Alegerea unui ansamblu lanseta - mulineta

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
cossty
membru activ
membru activ
Mesaje: 121
Membru din: 03 Dec 2009, 21:12
Localitate: Ploiesti

Alegerea unui ansamblu lanseta - mulineta

Mesaj de cossty » 15 Feb 2010, 19:39

Fire intinse la toata lumea!
Dupa ce am citit cam tot ce este postat in aceasta rubrica inca nu m-am decis ce sa imi cumpar.
Am nevoie de ajutorul vostru pentru a-mi alege un ansamblu lanseta mulineta in limita unui buget de 250 maxim 300 ron amandoua.
Cerinte
lanseta - 2 buc, 3.6 m, actiune progresiva sau parabolica (nu neaparat), 3 sau 3.5 lbs
mulineta - preferabil tambur long cast, bait-runner, solida.

Ce imi face cu ochiul sunt urmatoarele:
Lanseta JRC Defender 3.60m/3.25 lbs, mulineta Okuma Longbow LB 65
Lanseta ET Carp Expert Boilie 3,60m/3lbs, 2bc, mulineta EnergoTeam Gulp XXL 6000
Lanseta Hakuyo Advance - 3,60 / 3,25 lb, mulineta Hakuyo HK 80

Astept opiniile voastre si eventual alte propuneri.
De asemenea cei care au de vanzare asa ceva sau altceva mai bun dar in banii astia sa imi dea un MP.
Va multumesc!

p.s. ce parere aveti de lanseta Cormoran Carp Eliminator ES 3,60m/3lb

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Alegerea unui ansamblu lanseta - mulineta

Mesaj de marian_popescu » 17 Feb 2010, 00:17

energotean president dx kevlar cu okuma longbow. nu cunosc ceva mai bun in banii astia, fix 250 de lei. iar daca vrei neaparat carp expert, umpli si ambii tamburi cu fir in banii astia
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Alegerea unui ansamblu lanseta - mulineta

Mesaj de Neamtul » 17 Feb 2010, 00:20

Iti spun ce mi-am luat eu zilele trecute.
4xLongbow 50
4xCormoran Pro Carp XLR 3,60m si 2,75lb(dar cred ca are 3lb lejer ;) )
1x rola fir 1000m Sufix Duo Core
Tot setul nu depaseste 870-900lei.
Daca vrei bete bune sh te sfatuiesc sa cauti Eliminator,modelul vechi.Multi le au si le folosesc fara probleme.
JRC Defender am vrut si eu,e ok...chiar foarte ok.
Nu te sfatuiesc sa pui Longbow 65 pe o lanseta de 3,60m.Ansamblul nu va fi deloc echilibrat.Si eu am vrut sa-mi cumpar 65 dar cred ca e mai ok marimea 50 pentru astfel de bete.

Poti sa mai incerci si bete de la Sert.La mulinete...cred ca trebuie sa te limitezi la Okuma Longbow.Altceva mai bun nu cred ca se incadreaza in buget.

Sper ca am putut sa te ajut.
Spor la cumparaturi. :)

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Alegerea unui ansamblu lanseta - mulineta

Mesaj de stefan_kwr » 17 Feb 2010, 12:06

Neamtul scrie:Iti spun ce mi-am luat eu zilele trecute.
4xLongbow 50
4xCormoran Pro Carp XLR 3,60m si 2,75lb(dar cred ca are 3lb lejer ;) )
1x rola fir 1000m Sufix Duo Core
Tot setul nu depaseste 870-900lei.
Daca vrei bete bune sh te sfatuiesc sa cauti Eliminator,modelul vechi.Multi le au si le folosesc fara probleme.
JRC Defender am vrut si eu,e ok...chiar foarte ok.
Nu te sfatuiesc sa pui Longbow 65 pe o lanseta de 3,60m.Ansamblul nu va fi deloc echilibrat.Si eu am vrut sa-mi cumpar 65 dar cred ca e mai ok marimea 50 pentru astfel de bete.

Poti sa mai incerci si bete de la Sert.La mulinete...cred ca trebuie sa te limitezi la Okuma Longbow.Altceva mai bun nu cred ca se incadreaza in buget.

Sper ca am putut sa te ajut.
Spor la cumparaturi. :)
Pot sa te intreb si eu de ce nu esti de acord cu mulinete okuma lb65 pe lansete de 3,60m???
De ce ansamblul nu va fi deloc echilibrat???
Am si eu mulinete din astea, dar inca nu am cumparat niste lansete pentru ele...
Poti sa dezvolti putin subiectul?
Multumesc!!!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Alegerea unui ansamblu lanseta - mulineta

Mesaj de gor965 » 17 Feb 2010, 13:13

Neamtule ...iar ai scos o pasarica pe gura ! >:)
Diferenta intre PL si LB 65 e infim de mica si daca nici PL nu face casa buna cu betele de 3.60 ... :-w
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Alegerea unui ansamblu lanseta - mulineta

Mesaj de Neamtul » 17 Feb 2010, 19:37

George diferenta intre Longbow 65 si Longbow 50 este ENORMA.
Cand m-am dus la magazin m-am dus sa cumpar marimea 65 dar cand am vazut cat de bine se echilibreaza LB 50 cu betele XLR...
Am avut anul trecut o mulineta Okuma Avenger 65 BF si era tot pe un XLR si iti garantez ca ansamblul ala nu a fost asa placut cum e cu mulineta de 50.
Nu am spus nimic de Powerliner dar sa sti ca pentru bete de 3,60m as lua o mulineta mica gen Navi.
Pur si simplu marimea 65-70-80 de la Okuma mi-i se par cam butucanoase pentru bete usoare cum sunt cele de 3,60m.
Probabil ca tine de gust... :-??

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Alegerea unui ansamblu lanseta - mulineta

Mesaj de gor965 » 17 Feb 2010, 23:02

Neamtul scrie:George diferenta intre Longbow 65 si Longbow 50 este ENORMA.
Cand m-am dus la magazin m-am dus sa cumpar marimea 65 dar cand am vazut cat de bine se echilibreaza LB 50 cu betele XLR...
Am avut anul trecut o mulineta Okuma Avenger 65 BF si era tot pe un XLR si iti garantez ca ansamblul ala nu a fost asa placut cum e cu mulineta de 50.
Nu am spus nimic de Powerliner dar sa sti ca pentru bete de 3,60m as lua o mulineta mica gen Navi.
Pur si simplu marimea 65-70-80 de la Okuma mi-i se par cam butucanoase pentru bete usoare cum sunt cele de 3,60m.
Probabil ca tine de gust... :-??
Stiu ca diferenta intre LB 65 si LB 50 e mare (le folosesc fratii mei) dar mulinetele sunt pe categorii ,marimi ,clase (cum vrem sa le dieferentiem) si corespund unei anumite categori ,marimi ,lungimi ,etc . ,de lansete ! Cu mici exceptii ,ptr. ce tip de lanseta crezi ca s-au fabricat LB 65 ,tinand cont ca cele de crap sunt cele mai mari dintre betele de apa dulce ?! Diferenta de greutate intre PL si LB65 este in jur de 20 gr ...si nici la diametrul tamburului nu-i mare diferenta...cum draq sa-i spui unuia ca mulinetele astea nu se brodesc cu betele de 3.60 ? Cand iti pui o mulineta de 50 pe o lanseta de 3.60m de CRAP eu inteleg ca nu te intereseaza deloc performanta ci doar aspectul ,estetica ,feeling-ul legat de un asa ansamblu ,ptr. ca cel putin din lanseta ,n-o sa scoti tot ce se poate ! In pescuitul crapului ,cand vine vorba de scule , e mai indicat sa-ti iei ceva performant(practic) decat ceva frumos !Decat sa stau sa adimir ce bine se pupa mulineta de 50 cu batul de 3.60 ,cu montura aruncata la pe la maxim 70 m , mai bine ma uit la o mulineta mare care cocoseaza lanseta ,dar care mi-a trimis montura la 110 m !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Alegerea unui ansamblu lanseta - mulineta

Mesaj de Neamtul » 18 Feb 2010, 12:21

Si crezi ca diferenta dpdv a performantei e mare intre LB50 si 65?
Eu m-am gandit si la urmatorul lucru cand le-am luat->Daca pun fir de 0,28 pe LB50 si tinand cont de faptul ca mulineta e mult mai mica si usoara decat LB65,diferenta la lansari nu poate fi foarte mare.
E mult mai placut sa ai o mulineta mica pe bat.In afara faptului ca LB65 probabil va arunca putin mai departe nu vad alte avantaje fata de LB 50-60.
Am vazut pe Mures somn de 43kg scos cu lanseta chinezeasca din fibra de sticla si o mulineta big pit mare dar ieftina de 40lei(in urma cu 4 ani).Ansamblul era folosit de un localnic care dadea "la grebla".Drill-il cu somnul nu cred ca a depasit juma' de ora iar mulineta nu a carait si o foloseste si in prezent.
Cred ca Longbow 50 face fata la orice situatie cand e vorba de distante sub/pana in 100m.
Am mai discutat noi subiectul asta cu marimea mulinetelor.In multe situatii le prefer pe cele mici.Eu am ales ce cred eu ca e mai ok.Iti spun cinstit ca daca aveam bani luam pentru Mures Beastmaster de 3,60m si 3lb + Biomaster XSA.
Poate ca daca initiatorul topic-ului doreste sa pescuiasca mai mult pe balti,merita un LB 65.Nu am de unde sa stiu unde vrea sa le foloseasca(e si greseala mea,nu am intrebat inainte sa-i dau un sfat).

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Alegerea unui ansamblu lanseta - mulineta

Mesaj de gor965 » 18 Feb 2010, 19:47

Neamtul scrie: Si crezi ca diferenta dpdv a performantei e mare intre LB50 si 65?
Eu cred ca DA...si fara a jongla cu diametrul firului, greutatea plumbului ,tipul lansetei ,e diferenta mare intre ce poate 65 si ce poate 50 !
Neamtul scrie: E mult mai placut sa ai o mulineta mica pe bat.....
O fi placut, dar nu e practic !...repet , tie daca iti place cum arata e OK ,dar nu sugera altora ca o mulineta care arunca mai bine e de fapt mai proasta ptr. ca e mai mare si mai grea si nu se suporta cu lanseta de 3.60 ! Gandeste-te ca pana sa ajunga cineva sa-ti de-a dreptate si sa faca drill cu un ansamblu care-ti place tie, o sa fie uneori nevoit sa arunce montura in apa la distante pe care ,PRACTIC, nu le poate atinge !
Neamtul scrie: Cred ca Longbow 50 face fata la orice situatie cand e vorba de distante sub/pana in 100m.
Povesti...ia in calcul orice i se nazare unui pescar ceva mai "polivalent"...fir de 0.35 ,lanseta de 3 lbs ,parabolica ,plumb de 90 gr. ...cu mulineta aia nu arunca in veci 100 m !
Neamtul scrie: Poate ca daca initiatorul topic-ului doreste sa pescuiasca mai mult pe balti,merita un LB 65.Nu am de unde sa stiu unde vrea sa le foloseasca(e si greseala mea,nu am intrebat inainte sa-i dau un sfat).
Pai mai uitate si tu ce scrie autorul...printre altele ...si-ar lua ansamblul ala Hakuyo ,cu o mulineta cat halba de bere ! :D...sti cat e diferenta intre asta si LB-50 ? I-)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Alegerea unui ansamblu lanseta - mulineta

Mesaj de Neamtul » 18 Feb 2010, 22:15

O fi placut, dar nu e practic !...repet , tie daca iti place cum arata e OK ,dar nu sugera altora ca o mulineta care arunca mai bine e de fapt mai proasta ptr. ca e mai mare si mai grea si nu se suporta cu lanseta de 3.60 ! Gandeste-te ca pana sa ajunga cineva sa-ti de-a dreptate si sa faca drill cu un ansamblu care-ti place tie, o sa fie uneori nevoit sa arunce montura in apa la distante pe care ,PRACTIC, nu le poate atinge !

George,eu consider ca e chiar invers.O mulineta mica e mai practica din toate pdv.
Daca tie-ti plac mulinete cat caramida pe niste bete subtiri cat degetu mic,ia-ti...dar mie nu-mi trebuie.
Deja ma gandesc la un a 3-lea set de bete+mulinete.Acest set,la fel ca si ultimul achizitionat,va fi unul mai usor si mai PRACTIC.
Am vazut ca folosesti Powerliner pe bete Donau ProCast de 3m.Ce sa zic...cunosc echipamentul si nu as pune mulinetele astea pe ele. :)
Probabil ca tine de gustibus... :)

Am fost azi sa testez un LB 50 + XLR cu fir de 0,30 si am aruncat mai mult decat ma asteptam.Nu stiu exact cat dar suficient pentru aproape toate locurile pe care pescuiesc de obicei.

Hai sa vedem ce-si va cumpara initiatorul subiectului. ~x( :D

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Alegerea unui ansamblu lanseta - mulineta

Mesaj de gor965 » 18 Feb 2010, 23:11

Neamtul scrie:
George,eu consider ca e chiar invers.O mulineta mica e mai practica din toate pdv.
:D
Iar esti categoric...ce poate aia mica si nu poate aia mare ?
Sa presupunem ca vrem sa plantam cu fir de 0.40 la 200 m... ce rezerva "practica" imi ofera cea de 50 ? :-?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
cossty
membru activ
membru activ
Mesaje: 121
Membru din: 03 Dec 2009, 21:12
Localitate: Ploiesti

Re: Alegerea unui ansamblu lanseta - mulineta

Mesaj de cossty » 18 Feb 2010, 23:22

Inca nu m-am hotarat incerc sa mai strang ceva banii daca reusesc.
De pescuit pescuiesc in principal pe o balta cu agataturi. Si la Dunare cand se poate ...
Balta are mult ten de peste 5 kg, si tenul e luptator ...
Ideea e in felul urmator, tenului ii place sa stea la 80 - 90 de metrii de mal intr-o zona cu multe agataturi. Ca sa va faceti o idee balta este formata de aproape 10 ani pe locul unei vai cu desis. Adica acolo unui place pestelui sa stea e o zona cu rachita si resturi lemnoase.
Dupa ce l-ai intepat direct acolo se duce si imi trebuie o lanseta si o mulineta solida ca sa il pot stapanii.
Oricum la o partida de 12 ore fara 10 forfacuri pierdute pe lanseta nu se poate ~x( . Dar si cand il scoti eee ce placut este... 8->

Aveti dreptate amandoi. Pe de o parte pe o balta curata primavara cand pestele sta mai mult in mal e mai buna o mulineta mica, dar cand pleci in necunoscut e bine sa ai o lanseta si o mulineta care sa iti ofere rezerve de putere.
De aceea incerc sa gasesc combinatie intre o lanseta de peste 3 lbs si o mulineta mai mare pentru ca nu imi place sa am surprize.
Oricum daca mai aveti si alte ideei de combinatii lanseta mulineta sunt interesat.
Va multumesc!
Ultima oară modificat 18 Feb 2010, 23:44 de către cossty, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Alegerea unui ansamblu lanseta - mulineta

Mesaj de stefan_kwr » 18 Feb 2010, 23:30

stefan_kwr scrie:
Neamtul scrie:Iti spun ce mi-am luat eu zilele trecute.
4xLongbow 50
4xCormoran Pro Carp XLR 3,60m si 2,75lb(dar cred ca are 3lb lejer ;) )
1x rola fir 1000m Sufix Duo Core
Tot setul nu depaseste 870-900lei.
Daca vrei bete bune sh te sfatuiesc sa cauti Eliminator,modelul vechi.Multi le au si le folosesc fara probleme.
JRC Defender am vrut si eu,e ok...chiar foarte ok.
Nu te sfatuiesc sa pui Longbow 65 pe o lanseta de 3,60m.Ansamblul nu va fi deloc echilibrat.Si eu am vrut sa-mi cumpar 65 dar cred ca e mai ok marimea 50 pentru astfel de bete.

Poti sa mai incerci si bete de la Sert.La mulinete...cred ca trebuie sa te limitezi la Okuma Longbow.Altceva mai bun nu cred ca se incadreaza in buget.

Sper ca am putut sa te ajut.
Spor la cumparaturi. :)
Pot sa te intreb si eu de ce nu esti de acord cu mulinete okuma lb65 pe lansete de 3,60m???
De ce ansamblul nu va fi deloc echilibrat???
Am si eu mulinete din astea, dar inca nu am cumparat niste lansete pentru ele...
Poti sa dezvolti putin subiectul?
Multumesc!!!
Se pare ca tot mai gasiti discutii pe aceasta tema, cu care sa va contraziceti.
Chiar imi place cum s-a dezvoltat acest subiect referitor la marimea mulinetelor.Sper ca si cossty sa-si creeze cat de cat o idee despre ce si-ar putea achizitiona.
Mult respect pt George si Neamtul.Tineti-o tot asa!!!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Alegerea unui ansamblu lanseta - mulineta

Mesaj de gor965 » 19 Feb 2010, 00:39

Neamtul scrie: Am vazut ca folosesti Powerliner pe bete Donau ProCast de 3m.Ce sa zic...cunosc echipamentul si nu as pune mulinetele astea pe ele. :)
Probabil ca tine de gustibus... :)
Pe bune ...ia spune-mi tu ce mulineta trebuia sa pun pe ele ? Poate eu m-am hazardat si-am exagerat cu marimea ...poate m-am pacalit luaind in calcul cele mai grele conditii in care pescuiesc de obicei (pe Dunare ,in butuci ,cu fir gros , cu recuperari rapide in forta ,etc.) si faptul ca daca schimb stilul si locul de pescuit ,n-am obiceiul (uneori ,posibilitatea) sa schimb si sculele !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
nastase
senior
senior
Mesaje: 238
Membru din: 09 Sep 2009, 12:15

Re: Alegerea unui ansamblu lanseta - mulineta

Mesaj de nastase » 19 Feb 2010, 03:21

cossty scrie: tenului ii place sa stea la 80 - 90 de metrii de mal intr-o zona cu multe agataturi. Ca sa va faceti o idee balta este formata de aproape 10 ani pe locul unei vai cu desis. Adica acolo unui place pestelui sa stea e o zona cu rachita si resturi lemnoase.
Dupa ce l-ai intepat direct acolo se duce si imi trebuie o lanseta si o mulineta solida ca sa il pot stapanii.
eu cred ca ce se duce in radacinile alea de cocioc este romanescul...

pescuiesc pe o balta cu 90 la suta agatatura...tot tenul pe care l-am prins acolo a fost numai pe locurile curate!!!la aproximativ 1-2 metrii langa stuf...intre 5-10kg, mai mic nu am vazut
de fiecare data cand il intepam iesea la suprafata,venea spre mine repede si abia la mal incepea adevaratul drill daca ii putem zice asa...cateodata cand il intepam sarea ca delfinul...niciunul nu intra in agatatura.
daca plantam in agatatura foarte rar intra ten,mai mult romanesc ...si daca era ten, iesea la suprafata si il aduceam fara probleme...si stiu asta pentru ca ma duceam cu barca ca sa il scot si de fiecare data era romanesc

daca ai posibilitatea cand te duci acolo sa il scoti din barca o sa te convingi
tenii care ti-au intrat au ajuns pe mal,probabil nimereai cand aruncai un loc curat si asa mai intra si ten
ce ti-a intrat in agatatura ...repet,eu nu cred ca era ten

scuze de offtopic, dar poate i-am dat o idee de incercat

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”