasa cu ce a postat acest domn mai sus. Rusinos , dar totusi traim in ROMANIA.

Avatar utilizator
marius pescarul
Veteran
Veteran
Mesaje: 590
Membru din: 19 Ian 2010, 09:55
Localitate: bucuresti

Re: Hgiesti 1 si 2

Mesaj de marius pescarul » 22 Mar 2010, 20:14

da pai si acuma au fost destui de multi pescari !!! dar au cam ocupat locurile degeba.muli dintre ,,dansii" daca vad ca prinzi vin buluc peste tine si atunci incep incurcaturile ~x( .fir intins :)
Da Doamne sanatate, ca belele curg !!!

Avatar utilizator
marius pescarul
Veteran
Veteran
Mesaje: 590
Membru din: 19 Ian 2010, 09:55
Localitate: bucuresti

Re: Hgiesti 1 si 2

Mesaj de marius pescarul » 22 Mar 2010, 20:23

mircea pescar scrie:Ne plangem tot timpul ca pe foarte multe balti nu mai prindem capturi frumoase , si asta se datoreaza acelor oameni care pleca acasa cu ce a postat acest domn mai sus. Rusinos , dar totusi traim in ROMANIA.
pai alt peste in balta nu este .taxa este 60 ron,benzina este scumpa ,nada este scumpa,uneletele sunt scumpe este o perioada de criza, duminica se mananca peste si eu nu l-am furat.daca nu prindeam poate te faceam fericit.fir intins
Da Doamne sanatate, ca belele curg !!!

Avatar utilizator
stan nicolae
senior
senior
Mesaje: 256
Membru din: 05 Dec 2009, 10:38

Re: Hgiesti 1 si 2

Mesaj de stan nicolae » 22 Mar 2010, 20:29

corect frate...dar manaci mult.

Avatar utilizator
marius pescarul
Veteran
Veteran
Mesaje: 590
Membru din: 19 Ian 2010, 09:55
Localitate: bucuresti

Re: Hgiesti 1 si 2

Mesaj de marius pescarul » 22 Mar 2010, 21:59

sa fiiti sanatosi si prost (adica eu)este ala care va mai spune ceva.scuze daca am deranjat
Da Doamne sanatate, ca belele curg !!!

Avatar utilizator
stan nicolae
senior
senior
Mesaje: 256
Membru din: 05 Dec 2009, 10:38

Re: Hgiesti 1 si 2

Mesaj de stan nicolae » 22 Mar 2010, 22:17

nu te supara marius dar e pacat de ciortanii aia...sunt prea mici...sunt de acord cu tine-pentru masa- ...dar aia mici... ---<><

mircea pescar
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 27 Feb 2009, 23:03

Re: Hgiesti 1 si 2

Mesaj de mircea pescar » 22 Mar 2010, 22:23

Cu tot respectul Marius nu trebuie sa te superi , numai ca voi ati oprit o mare parte din acei pesti care fara doar si poate trebuiau eliberati . ---<>< ---<>< ---<><

Avatar utilizator
marius pescarul
Veteran
Veteran
Mesaje: 590
Membru din: 19 Ian 2010, 09:55
Localitate: bucuresti

Re: Hgiesti 1 si 2

Mesaj de marius pescarul » 22 Mar 2010, 22:27

sunteti tari de tot!!! sunt prinsi de doi pescari( eu si tatal meu)balta este privata nu sunt restritii asta este pestele bagat anul acesta pentru pescari ,profitul la navoade il au pe chinezesc!!!nu am bagat plase nu am dat la japca.sunt dati in care nu prinzi nimic.data viitoare o sa astept 3 ani sa creasca pestele ca poate il scoate patronul si nu mai prind nimic
Da Doamne sanatate, ca belele curg !!!

Avatar utilizator
stan nicolae
senior
senior
Mesaje: 256
Membru din: 05 Dec 2009, 10:38

Re: Hgiesti 1 si 2

Mesaj de stan nicolae » 22 Mar 2010, 22:32

am o solutie...mananca impreuna cu tatal tau.

Avatar utilizator
IonutF
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 27 Mai 2009, 10:00

Re: Hgiesti 1 si 2

Mesaj de IonutF » 22 Mar 2010, 22:38

Marius,
Sti ceva sa populat la hagiesti?
Si pe 1 si pe 2?
Pe care din ele ai pescuit acum?
Multumesc mult pentru rabdarea de a raspunde intrebarilor mele.
Fir intins pe acest an!

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: Hgiesti 1 si 2

Mesaj de Tibi30 » 26 Mar 2010, 20:01

Am fost pe Hagiesti...am ajuns la prima ora,de dimineata,oprinduma pe digul ce desparte Hagiesti 1 si 2...m-am uitat pe apa si ln stanga pe balta mica si ln dreapta pe balta mare,sa vad unde e miscare mai multa.. :D ..pe balta mica ln stanga,erau deja 2 masini,dar mie lmi facea cu ochiul balta din dreapta,unde am vazut niste sarituri de ciortan,plus ca avea si stuf aici pe capat,unde e si apa mica...am fost sa vorbesc cu baietii care erau cu lansetele ln apa deja(m-am si mirat ce rapizi au fost,eu ajungand pe balta pe la 6 cand deabia se luminase afara..),si aflu ca de fapt erau de ieri seara..toata noaptea nici un tac...acum pe timpul asta(frig,apa rece)sa dai noaptea,eu am zis ca sant lncepatori ceva,si nu stiu de capul lor...dar pana cand am plecat dupa balta,am descoperit ca ma lnselam amarnic,cand pe la ora 16.00 alte doua masini vin pe balta,tot asa pt stat noaptea,si sa lnteleg ca o ia mai bine noaptea,chiar daca e apa rece...sa revin...vazand ca baietii nu au avut activitate,si pe apa nu se vedea nici o miscare,saritura nimic..ma hotarasc sa dau ln balta mare(cea cu conacul,sau casa parasita),chiar vis-a-vis de casa mare,de conac...sarea ciortanoiul de 1kg-2kg ln draci si ln fata mea,si prin stuf,umbla ca nebunul..(am zis ca fac macel)..am dat la toate momelile posibile si lmposibile,si la bomba(nu-mi place deloc,dar am lntalnit balti care doar la asa ceva manca)rezultat 0... X-( ..nada pe momitor Top Mix de vanilie,stropita cu un aditiv praf de scopex,plus lapte de porumb,deci nebunii mari..ace foarte mici(dupa 3 rateuri,am schimbat cu ace putin mai mari,si nu mai tragea deloc.. :D )rateurile fiind la bomba..am pescuit cu 4 lansete..2 forfat cu 1 ac,2 bombe,cu viermusi pe ace,cu ace lasate pe afara,cu pufulete sa ridice acul..deci am lncercat tot...ideea e ca peste are..chiar s-a populat cu ciortan de 0,5kg-2kg,vazut de mine,deoarece sarea ca disperatul(exact fenomenul depunerii icrelor)...mentionez ca pestele bagat e de 2 saptamani cel putin,deci nu era bagat de curand sa zici ca e zapacit si nu pune botul..pe balta mica ,la plecare am vb cu niste baieti care tot asa erau de ieri dupamiaza,si luasera ln 30 de ore 1 castravete de 1,5kg si un ciortanel de 0,5kg...si ei mi-au zis tot asa ca mananca noaptea de regula,chiar daca e frig afara,doar ca nu a vrut acum..eu personal o sa mai lncerc baltile de la Hagiesti,cel putin acum pe primavara...deoarece dupa ce se epuizeaza pestele bagat,nu se mai repopuleaza aici ca pe Fundulea2,doar la anul,si trebuie ,,batut fierul cat e cald" :D ..
PS-La plecare amtrecut pe la Fundulea 2,sa vad marea populare anuntata pt astazi...care defapt a fos ieri,din spusele unor pescari..2 tone de ciortan la 1-2kg...balta era full la ora 17.00(lncepea lumea sa plece)...s-a luat ciortan la 1,5-2kg,si carasel mai mic ca palma si cat palma..cat am stat eu cu niste pescari sa ma uit,am vazut ca misca carasul,la forfat,cu ace mici,la rama dar si la viermusi...ciortanul,la porumb Bonduelle,2 boabe pe ac direct,pe coada acului,si 2 viermusi,ln cap...pescarul cu care am vorbit eu,a prins ciortanul la prima ora cand se lumina,pe la 6 dimineata,cum a aruncat 2 lansete,a si dat lntr-una...dupa aia restul zilei,a mai luat cam 1,5 kg de caras..Deci nu va duceti la Fundulea 2 ca la pomul laudat..se prinde,dar nu cantitati(sant zile si zile)...sper ca v-am ajutat sa luati o decizie,daca plecati la pescuit...fir lntins.(pt. nenea iorgu..ma batea si pe mine gandul sa mai fac o iesire si luni,dar nu stiu lncotro sa o iau... :-/ )

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Hgiesti 1 si 2

Mesaj de iorgu » 26 Mar 2010, 21:37

Tibi am balta de salau, balta de caras, balta de crap. Stiu ca preferi crapul (si eu), dar eu iti sugerez sa mergem dupa caras. Anul trecut pe vremea asta...mai bine tac . Drumul excelent, numai asfalt, taxa modica, 5-6 lansete, cantitate peste care se poate lua - 99kg. Nu te streseaza nimeni. DA - exista si asemenea balti! Ce zici? Daca da, treci duminica pe la mine si vb. Sunt de garda si ma gasesti la sediu, pana la mine faci 15 min.
Ocroteste natura, merita!

mircea pescar
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 27 Feb 2009, 23:03

Re: Hgiesti 1 si 2

Mesaj de mircea pescar » 27 Mar 2010, 09:37

Domnule Iorgu , daca nu te superi , unde prindem caras frumos in aceasta primavara , binenteles daca aveti amabilitatea de a ne impartasi din secretele dumneavoastra , si poate ne vedem la o pescuiala. Cu respect si fir intins. **==

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Hgiesti 1 si 2

Mesaj de iorgu » 27 Mar 2010, 21:36

Buna seara Mircica, nu am nici un secret, daca nu ploua, luni sunt pe caras si voi posta balta respectiva. Te asigur ca locatia respectiva o voi anunta cu pozele respective, fara sa imi fac procese de constiinta referitor la cantitatea de peste prinsa. Eu sunt mai nesimtit si deci imun la criticile gratuite: ca de ce atat, ca de ce nu i-ai dat drumul, ca din cauza unora nu mai este peste in balti, vorbe,vorbe,vorbe. Mircica in speranta ca iti voi da o veste buna, urmatoarea iesire o facem impreuna. Iorgu are cuvant si il respecta :">
Ocroteste natura, merita!

mircea pescar
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 27 Feb 2009, 23:03

Re: Hgiesti 1 si 2

Mesaj de mircea pescar » 28 Mar 2010, 07:46

Multam si astept un raspuns de la tine. Fir intins . **==

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”