parere lansete Cormoran

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
Incepator
Veteran
Veteran
Mesaje: 602
Membru din: 22 Feb 2009, 12:36
Localitate: Ploiesti
Contact:

parere lansete Cormoran

Mesaj de Incepator » 10 Ian 2010, 19:24

George te rog o parere despre lansetele UK Carp Eliminator 3,9m,3,5 lbs

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: parere lansete Cormoran

Mesaj de stefan_kwr » 10 Ian 2010, 21:14

Si eu astept o parere despre lansetele cormoran eliminator es.As vrea sa le imperechez cu okuma lb 65,nu stiu ce sa fac pana la urma :-??

Avatar utilizator
Incepator
Veteran
Veteran
Mesaje: 602
Membru din: 22 Feb 2009, 12:36
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: parere lansete Cormoran

Mesaj de Incepator » 10 Ian 2010, 21:51

eu as dorii sa le imperechez cu oryx si synex

Avatar utilizator
Incepator
Veteran
Veteran
Mesaje: 602
Membru din: 22 Feb 2009, 12:36
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: parere lansete Cormoran

Mesaj de Incepator » 10 Ian 2010, 21:55

:-/ George

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: parere lansete Cormoran

Mesaj de gor965 » 10 Ian 2010, 22:51

Nu le stiu decat din ce-am citit pe alt forum cu ceva timp in urma . In principiu era vorba ca nu au rezerva mare de putere si la orice supraincarcare ceda spigotul .
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Incepator
Veteran
Veteran
Mesaje: 602
Membru din: 22 Feb 2009, 12:36
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: parere lansete Cormoran

Mesaj de Incepator » 10 Ian 2010, 22:55

ok, dar daca le incarci cu plumb 90-100 g cred ca este ok
oricum sunt mai bune ca FL superior carp 3,9m , 3,5 lbs

Avatar utilizator
Tavi2
Veteran
Veteran
Mesaje: 797
Membru din: 13 Noi 2009, 21:45
Localitate: Bucuresti

Re: parere lansete Cormoran

Mesaj de Tavi2 » 10 Ian 2010, 23:15

stefan_kwr scrie:Si eu astept o parere despre lansetele cormoran eliminator es.As vrea sa le imperechez cu okuma lb 65,nu stiu ce sa fac pana la urma :-??
Am folosit 2 partide sculele unui prieten (am vrut sa le cumpar) si Eliminator ES 3.9 pe mine m-a dezamagit. Dupa aruncare lanseta se zbate de zici ca o gasesc dracii! ~x(

Oricum nu am tras la maxim din cauza spigotului care mi s-a patut foarte subtire, dar la plumb de 100 g - aruncare pendul, batul nu paraie dar da semne ca nu mai lucreaza.

Mie mi s-a parut mai de incredere Eliminator 3.9 din seria veche (sunt cateva anunturi pe site) sau Carp Force care este din alta clasa.

Sper ca nu am suparat pe nimeni.
Octavian

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: parere lansete Cormoran

Mesaj de gor965 » 10 Ian 2010, 23:24

Incepator scrie:ok, dar daca le incarci cu plumb 90-100 g cred ca este ok
oricum sunt mai bune ca FL superior carp 3,9m , 3,5 lbs
Nu stiu cat este de OK ,ca n-am pus mana pe una si nici nu stiu cum arunca fiecare ! Presupun ca daca nu ti-i mortis s-o faci praf , ar trebui sa reziste la 90-100 gr fara probleme . Totusi mai sunt cateva modele noi de la Cormoran pe mufare inversa si-ar trebui sa incerci sa le vezi si pe-alea . :)
http://www.cormoran.de/co/en/products/c ... -group.htm
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: parere lansete Cormoran

Mesaj de stefan_kwr » 11 Ian 2010, 14:17

Ms mult tavi si george,dar as vrea sa va intreb care lanseta vi s-ar parea mai de incredere si daca se poate sa si justificati de ce, intre cormoran eliminator es si jrc defender sau baracuda mustang (aceasta are inelul de varf mult prea mic)???astept raspunsul vostru

Avatar utilizator
Bragau Laurentiu
senior
senior
Mesaje: 298
Membru din: 15 Mai 2009, 11:09
Localitate: Brasov
Contact:

Re: parere lansete Cormoran

Mesaj de Bragau Laurentiu » 11 Ian 2010, 19:34

Tavi2 scrie:
stefan_kwr scrie:Si eu astept o parere despre lansetele cormoran eliminator es.As vrea sa le imperechez cu okuma lb 65,nu stiu ce sa fac pana la urma :-??
Am folosit 2 partide sculele unui prieten (am vrut sa le cumpar) si Eliminator ES 3.9 pe mine m-a dezamagit. Dupa aruncare lanseta se zbate de zici ca o gasesc dracii! ~x(

Oricum nu am tras la maxim din cauza spigotului care mi s-a patut foarte subtire, dar la plumb de 100 g - aruncare pendul, batul nu paraie dar da semne ca nu mai lucreaza.

Mie mi s-a parut mai de incredere Eliminator 3.9 din seria veche (sunt cateva anunturi pe site) sau Carp Force care este din alta clasa.

Sper ca nu am suparat pe nimeni.
Octavian
pe mine ma intereseaza carp force dar am vb la arrow brasov si nu se poate face proba sunt foartefrumoase cu inel de 50 3.90m si3.50lbs foarte subtiri dar imi e frica ,ca se rup in aruncare de subtiri ce sunt

Avatar utilizator
Tavi2
Veteran
Veteran
Mesaje: 797
Membru din: 13 Noi 2009, 21:45
Localitate: Bucuresti

Re: parere lansete Cormoran

Mesaj de Tavi2 » 11 Ian 2010, 23:13

Ce ai vazut la Arrow in Brasov sunt UK Carp Force ES (extra slim) care intr-adevar sunt subtiri fata de alte lansete (de aia se si cheama extra slim); sunt mai subtiri decat varianta initiala Carp Force (nu mai apare in catalogul Cormoran) sau decat Eliminator - sigur vorbim numai de bete la 3.9m


Nu am dat cu Carp Force ES 3.9m 3.5lb - doar m-am jucat cu el in fata magazinului Arrow de la Gara de Nord si mi s-a parut mult peste Eliminator ES. Este rapida, cu actiune progresiva-varf, inel de 50mm, usoara (400g) , intradevar pare fragila din cauza grosimii mici dar asta este prima impresie cand vezi un ES, indiferent de marca. Mie mi-a placut foarte mult in ciuda faptului ca are 7 inele.

Daca te deranjeaza doar impresia de fragilitate, care crezi ca te-ar face sa nu ai incredere in bat (desi nu cred ca este cazul sa-ti faci griji la modelul asta) ia-o fara grija! Incepi mai incet si apoi pofta de aruncare vine de la sine. =D>

In cazul in care nu-ti prezinta totusi incredere, intreaba daca poti comanda modelul Carp Force 3.9m normal (nu extra slim), care e nitel mai grea (460g parca) - la Bucuresti in Nov 2009 mai aveau 2 sau 3 buc buc la pretul de 470 Ron (modelul nou ES era 390 Ron).

Nu stiu daca am fost de vreun folos, dar am incercat!

Octavian :-h

Avatar utilizator
Bragau Laurentiu
senior
senior
Mesaje: 298
Membru din: 15 Mai 2009, 11:09
Localitate: Brasov
Contact:

Re: parere lansete Cormoran

Mesaj de Bragau Laurentiu » 11 Ian 2010, 23:28

Tavi2 scrie:Ce ai vazut la Arrow in Brasov sunt UK Carp Force ES (extra slim) care intr-adevar sunt subtiri fata de alte lansete (de aia se si cheama extra slim); sunt mai subtiri decat varianta initiala Carp Force (nu mai apare in catalogul Cormoran) sau decat Eliminator - sigur vorbim numai de bete la 3.9m


Nu am dat cu Carp Force ES 3.9m 3.5lb - doar m-am jucat cu el in fata magazinului Arrow de la Gara de Nord si mi s-a parut mult peste Eliminator ES. Este rapida, cu actiune progresiva-varf, inel de 50mm, usoara (400g) , intradevar pare fragila din cauza grosimii mici dar asta este prima impresie cand vezi un ES, indiferent de marca. Mie mi-a placut foarte mult in ciuda faptului ca are 7 inele.

Daca te deranjeaza doar impresia de fragilitate, care crezi ca te-ar face sa nu ai incredere in bat (desi nu cred ca este cazul sa-ti faci griji la modelul asta) ia-o fara grija! Incepi mai incet si apoi pofta de aruncare vine de la sine. =D>

In cazul in care nu-ti prezinta totusi incredere, intreaba daca poti comanda modelul Carp Force 3.9m normal (nu extra slim), care e nitel mai grea (460g parca) - la Bucuresti in Nov 2009 mai aveau 2 sau 3 buc buc la pretul de 470 Ron (modelul nou ES era 390 Ron).

Nu stiu daca am fost de vreun folos, dar am incercat!

Octavian :-h
Mie mi se pare fragila dar o sa vb cu oamenii de acolo sa iau numai una sa ma duc sa o probez (sa arunc cu ea)si daca se rupe sa renunt la ea oricum banii nu mii mai da inapoi da sa-mi dea altceva sincer mi-ar parea rau sa se rupa imi place super mult

Avatar utilizator
Bragau Laurentiu
senior
senior
Mesaje: 298
Membru din: 15 Mai 2009, 11:09
Localitate: Brasov
Contact:

Re: parere lansete Cormoran

Mesaj de Bragau Laurentiu » 11 Ian 2010, 23:34

cel mai tare imi este frica de spigotul acela subtire dar cred ca am sa merg pe mana ta

Avatar utilizator
Tavi2
Veteran
Veteran
Mesaje: 797
Membru din: 13 Noi 2009, 21:45
Localitate: Bucuresti

Re: parere lansete Cormoran

Mesaj de Tavi2 » 12 Ian 2010, 00:06

Carp Force ES nu se rupe, crede-ma dar pentru Eliminator ES nu bag mana-n foc ca intr-o zi cand esti mai nervos nu ramai cu cotoru-n mana :((

Octavian

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: parere lansete Cormoran

Mesaj de gor965 » 12 Ian 2010, 00:20

O impresie general de personala ...lansetele de crap nu se fac pe genunchi si cu scopul de a le rupe oricine pune mana pe ele ...ca pe grisine ! Folosite in mod corect si fara supraincarcare ,fac fata pescuitului normal la crap. Din cate am observat noi,romanii, tinem mortis sa aruncam la draq in praznic cu plumbul de 120 gr. plus un saculet ori punga PVA . Cred ca speciala ptr. noi China produce bete de pescuit pe care trece 4 lbs ,4.25 lbs ,4.5 lbs . Eu in loc sa "rup" o lanseta de 3.5 lbs cu 120 gr. prefer sa arunc cu fir subtire si plumb de 90 cu o lanseta de 3 lbs....cred ca tot acolo bat ca distanta ...si pescuitul devine muuult mai palpitant ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”