VIVA & FL

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
kamsin
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 10 Ian 2009, 20:41
Localitate: Carei

Re: VIVA & FL

Mesaj de kamsin » 11 Feb 2009, 15:19

Eu am de exemplu scaun mic marca FL si o varga de 7m tot de la FL. Varga e super ok in raport calitate pret. Scaunul ... inca mai rezista la cele 103,5 kg. Ma intreb ca daca ajung la 105 ce va fi ?!? :-q

Avatar utilizator
cezar_suf
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 28 Dec 2009, 19:49

Re: VIVA & FL

Mesaj de cezar_suf » 28 Dec 2009, 19:55

sall eu am o viva attract cast 40 si pot sa spun ca am fost foarte multumit de ea......am dat afara crap de 12 kg cu ea.....e o mulineta din clasa medi super.....la pret mi se pare ca e cam cat o okuma sting ray dar la calitate e mult peste ea ;) ;)

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: VIVA & FL

Mesaj de marian_popescu » 28 Dec 2009, 22:27

scuze daca sunt 90 % in afara topicului
daca in privinta mulinetelor de europa/niro am in continuare rezerve serioase in privinta calitatii, referitor la lansete lucrucrurile stau ceva altfel. nu am FL, dar le-am vazut si mi se par foarte bune in banii lor. la fel si hakuio sau baracuda. desigur, poti gasi si o gramada de panarame de lansete in categoria lor, dar mai ai si de unde alege
de curand am trecut de la bete din 2 bucati la telescopice (sert alien skull de 3,90), spodul l-am inlocuit cu o lanseta de surf din 3 bucati, mai usoara decat s-ar astepta unii, iar pentru marker, de asemenea, am cautat o lanseta ieftina, usoara, sensibila si care sa nu-mi puna probleme la aruncarea unui plumb de 70-100 de grame, care, cuplata cu o mulineta cu fir textil si pluta de marcaj, sa pot citi substratul pe care pescuiesc. la inceput am luat in deradere lanseta pe care scria numele firmei producatoare (made in china, evident), incercand sa imite sigla ZEBCO (asta se vede de la o posta), in schimb cand am luat-o din raft, nu m-am abtinut sa nu o cumpar. incredibil de usoara, actiune clara de varf, ranforsaj (nu stiu cat conteaza asta) si foarte rapida, cu toate ca lanseta e din 3 bucati, ca sa nu mai zicem de caricatura aia de firma inscriptionata. judecand dupa pretul celorlalte lansete din raft, nu tocmai scumpa, daca energoteam dx kevlar de 3,60 era 190, asta era 179 de lei. judecand dupa faptul ca energo modelul asta se gaseste la 140 de lei bucata in alte magazine, probabil ca un pret mai de bun simt al lansetei mele ar fi undeva la 130 de lei. fantastica in banii astia
si la cat am tras de ea dupa ce am legat firul mulinetei de calorifer, cred ca nuci nu se rupe asa usor. abia astept sa o vad in lanseuri
pentru curiosi, daca o vedeti se numeste zhibo r-3 carp, 3,60 metri, 3,5 lbs. pe eticheta husei scrie seria, firma importatoare, date de contact etc
atat
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: VIVA & FL

Mesaj de Laurentiu » 29 Dec 2009, 00:15

Probabil ca la tractiune liniara rezista dar la un soc poti avea surprize.
Eu m-am lamurit de no name-urile din niro, nu mai dau banii pe ele.

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: VIVA & FL

Mesaj de marian_popescu » 02 Ian 2010, 23:07

sper ca e o problema doar la lanseta asta pe care am luat-o, dar tare ma tem ca ai avut dreptate>>>a rezistat la tractiune (am legat in casa firul de calorifer), dar la lanseu nu am mai ajuns. am scuturat-o putin, pana sa trag firul prin inele sa leg plumbul (am mers pe camp) si am auzit un zgomot ciudat. deja s-a fisurat tronsonul cu mandrina exact din locul unde se mufeaza. beton. luni intru peste ei. iar daca toate lansetele astea sunt varza ca si rezistenta, desi se prezinta perfect la prima vedere pentru ce am luat-o eu (usoara, actiune de varf, extra fast), macar sa-mi dea altceva de banii aia, mi-a mai placut o telescopica...la fel de panarama>>>centurion. nu seamana deloc cu jafurile alea din doua bucati, dar nici cu nimic din ce am mai vazut pe piata un fel de sert intima (foarte subtiri, dar nu la fel de usoare), dar cu varful dintr-un blector de carbon plin...plus diferenta in sensas sweet corn (preferatul meu). nu ma mai pronunt asupra calitatii lansetei pana nu o incerc in lanseu
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
adi_cont
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 26 Oct 2009, 23:23

Re: VIVA & FL

Mesaj de adi_cont » 03 Ian 2010, 00:21

Salutare,

Eu am cateva lansete FL - Excelent carp 3.90m - 4,25 lb - inel de plecare de 50.Le-am folosit tot sezonul 2009 si nu pot sa spun decat ca am ramas foarte impresionat de modul in care se comporta in drill si aruncari.Din punctul meu de vedere aceste lansete "se bat" la performante cu multe din lansetele de crap deja consacrate.
Punctul lor slab, daca ar fii sa gasesc unul consta in capitolul estetica (aspect,blanc de carbon ieftin etc), insa la acest raport pret/calitate nu cred ca pot sa reporsez ceva acesti lansete.
Cateva detalii gasiti pe
http://www.profishing.ro/Lansete/Crap/L ... -2025.html

Fir Intins!!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”