sonik sk3

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
mirceaognean
membru activ
membru activ
Mesaje: 58
Membru din: 18 Apr 2008, 21:30
Localitate: Chicago , USA

Re: sonik sk3

Mesaj de mirceaognean » 27 Ian 2010, 19:18

Multumesc ! Am vazut ca e un pic de diferenta dar ma gandeam ca e din cauza taxelor.

Avatar utilizator
mircearusu
senior
senior
Mesaje: 167
Membru din: 21 Ian 2010, 22:07

Re: sonik sk3

Mesaj de mircearusu » 29 Ian 2010, 02:09

Am incercat aceste lansete si m-au incantat de-a dreptul.In asa fel,de altfel,incat mi-am comandat 3 bucati de 3.5 lbs.Sunt niste lansete super in lanseuri,si sincer la banii astia nu stiu daca se gaseste ceva mai bun.Parerea mea.
Bastoane de nadit fibra carbon
SuperVeloce
Killer Design

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: sonik sk3

Mesaj de Neamtul » 29 Ian 2010, 12:55

Si eu le-am vazut(si nu odata)si sincer nu stiu ce va place la betele astea. :-?? Le-am studiat mai atent,le-am mufat,am pus diferite mulinete pe ele dar...nu-mi plac. :-??
Puteau si ei sa le faca mai frumoase.... ~x(

Avatar utilizator
banuta george
membru activ
membru activ
Mesaje: 55
Membru din: 19 Iun 2008, 23:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: sonik sk3

Mesaj de banuta george » 29 Ian 2010, 13:07

Cred ca factorul estetic al unei lansete este cel mai putin important ! :-q

Cu respect,

GEo

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: sonik sk3

Mesaj de Neamtul » 29 Ian 2010, 14:51

Poate pentru tine.
E la fel ca la masini.Indiferent cat de buna e,daca nu-ti place cum arata.
Cum poti sa dai banii pe ceva care nu-ti place? :-??
Fiecare face ce vrea cu banii sai.Eu nu as putea sa dau banii pe lansetele astea.Ceva ma opreste. :-??

Scuze pentru off topic.

Avatar utilizator
mike_carp
senior
senior
Mesaje: 169
Membru din: 09 Ian 2008, 11:57
Localitate: Bucuresti

Re: sonik sk3

Mesaj de mike_carp » 29 Ian 2010, 19:09

Eu le am pe cele de 3lb si sunt super incantat de ele. Sincer, mie imi plac lansetele care nu sunt incarcate cu tot felul de abtipilduri iar Sonik i-au urmat pe Daiwa in privinta asta.
Referitor la cum lucreaza in drill am doar un cuvant: magnifice. Simti orice miscare a pestelui indiferent ca are 3kg sau 12kg.
Iar despre lanseuri, pt mine care nu pescuiesc pe ape care sa necesite aruncari de peste 100m, sunt perfecte.
Parerea mea este ca sunt lansetele care au cel mai bun raport calitate/pret, in comparatie cu surorile ei Chub si Greys.
crafty carper
Mihai Tomescu

Avatar utilizator
suciu adrian
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 27 Mai 2010, 21:23

lanseta sonik sk3

Mesaj de suciu adrian » 13 Iun 2010, 10:30

bunaziua as dori sa va intreb ce pareri aveti despre lanseta sk3 si sk4.exista modelul de 3.90 si daca da de unde leas putea comanda de 3.5 lb.cu ce ar merge mai bine cu okuma power-liner sau cu long bow.merita sa fac acest ansamblu sau alte variante.
va multumesc

Avatar utilizator
darius123
senior
senior
Mesaje: 178
Membru din: 21 Iun 2009, 23:02

Re: sonik sk3

Mesaj de darius123 » 13 Iun 2010, 16:18

Varianta de 3.90 nu exista deocamdata, desi era anuntata pentru inceputul acestui an.Am avut si Sonik Sk3 si Sk4 si am fost multumit de aceste lansete, Sk3 este un pic mai moale, avand manerul imbracat in duplon.Sk4 este o lanseta de calitate, fiind mai potrivita pentru distante mai mari, varianta de 3.5 lb se incarca optim cu plumbi de 115-120 grame.Recomand sa te orientezi spre mulinete de la Shimano sau Daiwa, mandrina fiind de 18, nu se v-or potrivi mulinetele de la Okuma, fiind nevoit sa pilesti din talpa mulinetelor.Daca nu ai un buget mai ridicat,achizitioneaza Sk3 si cupleaza-le macar cu Shimano Aerlex sau mai sus, Shimano Navi, si vei fi multumit de aceasta combinatie.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: sonik sk3

Mesaj de gor965 » 13 Iun 2010, 17:07

darius123 scrie:..............Recomand sa te orientezi spre mulinete de la Shimano sau Daiwa, mandrina fiind de 18, nu se v-or potrivi mulinetele de la Okuma, fiind nevoit sa pilesti din talpa mulinetelor...........
Nu marimea mandrinei e problema ci tipul ei ! Eu am tot mandrina de 18 pe lansete si intra si PL si Oryx (care are talpa mai lata ) ...doar ca am mandrina clasica tip DPS iar Sonik au mandrina conica tip DNPS !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
suciu adrian
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 27 Mai 2010, 21:23

Re: sonik sk3

Mesaj de suciu adrian » 14 Iun 2010, 01:40

multumesc de informatii.eu caut ceva lanseta cu actiune rapida dar sa nu fie rigida in dril.mia placut sonik ca dotari desi nu l-am tinut in mana.ce alte variante as mai putea avea intr-un pret de 600 ron care sa mearga cu okuma power-line desi ideea unei shimano o iau in calcul un bblc.caut un ansamblu util si ptr distanta dar sa poata fi folosit si in alte situati(agataturi)
multumesc

Avatar utilizator
darius123
senior
senior
Mesaje: 178
Membru din: 21 Iun 2009, 23:02

Re: sonik sk3

Mesaj de darius123 » 14 Iun 2010, 12:38

Vrei prea multe de la o lanseta.In general, lansetele rigide cu actiune de varf, pentru distanta, nu sunt prea placute in drill.Cand achizitionezi un echipament de crap, te gandesti in ce conditii vei pescui predominant.Depinde ce inseamna distanta la tine, 100-120 metrii,ar trebuie sa atingi cu majoritatea lansetelor daca ai o tehnica cat de cat buna si un fir de 0.25-0.28.In suma de 600 ron, sunt cateva modele care s-au remarcat de-a lungul timpului,cum ar fi: Prologic Tournament,Chub Outkast,Sonik Sk4 si de la Shimano ar fi o solutie,Speedmaster-ul modelul nou cu inel de 50.Pentru ceea ce vrei tu, pescuit in forta si agatatura,poti cumpara oricare din modelele de mai sus,mai putin Prologic-ul, fiind o lanseta mai de finetze.Okuma Power-liner este o mulineta buna,fiabila,testata de multa lume in conditii extreme.Eu am recomandat Shimano sau Daiwa pentru a nu avea probleme cu unele mandrine de la lansetele Shimano sau Sonik,dar vei rezolva probleme printr-o pilire a talpii mulinetei.

Avatar utilizator
calynu2006
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 09 Mar 2009, 00:16

Re: sonik sk3

Mesaj de calynu2006 » 20 Noi 2010, 14:39

Buna ziua,vreau sa cuplez si eu lanseta SONIK SK3 cu OKUMA PL860 si am vazut tot felul de pareri in general bune,sunt de aceeasi parere ca sunt o combinatie buna.As vrea sa stiu ce parere aveti despre VIVA ATTRACT sunt cu tamburi de 40,50 si 60,daca se imbina cu aceste lansete si cu ce tip de tambur.La prima vedere par destul de solide.Astept parerile dvs.si un sfat in aceasta alegere dintre cele 2 tipuri.Va multumesc !!!

Avatar utilizator
imig
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 20 Sep 2011, 23:05

Re: sonik sk3

Mesaj de imig » 20 Sep 2011, 23:26

Pentru cei interesati din Sibiu exista un magazin in care gasiti lansetele Sonik sk3 si sk4 si am fost surprins sa vad ca au si cele de 3,99 model 2011!
Eu am cumparat recent 3 lansete Sonik sk3 dar modelul de 3.60 3,5 lbs de acolo si sunt super multumit de ele!
Pentru informati cum ajungeti acolo au site de prezentare a magazinului
http://www..................

Post Editat -> Gor965
Este interzisa postarea de link-uri catre paginile de home a magazinelor on-line, in topicurile cu subiecte tehnice !

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”