C&R prinde si elibereaza

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de Amstel » 19 Dec 2009, 21:54

Laurentiu scrie: In Europa crapul &comp atinge dimensiuni uriase deoarece la ei pestele marin este foarte ieftin, la fel si somonul care nu se poate compara la gust cu niciun peste enumerat de tine. Nicidecum ca nu este buna de mancat.
Este adevarat, pestele oceanic este ieftin (macrou proaspat 2.75 - 3.25 euro/ kg, somon intreg 6.5 euro/kg --in NL), dar toti spun ca nu mananca crap pentru ca nu-i sanatos (paraziti, fungi, radioactivitate ridicata pt ca mananca de pe fund, unde se depun toate elementele grele...) si nu-i nici gustos.
Laurentiu scrie:Va spun sincer: niciodata nu voi pescui in sistem C&R pt simplu fapt ca placerea sublima pt mine inseamna sa-l prind, gatesc, mananc. Asa sunt eu.. cu apucaturi de haiduc...
Cat timp nu furi pestele si respecti regulamentele baltilor - ai tot dreptul sa ai apucaturi de haiduc... mey Baba Novacul zilelor noastre ! :)

ps: de ce vanatorii nu practica "shut and release"? :-?

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de misu_sipanu » 19 Dec 2009, 22:01

Laurentiu scrie:
cib scrie: Iar pe baltile unde se vrea un pescuit C&R sa se mediatizeze ca, carnea pestelui nu este buna de mancat (ma refer in principal la crap, stiuca, salau, somn). Cam cum este prin tarile mai vestice ale Europei (vezi: Anglia, Olanda, Spania,etc.). Acolo nu numai Crapul atinge dimensiuni uriase, dar si Stiuca, Somnul, etc.
Nu e buna de mancat? Cine o sa creada? Cred ca glumesti...
In Europa crapul &comp atinge dimensiuni uriase deoarece la ei pestele marin este foarte ieftin, la fel si somonul care nu se poate compara la gust cu niciun peste enumerat de tine. Nicidecum ca nu este buna de mancat.
Eu nu inteleg un lucru: adica nu sunteti de acord sa plec acasa cu cantitatea de peste trecuta in regulamentul baltii? La asta va referiti voi in acest topic? Ca nu inteleg....
Cum pt voi placerea maxima intrun pescuit este sa il eliberati pe tot, pt mine este sa plec acasa cu cantitatea regulamentara , sa-l gatesc si sa-l mananc. Cat despre furat, decat sa ma cert si sa ma bat cu toti taranii pt un peste in plus, mai bine mai platesc un bon sau il platesc la kg. La mine in familie se mananca peste indiferent de anotimp, post religios sau mai stiu eu ce.
Va spun sincer: niciodata nu voi pescui in sistem C&R pt simplu fapt ca placerea sublima pt mine inseamna sa-l prind, gatesc, mananc. Asa sunt eu.. cu apucaturi de haiduc...
Si in general cei care deschid topicuri de genul C&R sau tipa ca din gura de sarpe ca am mancat un peste, NU mananca peste ca nu-i place nu ca e el filotin si il elibereaza pe sarmanul solzos. Sa fim seriosi si sa judecam drept, aici e vorba de braconieri nu de cei care pleaca acasa cu un crap de pana in 4-5 kg. Cine pleaca acasa sa manance unul de 10-15 kg, e un bou! E gras de ti se apleaca! Mai buni 3-4 de 2-3 kg decat unul de 10-15 kg.
Laurentiu nu cred ca exista obligatii,pe topic de a elibera obligatoriu pestii,dar cum pui tu problema privesti pestele ca pe o prada,deci pasiunea dispare si cind pasiune nu exista inseamna ca pescuiesti <<pentru consum<< =D>

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de Laurentiu » 19 Dec 2009, 23:27

Misule, nu te supara, nu stiu cati ani ai, dar dupa cum afirmi ca eu privesc pestele ca o prada, este total gresit. Este valabil si pt initiatorul topicului care fac pariu ca s-a nascut cu pescuitul de crap direct, habar nu a avut ce inseamna sa prinzi pietrusel si clenisor pe Sabar sau pe raul Colentina vechi..
La fel pot spune si eu ca tot o prada este pt voi cei care practicati NO KILL. Din clipa cand l-ai intepat si pana l-ai eliberat, pestele ala traieste o trauma totala, daca e sa o luam asa. Plus ca nu stii cati dintre ei or mai supravietui. Si sa nu-mi spuneti voi mie ca v-ati apucat ieri de pescuit cu no kill in sange, ca nu va cred. Sau este exact cum a marturisit jonny_23 si am banuit eu: no kill pt cei care nu mananca peste.
Asa ca va rog sa nu ma judecati voi pe mine ca sunt ''predator" ca placerea mea este de al prinde, gati si consuma.
Din acest motiv, repet, nu ma duc si nu voi practica pescuitul no kill atata timp cat exista balti care permit sa retii peste, deoarece imi place mult carnea de peste, mai ales prins de mine. Nu e nimic gresit in ati place sa pescuiesti si a si-l consuma.
Eu macar recunosc, dar sunt multi care practica no kill, sar de cur in sus pe aici pe forum la anumite poze sau posturi si in realitate sunt un fel de braconieri.
Pana la urma eu platesc taxa de pescuit, retin regulamentar si nimeni, absolut nimeni nu ma poate condamna.
Aaa....cand o sa platesc o taxa simbolica de 10 lei sa zicem, atunci poate o sa ma gandesc la no kil, dar pana atunci o balta decenta fara 50 lei nu scapi si o data prinzi si de trei ori nu, deci patronul in avantaj.

P.S. Acest post a se lua ca o parere a mea, nu este un afront adus nimanui si nici ca jignire, asa scriu si vorbesc eu mai direct si la obiect.
P.P.S. Ce dreaq s-a ales de xxx ca nu este decat vanzari si rubrici de can-can , barfe si certuri. Nu se mai posteaza nimic interesant despre o montura, nada, scula nou, etc...?

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de george-alexandru » 20 Dec 2009, 01:24

@jonny_23

Ai cam sfeclit-o cu rentabilitatea,pentru ca cine da 100 ron si retine 5 kg,acasa il vinde la vecina pentru ca el nu consuma, 14 ron/kg,recupereaza 70 ron.

iar rentabilitatea arata asa:

1-100 ron 5kg-70 ron vandut peste

1=30 ron,si Jonny care pescuieste C&R plateste dublu,adica 60 ron

Corect????? **==
Ultima oară modificat 20 Dec 2009, 02:57 de către george-alexandru, modificat 1 dată în total.
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de Amstel » 20 Dec 2009, 02:11

george-alexandru scrie:@jonny_23
..acasa il vinde la vecina pentru ca el nu consuma, 14 ron/kg,recupereaza 70 ron.
iar rentabilitatea arata asa:
1-100 ron 5kg-70 ron vandut peste
1=30 ron,si Jonny care pescuieste C&R plateste dublu,adica 60 ron
Corect????? **==
1. din calcule reiese ca cei care pescuiesc c&r sunt dezavantajati :-? - deci sistemul c&r nu este incurajat...prin pret
2. la Cora e 11,90 kg de crap de crescatorie :-w...

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de george-alexandru » 20 Dec 2009, 02:39

Amsterdamer scrie:
george-alexandru scrie:@jonny_23
..acasa il vinde la vecina pentru ca el nu consuma, 14 ron/kg,recupereaza 70 ron.
iar rentabilitatea arata asa:
1-100 ron 5kg-70 ron vandut peste
1=30 ron,si Jonny care pescuieste C&R plateste dublu,adica 60 ron
Corect????? **==
1. din calcule reiese ca cei care pescuiesc c&r sunt dezavantajati :-? - deci sistemul c&r nu este incurajat...prin pret
2. la Cora e 11,90 kg de crap de crescatorie :-w...

11,90 kg este pret Oferta Speciala,in sezon cand te duci la vecina cu baboiul aproape viu bate in 14 ronkg :D
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de IULIAN C » 20 Dec 2009, 02:46

george-alexandru scrie:@jonny_23

Ai cam sfeclito cu rentabilitatea,pentru ca cine da 100 ron si retine 5 kg,acasa il vinde la vecina pentru ca el nu consuma, 14 ron/kg,recupereaza 70 ron.

iar rentabilitatea arata asa:

1-100 ron 5kg-70 ron vandut peste

1=30 ron,si Jonny care pescuieste C&R plateste dublu,adica 60 ron

Corect????? **==
George,da tu vezi partea financiara a lucrurilor?
Pai atunci mai bine ne alegem ca pasiune cazinoul...ca destul de rentabil: bagi economiile de-o viata si castigi de 'spe mii de ori sau...NIMIC!!!
Ramai insa cu un gust amar,nevasta divorteaza...etc!
La pescuit,e mai mult decat clar:daca vrei sa te distrezi platesti!Si ramai cu aerul curat ,relaxarea si o noua experienta pt viitor
Vrei sa faci burta mare de peste?In piata sunt "baieti" peste tot in tara la care,crap care inca mai misca e 90-100 de mii kilu!
Ca daca zici ca e mai scump sa pescuiesti C&R,iti zic eu ca nu e!
Ia calculeaza asa:
Dau pe MV 60 ron,stiu ca prind sau nu,si ca plec acasa cum am venit!
2:Dau pe MV 1200 ,stau extrem de stresat sa:
a)-prind peste
b)-sa fie mic,ca daca trece de limita admisa tre sa-i dau drumu!
E asa?
Asadar,am varianta sa prind peste mare si in loc sa ma bucur,ma oftic ca-l eliberez...vreau-nu-vreau,sau aia si mai urata sa nu prind si am dat nu 60 ron C&R ci 120...paguba dubla!Cine a sfeclit-o acum?
Acuma sa nu fie cu suparare pt patronii de balti,nu avem interes de a periclita afacerile lor,dar vorbim despre C&R,sistem care odata implementat,aduce 2 variante castigatoare atat pt pescari cat si pt adminii de balti:
Din moment ce marea majoritate pescuieste DIN CONVINGERE ,C&R,nu mai iei asa mare taxa,de acord,dar nici nu mai dai atatia bani,nu mai stai cu stresul pazei stricte pt a nu fugi pestele in portbagaj!
SI ai mai multi pescari!
Ca pescar,nu mai dai asa mari taxe pt ca ...e normal sa se scada taxa daca nu pleci cu peste!
Dar nu baltile neaparat private sunt vizate,oameni buni ci marele jaf,crima si braconajul din aceasta tara care in curand va avea aceeasi bogata retea hidrologica,dar secata de fauna!
Ca asa suntem noi ,avem scuza ca suntem romani,ca..."ma rade nevasta,soacra,catelu' purcelu' ca nu ma duc acasa cu peste....bla-bla-bla!
A SE RETINE ,CA NU SUNT IMPOTRIVA SA IEI PESTE IN LIMITELE REGULAMENTELOR/PERMISELOR DE PESCUIT....CI IMPOTRIVA MARELUI JAF A BRACONAJULUI DIN TARA ASTA,DIN CONVINGERE SI REALISM!
E CLAR CA NE DISTRUGEM SINGURI!OPRITI JAFUL>OPRITI CRIMA ABSURDA>>>CA PUTEM,OAMENI BUNI !!!

Nu vreti sa vedeti asta?pacat
Nu facem cearta si polemica din acest topic,nu combatem persoana,doar ideea,DA?
Concluzia:Luati aminte la cat de mult conteaza sa mai pescuiasca si altii dupa noi,da?(copii...nepoti,stranepoti)
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de Ion Mironov » 20 Dec 2009, 03:26

george-alexandru scrie:@jonny_23

Ai cam sfeclit-o cu rentabilitatea,pentru ca cine da 100 ron si retine 5 kg,acasa il vinde la vecina pentru ca el nu consuma, 14 ron/kg,recupereaza 70 ron.

iar rentabilitatea arata asa:

1-100 ron 5kg-70 ron vandut peste

1=30 ron,si Jonny care pescuieste C&R plateste dublu,adica 60 ron

Corect????? **==
cred ca tu ai dat-o de gard george....ai pus in calcul numai cantitatea...te-ai gandit si la pescuit in sine...cateva driluri totusi pe o balta.....poate pe alta nu le aveai si dadeai 150 ron sau 100....nu te gandi numai la buzunar....tu ca admin de balta:vin la tine si platesc 60 ron C&R ai doua castiguri una ca nu iti iau pestele acasa si platesc agrementul sau drilul ca sa zic asa....daca ar fi 100 ron si ar lua 5 kg peste si eu nu prind nimic ai trei castiguri....nici peste luat acasa platit si agrementul plus ca nu iti obosesc sau ranesc nici pestele....nu imi vine sa cred ca gandesti asa.....plus ca nu trebuie sa ma combati pe mine...ca mare pescar de competitie ce esti si admin de balta ar trebui sa impui un punct de vedere nu sa descurajezi lumea....pacat mare pacat...ai dat cu muci in fasole....la mai mare patroane.... :-q :-q :-q :-q :-q :-q :-q :-q :-q mai bine te abtii...ca ajungeai mare filozof :-w **==
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de iulian petre » 20 Dec 2009, 09:56

vad ca tot comparati Moara cu Geen Lake ca au taxa de 60 ron /c&r dar ce nu zice nimeni este ca pe Green Lake aceasta taxa este pe 24 ore pentru o echipa de 2 pescari.Eu zic ca am incurajat acest sistem C&R prin taxa ceruta .

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de Ion Mironov » 20 Dec 2009, 10:47

iulian petre scrie:vad ca tot comparati Moara cu Geen Lake ca au taxa de 60 ron /c&r dar ce nu zice nimeni este ca pe Green Lake aceasta taxa este pe 24 ore pentru o echipa de 2 pescari.Eu zic ca am incurajat acest sistem C&R prin taxa ceruta .

iulica vezi ca esti off topic.....am comparat moara pt ca are doua taxe 60 C&R si 100 5 kg.....din cate stiu green lake are o singura taxa si se practica doar c&r asa este? e pur si simplu un exemplu nu ca am eu ceva personal cu green lake sau cu voi in special.....era un exemplu mult mai bun o balta cu 2 taxe...puteam sa spun si tancabesti si altele....moara este mai uzuala....daca nu ai de gand sa raspunzi la subiect abtine-te ....multumesc ca incurajati acesti sistem si bravo voua....poate cateva cuvinte ar fi mai de prisos ce crezi?
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de Amstel » 20 Dec 2009, 10:51

george-alexandru scrie:
11,90 kg este pret Oferta Speciala,in sezon cand te duci la vecina cu baboiul aproape viu bate in 14 ronkg :D
:-w lupule, mai ai oi la stana? :))

Avatar utilizator
donybrasco
utilizator
utilizator
Mesaje: 32
Membru din: 15 Apr 2009, 06:42
Contact:

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de donybrasco » 20 Dec 2009, 11:17

Hai sa fim putin realisti domnilor, vreti sa spuneti ca pe dumneavoastra o partida de pescuit va costa doar 60 ron(adica taxa unei balti)?
pai mai e si benzina, motorina dupa caz, mai trebuie sa si mancati si sa beti ca nu traiti doar cu razele soarelui si "peisajul mirific" mai aveti o sotie vre un copil , sculele dumneavoastra (ca si alea costa banii).si cate si mai cate.....faceti dumneavoastra socoteala , opartida de pescuit sare de ........lei pe minim 24 ore
Vorbiti de placerea de a elibera pestele ...OK ....dar vorbiti si de acea placere primitiva a omului de a retine pestele ca vanator superior in lantul trofic, a nega aceasta placere este ca si cum ai nega a fi om ....
Iar de patroni de balti care va fura elegant (pt ca nu va baga mana in buzunar nimeni ) nu spuneti nimic...Ne-am obisnuit tot noi sa ne luam tot de pescarul obisnuit , si sai facem tot lui reguli morale ca de reguli pe balti e satul oricum....
Eu zic sai judecam paia cu plasele inaintea celor cu undita ,pe cei cu ancorele inaintea celor cu un singur carlig, pe cei care va iau banii elegant inaintea celor cu PASIUNEA asta in sange....

P.S.
sper ca nu am deranjat pe cine nu trebuia deranjat ,iar pe cine trebuia deranjat sper ca sa cutremurat.....

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de iulian petre » 20 Dec 2009, 12:18

[quote="jonny_23"]


iulica vezi ca esti off topic.........daca nu ai de gand sa raspunzi la subiect abtine-te ...

--------------

o sa am grija sa nu mai raspund la nici un topic "creat" de tine si nici alt membru al clubului nostru nu o sa te mai "deranjeze" ca vad ca numai unele persoane sunt "off topic "

sanatate si fir intins .
Ultima oară modificat 20 Dec 2009, 12:50 de către iulian petre, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de Laurentiu » 20 Dec 2009, 12:24

IULIAN C scrie: Vrei sa faci burta mare de peste?In piata sunt "baieti" peste tot in tara la care,crap care inca mai misca e 90-100 de mii kilu!
Aici chiar ai dat-o in bara! Aia sunt braconieri si nu trebuie incurajati. Eu cand nu am peste, prefer sa cumpar de la magazine de specialitate decat de la "baietii din piata" cum plastic te-ai exprimat. Nu ca magazinele ar fi mama corectilor dar macar 90% este pe cai legale.
Si cine socoteste rentabilitatea intr-o partida de pescuit, e un prost. Totdeauna vei fi in pierdere indiferent cum o intorci si sucesti, asa ca mai bine o lasati moarta.
Parerea mea este ca daca s-ar respecta regulamentele pe balti de pescuit si se retine in limita legala, nu ar mai fi nevoie de no kil total.
Repet, pt cei care nu realizeaza, problema mare se afla in braconajul raurilor si a Dunarii precum si a deltei acesteia, nu ca luat acasa nea caisa un crap de 6 kile si l-a pacalit pe patron. Nu-i mai plangeti voi pe patroni ca nu va da ei sa mancati sau scule gratis, au ei grija sa-si intretina si sa populeze balta daca vor sa supravietuiasca.
Ma si mir cata naivitate zace in unii dintre dvs....auzi..sa-i plangem noi pe patroni. Pai habar nu aveti ce jaf au facut unii dintre ei cand au preluat baltile de la apele romane sau de unde le-au preluat.

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de IULIAN C » 20 Dec 2009, 12:52

Laurentiu scrie:
IULIAN C scrie: Vrei sa faci burta mare de peste?In piata sunt "baieti" peste tot in tara la care,crap care inca mai misca e 90-100 de mii kilu!
Aici chiar ai dat-o in bara! Aia sunt braconieri si nu trebuie incurajati. Eu cand nu am peste, prefer sa cumpar de la magazine de specialitate decat de la "baietii din piata" cum plastic te-ai exprimat. Nu ca magazinele ar fi mama corectilor dar macar 90% este pe cai legale.
Si cine socoteste rentabilitatea intr-o partida de pescuit, e un prost. Totdeauna vei fi in pierdere indiferent cum o intorci si sucesti, asa ca mai bine o lasati moarta.
Parerea mea este ca daca s-ar respecta regulamentele pe balti de pescuit si se retine in limita legala, nu ar mai fi nevoie de no kil total.
Repet, pt cei care nu realizeaza, problema mare se afla in braconajul raurilor si a Dunarii precum si a deltei acesteia, nu ca luat acasa nea caisa un crap de 6 kile si l-a pacalit pe patron. Nu-i mai plangeti voi pe patroni ca nu va da ei sa mancati sau scule gratis, au ei grija sa-si intretina si sa populeze balta daca vor sa supravietuiasca.
Ma si mir cata naivitate zace in unii dintre dvs....auzi..sa-i plangem noi pe patroni. Pai habar nu aveti ce jaf au facut unii dintre ei cand au preluat baltile de la apele romane sau de unde le-au preluat.
Da Laurentiu,insa ideea e de a inocula in gandirea noastra ca pana una alta ne aparam bunul nostru al tuturor!
Nu mai baga patronii la innaintare si nici pescuitul "de foame",ca n-au dreptate nici patronii dar nici tu!
Sau declaram in continuare ca ne doare inima ca am dat cateiva zeci de lei si trebuie neaparat sa plecam cu peste?
Patronii sunt speculanti...si stii cine ii face asa?
TU,eu,ala...ala..ca luam tot ce prindem de vreo 20 de ani incoace din toate apele pe care mergem,si ca atare,acum noi,platim de ne ustura pt un drill cu un peste ,pt ca din apele salbatice am avut grija sa-i bagam in desagi prin diverse forme,mereu mai mult decat ne trebuie!
Referitor la "baietii" din piata-NU,n-am dat-o in bara...hai sa gandim toti asa:"Nu-l omor eu,il las pe altul s-o faca "
Si asa se va ajunge sa platim pt un peste la magazine de specialitate,nu luat cu plase,curent,dinamita...etc!
Te rog,Laurentiu sa pastram oarecum o linie de discutie normala,am sa tot repet ca nu polemicile si ratingul ne intereseaza,ca pe altye forumuri,ci chiar NE PASA de ceea ce e in ape ,in paduri...in tot ce ne-nconjoara,chiar am avut puterea sa descoperim ca e mai placut sa dai drumu la peste pt ca te simti un al doilea Dumnezeu!
Si vezi ca o gramada de firme au pe piata "juvelnice " profesionale,cu zoom optic si rezolutie din ce in ce mai mare,poze si video din ce in ce mai clare...!!!
Eu am toti pestii prinsi sau ratati pt totdeauna ,nu la WC sau in congelator cipe hard disk,sau alte medii...si am cu ce ma lauda daca vreau,nu alerg cu pestele pe la vecini ca sa vada ce pescar sunt eu!
A...si inca ceva: cand dai 1500-2000 de lei pe scule ca sa mergi la pescuit,aia e pasiune!
Daca insa te gandesti "sa-ti scoti" investitia cu pestele dus acasa...atunci aia e cu totul alta treaba!
D-aia dam bani,Laurentiu la patroni,si multi,pt ca in ape salbatice nu mai e peste!
Daca nici acum n-ai prins ideea...e doar treaba ta!
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”