Achizitie Lansete

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
VulcanescuDragos
membru activ
membru activ
Mesaje: 67
Membru din: 18 Iun 2008, 01:44
Localitate: craiova

Achizitie Lansete

Mesaj de VulcanescuDragos » 18 Iun 2008, 01:58

SALUT!
As dori sa imi achizitionez un nou set de lansete pt k cele vechi au inceput sa nu imi mai satisfaca nevoile.Acum am 3 lansete Sert Harlow shi 1 Sert Karax echipate cu mulinete Okuma Longbow shi as vrea sa le schimb pe un set de lansete de 3.90 3,25 lb sau 3.5 lb si nu stiu ce sa aleg.Am de ales intre Fox Warrior Es 3.9 si 3.25 lb ,Shimano Force Master 3.96 3 lb ,Cormoran Uk Carp Eliminator 3.9 si 3.5 lb sau Sert Rebelion 3.9 si 3.5 lb pe care vreau sa le echipez cu Banax Helicon 5600 NF shi un Rod Pod la care iarashi am dubii.Trebuie sa aleg intre Fox Horizon 4 pod si Daiwa Infinity cu 4 picioare .

Postati parerile voastre aici k sunt intr-o mare dilema :?:

Fir Intins la totzi userii shi la mai MARE(crapul) :D

Avatar utilizator
VulcanescuDragos
membru activ
membru activ
Mesaje: 67
Membru din: 18 Iun 2008, 01:44
Localitate: craiova

Re: Achizitie Lansete

Mesaj de VulcanescuDragos » 18 Iun 2008, 12:26

Am dubii shi la achizitionarea avertizorilor Fox Micron Warrior, Uk Carp Corbas S2000 sau Hooligun Nash .

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Achizitie Lansete

Mesaj de gor965 » 18 Iun 2008, 14:02

Sincer eu unul as prefera sa reduc cheltuiala cu rod podul si senzorii si sa pun diferenta la lansete ,ca ele duc greul la pescuit ,si in loc de Warrior ES as lua Warrior Elite (are 6 inele ,nu 7 precum ES ,de 50-40-30-20-16-16 )
Avertizori UK Carp CORBAS System 2000-S, sunt Ok !
Rod pod...as merge pe Fox !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Achizitie Lansete

Mesaj de IULIAN C » 18 Iun 2008, 14:14

VulcanescuDragos scrie:Am dubii shi la achizitionarea avertizorilor Fox Micron Warrior, Uk Carp Corbas S2000 sau Hooligun Nash .
Nu zic sa-ti cumperi fox micron warrior,atat iti zic ca sunt simpli,adica fara tonalitate sau sensibilitate,insa nu intra apa in ei si bateriile tin cam un sezon fara probleme,la capitolul asta chiar sunt smecheri si eu in combinatie cu euroswingere,sunt foarte multumit de ei,n-am ce sa le reprosez!
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
VulcanescuDragos
membru activ
membru activ
Mesaje: 67
Membru din: 18 Iun 2008, 01:44
Localitate: craiova

Re: Achizitie Lansete

Mesaj de VulcanescuDragos » 18 Iun 2008, 14:50

Am citit intr-o revista de specialitate k lanseta FoX Warrior Es a ieshit cea mai buna lanseta pana in 150 de lire ,pret in care intra si Fox Warrior Ellite acuma yo nu stiu ce sa zic.Am mai auzit la un prietende-al meu k Fox WArrior Elite e mult mai grea dect ES shi nu te ajuta deloc in drill e foarte dura ,el nu e foarte multumit de ele.La aruncare nu ai ce sa le reprosezi ,dar in drill sunt foarte dure si nu prea te ajuta.




Fir Intins

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Re: Achizitie Lansete

Mesaj de Driscu Radu » 18 Iun 2008, 14:57

Salut Dragos ti-as recomanda in locul banaxului o tica abyss( am banax helicon 5600nf, am textil ca linie principala si nu am nici o problema), este o mulineta foarte buna si se apropie de shimano blrc (Tica Abyss).Referitor la lansete, alegitile in functie de conditile de pescuit( aruncari pana la 80-100m, fara agataturi 3,9/3lbs, sub 100m sau peste 100m si zona cu agataturi un 3,9/3,5lbs).Nu ma bag la avertizoare, rod pod, fiinca nu stiu ce recomandari sa-ti dau.Numai bine fir intins

Avatar utilizator
VulcanescuDragos
membru activ
membru activ
Mesaje: 67
Membru din: 18 Iun 2008, 01:44
Localitate: craiova

Re: Achizitie Lansete

Mesaj de VulcanescuDragos » 18 Iun 2008, 20:14

Ms dar Tica Abyss depaseste mult bugetul shi in plus as mai pune 100 lei shi as lua bblc .

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Re: Achizitie Lansete

Mesaj de Driscu Radu » 18 Iun 2008, 21:20

Am uitat ceva foarte important zic eu sa nu uiti imediat dupa ce-ti ei ansamblu mulineta, lanseta,fir plumb dute pe primul camp sau balta larg deschisa( e bine si pentru exersare, perfectionare) si punete pe aruncat sa nu ai surprize neplacute la vreo partida de pescuit.Numai bine fir intins.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Achizitie Lansete

Mesaj de gor965 » 19 Iun 2008, 17:12

Eu am zis de Elite ca-i mai indicata decat ES ,tocmai vaznd ca schimbi niste lansete mai moi (Sert)de 3.60 m si cauti lansete de 3.90 si 3.25-3.5 lbs (cu o exceptie in cazul celei Shimano) pentru a obtine aruncari mai lungi ori cu greutati mai mari ! E cam greu sa iti recomande cineva o lanseta fara sa stie in ce loc pescuiesti si ce stil ai !Doar tu sti exact ce cauti ...restul ne dam cu parerea si ce ne place noua s-ar putea sa nu-ti placa tie ! E si mai greu sa gasesti o lanseta care arunca si 150 m , e superba-n dril si mai are si-un pret rezonabil pentru tot romanu'.
Asa cum ti-a spus si Iulian C. daca ai swingere cu greutate reglabila lipsa butonului de sensibilitate nu mai e o problema ! Iar la rodpod conteaza mult deschiderea pe lungime in cazul folosirii unor lansete de 3.90 ,multi preferand ca swingerul sa fie pozitionat intre inelul de plecare si avertizor !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
VulcanescuDragos
membru activ
membru activ
Mesaje: 67
Membru din: 18 Iun 2008, 01:44
Localitate: craiova

Re: Achizitie Lansete

Mesaj de VulcanescuDragos » 20 Iun 2008, 00:55

Ms pentru raspunsuri dar yo cred k raman la fox warrior es shi la avertizore corbas sistem s-2000 pt k pe astea le-am vazut azi intr-un magazin si am ramas placut impresionat .
Nu stiu cat pot sa arunc cu Wrrior dar cu cele vechi (sert harlow shi karax) aruncam in jur de 120 m cu plumb de 106 g poate chiar mai greu .Acu nu stiu ce distanta o sa dau cu cele noi ...yo sper sa fie mai mare :D.
Am auzit aici pe forum k cineva arunca cu warrior doar 100 m .. este distanta maxima de aruncare sau cine dadea cu ele nu avea o tehnica prea buna de aruncat.

Ce stiti despre balta Peris ...se prinde ceva k as vrea sa ma duc sa pescuiesc acolo.Sau zicetzimi ceva de vreo balta de pe langa Bucuresti la care chiar ar merita sa ma duc.
Fire Intinse shi cine e din dolj sa ma contacteze pe prv k vreau shi yo sa am un partener de pescuit din dolj

Avatar utilizator
VulcanescuDragos
membru activ
membru activ
Mesaje: 67
Membru din: 18 Iun 2008, 01:44
Localitate: craiova

Re: Achizitie Lansete

Mesaj de VulcanescuDragos » 21 Iun 2008, 14:53

Nu imi mai raspunde shi mie nimeni k sunt tare nehotarat

Avatar utilizator
miska
membru activ
membru activ
Mesaje: 142
Membru din: 14 Ian 2008, 14:23
Localitate: la pescuit

Re: Achizitie Lansete

Mesaj de miska » 21 Iun 2008, 21:35

wrrior sunt niste lans superbe raport calitate pret si helicoanele eu le folos am citit pareri si pareri dar eu unu sunt foarte multumit de ele te sfatuiesc dute uitate la ele si iati ceti palce tie nu la altii
always think like a fish

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Achizitie Lansete

Mesaj de IULIAN C » 22 Iun 2008, 10:20

miska scrie:wrrior sunt niste lans superbe raport calitate pret si helicoanele eu le folos am citit pareri si pareri dar eu unu sunt foarte multumit de ele te sfatuiesc dute uitate la ele si iati ceti palce tie nu la altii
Da,are dreptate miska... daca esti totusi chibzuit cu bugetul la raportul pret-calitate sa stii ca helicoanele sunt mai mult decat indicate!Iar daca te gandesti la toti cei ce fug de chinezisme,nu e neaparat o regula,ca eu am una veche "de Korea" si 3 chinezesti,dar sunt la fel!
Si mai ia in calcul si un accident nedorit....cat pierzi daca se strica sau ceva un helicon si cat pierzi la un...Bblc sa zicem!
Lansete...eu am sert authority si ai dreptate arunca 100-120 cu plunb de100 .nici eu nu m-am orientat bine cand le-am luat,mai puneam ceva si luam swarturile alea la 3,9m....dar sunt foarte multumit de ele,de felul cum revin din lanseu...cum se comporta in drill...
Balta pe langa Bucuresti?!?
Mergi pe Moara Vlasiei,mai ales daca nu stai prea mult...
fire intinse!
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
VulcanescuDragos
membru activ
membru activ
Mesaje: 67
Membru din: 18 Iun 2008, 01:44
Localitate: craiova

Re: Achizitie Lansete

Mesaj de VulcanescuDragos » 22 Iun 2008, 14:17

Ms si poate ne vedem pe moara vlasiei.....Da pe unde e balta...mai vb si poate merem impreuna k yo is din craiova

Fir INtins in continuare

Avatar utilizator
VulcanescuDragos
membru activ
membru activ
Mesaje: 67
Membru din: 18 Iun 2008, 01:44
Localitate: craiova

Re: Achizitie Lansete

Mesaj de VulcanescuDragos » 28 Iun 2008, 14:50

O sa mai adaug la lansetele enumerate si CHUB OUTKAST 3.9 3.5 lb .
mulinete deja mi-am luat banax helicon .Astept parerile voastre despre CHub Outkast k astept sa vina din anglia sa fac o comparatie intre ele si fox warrior ES.




Fir intins shi astept parerile voastre

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”