Shimano super aero fliegen

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Shimano super aero fliegen

Mesaj de Tibi30 » 18 Feb 2010, 19:41

stie cineva ceva despre mulineta asta?si gama de mulinete Kisu special..sant vre-o 20 de modele...nu le gasesc pe nici un site din europa..doar ln Japonia...A comandat cineva scule pana acum direct din Japonia??cateva detalii,va rog...
SuperAero-FLIEGEN.jpg365 euro.jpg
SuperAero-FLIEGEN.jpg365 euro.jpg (16.1 KiB) Vizualizat de 3600 ori

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Re: Shimano super aero fliegen

Mesaj de Driscu Radu » 18 Feb 2010, 20:02

Am vazut ceva asemanator( nu stiu daca este acest model), pe Pv Tv doar cu manivela pe stanga, ceea ce mi sa parut relativ ciudat.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Shimano super aero fliegen

Mesaj de gor965 » 18 Feb 2010, 20:11

Tibi30 scrie:stie cineva ceva despre mulineta asta?si gama de mulinete Kisu special..sant vre-o 20 de modele...nu le gasesc pe nici un site din europa..doar ln Japonia...A comandat cineva scule pana acum direct din Japonia??cateva detalii,va rog...
SuperAero-FLIEGEN.jpg365 euro.jpg
Nu-mi mai amintesc exact ,dar cu ceva timp in urma , am vazut-o la vanzare pe un sit german...
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano super aero fliegen

Mesaj de Tibi30 » 18 Feb 2010, 20:51

manivela se schimba dupa oparte pe alta...cine e stangaci,si tine lanseta cu mana stanga...eu nu le gasesc George pe nicaieri ln europa...si mai sant multe modele,frumoase,cu mult peste aero technium mgs,de exemplu,si mai ieftine...pt.doritori,plat co.jp...asta e site-ul...dar sa selectati mulinete din categoria surf...alta treaba George..de ce au recuperarea asa mica...asta de ex. are 3,4 la 1 tura completa de manivela...si mai multe am vazut ,tot asa ,cu recuperare mica...

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Shimano super aero fliegen

Mesaj de Neamtul » 18 Feb 2010, 22:27

Off Topic:
De unde sti tu ca stangacii tin lanseta in mana stanga? :-??
Iti spun din sursa sigura ca si stangacii tot in mana dreapta tin lanseta. ;)

Nu ma pricep la surfcasting dar cred ca recuperarea mica e un avantaj in acest sport.Pentru pescuitul crapului exista alte mulinete mai specializate pe acest stil.

Avatar utilizator
zfcristian
senior
senior
Mesaje: 408
Membru din: 26 Mai 2009, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Shimano super aero fliegen

Mesaj de zfcristian » 18 Feb 2010, 23:31

Are dreptate Neamtul. Cand mi-am luat primele mulinete primul lucru a fost sa schimb manivela la mulinete, cand am ajuns pe balta nu mai nimeream sa le pun la loc :D Sunt stangaci dar batul il tin cu dreapta si cu stanga mulinez.
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Infopescar.tv
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi!!!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Shimano super aero fliegen

Mesaj de gor965 » 19 Feb 2010, 01:02

Buuun ,deci si stangacii si dreptacii tin lanseta cu mana dreapta si mulineaza cu stanga !...si-atunci de ce draq manivela se poate pune pe ambele parti ? :-?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
nastase
senior
senior
Mesaje: 238
Membru din: 09 Sep 2009, 12:15

Re: Shimano super aero fliegen

Mesaj de nastase » 19 Feb 2010, 02:23

zfcristian scrie:Are dreptate Neamtul. Cand mi-am luat primele mulinete primul lucru a fost sa schimb manivela la mulinete, cand am ajuns pe balta nu mai nimeream sa le pun la loc :D Sunt stangaci dar batul il tin cu dreapta si cu stanga mulinez.
nu ai mai pescuit pana atunci :?: era prima data cand puneai mana pe lanseta/mulineta :?:

am un unchi care este stangaci...
tine batul cu stanga si mulineaza cu dreapta,asa ca neamtule sursele tale sigure sunt praf (:|
nu mai faceti reguli...ca nu e chiar asa :!:

scuze de offtopic...imi place disputa voastra (:| :-w >:D<

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Shimano super aero fliegen

Mesaj de stefanflorin » 19 Feb 2010, 11:41

Eu as avea alta explicatie :D de exemplu luati o persoana care nu a pus mana in viata ei pe o mulineta si care este dreptace, prima reactie este sa mulineze cu mana dreapta (mana indemanatica). Si eu si altii am avut aceiasi experienta prima data cand am pus mana pe o mulineta dar cum pe vremea aia nu erau decat mulinete cu manivela pe stanga am devenit fortat intr-un fel stangaci. Probabil ca tot de pe la englezi ni se trage, aia sunt stangaci (vezi volanul, vezi fermoarul la o haina, etc)...parerea mea.
PS: scula din poza nu merita apele noastre
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Radu25
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 26 Mai 2009, 10:37

Re: Shimano super aero fliegen

Mesaj de Radu25 » 19 Feb 2010, 12:26

Eu sunt stangaci si tin lanseta in mina stanga si mulinez cu dreapta daca ma pui invers imi rup mainile :D

Avatar utilizator
Bragau Laurentiu
senior
senior
Mesaje: 298
Membru din: 15 Mai 2009, 11:09
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Shimano super aero fliegen

Mesaj de Bragau Laurentiu » 19 Feb 2010, 12:27

Lasa ca te inveti numai sa iesim odata din casa :D

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Shimano super aero fliegen

Mesaj de gor965 » 19 Feb 2010, 13:38

Radu25 scrie:Eu sunt stangaci si tin lanseta in mina stanga si mulinez cu dreapta daca ma pui invers imi rup mainile :D
Nu sti ce vorbesti...sau nu esti sursa sigura, cum are Neamtu ... >:)
Neamtul scrie:..........
Iti spun din sursa sigura ca si stangacii tot in mana dreapta tin lanseta. ;)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Closcutz
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 25 Ian 2009, 00:01
Localitate: Oltina, jud Constanta

Re: Shimano super aero fliegen

Mesaj de Closcutz » 19 Feb 2010, 23:06

Eu sunt ambidextru si am luat ceva chelfaneala de la invatatoare prin clasa intai sa nu mai scriu cu stanga. Prima mea mulineta a fost un Delfin 10, care avea manivela montata pe dreapta. De atunci m-am invatat asa , invers ma descurc mult mai greu. Asa ca nu toata lumea mulineaza cu stanga! ;)

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Shimano super aero fliegen

Mesaj de Neamtul » 20 Feb 2010, 14:32

zfcristian scrie:Are dreptate Neamtul. Cand mi-am luat primele mulinete primul lucru a fost sa schimb manivela la mulinete, cand am ajuns pe balta nu mai nimeream sa le pun la loc :D Sunt stangaci dar batul il tin cu dreapta si cu stanga mulinez.
Suntem deja doi. :)

Mai stiu inca vreo 3 stanaci care mulineaza cu stanga.
Daca ma pune cineva sa mulinez sau sa dau contra cu stanga sigur scap pestele sau fac peruci. :))


Mai pescarilor stangaci,voi cand aruncati care mana o tineti in fata si care in spate? :-?? ,adica cu care mana tineti mandrina si cu care capatul lansetei? :-??

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Shimano super aero fliegen

Mesaj de gor965 » 20 Feb 2010, 17:38

Neamtul scrie: Mai pescarilor stangaci,voi cand aruncati care mana o tineti in fata si care in spate? :-?? ,adica cu care mana tineti mandrina si cu care capatul lansetei? :-??
Ei kkt...era vorba de manivela ,ca-i pe o parte sau alta ...acum am ajuns sa-i scoatem ochii unui stangaci ca tine nu stiu cum mana dreapta pe lanseta ! Frate-miu e stangaci ...manivelele mulinetelor le tine de obicei pe dreapta ...uneori mai lucrez si eu cu betele lui asa ca mai sucim manivelele pe stanga si lucreaza cu ele asa fara probleme !...acum o sa merg sa-l intreb cu ce mana trage si cu care impinge de lanseta cand arunca peste cap ! :-?
P.S
Am un vecin stangaci ...are manivela pe partea dreapta si priza la lanseta invers decat o am eu ; adica tine dreapta pe cotor si stanga la mandrina ...asta e chiar suspect ! >:)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”